Solanin a Brambory

Přístroje, nápady a rady pro udržení zdraví.
Odpovědět
viktoria
Stálý člen
Příspěvky: 40
Registrován: úte 19 bře 2013 12:45
Bydliště: Slovakia
Dal: 32 poděkování
Dostal: 18 poděkování

Re: Solanin a Brambory

Příspěvek od viktoria »

Craft píše: Mimochodem na funkčnost ledvin a jater je dobrý test se šťávou z červené řepy. Pokud po jejím požití je moč byť jen trochu zabarvena do červena (měla by být čirá), stejně tak stolice, která by měla být zase tmavě zelená až černá, jsou "ucpané trubky" a je potřeba je pročistit.
Ahoj Craft, no testovala som sa dnes úplne náhodou... včera som mala 500ml červenej repy a kontrolujem si ph moču takmer každý deň. Moč bol dnes červený ale test ukázal aj krv v moči... vieš mi poradiť, ako prečistiť "trubky", ktoré si spomínal, že sú upchaté?
vďaka


V.
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Solanin a Brambory

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Dostal jsem vnuknutí a podíval se znova na brambory.
https://www.jstage.jst.go.jp/article/bp ... 4_622/_pdf
Tihle zkoumali jak to vypadá s chaconinem a jeho vlivem na metastázování a tvorbu nových cév. Celkem definitivně poukazují na to, že alespoň chaconin dost značně omezuje obojí a to úměrně dávkování.

Dále jsem vyšťoural, co jsem nemohl dřív najít, jak to vypadá s koncentracema solaninu a chaconinu v různých částech brambor. Tohle je z google knihy, Toxic Plants of North America
By George E. Burrows, Ronald J. Tyrl jejíž pár stránek mi ta mrcha nechala přečíst.

V zezelenalé dužině brambory je 3x až 7x víc solaninu a chaconinu než v normální dužině, ale obsah chlorofylu není ukazatelem. Maximálně je v zezelenalé dužině 20mg/100g těchto alkaloidů, takže se lze dopočítat, že v normální dužině je kolem 3mg/100g.

Dáme to přehledně
normální bramborová dužina 3mg/100g
zelená dužina až 20mg/100g
slupky a listy až 100mg/100g
plody až 200mg/100g
bramborové klíčky až 400mg/100g

Další googlování klíčovými slovy "chaconine cancer" mi vyplivlo spoustu abstraktů zkumavkových výzkumů, které jednoznačně vykazují

a) chaconin.solanin způsobení apoptózy rakovinných buněk kdejakých rakovinných buněk
b) chaconin-solanin omezování metastazování
c) podstatně výraznější účinnost celistvých výtažků oproti jednotlivým složkám, specielně spolu s galic acid (kyselina galiková? galická?) přítomné v bramborách
d) velikou pravděpodobnost, že by to bylo použitelné jako chemoterapie
e) přirozená fermentace brambového škrobu ve střevě produkuje butyrade, také obsažený v másle, který je hlavním zdrojem energie střevní stěny a podporuje její dobrý zdravotní stav a nejspíše tím dokáže předcházet rakovině tlustého střeva. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC92037/ U pacientů s Crohnem a Vředovitým Průmem butyrate ve střevě chybí díky nepřítomnosti specifických anaerobických bakterií.

S laskavým pozdravem, Slávek


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

RE: Solanin a chaconin ...

Příspěvek od A(&F) »

... jo, to se mi to pak hledá, když jsou známy ty správný keywordy ... :D ... dík, Slávku ... :) ...

... http://cit.vfu.cz/toxpotr/soubory/Toxla ... puvodu.pdf ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
aldrtik
Nový člen
Příspěvky: 24
Registrován: pon 05 říj 2009 21:42
Dostal: 3 poděkování

Re: Solanin a Brambory

Příspěvek od aldrtik »

Tak si rikam, ze tu stavu z brambor na sobe uz konecne vyzkousim a hledam dalsi lecebne recepty, kdyz tu nahle -
holky jingjankovky sojobelky to vidi uplne jinak:

http://www.jimejinak.cz/2011/07/pravda-o-bramborach/


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Solanin a Brambory

Příspěvek od Slavek Krepelka »

aldrtik píše: ... holky jingjankovky sojobelky to vidi uplne jinak ...
To je jejich problém. Inkové na nich žili velice úspěšně a konec konců stejně tak Irové a dařilo se jim celkem fajnově. Holky čtou blbou literaturu a v hlavinkách si to ještě pěkně domotaj, načež to pustí dál. Navíc je řeč o šťávě ze syrových brambor a ne o bramborách celých a vařených, takže ty škroby a podobně z toho můžeš vynechat. Taky mne dojala zmínka, že jíme brambory solené, protože maj nevyrovnané minerály, jakoby kuchyňská sůl, prakticky čistý chlorid sodný nějak měl dokázat tu nevyrovnanost vyrovnat. To mi pověz, jak to děláš s kde čím ostatním, třeba s jitrnicema, nebo rejží? Co se týče glukózy a okysličování, snad přestaň taky dýchat. To okysličuje vůbec ze všeho nejvíc a kdo dejchá, je kyselej jak kvašák.

Takových blábolů najdeš po netu mraky o kde čem. Až zjistíš, co je podle různých spekulantů všecko neprospěšné a jedovaté, nezbyde ti než jít na pranu, což by Ti konec konců jen prospělo.

Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
django1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 317
Registrován: úte 29 kvě 2012 6:38
Dal: 4 poděkování
Dostal: 60 poděkování

Re: Solanin a Brambory

Příspěvek od django1 »

Při hledání něčeho jiného jsem si vzpoměl na místní konzumenty solaninu :
......nadměrná konzumace vyvolávala kdysi dávno u lidí zvláštní psychické stavy. Věřilo se, že připravuje člověka o rozum. Staří Řekové lilek nazývali jablkem bláznů. Tento mýtus má zcela reálnou podstatu – lilek totiž obsahuje jedovatý solanin

http://www.krasnapani.cz/casopis-krasna ... -dieta/214


Zkus se podělit o své zkušenosti namísto hlásání své pravdy. Jsem huhu
pavelv
Starší člen
Příspěvky: 191
Registrován: stř 22 črc 2009 23:06
Bydliště: praha
Dal: 400 poděkování
Dostal: 424 poděkování

Re: Solanin a Brambory

Příspěvek od pavelv »

django1 píše:...lilek totiž obsahuje jedovatý solanin[/i]
O lilku se dost pise jako o leku na rakovinu, napriklad kuze. Kdyz se da do google eggplant cancer, tak to vyleze. Napriklad tady http://www.topicalinfo.org/forum/topic.asp?TOPIC_ID=143 to nekdo primo pouzil
a tady http://www.naturalnews.com/035471_skin_ ... plant.html se pise, ze tam je solasodine glycoside a to je ta ucinna latka proti rakovine.


hrom
Nový člen
Příspěvky: 7
Registrován: pon 14 říj 2013 12:22
Dal: 2 poděkování
Dostal: 4 poděkování

Re: Solanin a Brambory

Příspěvek od hrom »

zdravím vo spolok ,dnes som skusal zemiakovu stavu a bola celkom fajn a este aj chutila ,,,neviem ci budem kazdy den holdovat tomuto napoju ale urcite si raz za cas dzusik dam ,,,dakujem Slavek


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Solanin a Brambory

Příspěvek od A(&F) »

... byť zde již dříve zaznělo, že prapůvodní obyvatelé amerického kontinentu brambory zpracovávali tak, že je nechali přes noc vymrznout a poté je vystavili slunci, byla to informace neúplná, jelikož je pouze částí procesu při jejich zpracování na tzv. "chuňo", které lze následně skladovat až 10 let !!! (informace o délce skladovatelnosti jsou z http://www.csfd.cz/film/344716-amerika-pred-kolumbem/ ) ...

... "Hlízy brambor se rozprostřou na rovném místě tak, aby byly vystaveny největšímu mrazu v noci a naopak ve dne intenzivnímu slunečnímu záření. „Na chuňo se vybírají malé brambory, nejvhodnějším prostředím pro jeho výrobu jsou vysokohorské partie, minimálně 4000 metrů nad mořem,“ zdůrazňuje José Rossel z Výzkumného ústavu pro výživu při Univerzitě Altiplana v peruánském Punu a dodává: „Místo musí být také dost větrné, aby byly zaručeny nejnižší teploty. V noci musí klesnout až ke 20 stupňům pod nulou. Pro zdejší domorodce je výroba chuňa často jediným zdrojem obživy. V zimě odcházejí na dlouhé týdny do nejvyšších částí Altiplana celé rodiny, aby si vyrobily zásoby na prodej i pro svou spotřebu na další roky.“ ......

...... Hlízy se střídavě vystavují nočnímu mrazu, ve dne se mechanickým způsobem z namáčených hlíz odstraňuje svrchní slupka a tekutina. Onen mechanický způsob nám záhy předvádí Rodolfo. Bosýma nohama šlape po bramborách rozmáčených ve vodě, která teprve před chvílí rozmrzla, a s rozesmátou tváří se na nás uculuje, jako by nebylo snazší a zábavnější práce pod sluncem. Je to však velmi důležitá fáze, protože právě při ní se odplavují nežádoucí alkaloidy. Pak se brambory vystaví slunečním paprskům, čímž dochází k jejich vysoušení. Celý proces se několik dní opakuje, dokud brambory neztratí veškerou tekutinu a nestanou se z nich ony „mumie“ lehké jako korek. Takto upravené brambory se skladují na suchém místě až osm let bez toho, aby je napadli škůdci či se jinak poškodily. Pro obyvatele hor jsou tak v období neúrody často jediným prvkem už tak strohého jídelníčku."
(zdroj citace: http://www.lideazeme.cz/clanek/skutecny ... -zeme-inku )

... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Odpovědět

Zpět na „Zdraví“