Léčení infračerveným a ultrafialovým světlem

Přístroje, nápady a rady pro udržení zdraví.
Uživatelský avatar
Craft
Zasloužilý člen
Příspěvky: 475
Registrován: sob 25 srp 2007 21:27
Bydliště: Severní Morava
Dal: 34 poděkování
Dostal: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Léčení infračerveným a ultrafialovým světlem

Příspěvek od Craft »

Igi píše:Co říkáte na toto? http://www.ebay.com/itm/1pc-3w-940nm-In ... 3a656fe122 Chtěl bych to použít na tento přístroj, mám hotovou tu verzi co se tady uvádí se 16 IR diodama, ale zdá se mi to slabé. Opravdu je ten pulzní režim o hodně lepší? Ze začátku se tu psalo, že účinnost je téměř stejná...
Ano to jsem psal kdysi já, nicméně problém byl ve slabém pulsu, čili chyba byla v konstrukci. Nicméně čas pokročil a začal jsem se tím více zabývat a testovat. Zkušenosti je taková, že konstantní proud je nutný ze začátku, pak je lepší jej změnit na pulsní, tady jsou pak nejlepší výsledky. Nicméně po nějaké době mohu říci, než slabý puls, je určitě lepší silnější konstantní.

Výkon 3W je maso a před tím už bych měl respekt, natož jich použít více. Tohle je vhodné spíše pro jiné účely. Prodejce nemá na stránce ani datasheet, pouze základní údaje:
Emitted Color : Infrared IR 940nm
Viewing Angle: 135 degrees
DC Forward Voltage (VF): 1.4V
DC Forward Current (IF): 1050mA
Maximum Pulse Voltage: 1.7V
Maximum Pulse Current: 1500mA

Trochu se mi ale nezdá poměr mezi konstantním a pulsním proudem, je totiž poněkud menší, než je obvyklé.
Ale pokud chceš být pokusný králík, směle do toho. Osobně to ale nepovažuji za moc rozumné.
Naposledy upravil(a) Craft dne pát 04 led 2013 17:15, celkem upraveno 1 x.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Léčení infračerveným a ultrafialovým světlem

Příspěvek od A(&F) »

Craft píše:Trochu se mi ale nezdá poměr mezi konstantním a pulsním proudem, je totiž poněkud menší, než je obvyklé.
... sakra hodně menší ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Igi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 208
Registrován: sob 30 črc 2011 13:25
Dal: 31 poděkování
Dostal: 12 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Léčení infračerveným a ultrafialovým světlem

Příspěvek od Igi »

Chtěl jsem použít jen jeden tento modul, takže lepší by bylo např. 2 moduly každý po 1W ? Ten poměr - myslím, že taky záleží k jaké frekvenci a střídě je to vztažené, nebo to bývá standardizováno? I tak, pokud to chci jen v konstatním režimu, nemusí zajímat si myslím, nebo snad z toho lze usoudit špatná kvalita?

Jinak jak se tu psalo o 660nm diodách, že jsou drahé, tak už se dají sehnat za dobré peníze-http://www.ebay.com/itm/1pcs-3W-High-Po ... 19c8517446 akorát by taky možná stačily ty 1W, že? Prý je ještě "léčivá" 415nm vlnová délka, ale žádné moduly jsem nenašel a ze samostatných diod to nemá cenu montovat.


Igi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 208
Registrován: sob 30 črc 2011 13:25
Dal: 31 poděkování
Dostal: 12 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Léčení infračerveným a ultrafialovým světlem

Příspěvek od Igi »

Tak jsem si postavil i léčebné světlo z těchto dvou diod http://www.ebay.com/itm/1x-High-Power-P ... 27b7adcfff , akorát jsem nikde nenašel jaký snesou proud, tak jim pro jistotu dodávám jen 150mA, nevíte někdo?
Překvapivě je to dost účinné, měl jsem "štěstí" a po několika letech se mi utvořilo pár akné, tak jsem to hned vyzkoušel a po pár dnech už je to skoro zahojené.
Zjistil jsem, že je ještě několik dalších léčebných vlnových délek světla, napadlo mě koupit rgb led modul a mikroprocesorem ho ovládat, ale nevím jak je to přesně s interferencí těch vln, jak úzkopásmové to světlo bude apod. a taky jak změřit nějak levně aniž bych musel kupovat nějaký drahý přístroj na měření vlnových délek.


Uživatelský avatar
Craft
Zasloužilý člen
Příspěvky: 475
Registrován: sob 25 srp 2007 21:27
Bydliště: Severní Morava
Dal: 34 poděkování
Dostal: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Léčení infračerveným a ultrafialovým světlem

Příspěvek od Craft »

Ještě se naučit číst v datasheetech, který tam je samozřejmě také a bude to dobrý...čili průměrně je to 350mA, špičkově (pulsně) až 1000mA (1A).

A aby jsi zase netápal i v jiných parametrech...

napětí:
min. 1,9V
max. 2,6V
standardně: 2,3V

výkon: 1W
vlnová délka od 658 do 662nm. Největší pokrytí na 660nm.

Údaje výrobce deklaruje při proudu 350mA.

P.S: Pokud chceš jednoduše nastavovat vlnovou délku, stačí ti primitivní zapojení, které jsem tady uvedl a pouze si vždy dát fototranzistor citlivý na určitou vlnovou délku. Např. pokud chceš nastavit třeba vlnovou délku 940nm, použiješ fototranzistor pro vlnovou délku 940nm a při největším svitu LED diody to bude ono, neboť snímač (fototranzistor) reaguje pouze na určitou vlnovou délku, samozřejmě v jisté toleranci, ale to zjistíš v jeho datasheetu. Pro vlnovou délku 660nm zase je nutno použít snímač pro 660nm. Sice jsem to nezkoušel, ale mělo by to normálně fungovat i bez drahého měřáku.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Mechanismy biologického účinku světla ...

Příspěvek od A(&F) »

Obrázek

... viz ... http://www.ledtherapy.cz/fototerapie_me ... ucinku.php ...

... a dále:

"Hodnota energie EM záření je nepřímo úměrná jeho vlnové délce. Čím kratší je vlnová délka záření, tím obsahuje více energie (při stejné intenzitě). Záření gama je pro živé organismy smrtelné i při malých intenzitách. Méně energie obsahuje rentgenové záření, ještě méně energie má ultrafialové (UV) záření. Postupem dál napravo po ose spektra energie EM záření lineárně klesá. Světlo, infračervené (IR) záření a ostatní složky elektromagnetického spektra se považují za bezpečné, pokud jejich intenzita nepřekročí stanovené bezpečnostní limity.
Různá vlnová délka EM záření proniká u živých tkání do různé hloubky. Nejhlouběji působí IR záření, nižší průnik dosahuje červené světlo a čím dále nalevo od IR záření, tím je fyzikální působení do hloubky elektromagnetického záření nižší. EM záření o větších vlnových délkách než IR záření (na ose spektra napravo) jsou pohlcovány živou tkání s velmi malou efektivitou a v praxi se jeví, jako by jí procházely beze změny.

ČERVENÉ SVĚTLO má výrazné anabolické účinky na živé organismy. Je definován jeho biostimulační, analgetický a protizánětlivý fyziologický účinek. Červené světlo proniká do hlubokých struktur tkání, podle intenzity světla až do hloubky několika centimetrů. Praktické použití červeného světla je možné najít ve všech oborech, ve kterých se buď primárně, nebo jako podpora léčby uplatní některý z uvedených fyziologických účinků.

MODRÉ SVĚTLO má na živé tkáně katabolické účinky. Energie modrého světla je zachycena v povrchových tkáních epiderma (kůže), a je proto nejvíce použitelná v oblasti dermatologie. Díky výraznému protizánětlivému efektu lze modré světlo použít jako podporu léčby v případě potřeby potlačení lokálního zánětu.

BÍLÉ SVĚTLO je tvořeno kombinací všech barev, jedná se o světlo polychromatické, tedy obsahující různé vlnové délky (celé duhové spektrum). Při aplikaci bílého světla může docházet k vzájemné eliminaci dosahovaných fyziologických účinků (katabolické účinky modré a zelené barvy, anabolické červené barvy).

INFRAČERVENÉ SVĚTLO (Infra Red, zkratka IR) se na spektrální ose se nachází napravo od viditelného světla. Blízká část infračerveného světla (Near Infra Red) je v oblasti fototerapie velmi využívána pro své analgetické, protizánětlivé a biostimulační účinky a zároveň absenci tepelných účinků a velkou hloubku průniku.

Část IR záření, která je na spektrální ose více vzdálená od světla (Far Infra Red), má tepelné účinky, předává tkáním velké množství energie při současném průniku do jejich hlubokých struktur. Použití FAR IR záření v medicíně je omezeno nebezpečím vzniku hypertermie (přehřátí organismu nebo jeho části s nebezpečím jeho poškození). Z tohoto důvodu je aplikace tepelné složky IR záření omezena časem aplikace a indikací (nelze např. aplikovat v případě zánětlivých stavů).

(zdroj: ... http://www.ledtherapy.cz/fototerapie_co_je_svetlo.php )


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
turtle22
Stálý člen
Příspěvky: 89
Registrován: úte 30 lis 2010 15:13
Bydliště: Praha
Dal: 59 poděkování
Dostal: 15 poděkování

Re: Léčení infračerveným a ultrafialovým světlem

Příspěvek od turtle22 »

Začalo mě bolet koleno, postupně víc, a moje máma mi vnutila (normálně zakoupené, nevím, jak se přístroj jmenuje) světlo (jsou tam i barevné filtry, takže se můžet ozařovat červnou, zelenou, žlutou...atd., i celé rozepsané použití - od tělesných projevů až po duševní rozpoložení), tak jen chci referovat, že mi to opravdu na to koleno pomohlo. Pokud si pamatuju, ozařovala jsem to přes víkend asi 3x denně po 10 minutách, a bylo po bolesti.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Léčení infračerveným a ultrafialovým světlem

Příspěvek od poota »

turtle22 píše:... ozařovala jsem to přes víkend asi 3x denně po 10 minutách, a bylo po bolesti.
Bezva, jenom jsi zapomněla napsat, jakou barvou jsi to ozařovala - je to dost podstatná informace :D

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
turtle22
Stálý člen
Příspěvky: 89
Registrován: úte 30 lis 2010 15:13
Bydliště: Praha
Dal: 59 poděkování
Dostal: 15 poděkování

Re: Léčení infračerveným a ultrafialovým světlem

Příspěvek od turtle22 »

Aha, tak napřed 2 minuty červeným světlem a zbytek bílým - takhle mě instruoval táta.
Pak jsem teprve začala studovat přiložené brožurky a zjistila jsem, že by to asi mělo být jinak, nicméně tahle kombinace mi pomohla. Je to zhruba dva roky a bolest se nevrátila, ťuk ťuk.


lena

Re: Léčení infračerveným a ultrafialovým světlem

Příspěvek od lena »

turtle22 píše:
Co jsi pouzila za pristroj, znacka atd. Chodim momentale do infracervene kabiny, ale chci si poridit svetlo na doma.

Zatim jsem nenasla nic co by odpovidalo mojim predstavam.

Diky za informace, urcite maji barvy neco do sebe.


turtle22
Stálý člen
Příspěvky: 89
Registrován: úte 30 lis 2010 15:13
Bydliště: Praha
Dal: 59 poděkování
Dostal: 15 poděkování

Re: Léčení infračerveným a ultrafialovým světlem

Příspěvek od turtle22 »

Musím zjistit u rodičů a hodím to sem.


turtle22
Stálý člen
Příspěvky: 89
Registrován: úte 30 lis 2010 15:13
Bydliště: Praha
Dal: 59 poděkování
Dostal: 15 poděkování

Re: Léčení infračerveným a ultrafialovým světlem

Příspěvek od turtle22 »

Ta lampa se jmenuje BIOPTRON Compact III
- takhle vypadá http://www.fototerapie.cz/bioptron-compact-iii


lena

Re: Léčení infračerveným a ultrafialovým světlem

Příspěvek od lena »

turtle22 píše:Ta lampa se jmenuje BIOPTRON Compact III
Turtle diky moc!!! za informaci.

:bye:


guchar
Nový člen
Příspěvky: 4
Registrován: stř 25 pro 2013 22:30
Dostal: 5 poděkování

Re: Léčení infračerveným a ultrafialovým světlem

Příspěvek od guchar »

Zdravím, náhodně jsem se sem dogoogloval. S úmyslem postavit a odzkoušet ozařování částí vlastního těla (kolena, kotníky, zápěstí a možná jiné) před časem koupil jsem něco infra LED 5mm. Pro pole 3x3 L-TSAL6100 950 nm
a pro pole 4x4 L-53F3BT 940 nm. Inspirovala mne web stránka, kterou dnes nemohu najít bylo to pole asi o třech
seriových větvích v každé omezovací odpor a modulované nějakým jednoduchým přerušovačem. Byl tam citován i nějaký
pramen uvádějící doporučované modulační kmitočty a vlnové délky světla. Pak jsem si začal zhánět informace a někde jsem
našel, že vlnové délky IR světla doporučované v lekářství pro terapii leží trochu jinde. Pokud jsem si k nim dohledal
prodejce tak ceny byly několik stovek Kč za kus. Také v otázce použití modulačních kmitočtů a poměru času svítí/nesvití
se autoři dost lišili.Takže až teď se po pauze vracím. (GMe: L-TSAL6100 / 3,90 Kč vč. DPH, L-53F3BT / 7,30 Kč vč. DPH)
http://www.gme.cz/l-tsal6100-p520-049, http://www.gme.cz/l-tsal6100-p520-049#t ... umentation
http://www.gme.cz/l-53f3bt-p520-016, http://www.gme.cz/l-53f3bt-p520-016#tabs-documentation

Těch IR LED v šuplíku je mi líto. A konečně budu mít pár volných chvilek. Tak zkusím něco slepit. (A taky pročíst vlákno.)
Začnu s napájením konstantním proudem nejdřív nastavovaný odporem. Protože nemiluji nářadí na "špagátě" chci časem
přejít na provoz z nabíjecích baterií (Ni-MH nebo Li-Ion akumulátory) a použít impulzní zdroj konstantního proudu současně
fungující jako zvyšovací měnič (step-up convertor). Takže všechny IR LED (i různý počet) mohou být v serii. Později
i více nebo méně složité modulátory pro modulaci - přerušování toku světla. Téma je to živé taksnad se někdo přidá.


guchar
Nový člen
Příspěvky: 4
Registrován: stř 25 pro 2013 22:30
Dostal: 5 poděkování

Re: Léčení infračerveným a ultrafialovým světlem

Příspěvek od guchar »

Poslední příspěvky jsou zde říjen 2013 o BIOPTRON Compact III tak těch cca 14 000,- až 16 000,- kč za žárovku a zdroj
jak uváděl turtle22 http://www.fototerapie.cz/bioptron-compact-iii
"Jmenovitý výkon halogenu 20 W", "Vlnová délka 480-3400 nm", "Stupeň polarizace >95% (590-1550 nm)",
"Hustota vyvinuté energie prům. 40 mW/cm2" se mi dvakrát nechce. Otázkou je co stojí náhradní žárovka,
případně jakou vlnou délku dávají jiné infra halogeny a kde k nim a za kolil se dá sehnat polarizační filtr.

Konkurence BIOPROTONu je s IR LED pracující řada Biolampa Biostimul. Nejlevnější BS 103 / 9 630,- Kč / spektrum 626 nm
http://www.biolampa-biostimul.cz/cs/biostimul-103
BS 303 /(vestavěné baterie a Q-kontinuální (100 Hz) nebo pulzní (10 Hz – 2 Hz) režimy 15 980 Kč spektrum 626 nm
http://www.biolampa-biostimul.cz/cs/bio ... mul-bs-303
Biostimul BS 103 Color Therapy Pack / 23 320 Kč
http://www.biolampa-biostimul.cz/cs/bio ... erapy-pack

A tady je možná to kopýtko proč 940 nm nebo 950 nm není ta správná vlnová délka. 103 Color Therapy
Parametry terapie biolampy Biostimul BS 103 Color Therapy:
spektrální charakteristika (červené spektrum): 626 nm
spektrální charakteristika (modré spektrum): 472 nm
spektrální charakteristika (zelené spektrum): 526 nm
certifikovaná míra polarizace: 99 %
rozměr stimulované plochy: 18 cm2
hloubka průniku červeného polarizovaného světla živou tkání: 4,5 cm
intenzita světelného toku: 0,7 – 3,2 mW / cm2 s možností volby 2 úrovní
terapeutické režimy: kontinuální nebo pulzní (5 Hz)
A když už by se to mělo pohodlně používat tak ani u amatérského provedení by neměl chybět:
časovač: 10 min. nebo 60 min. se zvukovou signalizací uplynutí 5 minutového intervalu.

Poz.: Na fóry s cenzurou jsem už dlouho nenarazil.
:D Tak si toho važ. SDK


Odpovědět

Zpět na „Zdraví“