Živá a mrtvá voda

Přístroje, nápady a rady pro udržení zdraví.
Odpovědět
Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

Re: Živá a mrtvá voda

Příspěvek od la »

scheri píše:Účinky živé a mrtvé vody.
Už zase má ..Anri... pravdu, olovo nebrat. ale otázkou furt zůstává, co když účinnost mrtvé vody, teda na kyslíkové straně výrobníku způsobuje právě katalyzační efekt třeba železa Fe2+. Napřiklad literatura tu http://www.chemicke-listy.cz/docs/full/ ... 01-206.pdf
Takže ve výsledku si netroufám říct, jestli je třeba vyzkoušený postup, až tak moc zdokonalovat kvůli barevné dekoraci, aby to ve výsledku zůstalo méně funkční. :dknow: :oops:
:D :smoke: :pivko: :bye:


mirekb
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: stř 22 říj 2014 10:54
Dal: 4 poděkování
Dostal: 5 poděkování

Re: Živá a mrtvá voda

Příspěvek od mirekb »

Tak přidávám ještě fotku vaničky, přepážka je z papíru na pečení, vanička je dvoulitrová, takže litr na každé straně a proud začíná na 200 mA, postupně klesne na 150 mA a pak se opět zvyšuje na 250 mA. Napětí je plus mínus 70V.
Obrázek


mirekb
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: stř 22 říj 2014 10:54
Dal: 4 poděkování
Dostal: 5 poděkování

Re: Živá a mrtvá voda

Příspěvek od mirekb »

mirekb píše:Tak přidávám ještě fotku vaničky, přepážka je z papíru na pečení, vanička je dvoulitrová, takže litr na každé straně a proud začíná na 200 mA, postupně klesne na 150 mA a pak se opět zvyšuje na 250 mA. Napětí je plus mínus 70V.
Obrázek
Ještě doplňuji vodivost - kohoutková voda před zapnutím = 434uS, výsledek po 3 hodinách - živá voda = 138uS, mrtvá voda = 1390uS.


janci.b
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: ned 11 led 2015 1:47

Re: Živá a mrtvá voda

Příspěvek od janci.b »

Ahojte všetci. Som tu nový a pred nedávnom som začal i já s výrobou živej a mŕtvej vody. Zaujíma ma či má vplyv velikosti otvoru medzi nádobami na rýchlosť tvorenia živej a mŕtvej vody a ako membránu som použil morskú špongiu ( houbu ). Skúšal som to i s obyčajnou lacnou špongiou a funguje to. Akurát tá morská je dosť drahá. Zaujímajú ma tieto veci okolo toho :

1. Vadí či nevadí použiť špongiu či už morskú alebo tú klasickú veľkú na umývanie auta ako membránu namiesto hlineného kvetináča či celofánu ?
2 dá sa použiť i ( pergamen ) jelenica alebo aká kolvek iná koža ako membrána ?
3. Veľkosť poloprepustnej membrány aký má vplyv na výrobu bo ja mám spojené dve 3L nádoby PVC trubkou o priemere 26.9mm ( 3/4") a v nej mám strčenú špongiu
4. aké elektródy použiť či TITAN alebo nerez? Používam nerezové ktoré som vyrezal z pokrívok na pekáče čiže potravinárska nerez

Za vaše názory a odpovede vám moc ďakujem. :jump:


rebaco
Nový člen
Příspěvky: 10
Registrován: ned 30 zář 2012 14:33
Dal: 6 poděkování

Re: Živá a mrtvá voda

Příspěvek od rebaco »

V snahe odstranit polopriepustne membrany ma napadlo riesenie s oddelenymi nadobami, prikladam obrazok.
Len mam pochybnost, ci to bude funkcne na vyrobu zivej a mrtvej vody ?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Živá a mrtvá voda

Příspěvek od A(&F) »

rebaco píše:V snahe odstranit polopriepustne membrany ma napadlo riesenie s oddelenymi nadobami, prikladam obrazok.
Len mam pochybnost, ci to bude funkcne na vyrobu zivej a mrtvej vody ?
... nebude ... ionty zkrátka po tom můstku z jedné strany na druhou nepřeběhnou ... ;) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Pucikocour
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 02 črc 2015 7:59

Re: Živá a mrtvá voda

Příspěvek od Pucikocour »

Ahoj všem.
Jsem zde nový, přečetl jsem celé vlákno, vytvořil z kombinace návodů přístroj na ž+m vodu: stroj na výrobu ss, kbelík 5 litrů, 2 litrový květináč, 2 nerezové nemagnetické lžíce, tohle by bylo OK, ovšem problém je, že mám ss 220V a není mi jasné, jak dlouho má chemický proces probíhat, aby vznikly vámi udané hodnoty 2-3 ph a 8-9 ph. U mrtvé vody se pěna začne dělat asi po 5 minutách, teplota vody je přes 50°C. Představa, že vypnu ss, vytáhnu elektrody ven, změřím lakmusem a případně vrátím zpět a začnu opět žhavit mě příjde taková nějaká divná.
Chápu, že vy to vyrábíte ss od 24V po 70V s dobou od pár hodin po 24 a víc, ale zajímalo by mne, zda existuje nějaký odhad, jak dlouho to trvá při 220V. Představa pokus - omyl mě moc neláká. Lákalo by mne - nalít, zasunout elektrody, pustit, nastavit minutku, vypnout a pH v rozmení 0,5 - 1 oproti vámi udávaným hodnotám.
Vodu mám studánkovou. Špetka soli dokázala udělat humus z obou vod. Vylil jsem je obě, lakmus málem zešílel.
Poradíte mi?


ganesa
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: úte 12 říj 2010 9:35
Bydliště: Pardubice
Dal: 21 poděkování
Dostal: 17 poděkování

Re: Živá a mrtvá voda

Příspěvek od ganesa »

Píšu to sem hlavně proto, že bylo hodně dotazů kvůli té polopropustné membráně.

Měl jsem historické udělátko ze dvou plastových květinových váziček, s vyřízlou stranou, a uprostřed celofán, uhlíky z velkých baterek.
Už mi došla trpělivost se s tím babrat, pořád to někde teklo, muselo se to vylívat současně, no prostě.

Někde tady byl odkaz na profi ionizátor, prodávají k němu i náhradní nádoby a membrány, tak jsem si je objednal.
http://eshop.ionizator-vody.cz/detail_p ... ody-PTV-AL

Je to vlastně celý spodek toho ionizátoru, bez vršku s elektrodami, usměrňovačem a digitálním časovačem.
Jako elektrody jsem použil dvě výprodejní nerezové velké lžíce, zapojil přímo do sítě 220V, přes jednu 3A diodu.
Wattmetr ukázal spotřebu asi 50-150W (zahřátím stoupá), výroba trvá asi 10min. Myslím že podobně se chová i ten jejich kompletní ionizátor.
Musel jsem k tomu dát ještě spínací časové relé, páč jsem na to jednou zapoměl, a po pár hodinách tam byl napůl vyvařený
horký humus. Na anodě po očištění důlková koroze, membrána ošklivá, nádobky s přepážkou to kupodivu přežily.
O tom jejich ionizátoru to psali někde taky, že ty první modely neměly časovač, a při zapomenutí se to uvařilo.
Pro neelektrikáře to není, je to o hubu, 220V. Museli by mít aspoň oddělovací trafo nebo jiné bezpečné provedení.

No a ta mebrána. Vypadá jako pauzák (průsvitný papír používaný dřív běžně na technické výkresy), a taky že to je na 99% pauzák.
Kupodivu se dnes ještě prodává. Zašel jsem do papírnictví, koupil, a je stejný. Dokonce tloušťka (0.08mm) i gramáž (90g/m2).
Ustřihnul jsem, vložil do pouzdra na přepážku, a funguje úplně stejně. Z jedné čtvrtky A4 (4Kč) jsou 4 ks membrány a ještě proužek zbude.

Ten starší model PTV-AL, PTV-KL má objem 0.65l pro živou vodu a 0.65l pro mrtvou vodu.
Mechanicky to mají vyřešené pěkně. Papír je vložený mezi dvěma perforovanými destičkami, pěkně rozebíratelné, a těsné.
Papír nabobtná, ale mezi destičkami pěkně drží. Nádobka se v pohodě vyndá, voda přeleje.
Celý ionizátor kupovat nebudu (6200Kč!). Vlastně stačila jenom ta vnitřní nádoba, dodává se i s přepážkou.

Ten jejich novější model AQUATOR má už nádobu 2.7l na živou vodu a 0.3l na mrtvou vodu, která se stejně většinou vylívá.
http://eshop.ionizator-vody.cz/detail_p ... OR-Classic

Dělal jsem to z levné balené pramenité vody San Terra (Kaufland), má asi poloviční vodivost (150uS) proti vodovodní vodě (300uS), a v živé vodě není skoro žádná usazenina. Vlastně jsem používal mrtvou vodu několikrát opakovaně, než jsem ji vylil, šetřil jsem. Tak jsem dal svoji vnitřní nádobku (s anodou) do plastového kyblíku průměr asi 22cm, a mám za 20min 2.3l živé a 0.65l silnější mrtvé vody, kterou můžu hned vylít. Ten objem 0.65l pro živou vodu byl málo, bylo s tím hrozného hrnkování.

Ta balená voda mi spíš zbyla, potřeboval jsem ty 5l kanystry, jen za tu cenu by byly prázdné kanystry. Té vodovodní vodě bych moc nevěřil, pesticidy, estrogeny, fluoridy, a dalších více než 100.000 chemických látek, to ta úprava na živou vodu asi neodstraní. To už bych spíš použil vodu z reverzní osmózy která to všechno zachytí, a přidal pro vodivost špetku jedlé sody.

Napsal jsem to hlavně kvůli té membráně, a pak taky že není potřeba dodržet poměr živé a mrtvé vody 1:1.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: Živá a mrtvá voda

Příspěvek od NAVAR »

Jako starýho "řezníka" :D mne napadlo co takhle na membránu použít syntetické střevo. Tedy co by český vynález tzv. cutisin. Když už tedy pravý celofán se v malém špatně shání tak cutisin jde běžně koupit za cca 7-15kč metr.
Co mám zkušenosti tak je prostupný, prostě taková šlupka od salámu. Právě díky té prostupnosti se používal krom výroby salámu například i na uskladnění trhavin atd.


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: Živá a mrtvá voda

Příspěvek od lajos »

Ganesa-
Je to bezva šikovná věc, škoda že náhradní vnější a vnitřní nádoba výjde přes 900,- určitě je lepší než těch 6000 .
Když uvážíme kolik by měl stát takový výliseček-tak to je výborný kšeft.
Díky za informace-nevím jak ostatní ale já si je cením.
Navare-prosím tě ty starý řezníku kde ten cutisin kupuješ? Opět každá info dobrá


ganesa
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: úte 12 říj 2010 9:35
Bydliště: Pardubice
Dal: 21 poděkování
Dostal: 17 poděkování

Re: Živá a mrtvá voda

Příspěvek od ganesa »

Psal jsem že stačí vnitřní nádobka :)
Jako vnější se dá použít skoro cokoliv. Dokonce používám přímo nerez hrnec průměr 22cm,
slouží zároveň jako katoda (zapojený na nulák). Ale jak říkám, není to pro neelektrikáře.

Jinak koupil jsem ORP-meter,
http://www.ebay.com.au/sch/i.html?_from ... ter&_sop=2
abych zjistil kolik je v živé vodě vodíku, a byl tam, měřák ukazoval Redox potenciál asi -700mV,
ale vyprchá to bohužel během pár minut. Jako vodíková voda, muselo by se to pít okamžitě po vyrobení.
Odpovídá to i jejich informaci o ORP potenciálu v tabulce,
http://www.ionizator-vody.cz/ionizatory-vody
(dávám odkaz, protože najít něco konkrétního na těch jejich stránkách je docela kumšt. Jsou tam i videa.)

Možná někdo kdo má ten průtokový ionizátor by mohl změřit ORP hned po natočení, jestli tam je taky ten vodík.
Tam by se natočilo do skleničky a rovnou vypilo. Ale ta cena astronomická :(


deʒa vy
Zasloužilý člen
Příspěvky: 362
Registrován: čtv 30 dub 2015 9:17
Dal: 86 poděkování
Dostal: 95 poděkování

Re: Živá a mrtvá voda

Příspěvek od deʒa vy »

Chlapci a dievčatá nepríde vám to dosť divné že sa snažíte výrabať a následné užívať niečo čo sa v prírode takmer (len v oblakoch a aj to len dovtedy kým to z ních nezačne "padať" na zem a na zem to dopadne už len ako obyčajná elektricky nabitá voda) vobec v takom stave ako voda nenachádza? Jáááj už viem, vy nepozorujete vy už len myslíte. No jo, každému čo jeho jest...


Být sám sebou má za následok vyhostenie mnohými luďmi, podrobenie se prianiu iných má za následok být vyhosteným sám v sebe... Príroda nerobí žiadne skoky... Míerou chápania člověk pracuje na sebe, mierou nechápania na toho, kdo chápe víc...
NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: Živá a mrtvá voda

Příspěvek od NAVAR »

lajos píše:Ganesa-
Je to bezva šikovná věc, škoda že náhradní vnější a vnitřní nádoba výjde přes 900,- určitě je lepší než těch 6000 .
Když uvážíme kolik by měl stát takový výliseček-tak to je výborný kšeft.
Díky za informace-nevím jak ostatní ale já si je cením.
Navare-prosím tě ty starý řezníku kde ten cutisin kupuješ? Opět každá info dobrá
Cutisin normálně v papírnictví v metráži. Prodávají to jako rukáv různých šířek, takže stačí podélně rozstřihnout.


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
ganesa
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: úte 12 říj 2010 9:35
Bydliště: Pardubice
Dal: 21 poděkování
Dostal: 17 poděkování

Re: Živá a mrtvá voda

Příspěvek od ganesa »

Membrána zničená chlorem.

Čištěná voda z reverzní osmózy 1.5l (vodivost 15uS, skoro jako destilka), přidáno 150mg chloridu draselného, pro zvýšení vodivosti, zapnuto 20min. S kuchyňskou solí (chlorid sodný) to udělá tosamé. Když se přidá na zvýšení vodivosti jen jedlá soda, membrána zůstane čistá, takže alkálie nevadí, dělá to ten chlor.

Je to silný houbovitý tmavě hnědý nános čehosi, roste až z přepážky ven, dá se smýt proudem vody, nebo setřít opatrně houbičkou. Ale papír uvnitř už zůstane hnědý. S vodovodní vodou membrána taky hnědne, ale jenom mírně, a až po delším používání. Možná to reaguje s něčím v tom papíru, nevím.

Někdo tady navrhoval taky použitou membránu z reverzní osmózy. U soupravy na reverzní osmózu musí být předřazený filtr s aktivním uhlím, kvůli odstranění chloru, píšou že chlor osmotickou membránu zničí. Takže taky nějaký problém. Tady by se ta membrána v přepážce asi chovala podobně. A navíc nevím jestli to s ní vůbec někdo zkoušel, je dělaná na odsolení, ionty solí prakticky vůbec nepropustí. Takže i v mrtvé vodě by zřejmě zůstaly původní kationty rozpuštěných solí.

Přepážku ze sintrovaného skla nemám, abych to zkusil, Cutisin jsem zatím nezkoušel.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


deʒa vy
Zasloužilý člen
Příspěvky: 362
Registrován: čtv 30 dub 2015 9:17
Dal: 86 poděkování
Dostal: 95 poděkování

Re: Živá a mrtvá voda

Příspěvek od deʒa vy »

ganesa píše:Membrána zničená chlorem.
Chlóru sa krom mysliaceho človeka (MMS, CDS, chlorovaná voda atď. atď) celkom prirodzene vyhýbá celá živá príroda - bez výnimky každému len to čo jeho jest... :laugh:


Být sám sebou má za následok vyhostenie mnohými luďmi, podrobenie se prianiu iných má za následok být vyhosteným sám v sebe... Príroda nerobí žiadne skoky... Míerou chápania člověk pracuje na sebe, mierou nechápania na toho, kdo chápe víc...
Odpovědět

Zpět na „Zdraví“