Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Své příspěvky můžete psát do "Diskuze".

Moderátor: Merlin

Odpovědět
impedence
Nový člen
Příspěvky: 16
Registrován: pát 15 úno 2013 15:54
Dostal: 2 poděkování

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od impedence »

Aby jste neřekli , že jsem hamoun. Tady je schéma. http://xipic.eu/nahlad.php?id=o6c33iuz_ ... 083438.jpg
Popis, kádéčko patří na chladič a vstupní napětí bych nedával větší jak 17V. max napětí jsem tam měl 24V, žárovka to už nevydrží, a dál mě to propálilo plastový trubky na kterých byla cívka (0,5cm tlustá trubka)+ nějaké zkušební cívky, jo a odešel trand nějakou špičkou asi. Samozřejmě, čím víc otáček sekundáru tím líp. Já to mám odskoušeno v podobě teslova magnitiferu (nevím jak se to píše) kdy se mi zvětšíla účinnost. Žárovka přez tělo svítí obstojně, zkoušel jsem okolo sekundáru dát jakoby jeden závit alobalu a na 12V svítila plným jasem, na 24V jak už jsem psal odešla do žárovkových lovišť. Nevím co je třeba dál vědět, kdyžtak se zeptejte. Samozřejmě bacha, je tam vnko ^^ , tak ať vás to nezabije. To vás snad záškolák(poškolák?:D) nemusí poučovat. Při správné funkčnosti a dosažení nějakého normálnějšího napětí (viz závity seku) srší blesk (plazma?) z vrchního vývodu sekundáru. Jo připravte se na popáleníny, při rozsvicování přez tělo to sakra hřeje v ruce, podle mě přechodovým odporem, protože čím silnější stisk tím méně to hřeje. BTW: je to jinak (pro mě) příjemný pocit.
Další věc je ta , že když jsem chytal alobalem, chtěl jsem zjistit co z toho vlastně leze a tak jsem dal před žárovku diodu, prvně v závěrném a pak v propustném, ale ani jednou žárovka ani neblikla. Až když jsem ty diody dal antiparalelně, tak se u nás rozsvítilo. Ptal jsem se na to ve škole ,ale učitel na mě koukal co jsem za debila. Takže bych měl podezření na přenos jendím drátem, ikdyž tam zem musí bejt? :D jsem debil, protože si to jinak nedokážu vysvětlit.
jinak kdyby někdo něco nechápal na schématu ,ptejte se. :) teď budu objednávat součástky na ZVS driver a plánuju něco velkýho (:D).


Jirkason
Zasloužilý člen
Příspěvky: 236
Registrován: čtv 22 pro 2011 20:07
Bydliště: SK
Dal: 47 poděkování
Dostal: 125 poděkování

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od Jirkason »

impedence: dobre ze davas do placu co delas, od toho jsem tady vymena informaci, toto zapojeni je klasika Tesla, zadny polotesla, prvni kdo toto buzeni vymyslel byl Genadin Nikolajev, jinak doporucuji si o nem vyhledat co se da, je to autogenerator jednim tranzistorem, jeste tam dej spetnou vazbu a trandak musis chranit proti prepetovym spickam,
to co mas je prenos vykonu na dalku, vzbuzene el.mag. pole kolem sekundaru snimas kusem plechu nebo civkou a pres zarovku na zem svitis, jeste ucinnejsi to bude kdyz misto plechu das dalsi teslak naladeny na stejnou F a namotanej bifilarem, daj se okolo toho delat dobry veci pro pochopeni,...mimochodem ucitele se ani neptej je to jenom nabiflovanej
teoretik-ucitel nic vic a tak od neho nic necekej, on mozna ani o tomto nevi a zna jenom jmeno Tesla.
Ovsem bravo na studenta jsi v poradku, pokracuj, mozna nas vsechny strcis do kapsy a na neco kapnes.
Pokracujte pratele a nedejte se odradit.
J.


impedence
Nový člen
Příspěvky: 16
Registrován: pát 15 úno 2013 15:54
Dostal: 2 poděkování

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od impedence »

já tomuřikám polotesla protože te na vstupu nízké napětí. :) jinak je to v podstatě to samé. předevčírem ,jsem si dovezl 3 telavizky a teď drápu, dokuď mám čas. jak začne brigáda nebudu nic stíhat. Snažím se držet prvního kapanadzeho videa, zatím co jsem zpozoroval, tak tam není nic složitého, myslím, že v té plechovce má ten ferit z tv z obrazovky. Co jsem v tom videu tak počítal bylo, že vstupní proud byl 1/4 menší jak výstupní. Náhoda? já myslím,že ne. viz výstup 25A vstup 6,5 A + nějaká ztráta (menič) a jsme na 6,25A. Podle mě to je vodítko.
jo ještě k tomu schématu hore. Naprázdno to mělo odběr 4A a po zatížení žárovkou odběr klesl na 3,5A.
Když na něco přídu, dám info. Chci tuhle dobu už mejt za sebou. Přijedu do města a nedá se tam dejchat a to ani nemám žádný astma. Ničíme planetu všude a nikoho to nezajímá a mě to upřímě sere. Kvůli tomu to dělám já, nevěřím ,že na něco příjdu já, ale třeba někomu pomůžu přijít na něco co už to konečně změní. Jde jen o všechny ty pokusy, kapa to nedělal jinak. Někdy na začátku řikal, že ani neví jak to funguje, ví jen co udělat proto aby to fungovalo.


Jirkason
Zasloužilý člen
Příspěvky: 236
Registrován: čtv 22 pro 2011 20:07
Bydliště: SK
Dal: 47 poděkování
Dostal: 125 poděkování

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od Jirkason »

z tech televizi nezapomen si vzit pekne ferity vychylovani, i ten drat je tam uzitecnej na nejake vinuti se muze hodit,
kupovat stoji dost, a ten super konusovy ferit nesezenes a koupit ho bude stat cirka 15,-eur, nejlepsi jsou stare drevene TV-komunisticke, bezva VN freit velke jadra, VN nasobic atd,....uzitecne je poridit si regulacni autotransformator, ted jsem jeden sehnal uplne surovy nemecky 2KW,... delam na nem stupnici regulace a cele to pozakrivat, dat jistic vypinac, kontrolku pred autotransformator jsem dal oddelovaci trafo 230V 1:1, je bezpecnejsi pracovat s izolovanym obvodem, proste skulturnit cely aparat, staci kolik bordelu je pri testech,
bezpecnost je treba pokud mozno co nejvice dodrzovat, nepodcenovat!!!!!!
Naposledy upravil(a) Jirkason dne úte 11 čer 2013 10:55, celkem upraveno 1 x.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od poota »

impedence píše:já tomuřikám polotesla protože te na vstupu nízké napětí. :)
Tesla používal vysoké napětí na primáru kvůli tomu, aby mu jiskřiště jiskřilo - pro mechanický rotační přerušovač mu stačilo i nízké napětí, ale zlobily zase vysoké proudy, takže to řešil ponořením do oleje. Stejným způsobem pracovaly i induktory, které se prodávaly dětem na hraní - napájení plochou baterkou, primár byl přerušovaný Vágnerovým kladívkem a přenos do sekundáru se řídil zasouváním kovového jádra.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
maroš
Starší člen
Příspěvky: 117
Registrován: stř 06 bře 2013 16:18
Dostal: 3 poděkování

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od maroš »

neviem či hovoríte o výkonných oscilátoroch pre prenos výkonu na diaľku, tak ma napadlo že najlepší zdroj by bol indukčný varič s bifilárom je tam asi 20 khz. pri prenose na diaľku by to mohlo sa vykompenzovať kapacitami na tej guli asi by bol potrebný aj kondenzátor ale to by úž asi ovplyvnilo prenos aby rezonoval vysielač a dostal by dosť veľkú energiu pri napätí ktoré je potrebné pre vysielač.


Torontik
Nový člen
Příspěvky: 23
Registrován: pon 15 úno 2010 15:13
Bydliště: Ostrava

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od Torontik »

impedence píše:já tomuřikám polotesla protože te na vstupu nízké napětí. :) jinak je to v podstatě to samé. předevčírem ,jsem si dovezl 3 telavizky a teď drápu, dokuď mám čas. jak začne brigáda nebudu nic stíhat. Snažím se držet prvního kapanadzeho videa, zatím co jsem zpozoroval, tak tam není nic složitého, myslím, že v té plechovce má ten ferit z tv z obrazovky. Co jsem v tom videu tak počítal bylo, že vstupní proud byl 1/4 menší jak výstupní. Náhoda? já myslím,že ne. viz výstup 25A vstup 6,5 A + nějaká ztráta (menič) a jsme na 6,25A. Podle mě to je vodítko.
jo ještě k tomu schématu hore. Naprázdno to mělo odběr 4A a po zatížení žárovkou odběr klesl na 3,5A.
Když na něco přídu, dám info. Chci tuhle dobu už mejt za sebou. Přijedu do města a nedá se tam dejchat a to ani nemám žádný astma. Ničíme planetu všude a nikoho to nezajímá a mě to upřímě sere. Kvůli tomu to dělám já, nevěřím ,že na něco příjdu já, ale třeba někomu pomůžu přijít na něco co už to konečně změní. Jde jen o všechny ty pokusy, kapa to nedělal jinak. Někdy na začátku řikal, že ani neví jak to funguje, ví jen co udělat proto aby to fungovalo.
Zdravím.
U toho videa z 2004 roku je zajimavě namotaná cívka na výstupu k žárovkám. Zkusil jsem to nakreslit. Nevíte jak by to mohlo být ve skutečnosti a jakou by to mělo funkci? Mám vnitřnosti ze starého monitoru, tak chci zkusit něco zbastlit. Starou černobílou televizi jsem už odpálil a nepodařilo se ji dát zpátky dohromady :oops: . Mám takovou představu, že na vychylovací cívce by měly být pulzy směřující na uzemění. Ty pulzy by měl snímat induktor, ukládat do kondenzátoru a při vybíjení energii přidávat do okruhu. Tesla ještě někde říkal o kondenzátoru, že při vybíjení se energie přesunuje přes jiskřiště z jednoho pólu na druhý a hned zase zpět v několika cyklech dokud neklesne energie pod určitou mez. Že by v tomhle byl "zakopaný pes"? Blbost co? Jsem jenom laik...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Jirkason
Zasloužilý člen
Příspěvky: 236
Registrován: čtv 22 pro 2011 20:07
Bydliště: SK
Dal: 47 poděkování
Dostal: 125 poděkování

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od Jirkason »

Torontik: jsi dobrej lajk,,, a uvazujes spravne!, jen se pust do toho a delej testy, tim se vic naucis a omakas si to, jen pozor na bezpecnost, nepodcenuj elektriku, spravny elektrikar se boji a respektuje, kdo se neboji tak tu brzy nebude!,,, jako ti co se nebali!
Davej vedet co delas. Na netu je toho hromady jen se musis temi srackami prokousat a cerpat vedomosti, radit ti nema smysl, rady jsou dobre kdyz se nekam posunes a resis konkretni fakt. Navod jak udela fungujici vec to ti nikdo neda ani ten co to ma!!!


jeerin
Nový člen
Příspěvky: 9
Registrován: ned 11 kvě 2008 9:56
Dal: 1 poděkování
Dostal: 4 poděkování

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od jeerin »

Zdravim. Tak po dlhsej pauze som znova testoval indukcny varic a bifilar. Skusal som dat bifilar do rezonancie a meral som pomocou kalometrickej metody.
1. pokus – kondezator do serie, zvysovanim kapacity sa prikon varica zvysoval, po merani vykonu na bifilari bol vzdy mensi (v rosaahu 70 – 100W).
2. pokus – kondezator paraelne, zvysovanim kapacity sa prikon varica zvysoval a od urcitej hodnoty kapacity sa znizoval, po merani vykonu na bifilari bol vzdy mensi v primere o 100W.
No a pri vyssej kapacite vo varici zavrcalo a tma, cize pokusom bol koniec. Takze som si uvedomil ze nieco skusam a vobec neviem o co tam slape. Nie je nad to ked si clovek moze predtavit a vidiet to ako to ma fungovat. Tak som pozeral na internete co je to vlastne Teslova cievka a tu je moj nazor (len ma neukamenujte je to nazor laika).
Tak TCoil sa sklada: zdroj impulzov, iskrisko, primar (induktor) a sekundar
A idem od zadu.
Sekundar – mal by mat co najvacsiu indukcnost a co najmensiu kapacitu aby sa energia akumulovala v sekundari a nie aby sa vyzarovala von.
Primar – maly pocet zavitov spolu s kondezatorom by mal byt v paraelnej rezonancii.
Zdroj impulzov – kladne vysokonapatove impulzy z urcitou sirkou a poctom opakovani.
Princip: Takze velkost energie na sekundaru je zavisle na:
Rezonancny obvod primaru – doba kedy zaniknu tlmene kmity
Iskrisko – ma pripojit nabity kondezator k primaru a tym obvod zacne oscilovat a potom odpojit kondezator od primaru ked tlmene kmity zaniknu (napatie a prud okolo 0)
Sirka impulzu – ma byt taka sirka aby nezasahovala do rezonancneho obvodu primara ked osciluje ale aby stacil nabit kondezator na urcite napetie
Perioda impulzov – musi byt v takom opakovani aby vykon na sekundare neklesol pod urcitu uroven.
A to cele je este zavisle od vzdialenosti primaru od sekundaru COUPLING COEFFICIENT (k) (cize je rozdiel ked je primar navinuty priamo na sekundari alebo zo vzduchovou medzerou potom sa musi zmenit nastavenie impulzov a iskriska)
Ak to nie je zladene a odchyli sa 1 alebo 2 parametre prideme a dost velky vykon na sekundari (povedal by som ze az o 80% vykonu). Ja osobne by som to bez osciloskopu neskusal nastavovat, mozno ostatni ze ano ale Teslovi stacila matematika a predstavivost.
Po tomto nastudovani som zistil ze indukcny varic a bifilar s TCoil maju spolocne akurat ten sekundar cize novy varic kupovat nebudem, radsej by som kupil nejaky zdroj impulzov alebo by som si nieco aj sam postavil keby ste dali do placu nejaku schemu ktoru mate vyskusanu (aby sa dala regulovat sirka impulzov a perioda impulzov).
Necham tu odkaz kde si to cele mozete vizualne pozriet a otestovat, vlozte odkaz (je v textovom subore) do prehliadaca a spustite plugin javu a zvacsit na celu stranu a mozete skusat ako sa meni vykon na sekundari ked menite sirku impulzov, periodu impulzov a nastavenie iskriska. Parametre som nastavoval ako by to malo pracovat v idealnom stave a skutocnost bude asi odlisna. Pri pohybe mysou na konkretnu suciastku v obvode sa vam zobrazia parametre U, I, W, ...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


jeerin
Nový člen
Příspěvky: 9
Registrován: ned 11 kvě 2008 9:56
Dal: 1 poděkování
Dostal: 4 poděkování

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od jeerin »

.... zabudol som dodat ze parametre suciastok v obvode zmenite kliknutym na konkretnu suciastku


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od poota »

To jeerin: v tom rozboru Ti chybí ještě jeden dost podstatný detail, a to ten, že proud v obvodu je vlastně jenom rozdíl mezi proudem a protiproudem. Každý proud vybudí, s určitým zpožděním, v obvodu i protiproud, který je o něco menší. Tesla dosahoval vyšší účinnosti tím, že používal "proud" pouze na vybuzení protiproudu, který odebíral. To znamená co nejkratší impulzy a mezi nimi mezery tak široké, aby se dal odebrat ten protiproud.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Jirkason
Zasloužilý člen
Příspěvky: 236
Registrován: čtv 22 pro 2011 20:07
Bydliště: SK
Dal: 47 poděkování
Dostal: 125 poděkování

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od Jirkason »

Zdravim jeerin,...vyborne indukcni varic splnil svoji funkci, dost jsi se poucil a udela jsi dobrou praci, varic se ti hodi, rozeber ho jako ja a uloz soucastky, at ti ho neni lito.
Ted uz se das na svoji cestu, uz tusis co to chce a jak to asi funguje, dobre, takto si predstavuju praceschopne lidi, ne jenom teoretiky, kteri si neco prectou ale uz neudelaji, dobre, velmi dobre, kup si osciloskop kdyz se da, dnes uz jsou za slusne ceny, a tam toho uvidis jeste vic, ale neco i neuvidis co by melo bejt videt, ale na to prijdes taky.
Poot dal dobrou pripominku i on je prinosem, je nas ale moc malo, ale to nevadi, mozna ze je to lepsi nez hromada kecalu.
Preji uspechy a vytrvalost.


jeerin
Nový člen
Příspěvky: 9
Registrován: ned 11 kvě 2008 9:56
Dal: 1 poděkování
Dostal: 4 poděkování

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od jeerin »

To poota: dakujem za poucenie, o tom som vobec nevedel ale uz som to nastudoval a je to velmi zaujimavy poznatok s tym vybudenim protiprudu.Zasa to meni uhol pohladu.
To jirkason: nad osciloskopom som uz uvazoval, uz ho len kupit.


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od lajos »

U osciloskopů nezapomeňte že kostra měřící sondy bývá (nemusí) propojena s kostrou v podstatě až na kolík v zásuvce teda prakticky s nulou v síťi.


Jirkason
Zasloužilý člen
Příspěvky: 236
Registrován: čtv 22 pro 2011 20:07
Bydliště: SK
Dal: 47 poděkování
Dostal: 125 poděkování

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od Jirkason »

lajos píše:U osciloskopů nezapomeňte že kostra měřící sondy bývá (nemusí) propojena s kostrou v podstatě až na kolík v zásuvce teda prakticky s nulou v síťi.
Dlouho jsem premyslel jaky osciloskop, nakonec jsem se rozhosl pro RIGOL DS1102E,
max. spokojenost, nadherne ostre vykreslovaní, bezporuchovy, moznost ovladani skopu na PC, a plno funkci ktere do dnes nevyuzivam, ted uz budou zase asi levnější.


Odpovědět

Zpět na „Seriál Testatika + Diskuze“