Blesk - vyboj

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Odpovědět
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Blesk - vyboj

Příspěvek od martin11 »

..když tady radím s focením....u průhledových hledáčků je na filmovém přístroji také dobré před focením sundat krytku objektivu...a to myslím vážně, nevěřil bys kolik lidí se snaží fotit se zakrytým objektivem.....jo a vyčistit objektiv.každé smítko ti zde dělá "divy" optické i jiné...
...jinak tu fotku jsem dělal přesně 3 minuty...tedy tu montáž...a je jen pro ilustraci....a když už jsme u té původní fotky.....tak je vlastně jedno jak je udělaná....dnešní doba to má takto nastavené....nic není přírodní...všechno a to doslova je "nadopované" elektronikou, potraviny E-čky, výrobky plastem na jedno použití....
....chtěl bych vidět současné borce, jak maj k dispozici jen fotoaparát na film a 3 misky ve fotokomoře...nebo 4 kdyby to dělali barevně....já to zažil...v počítači to je brnkačka.....kdy někdo ze zde čtoucích viděl klasickou fotografii na fotopapíru udělanou ve fotokomoře??? v současné době? Bohužel téměř nikdo. dokonce ani ti co to někdy dávno dělali a tvrdí že to umí, nevědí, že se ve fotokomoře už nesvítí červeným světlem :bhead: ...no ale konečně, k čemu to umět....po nás potopa....za 50 roků po dnešku nebude ani jedna fotka a o stříbru ve fotografii se bude psát jako o sci-fi :good: :pivko: martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Blesk - vyboj

Příspěvek od A(&F) »

Mimo téma (offtopic)
martin11 píše:jinak tu fotku jsem dělal přesně 3 minuty...
... tak to jsi tu půl minutu ještě mohl přidat (kterou jsem nad tím strávil já) ... ;) ...
martin11 píše:3 misky ve fotokomoře... já to zažil
... jj ... jako malej kluk jsem zkoušel (h)různý, ve fotografii dříve používaný metoty ... takže (coby i přes značné protesty mých rodičů "júnij xémik" :D) jsem zkoušel aj nalejvat vlastní desky, ty pak ještě dále "zcitlivovat", vyráběl si vlastní světlo-citlivý papíry, míchal si speciální vývojky, úspěšně zvládl heliogravuru, byl naprosto neúspěšný u klíčotypie, stavěl různý druhy fotoaparátů, atd.,atd. ... jo to byla krásná doba ... :) ...
martin11 píše:za 50 roků po dnešku nebude ani jedna fotka ...
.. myslím že bude, ... zcela určitě mezi sběrateli pohlednic, neb ty se v předminulém (a dokonce ještě i v minulém století) vyráběly fotografickou cestou, především pak u malých sérií ...

... :bye: ... Anri ...

PeS: ... a víš o tom, Martine, že když kdysi Luis Daguerre podal patent svého vynálezu, tak ho od něj ihned zakoupila francouzská vláda a zadarmo jej poskytla lidu ??? ... a to dokonce celosvětově ... :good: ... (tedy krom Anglie, kde daguerrotypii mohl jako jediný bezplatně užívat jeho student, A. Claudet, který je právě tím, kdo vynalezl ono Tebou zmíněné "červené :idea: osvětlení temné komory") ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Blesk - vyboj

Příspěvek od martin11 »

:hip: ...jsme si tema BLESK udělali fotokroužek, ale ono to není na škodu :idea: lecos připomenout, a konečně i na každém fotoaparátu máme "blesk", který je také vlastně výboj.

...nejdříve k focení blesků, existuje zařízení které v okamžiku blesku uvede v činnost fotoaparát...hezké udělátko pro lovce přírodních úkazů a v digi době to fotí. Osobně jsem nikdy pořádně žádný blesk nevyfotil. z přírodních úkazů maximálně duhu.

K foto praxi a laborování ve fotokomoře. Z desetitisíců zvětšováků jich funkčních a dodnes používaných zbyly v celé replice maximálně desítky :shock: . Kdo by se patlal v misce s vývojkou, když to jde tak lehce na tiskárně za pár vteřin.

Do módy se vrací t.zv. LOMOGRAFIE a s tím i dírkové komory. Je to módní trend, ale docela dobrej. Osobně jsem zvědav, kdy se nějaký výrobce odváží vyrobit něco na tema Daguerotipie, stříbrnou destičku, na kterou se bude působit jodem a rtutí....To bude teprve to kouzlo fotografie, nebo si budeme dělat papírové negativy, nebo polejvat skleněné desky na starém gramofonu :idea: Ono stejně to tak jednou dopadne, až zkolabuje elektronika, tím myslím celosvětově...pokorně se lidstvo vrátí k dusičnanu stříbrnému, metolu a thiosíranu sodnému.!!!!

...jo a všem čtoucím, pokud by se někdo o problém zajímal, tím myslím klasická fotografie film/papír klidně se ptejte, rád odpovím :good: s přáním dobrého světla /nejen ve fotografii/ :pivko: martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Magneto
Zasloužilý člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 02 zář 2011 13:28
Dal: 8 poděkování
Dostal: 26 poděkování

Re: Blesk - vyboj

Příspěvek od Magneto »

Martine, člověče, ty zníš tak optimisticky... Že ty už sis chlape doma nainstaloval ten Anriho ionizátor !!!
Asi do toho budu muset taky jít, aby u nás byl "báječnej život plnej báječnej dní bez útrap", ale hlavně... "celej den jen tak seděj a popíjejí Chatoneaux d’Pappe" :pivko:
Tihle fotografové to mají prostě vychytaný :good:
Zdraví :o)
Magneto


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Blesk - vyboj

Příspěvek od poota »

martin11 píše:.. až zkolabuje elektronika, tím myslím celosvětově...
Obávám se, že pak budou mít lidi úplně jiné starosti, než čím dělat fotky :dknow: :ethink:

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Blesk - vyboj

Příspěvek od martin11 »

... no myslel jsem to tak, že až se vyhrabou z prního šoku a bude se začínat od nuly, dejme tomu, že se píše rok 1838, občas si někdo něco vyfotit chtít asi bude, tak si to budou muset nějak pořešit... a budou muset chemicky, na elektronický srandičky nebude nálada... :pivko: martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Bleskofocení ...

Příspěvek od A(&F) »

martin11 píše:...nejdříve k focení blesků, existuje zařízení které v okamžiku blesku uvede v činnost fotoaparát...hezké udělátko pro lovce přírodních úkazů a v digi době to fotí.
... mno, ono je to lehce jinak, neb (v digi době) není nic snazšího, než použít nějaký fotoaparát, co má tuto funkci přímo integrovánu ... funguje to podobně jako režim "sportovních snímků", kdy napůl namáčkneš spoušť a foťák začne rychle ukládat snímek za snímkem do interní cache (do rychlé mezipaměti, kam se však i ve středním rozlišení vejde pouze několik snímků) a teprve v okamžiku domáčknutí spouště se obsah cache uloží na kartu, odkud se posléze vybere ten nejpovedenější ...... přičemž v případě focení blesků ten správný okamžik dokáže vyhodnotit přímo i sám fotoaparát (dle prudké změny jasu "při zablejsknutí") ... tuším to umí některá Casia a zřejmě i alt. FW pro Canony (což je v podstatě takový fotografický Linux) ...... pan fotograf (s takovýmto aparátem) pouze vybere vhodnou scenerii, nastaví fotoaparát (nejlépe připojený k síťovému zdroji) do správného režimu ... a jednou za čas pak pouze zkontroluje, jestli se "neurodilo něco zajímavého" (což v případě cíleného záběru klidně může trvat i mnoho měsíců) ...... popř. stačí mít štěstí http://cestovani.idnes.cz/blesk-zasahla ... -sveta_tom ...

... no a dříve (v době před2igitální) se blesky fotily pomocí stativu, drátové spouště + "B" (Bulb mode), popř. "T" (Time exposure), což však omezovalo pouze na focení v noci ...... = to se zkrátka v noci za bouřky otevřelo okno, foťák se hodil na stativ, pak se ručně "na furt" otevřela závěrka a po "zablesknutí se v zorném poli" se zase ručně uzavřela ... popř. se ponechala otevřena přes "několik zablejsknutí", čímž se získalo "nebe plné blesků", ... kdy pokud je těch blesků hodně (a mají tu správnou intenzitu), tak výsledný snímek vypadá skoro jako by to bylo vyfoceno ve dne ... :) ...

... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Blesk - vyboj

Příspěvek od martin11 »

:hip: ....myslím, že jsi tady jedinej Forista, co fotí blesky...já bych to viděl jinak....nějakej drát, nebo lépe stožár, a blesky chytat do nějakého kondenzátoru a pak pomalu měnit na elektřinu....nešlo by to??? :devil: ...karkulka červená :oops:


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Blesk - vyboj

Příspěvek od poota »

Lovců blesků s podobným nápadem už bylo víc, ale pokud vím, tak žádnému z nich se nepodařilo zachytit víc než jeden jediný blesk. Energie blesku je příliš velká a navíc se nedá nějak spolehlivě odizolovat - i vzduchem dokáže vytvořit několikametrovou "jiskru". Problémem je také to, že blesk není jenom jednoduchý "přeskok" elektriky odněkud někam, ale jedná se o složitý jev vytvoření vodivého kanálu, kterým následně probíhá oběma směry několik různých výbojů. Dalším problémem je také to, že celková energie blesku, která je už sama o sobě impozantní, se přenese ve velice krátkém časovém úseku, což ještě vynásobí její skutečný "výkon".
Takže summa summárum - bylo by to sice velice krásné, ale současnými prostředky to je nerealizovatelné.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Blesk - vyboj

Příspěvek od A(&F) »

martin11 píše:já bych to viděl jinak....nějakej drát, nebo lépe stožár, a blesky chytat do nějakého kondenzátoru a pak pomalu měnit na elektřinu....nešlo by to???
... viz počátek tohoto vlákna ... např. http://upramene.cz/forum/viewtopic.php?p=21511#p21511 + příspěvek pod tím (od Akorda) ...

... :bye: .. Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Čevenej ... a velkej ... :) ...

Příspěvek od A(&F) »

martin11 píše:myslím, že jsi tady jedinej Forista, co fotí blesky...
... jo, to bývávalo, ... už dlouhá léta jsem žáden nezvěčnil ... :? ...

... jinak blesky lze i filmovat (co je pro zachycení správného okamžiku asi nejsnazší) a záznam potom rozebrat snímek po snímku, popř. pro lepší rozlišení výsledný snímek seskládat z několik sousedících políček (ať už si o tom "Luscinia gerontonimus" myslí co chce, neb v kategorii technicko-vědecké fotografie to většinou zkrátka pro dosažení slušnějšího výsledku ani jinak provést nejde :P ) ...

[youtube][/youtube]

... z dnešního pohledu kvalita nic moc, jelikož je to přesně poplatno době/technice pořízení, tehdy na svou dobu vynikajícím digitálním kompaktem (jenž ale díky jeho kvalitnímu objektivu + pětinásobnému opt. zoomu používám dodnes) ... BenQ DC P500 / obj. Pentax (5x op.zoom/+ 4x dig, 35-180mm, F=2,80/4,7) ... snímáno v módu kamera s rozlišením 640x480 bodů /HQ, se zapnutou stabilizací obrazu (AVI / MP4) ...

... jednotlivé frejmy jsou zabaleny v příloze, kdy (pokud si je chcete prohlédnout) tuto doporučuji rozbalit do společného adresáře a mezi jednotlivými snímky si listovat v "Prohlížeči obrázků" pomocí kurz. šipek ...... jeden ze snímků je "rozkostičkován", kdy automatika CCD snímače už zřejmě nezvládla mohutný příliv světla ...
(anebo že by to bylo způsobeno rušením v THz pásmu ??? ... :ethink: ... :D :D ;) )

... v dnešní době s fotoaparáty zvládajícími "Full HD" by výsledná kvalita byla určitě lepší ... :) ...

... :bye: ... Anri ...

PeS: ... téda, to už je dávno ... :D ... a z toho malýho "žvatlálka" je už dospívající slečna v pubertě, kdy se mně teď pro změnu "točí hlava" z jejího "lehce přidrzlýho chování" ... :evil: ...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Čevenej ... a velkej ... :) ...

Příspěvek od A(&F) »

A(&F) píše:... jednotlivé frejmy jsou zabaleny v příloze, ...
... a sákryš, nebyly, přestože mám za to, že jsem přílohu připojil ... takže, pokud se opravdu našel někdo, kdo si chtěl prohlédnout jednotlivé snímky :) , tak se mu tímto dodatečně omlouvám ... již je to napraveno, příloha je připojena ... :pivko: ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Blesk - vyboj

Příspěvek od A(&F) »

... viz diskuze na předchozí stránce ...
martin11 píše:
A(&F) píše:... a z čeho usuzuješ, že se jedná o "zdařilou fotomontáž" ??? ... :D ...
jednoduše vysvětlím....expozice hvězdnaté oblohy je cca 30´´ až 1 min.....sloup kouře či co to je na obzoru je absolutně ostrý...při expozici hvězd výše zmíněným časem by kouř-prach byl též neostrý...skloubit to nejde ani přidáním ASA / citlivosti/ aby se hvězdy naexponovaly např 1/60, kterou je třeba exponovámn zmíněný kouřový sloup.
dále obloha za horizontem je "jaksi" světlá, na rozdíl od zcela noční v popředí....ta fotka je složená nejméně !!!! ze 3 / tří/ různých záběrů....kolik takových fotek chceš vytvořit???...
... čus, Marťas ... :pivko: ... a co říkáš na tohle ?? ... :D ... ;) ...

Obrázek
(zdroj: ... http://www.novinky.cz/koktejl/388254-er ... -ukaz.html)

citace: ... "V Itálii se po dvou letech probudila k životu sicilská sopka Etna, která v noci na čtvrtek chrlila popel a lávu. Explozi navíc provázel jedinečný úkaz, když mrak popela osvětlily takzvané vulkanické blesky. Vulkanické blesky vznikají, když o sebe třou drobné částice horniny, popela a ledu, čímž vzniká statická elektřina." ...

... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Blesk - vyboj

Příspěvek od martin11 »

:jump: :laugh: :hip: ...pamatuješ, když nad Hradem v Praze bylo to Havlovo srdce??? dostal jsem objednávku od hromosvodářské firmy abych jim udělal fotku jak do toho Hradu práskl blesk...kolik takových fotek chceš ....s bleskem...promiň , ale ty blesky tam jsou opravdu "domalované"...tedy celá fotka je "vyrobená" ... :baby: :pivko: martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Blesk - vyboj

Příspěvek od A(&F) »

martin11 píše:promiň , ale ty blesky tam jsou opravdu "domalované"...tedy celá fotka je "vyrobená" ... :baby: :pivko: martin11 :D
... i ty ostatní ?? ... ;) ... http://tn.nova.cz/clanek/zpravy/galerie ... 10#1813110 ...

[youtube][/youtube] [youtube][/youtube]

... údajně se blesky nad Etnou objevily několikrát během těch 50-ti minut, kdy probíhalo kontinuální filmování ve vysokém rozlišení ...

... což prý vlivem statiky ve vyvrhovaném popelu není zas až taková vzácnost, jak by se mohlo zdát ... https://www.google.cz/search?q=blesky+s ... 80&bih=662 ...
... a vznikají i při písečných bouřích nebo při termojaderných explozích viz http://zoom.iprima.cz/clanky/jak-vznika ... -explozich ... :) ... (popř. https://en.wikipedia.org/wiki/Dirty_thunderstorm)

... :bye: ... :pivko: ... Anri ...

-------------
PeS: ... nepopírám, že tomu třeba někdo lehce nepomohl photoshopem , ale již si nemyslím, že by to nutně musela být až taková "fotomontáž ručně poskládaná z několika různých snímků", jak jsi to popsal ve http://upramene.cz/forum/viewtopic.php?p=129082#p129082 ... ;) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“