Špatne zaspávaš? Bojuješ proti stresu?

Přístroje, nápady a rady pro udržení zdraví.
Odpovědět
libcosenior
Zasloužilý člen
Příspěvky: 265
Registrován: úte 13 bře 2012 12:18
Bydliště: Banská Bystrica
Dal: 165 poděkování
Dostal: 131 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Špatne zaspávaš? Bojuješ proti stresu?

Příspěvek od libcosenior »

V dnešných topkách bol článok o tom, že kto nemôže zaspať má použiť dychové cvičenie a zaspí do minúty, navyše to cvičenie údajne pomáha aj od stresu napríklad v práci, kde sa dá tiež praktikovať.
Nemám to síce oskúšané, ale napísal som jednoduchý program, ktorý možno pomôže pri nácviku dychového cvičenia.
Pridávam ho do prílohy. Je napísaný v jazyku "C" a súbor som zbalil do formátu zip, čiže ho treba rozbaliť.
dychanie.zip
Ak by si ho chcel niekto upraviť, dám sem zdrojový kód:

Kód: Vybrat vše

#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>
#include <windows.h>
#include <time.h>

void sleep(unsigned int msecund);
void cas(char *casovac, int sekund, int zvuk);

int main(void)
{
    int i, pocet, zvuk;

    printf("Dychove cvicenie proti stresu:\n"
           "Nadych nosom na 4 sekundy, zadrzat dych na 7 sekund a vydych na 8 sekund\n\n");
    printf("Zadaj pocet opakovani (odporucam maximalne 10): ");
    scanf("%d", &pocet);
    printf("Ak chces zvuk, zadaj cislo 1, ak nie cislo 0: ");
    scanf("%d", &zvuk);
    system("cls");
    printf("Pripravit sa!");
    sleep(1500);
    system("cls");
    printf("Pozor!");
    sleep(1500);
    system("cls");
    printf("Zaciname! ;-)");
    sleep(1500);
    for (i = 0; i < pocet; i++) {
        system("cls");
        printf("%d. opakovanie\n\n", i + 1);
        cas("4 sekundy nadych", 4, zvuk);
        cas("7 sekund zadrzat", 7, zvuk);
        cas("8 sekun vydychuj", 8, zvuk);
    }
    printf("\nKONIEC\n\n");
    system("pause");
    return 0;
}

void sleep(unsigned int msecund)
{
    clock_t ciel;
    ciel = msecund + clock();
    while (ciel > clock());
}

void cas(char *casovac, int sekund, int zvuk)
{
    int i, ton[] = { 261, 293, 329, 349, 392, 440, 493, 523 };

    for (i = 0; i < sekund; i++) {
        printf("%s   :%d:\r", casovac, i + 1);
        if (zvuk == 1) {
            Beep(ton[i], 50);
            sleep(950);
        }
        else
            sleep(1000);
    }
    putchar('\n');
}
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Žiť, to je tá najvzácnejšia vec na svete, pretože väčšina ľudí len existuje.
Armstrong-Elixir_zivota.pdf
Partykova.pdf
Perfektné fórum pre každého kto sa chce naučiť programovať
libcosenior
Zasloužilý člen
Příspěvky: 265
Registrován: úte 13 bře 2012 12:18
Bydliště: Banská Bystrica
Dal: 165 poděkování
Dostal: 131 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Špatne zaspávaš? Bojuješ proti stresu?

Příspěvek od libcosenior »

Tak som včera večer vyskúšal dychové cvičenie, ale ja so zaspávaním nemám nikdy problém. Jediné, čo som zistil bolo, že sa mi dosť rapídne spomalil tep.


Žiť, to je tá najvzácnejšia vec na svete, pretože väčšina ľudí len existuje.
Armstrong-Elixir_zivota.pdf
Partykova.pdf
Perfektné fórum pre každého kto sa chce naučiť programovať
Uživatelský avatar
hanka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1697
Registrován: ned 13 zář 2009 11:22
Bydliště: Severní Morava
Dal: 812 poděkování
Dostal: 875 poděkování

Re: Špatne zaspávaš? Bojuješ proti stresu?

Příspěvek od hanka »

libcosenior píše:V dnešných topkách bol článok o tom, že kto nemôže zaspať má použiť dychové cvičenie a zaspí do minúty...
Ahoj libcoseniore, Tvůj návod na usínání a zpomalení tepu bude jistě zajímavý, ale pro neznalé čtení programovacích jazyků nebo rozbalování formátů je bohužel nepoužitelný pro nemožnost přečtení :( .. ... Co kdybys pro nás, počítačově negramotné, tady dal raději ten článek?
Hanka .... :bye:


Všechno je tak, jak má být.
"Všechno co jsme, povstává v našich myšlenkách. Mluv a jednej s nečistou myslí, a budou tě následovat problémy. Hovoř a jednej s čistou myslí, a štěstí tě bude následovat jako stín." Buddha
libcosenior
Zasloužilý člen
Příspěvky: 265
Registrován: úte 13 bře 2012 12:18
Bydliště: Banská Bystrica
Dal: 165 poděkování
Dostal: 131 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Špatne zaspávaš? Bojuješ proti stresu?

Příspěvek od libcosenior »

hanka píše:
libcosenior píše: ... Co kdybys pro nás, počítačově negramotné, tady dal raději ten článek?
Hanka .... :bye:
Sorry, to ma nenapadlo. Článok som už nenašiel, ale princíp je veľmi jednoduchý:
nádych - 4 sekundy
zadrž dych 7 sekúnd
výdych 8 sekúnd.
Ten programček je len na to, aby človek nemusel sám počítať. :D


Žiť, to je tá najvzácnejšia vec na svete, pretože väčšina ľudí len existuje.
Armstrong-Elixir_zivota.pdf
Partykova.pdf
Perfektné fórum pre každého kto sa chce naučiť programovať
Uživatelský avatar
hanka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1697
Registrován: ned 13 zář 2009 11:22
Bydliště: Severní Morava
Dal: 812 poděkování
Dostal: 875 poděkování

Re: Špatne zaspávaš? Bojuješ proti stresu?

Příspěvek od hanka »

:D Aha, teď už rozumím - máš na mysli jóginské dýchání ...


Všechno je tak, jak má být.
"Všechno co jsme, povstává v našich myšlenkách. Mluv a jednej s nečistou myslí, a budou tě následovat problémy. Hovoř a jednej s čistou myslí, a štěstí tě bude následovat jako stín." Buddha
Uživatelský avatar
hanka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1697
Registrován: ned 13 zář 2009 11:22
Bydliště: Severní Morava
Dal: 812 poděkování
Dostal: 875 poděkování

Re: Špatne zaspávaš? Bojuješ proti stresu?

Příspěvek od hanka »

libcosenior píše:..Článok som už nenašiel ..
Náhodou jsem dneska narazila na toto a zdá se, že by to mohl být onen kýžený libcoseniorův článek :)

Usnout za minutu? Naučí vás to metoda 4-7-8!
Místo počítání oveček zkuste jiné počty. Usnete do minuty!
Zítra potřebujete být fit, ale určitě budete jako mátoha. Budík totiž zazvoní už za čtyři hodiny a spánek stále nepřichází. Víte, že si nemůžete dovolit marnit čas odpočinku tou pitomou nespavostí. Čím víc však potřebujete spát, tím těžší je usnout. Zkuste dýchací trik 4-7-8.
Nádech - výdech
Uvědomělé dýchání a dýchací cvičení jsou součástí jógy a východní medicíny už po celá tisíciletí. Do svých rad je zahrnul i doktor Andrew Weil z Arizony, absolvent Harvardu a propagátor techniky 4-7 -8, která si po celých Spojených státech našla desetitisíce nadšených a vyspalých vyznavačů.
Jak tedy vypnout stres, nervozitu a úzkost, a co nejdříve usnout: Podle mnoha ohlasů budete v limbu už za minutu: Dělá se to takhle:
• Nadýchnete se nosem na 4 vteřiny
• Zadržíte dech na sedm vteřin
• Pomalu ústy vydechnete na osm vteřin
Přesně vychytaná délka intervalů údajně změní chemii ve vašem mozku, zpomalí srdeční tep a ztiší vaši mysl, abyste mohli "zabrat". Pomáhá znovu usnout i při nevítaném probuzení uprostřed noci, kdy se všechno zdá nejčernější a děsy brání spánku. Funguje i pro rychlé zklidnění ve dne třeba před zkouškou nebo jiným náročným výkonem.
Zklidní tělo i mysl
Vynervovaný člověk nevědomky zadržuje dech a má nedostatek kyslíku, což se projevuje takřka na všech fyziologických pochodech. Stres se tak stává nejen psychickým, ale už i fyzickým problémem.
Permanentní stres vyplavuje do žil stresový hormon adrenalin. Dýchání je pak rychlé a mělké. Pokud záměrně dech zpomalíte, nutí vás to k hlubšímu nadechování a tomuto tempu se přizpůsobí i rychlost úderů srdce. Koncentrace na vlastní dech zároveň pomůže mozku odklonit myšlenky od jiných témat, která by vás rozrušila. Přivolat spánek pomáhá i monotónnost dechového cvičení.
Jako narkóza
Když se dlouze, pomalu a důkladně nadechnete (napočítáte do čtyř), přijmete více kyslíku. Jeho zadržením (po sedm vteřin) umožníte tkáním vstřebat ho větší množství. Vyrovnaný osmivteřinový výdech pomůže z plic (a tím samozřejmě z celého těla) odstranit oxid uhličitý. Metoda má vliv na centrální nervový systém a má zřejmě mírně sedativní účinky.
Zadržení dechu a pak vědomě pomalé, ovládané vydechování, spustí v těle řetězovou reakci. Nesmíte se však poddat nutkání zrychlit dech nebo aspoň zrychlovat počítání, a provádění se nesmí ani přerušit. Za pár chvil ucítíte, jak se tělo uvolňuje a relaxuje.
Mnoho těch, kteří metodu vyzkoušeli, o ní mluví jako o "narkóze" - prý na ně má stejně rychlé účinky: V jednu chvíli jste bdělí a vše ostře vnímáte, a najednou se probudíte a všechno už je za vámi. V tomto případě noc, obvykle plná děsu, stresu, převalování atd. Místo toho je ráno a vy jste krásně odpočatí, protože jste plně využili celý čas, vyhrazený ke spánku.

Celý článek si přečtěte tady: http://zena.centrum.cz/zdravi/domaci-le ... m=carousel

... :ethink: za vyzkoušení to stojí.... kdo není na počítání, má k dispozici prográmek od libcoseniora ;)


Všechno je tak, jak má být.
"Všechno co jsme, povstává v našich myšlenkách. Mluv a jednej s nečistou myslí, a budou tě následovat problémy. Hovoř a jednej s čistou myslí, a štěstí tě bude následovat jako stín." Buddha
libcosenior
Zasloužilý člen
Příspěvky: 265
Registrován: úte 13 bře 2012 12:18
Bydliště: Banská Bystrica
Dal: 165 poděkování
Dostal: 131 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Špatne zaspávaš? Bojuješ proti stresu?

Příspěvek od libcosenior »

Áno, to je presne ono. :-)


Žiť, to je tá najvzácnejšia vec na svete, pretože väčšina ľudí len existuje.
Armstrong-Elixir_zivota.pdf
Partykova.pdf
Perfektné fórum pre každého kto sa chce naučiť programovať
Uživatelský avatar
hanka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1697
Registrován: ned 13 zář 2009 11:22
Bydliště: Severní Morava
Dal: 812 poděkování
Dostal: 875 poděkování

Re: Špatne zaspávaš? Bojuješ proti stresu?

Příspěvek od hanka »

Toto jogínské dýchání mi připomnělo, že jsme na fóru na tohle téma také chvíli diskutovali .. sice ne dopodrobna, ale pokud někdo kromě nespavosti řeší i potřebu uvolnění, může se mu pár způsobů relaxace hodit:
http://upramene.cz/forum/viewtopic.php?p=71470#p71470


Všechno je tak, jak má být.
"Všechno co jsme, povstává v našich myšlenkách. Mluv a jednej s nečistou myslí, a budou tě následovat problémy. Hovoř a jednej s čistou myslí, a štěstí tě bude následovat jako stín." Buddha
Uživatelský avatar
hanka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1697
Registrován: ned 13 zář 2009 11:22
Bydliště: Severní Morava
Dal: 812 poděkování
Dostal: 875 poděkování

Re: Špatne zaspávaš? Bojuješ proti stresu?

Příspěvek od hanka »

Tak jsem včera před spaním zkoušela počítat metodou 4 - 7 - 8. Jako "prográmek" mi posloužily hodiny, které tikají ve vteřinových intervalech a vteřiny automaticky odpočítával computer mozek :lol: . Zaměřila jsem svoji pozornost na správné dýchání. Po deseti minutách jsem byla bystřejší, než před dýchacím cvičením.. Změřila jsem si tep - aspoň ten, kdyby se snížil! Tep pulzoval stejně rychle jako před cvičením, dokonce jsem v něm ucítila další prvek - napětí.. Rozhodla jsem se, že tedy usnu bez počítání - nešlo to. Mozek automaticky odpočítával a odpočítával, i když jsem úmyslně dýchala jinak - po svém. Po chvíli soutěžení kdo z koho jsme nakonec dospěli k příměří: mozek odpočítával a já jsem dýchala přibližně podle něho - nádech zůstal na 4, zádrž 7, ale výdech jsem si uzpůsobila podle toho, kolik jsem potřebovala pomalu vydechnout - tedy asi 9 a přidala jsem ještě pauzu 2 před dalším nádechem. Nevím, kdy jsem usnula, ale řekla bych, že to bylo do 1 minuty!
Tolik moje zkušenost. :) Hanka.


Všechno je tak, jak má být.
"Všechno co jsme, povstává v našich myšlenkách. Mluv a jednej s nečistou myslí, a budou tě následovat problémy. Hovoř a jednej s čistou myslí, a štěstí tě bude následovat jako stín." Buddha
turtle22
Stálý člen
Příspěvky: 89
Registrován: úte 30 lis 2010 15:13
Bydliště: Praha
Dal: 59 poděkování
Dostal: 15 poděkování

Re: Špatne zaspávaš? Bojuješ proti stresu?

Příspěvek od turtle22 »

I já jsem včera zkoušela počítat touto metodou a i já jsem byla po dýchání a počítání bystřejší než předtím. Tak jsem přestala dýchat a počítat, otočila jsem se na druhý bok a usnula bez toho:-)
Ještě tomu dám šanci a vyzkouším jindy.


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Špatne zaspávaš? Bojuješ proti stresu?

Příspěvek od Slavek Krepelka »

turtle22 píše:I já jsem včera zkoušela počítat touto metodou
I já jsem zkoušel počítat touto metodou a to (do včerejška) 4 dny po sobě. I já jsem byl při tomhle dýchání a počítání bystřejší než předtím a nakonec to vždy udělal po staru. Včera jsem ale dost rychle přešel jen na soustředěně hluboké dýchání ve mně nejpříjemnějším rytmu a byl jsem v limbu tak rychle, že jsem se dnes ráno nestačil divit. Tak to ještě párkrát zkusím takto.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
hanka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1697
Registrován: ned 13 zář 2009 11:22
Bydliště: Severní Morava
Dal: 812 poděkování
Dostal: 875 poděkování

Re: Špatne zaspávaš? Bojuješ proti stresu?

Příspěvek od hanka »

Slavek Krepelka píše:.. soustředěně hluboké dýchání ve mně nejpříjemnějším rytmu...
:) Jj, v tom to je! - hluboké plynulé dýchání bez nepříjemných pocitů. Trochu mě překvapuje, že to fungovalo bez zadržení dechu, ale soustředění na dech je samo o sobě také hluboce relaxační.
Včera jsem zase odpočítávala, tentokrát rovnou nenásilně a usnula jsem do 5 minut. Měl by být zachován ten rozdíl mezi nádechem, zádrží a výdechem - v tom právě spočívá ten fígl. Nádech na 4 i zádrž na 7 je pro mě OK, výdech volím co nejvolnější, nejúplnější a nejdelší (má být dvojnásobně delší než nádech). Probudila jsem se nad ránem a v pohodě jsem zase s odpočítáním rychle usnula (což u mne bývá v tuto dobu už problém).
Rychlé usínání při odpočítávání je pro mne opravdovým přínosem, díky libcoseniore + :good: , budu ho praktikovat jako záchranné lano pokaždé, když z různých důvodů nebudu moct usnout.. :)


Všechno je tak, jak má být.
"Všechno co jsme, povstává v našich myšlenkách. Mluv a jednej s nečistou myslí, a budou tě následovat problémy. Hovoř a jednej s čistou myslí, a štěstí tě bude následovat jako stín." Buddha
turtle22
Stálý člen
Příspěvky: 89
Registrován: úte 30 lis 2010 15:13
Bydliště: Praha
Dal: 59 poděkování
Dostal: 15 poděkování

Re: Špatne zaspávaš? Bojuješ proti stresu?

Příspěvek od turtle22 »

Ještě taky budu zkoušet, jen nezapomenout, že mám tuhle metodu:-) Včera například jsem si na to nevzpomněla, a přitom jsem nemohla usnout. Taky člověk musí vydržet to soustředění na dech, aby se mu po chvíli nerozeběhly myšlenky.


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Špatne zaspávaš? Bojuješ proti stresu?

Příspěvek od Slavek Krepelka »

turtle22 píše: ... Taky člověk musí vydržet to soustředění na dech, aby se mu po chvíli nerozeběhly myšlenky.
:D :hip: Což je přesně to, co se mi na dnešek nechtělo dařit. Ono to takhle pracuje i s ovečkama.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Odpovědět

Zpět na „Zdraví“