Termoelektrický jev – přeměna tepla na el. proud

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Odpovědět
Uživatelský avatar
baxter
Stálý člen
Příspěvky: 100
Registrován: ned 12 zář 2010 19:49
Bydliště: KRNOV

a

Příspěvek od baxter »

dik


neoanthropus
Starší člen
Příspěvky: 185
Registrován: čtv 19 led 2012 0:53
Dostal: 2 poděkování

Re: Termoelektrický jev – efektivní přeměna tepla na el. pro

Příspěvek od neoanthropus »

Dovolim si spraviť takýto celkom maličký pokus na tomto pre mňa "poli neoranom". N
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


om6sk
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 18 říj 2012 11:30

Re: Termoelektrický jev – přeměna tepla na el. proud

Příspěvek od om6sk »

Panove zdravim, zopar roztavenych Peltierov z GES a GM mi dava odvahu nozvat sa....
nechajme bokom ucinnost, ekonomicku navratnost a teoretizovanie , toto vsetko ma svoje miesto
podme na to inak..
a to respektovat data Peltiera max 225 stupnov Celzia cize najst taku mechanicku zostavu pre svoje podmienky aby aj pri teplote spalin 400 stupnov resp povrchu pece UK - stary typ cca 500 stupnov Celzia pri prekureni omylom , nepozornostou
Peltier sa pri nedodrzani tohoto odporuca to je smutny fakt
cize mechanicka zostava ktora by Peltiera odsuvala od vyhrievacej plochy ale elegantnejsie je Peltier ktory to znesie
resp zohnat 700 stupnovy Peltier - kde ????

dalsi problem chladenie - vsetk sa da spocitat...ale aj zdravy rozum a odborny odhad

Peltierov modul ma hrubku cca 4mm cize je potreba taka zostava a chladic taky aby chladnu stranu udrzal cca o 100 stupnv chladnejsiu ako je horuca strana Peltiera a verte mi ze toto je vazny problem
vsetky YOUTUBE s vysokou teplotou horaku su kratkodobe svindle neschopne trvalo danu zostavu chladit a tak vznikli tie efektne snimky esus a plynovy horak a 5W ziarovka

ze je to riesitelne da sa pozriet napr. tu
http://www.solfoton.eu/elektrina-z-tepla/
http://www.termofor.ru/prod1.php?id=27 a tu je uz prakticky z odpadu ziskanych 50W !!!!
a tegpower.com bol uz uvedeny

zaujimave su termoclankove zostavy na vyfukovom potrubi na americkych tahacoch 800W
resp BMW osobne auto 200W
taketo nieco strcit do kominovej rury aj keby som to mal jedenkrat tyzdenne cistit
dal by som sa na to...momentalne som v stadiu premyslania ale neviem ako daleko sa dostanem

riesenie menica je podruzna vec to je uz poriesene staci pouzit jestvujuce IO

65 rokov je uz dost pre mna limitujuci fakt a stavu ze budeme chodit na srotovisko na termogeneratory
sa asi nedozijem
pekny den
OM6SK Jaro

vdaka za precitanie

Duplikát jsem umázl. První příspěvek člena se ukazuje jen moderátorům ke schválení, proto jsi ho neviděl a přihodil ho dvakrát. SDK


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Termoelektrický jev – přeměna tepla na el. proud

Příspěvek od Akord »

700 C Peltier ti je aj tak nanič, účinnosť kotla nemôžeš nechať bokom, lebo tade potom nepreženieš dosť tepla a kotol by spaľoval pri tak veľkom odbere tepla z horúceho pásma nedobre. Optimum pre kotly s ohľadom na celkovú účinnosť je niekde medzi 200-300C. Dúfam zvyšok ti je jasný, ak nepotrebuješ teoretizovať.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Termoelektrický jev – přeměna tepla na el. proud

Příspěvek od A(&F) »

om6sk píše:... respektovat data Peltiera max 225 stupnov Celzia cize najst taku mechanicku zostavu pre svoje podmienky ... atd. ...
... jednou z možností je použít k přenosu tepla nějaké vhodné médium s nižší teplotou varu než je destrukční teplota pelťáku ... např. takový slunečnicový olej má bod varu kolem 170°C, ... olivový olej 180 - 220°C (dle druhu), ... glycerín 290°C ... atd. .....

... médium, které se odpaří (přemění ve výpar) potom prohnat chladičem a vrátit zpět do výměníku ... ;) ...

PeS: ... vhodným namícháním by možná bylo možno dosáhnout i přesně definované teploty, ale vzhledem k ceně bych však volil některý z lacinějších kuchyňských olejů, aby náklady na výměnu po jeho degradaci byly co nejmenší ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Termoelektrický jev – přeměna tepla na el. proud

Příspěvek od Akord »

glycerin muže být podle podmínek nad, prípadne kolem teploty bežného varu už jedovatý, uvolňuje štiplavý a karcinogenní akrolein, i když je jeho kritická teplota o neco vyšší (asi 400C).

dá se použít i silikonový olej, ten je ale pri varu také hnusný a neco uvolňuje, takže uzavrené obehy. Tam však zase stoupá tlak, protože ne všechno chce ideálne bez pretlaku zkondenzovat.

takže dá se to, jen je treba počítat, že ne až tak jednoduše. Prírodní oleje (repkový) nekdy polymerizují a ucpávají tenčí kanálky, nezkoušel jsem, možná ten slunečnicový, nebo olivový by fungoval dobre.

Nejsem si dost jistý, zda se ten olej po varu částečne nerozloží, a zda všechen zpátky zkondenzuje. Pokud má nekdo s tím zkušenost, rád si prečtu.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Termoelektrický jev – přeměna tepla na el. proud

Příspěvek od A(&F) »

Akord píše:olej ... takže uzavrené obehy.
... ano, to se při podobných médiích předpokládá ... (díky za připomínku, nějak jsem to tam opomněl napsat) ... ale nemusel by to však být nutně příliš přetlakový systém, možná by stačilo použít na konci chladící sestavy nějaký vhodný vak (např. velkou duši z pneumatiky), popř. kompenzační zásobník ze dvou nádob (uzavřených pouze z jedné strany, zasunutých na výšku do sebe, se závažím na té horní, to celé napůl ponořeno do další větší nádoby s vodou pro utěsnění = klasický nízkotlaký plynový zásobník) ...

... ale asi nejideálnější by bylo k přenosu tepla použít vodu pod hodně vysokým tlakem (pro 200°C je to zhruba 1,56 MPa) ... ;) ...

PeS: ... tyto výměníky by během své činnosti šly navíc použít pro přípravu potravin ... :D ... jako fritézu nebo papiňák ... :D :D ... v případě vody potom i jako zdroj páry pro parní stroj (nejlépe s dynamem pro výrobu další elektřiny) ... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Termoelektrický jev – přeměna tepla na el. proud

Příspěvek od A(&F) »

Akord píše:Nejsem si dost jistý, zda se ten olej po varu částečne nerozloží, a zda všechen zpátky zkondenzuje.
... pokud se tak stane, může se po výměně prohnat těmi kamny, čímž nepřijde nazmar a ještě zlepší energetickou bilanci ... :D ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Další metoda ...

Příspěvek od A(&F) »

idea ... další metodou je použití vhodného akumulačního bloku (tj. třeba kusu železa, na jehož druhé straně je přidělán termočlánek s patřičným chlazením), který by se např. pomocí bimetalu "přicvakával" ke kamnům (a při překročení teploty zase "odcvaknul") ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Další metoda ...

Příspěvek od poota »

Jako tepelně akumulační hmotu vřele doporučuji mastek, který má enormně nízkou tepelnou vodivost, takže dokáže nejen akumulovat, ale také daleko lépe vyrovnává nerovnoměrnosti dodávky tepla. Přitom má výbornou obrobitelnost.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Další metoda ...

Příspěvek od A(&F) »

... v tomto případě by ale asi možná byl vhodnější nějaký materiál s přiměřeně vyšší tep. vodivostí ... hystereze by tak byla mnohem menší ... (i z konstrukčního hlediska ve spojení s bimetalem) ... :ethink: ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Další metoda ...

Příspěvek od poota »

Pro akumulaci je právě ta nízká tepelná vodivost výhodou, a zrovna tak je výhodou i pro vyrovnávání nerovnoměrností příkonu tepelného zdroje a nebo při přerušovaném zahřívání. I když to téměř nikde není prezentováno, mastek je v této oblasti nepřekonanou špičkou. K nám se zatím dováží z Indie, což má vliv na jeho dost vysokou cenu. Je možné, že cena bude nižší až se otevře na Slovensku mastkový lom, který má být na největším známém světovém ložisku.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Termoelektrický jev – turbokotel

Příspěvek od laik »

Zdravím nevím jestli se to někde už řešilo ale, co osázt peltiéry nasávací trubky u turbokotle??? (kde je trubka v trubce) článek je nasávaným vzduchem zároveň z druhé strany ochlazován takže teoreticky čím víc je venku zima tím větší je účinnost článků ne??? :ethink: :dknow:


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Turbokamínka s peltiérem ...

Příspěvek od A(&F) »



Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Další metoda ...

Příspěvek od Jim68 »

poota píše:Pro akumulaci je právě ta nízká tepelná vodivost výhodou, a zrovna tak je výhodou i pro vyrovnávání nerovnoměrností příkonu tepelného zdroje a nebo při přerušovaném zahřívání. I když to téměř nikde není prezentováno, mastek je v této oblasti nepřekonanou špičkou. K nám se zatím dováží z Indie, což má vliv na jeho dost vysokou cenu. Je možné, že cena bude nižší až se otevře na Slovensku mastkový lom, který má být na největším známém světovém ložisku.

Zdravím - poota
Ahoj, akumulace je kombinací těchto vlastností: potřebujeme rychle nabít co největší hmotnost na co nejvyšší teplotu co nejvyšším množstvím tepla - přitom zachovat teplotu ohniště. Proto potřebujeme ideálně materiál s co nejvyšší Měrnou tepelnou kapacitou (>2,7), hustotou (>2,0), vyšší tepelnou vodivost než má šamot nebo beton (>2W/m.°K). Mastek například některým těmto ohledům nevyhoví - má špatnou vodivost (izoluje ohniště) a hustotu. Existují běžně materiály, které jsou vhodnější, akumulační cihly nevyrábí amateuři. Je potřeba najít vhodný zdroj tepla, který akumulaci dodá potřebnou energii.


Jim68
Be happy!
Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“