Odkyselení

Přístroje, nápady a rady pro udržení zdraví.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Palo
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4207
Registrován: úte 08 srp 2006 18:01
Bydliště: Brno
Dal: 41 poděkování
Dostal: 451 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odkyselení

Příspěvek od Palo »

Nso ci píše:Prosím, napríklad aj toto je ten spomínaný chlorid draselný, ktorý by sa mohol okrem tu opísaného užívania používať aj v kuchyni namiesto kuchynskej soli? http://www.pgchem.sk/sk/ponuka/258/chlorid-draselny-kcl
Použít se dá, ne však samostatně, ale míchaný s klasickou solí.


Nemáme žádnou vládu, jen nepostižitelnou mafii.
Co si můžeš ověřit, si ověř. Ulhaných byznysmanů jsou hromady.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Odkyselení

Příspěvek od poota »

Použít se dá, ne však samostatně, ale míchaný s klasickou solí.[/quote]
Používá se běžně sodná a draselná sůl 60:40ti % - je to sůl MARY, která se prodává běžně v Kauflandu.
Četl jsem někde či kdesi, že solení pouze draselnou solí s naprostým vyloučením sodné soli je daleko zdravější a nevede k nabírání váhy s postupujícím věkem - byl v té souvislosti zmiňován i nějaký domorodý kmen. Takže se ještě raději porozhlédni na Netu.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Palo
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4207
Registrován: úte 08 srp 2006 18:01
Bydliště: Brno
Dal: 41 poděkování
Dostal: 451 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odkyselení

Příspěvek od Palo »

No je to dost ostrá chuť... Ale slyšel jsem, že někdo solí jen KCl a prý "v pohodě".


Nemáme žádnou vládu, jen nepostižitelnou mafii.
Co si můžeš ověřit, si ověř. Ulhaných byznysmanů jsou hromady.
Uživatelský avatar
Nso ci
Starší člen
Příspěvky: 105
Registrován: čtv 15 črc 2010 19:06
Dal: 268 poděkování
Dostal: 36 poděkování

Re: Odkyselení

Příspěvek od Nso ci »

Áno, čítala som ten článok z WM magazínu, pre mňa to sú úžasné informácie (a iste nie len pre mňa). Nie tak už ale pre mojich blízkych, žiaľ, napríklad vysvetliť mužovi, že jeho dlhoročné problémy so žalúdočnou kyselinou môžu mať charakter nedostatku a nie nadbytku, ako mu tvrdil lekár, je zbytočné. Denne užíva akési lieky proti kyseline a už to trvá možno aj 10, či viac rokov. On tvrdí, že ak si ten "liek" nedá, tak v noci má kyselinu až v krku. Presvedčiť ho ale o tom, že príznaky pri nedostatku žalúdočnej kyseliny sú skoro identické, ako pri jej nadbytku, (dočítala som sa už dávnejšie v príspevku od Pala) je ale márny boj. A to nie je najväčší problém, ktorým sa trápim, 25 ročná dcéra začala užívať antikoncepciu nie kvôli otehotneniu, ale trpí na akné už pár rokov a naordinovala jej ho kožná lekárka, škoda o tom písať...
Mne ide o to, či by som tú draselnú soľ mohla pridávať do jedál a variť, aby z toho bol prospech aj pre rodinu, aby mali aspoň nejaký prísun draslíka. Ešte som to neskúsila, čiže vôbec neviem, ako to chutí a či varením je pre telo k úžitku, myslím ten draslík. Som úplne vedľa z chémie, tak mi prepáčte. Ďakujem Vám, chlapci, nikdy nesklamete, ak čakám odpoveď.


„Chcem byť silný nie preto, aby som bol väčší než môj brat, ale aby som porazil svojho najväčšieho nepriateľa – seba.“ Indiánske príslovie.
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Odkyselení

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Nso ci píše:Áno, čítala som ... žiaľ, napríklad vysvetliť mužovi, .... ale márny boj. A to nie je najväčší problém, ktorým sa trápim, draselnú sol pridávať do jedál a variť
Nazdar,
- mužovi přidej kapku HCl jak je do salátového nálevu a dožeň octem. To se nepozná na chuti ani náhodou. Vytrénuj ho tak.
- to víš, vařit s draselnou je fajn, ale jestli solíte hodně míchej to s obyčejnou jak říká Poota. Ono z toho pak může být jakési trnutí kůže hlavně hlavy a obličeje. Žádná hrůza, ale mohlo by to být špatně pochopeno. Jinak to solí o trochu jinak než kuchyňská sůl. S něčím lepší, s něčím nezvyklé, s něčím to nepoznáš.
Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
neoanthropus
Starší člen
Příspěvky: 185
Registrován: čtv 19 led 2012 0:53
Dostal: 2 poděkování

Re: Odkyselení

Příspěvek od neoanthropus »

poota píše:Četl jsem někde či kdesi, že solení pouze draselnou solí s naprostým vyloučením sodné soli je daleko zdravější a nevede k nabírání váhy s postupujícím věkem - byl v té souvislosti zmiňován i nějaký domorodý kmen.
Poota tak toto tvrdenie má pravdepodobne na svedomi niekto kto nema ani páru o tom ako velmi dôležitý je pre spravne fungovanie našho organizmu (ide o tzv."vodne hospodarstvo" a s tým priamo súvisiace "chladenie organizmu") sodík. Draslikom sa sodik v našom organizme i v tejto jeho "nezastupitelnej funkcii" nahradiť neda. N


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Odkyselení

Příspěvek od poota »

Mimo téma (offtopic)
To neanthropus:
nemám čas ani náladu se tím prohrabávat jenom kvůli tomu, abych Ti fundovaně oponoval, a taky nemám chuť se tu s Tebou nějak přetlačovat - vlastně mi o Tebe vůbec nejde a čtením Tvých příspěvků se jenom utvrzuji v přesvědčení, že jsi po lidské a morální stránce jenom parodií na člověka.
Takže pro ty ostatní silně zjednodušeně - nepopírám žádné funkce sodíku v lidském těle, ale mám mu "za zlé", že enormně zvyšuje vylučování draslíku, čímž nebezpečně snižuje jeho hladinu v těle. K čemu je v těle draslík a jaké jsou následky jeho absence ať už si každý najde sám. A když už bude v tom hledání, tak se může taky podívat, co dělá v těle nadbytek sodíku.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: Odkyselení

Příspěvek od NAVAR »

V souvislostis tímto jsem kdysi dávno četl něco o osmotické rovnováze. Pokud si dobře pamatuji tak je dobré aby byl jak draslík tak i sodík v "přibližné" rovnováze. Píšu přibližné protože nevím na kolik draslíku by měl člověk přijmout sodíku a naopak a jak si tu rovnováhu představit v číslech.
Co vím tak to že v součastné době lidi strašně solej a nevědomky do sebe cpou kvanta soli v salámech, pečivu atd.
Dovolím si i kacířskou myšlenku že kdyby člověk jedl zdravě a střídmě tak ho dopňování draslíku ani nemusí moc trápit.


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
Uživatelský avatar
Palo
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4207
Registrován: úte 08 srp 2006 18:01
Bydliště: Brno
Dal: 41 poděkování
Dostal: 451 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odkyselení

Příspěvek od Palo »

NAVAR píše:Dovolím si i kacířskou myšlenku že kdyby člověk jedl zdravě a střídmě tak ho dopňování draslíku ani nemusí moc trápit.
Já si dovolím taky jednu kacířskou myšlenku :)

V jídle je už tak málo minerálních látek a vitamínů, že pokud člověk by nežral a nesolil jako prase, tak má největší pravděpodobnost brzké smrti zkrz podvýživu – akutní nedostatek potřebných látek :lol:


Nemáme žádnou vládu, jen nepostižitelnou mafii.
Co si můžeš ověřit, si ověř. Ulhaných byznysmanů jsou hromady.
NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: Odkyselení

Příspěvek od NAVAR »

Napsal jsem zdravě to znamená pouze vlastní stravu, o jiné jsem ani neuvažoval.
Však jak to říkala ta endokrinoložka, lidé sice přijímají spoustu potravy avšak ta je "prázdá" takže i kdeyž jsou tlustí, tělo je "hladové".
Výživa rostlin je velmi špatná, potom je špatná i výživa lidí.


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
Uživatelský avatar
Nso ci
Starší člen
Příspěvky: 105
Registrován: čtv 15 črc 2010 19:06
Dal: 268 poděkování
Dostal: 36 poděkování

Re: Odkyselení

Příspěvek od Nso ci »

Slavek Krepelka píše:Ono z toho pak může být jakési trnutí kůže hlavně hlavy a obličeje. Žádná hrůza, ale mohlo by to být špatně pochopeno.
Slávek, myslel si to tak, že tieto príznaky by mohli nastať po vylúčení kuchynskej soli a nahradením výlučne KCL?
Ja sa osobne sa odhodlávam na podobný pokus, ako je opísaný v tom článku z WM magazínu ale v menších dávkach, nechcem to tu kopírovať, aby som nezaberala zbytočne veľa miesta, je to pár príspevkov vyššie v tomto vlákne. Spomínala som tu pred časom aj tie svoje "nešťastné nechty", teda plieseň a aby toho nebolo dosť,tak som si všimla, že sú aj oveľa vypuklejšie. Neviem, aký čas to môže trvať, možno nejaký rok dozadu. Všimla som si to, keď som išla niečo ručne zašívať a nechcel sa mi na prst vojsť náprstok (používajú krajčíri pri šití), ktorý mi býval dobrý. Podľa googlenia to znamená chorobu pľúc, srdca, ľadvín, či dokonca vrodenú tuberkulózu :shock: . Kožná lekárka nevie a tak to aj zostalo... Myslím, že prísunom toho draslíka nič nepokazím, či?

A tiež si myslím že aj Palo má pravdu, kúsok kopírujem z vyššie uvedeného článku:
"Skutečnost je taková, že hodnota naší stravy se enormně změnila, a některé z pěstovaných plodin už nemají hodnotu jídla… Naše tělesná pohoda je přímo závislá na minerálech, které přijímáme do svého systému, více než na kaloriích či vitamínech nebo precizních podílech škrobů, proteinů či uhlohydrátů, které konzumujeme."

Kým som príspevok odoslala, Navar bol rýchlejší :), jasne ak sa človek dokáže živiť svojpomocne, je to asi neporovnateľné.
A ospravedlnenie za to, že neviem správne používať citácie, ako vy :oops: .


„Chcem byť silný nie preto, aby som bol väčší než môj brat, ale aby som porazil svojho najväčšieho nepriateľa – seba.“ Indiánske príslovie.
Uživatelský avatar
Palo
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4207
Registrován: úte 08 srp 2006 18:01
Bydliště: Brno
Dal: 41 poděkování
Dostal: 451 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odkyselení

Příspěvek od Palo »

NAVAR píše:Napsal jsem zdravě to znamená pouze vlastní stravu, o jiné jsem ani neuvažoval.
Však jak to říkala ta endokrinoložka, lidé sice přijímají spoustu potravy avšak ta je "prázdá" takže i kdeyž jsou tlustí, tělo je "hladové".
Výživa rostlin je velmi špatná, potom je špatná i výživa lidí.
Kéž by alespoň jedno procento lidí mělo možnost jíst zdravě - jen ze své zahrádky, u které používá přirozenou recyklaci tak, jak Ty... Ale i s tím, jak se staráš o svoji zahrádku nelze tvrdit, že jíš pouze a jen zdravě - ze své zahrádky. A to se tak na té zahrádce snažíš... :D


Nemáme žádnou vládu, jen nepostižitelnou mafii.
Co si můžeš ověřit, si ověř. Ulhaných byznysmanů jsou hromady.
Uživatelský avatar
Palo
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4207
Registrován: úte 08 srp 2006 18:01
Bydliště: Brno
Dal: 41 poděkování
Dostal: 451 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odkyselení

Příspěvek od Palo »

Nso ci píše:A tiež si myslím že aj Palo má pravdu, kúsok kopírujem z vyššie uvedeného článku:
"Skutečnost je taková, že hodnota naší stravy se enormně změnila, a některé z pěstovaných plodin už nemají hodnotu jídla… Naše tělesná pohoda je přímo závislá na minerálech, které přijímáme do svého systému, více než na kaloriích či vitamínech nebo precizních podílech škrobů, proteinů či uhlohydrátů, které konzumujeme."
Když to není ve žrádle, a ani není zahrádka, dle mě tu řešení je – nadodopovat se Schüsslerovými solemi: http://vilcakul.extra.hu/modules.php?na ... le&sid=101

Když má někdo zdravotní problémy, tak se mu nasype podle příznaků některá sůl ze seznamu a ejhle - vše se spraví. Čím to může tak asi bejt? :lol:

Na nějaký potence bych se vykašlal, tohle s homeopatií nemá podle mě nic společného. Dle mě jen byznysmani toho budou dávat po mikromnožství, aby si na tom vydělali.
Homeopatie je podle mě jen o např. jedech, které v těle nemají co dělat. Někdo toho akorát vychcaně využil a homeopatii postavil na hlavu ku prospěchu své kapsy.


Nemáme žádnou vládu, jen nepostižitelnou mafii.
Co si můžeš ověřit, si ověř. Ulhaných byznysmanů jsou hromady.
Uživatelský avatar
Nso ci
Starší člen
Příspěvky: 105
Registrován: čtv 15 črc 2010 19:06
Dal: 268 poděkování
Dostal: 36 poděkování

Re: Odkyselení

Příspěvek od Nso ci »

Palo, si poklad :D.


„Chcem byť silný nie preto, aby som bol väčší než môj brat, ale aby som porazil svojho najväčšieho nepriateľa – seba.“ Indiánske príslovie.
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Odkyselení

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Nso ci píše: Slávek, myslel si to tak, že tieto príznaky by mohli nastať po vylúčení kuchynskej soli a nahradením výlučne KCL?
Nazdar Nšoči.

Zkusím to celkověji.
- Solíme moc, prakticky všichni. To je největší problém.
- Solíme skoro výlučně chloridem sodným, což vytěsňuje z těla draslík.
- Potřebujeme oboje, ale vzhledem k naakumulovanému nedostatku draslíku je vhodné nejdříve vybalancovat sodík a draslík v těle vyšším poměrem draselné soli k sodné soli.
- Zaměnit výlučně draselnou sůl za sodnou sůl je velice nerozumné, to je řešení od zdi ke zdi. Všeobecně se tvrdí, a těžko se dopátrat jak to skutečně je, že správný poměr je 60% draselné soli a 40% sodné soli. Buhužel, tento poměr neříká nic o tom, kolik soli přijímat celkově. Toto je třeba mít na zřeteli i s těma indiánama, co na ně odkazuje Gewo. Jsem si jistý, že nesolili, či nesolí vůbec a berou soli jenom z potravy.
Spálíš-li organickou rostlinnou směs, poměr draslíku k sodíku je velmi vysoký, skoro výlučný, a snad to poukazuje na to, že plodiny z nevyčerpaných půd obsahují podstatně více draslíku, než sodíku. Pokud se týče masa, nevím. Rostliny a živočichové si prokazatelně dělají na rozdíl od vědeckých bludů o nemožnosti svoji alchemii a pokud organismus pracuje dobře a není přetěžován, asi si v tom dovede udělat docela pořádek. Pokud do sebe ale ládujeme soli lopatou, tělo to nezvládá. Solení je větší problém než kouření. Je to zatracený návyk, viz pohádka Sůl nad zlato. V podstatě solení používáme jako chuťovou drogu, abychom víc papali a že nám to chutná ....

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Odpovědět

Zpět na „Zdraví“