Malá vodní elekrárna

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Odpovědět
Zatial XXX

Malá vodní elekrárna

Příspěvek od Zatial XXX »

vlákno čisté - poo.

Veľmi zaujímavá stavba malej vodnej elektrárne pre vodné toky s malým spádom i prietokom. Opäť - jednoduché a geniálne!

link:
http://home.tele2.at/gravitationswirbel/index.html

Původní link je nefunkční, totéž na:
http://www.ideje.cz/cz/clanky/elektrarn ... ych-rekach
http://www.workonwire.net/vortex
- poo.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

hračky

Příspěvek od Akord »

Je to geniálne pekná hračka, ale, pokiaľ sa budeme baviť o výkone, potom treba pomyslieť na to, že podobné špirály nájdeme iba uzavreté vo všetkých dúchadlách a podobných čerpadlách a turbínach. Pripomínam trebárs Reiffensteinovu špirálu. o sa týka účinnosti,
špirála nezaručuje využitie reakcie, ako v prípade napríklad rozvádzacích lopatiek,
čo je asi tretina celkového výkonu.


y

Re: MVE

Příspěvek od y »

Zatial XXX píše:Veľmi zaujímavá stavba malej vodnej elektrárne pre vodné toky s malým spádom i prietokom. Opäť - jednoduché a geniálne!
Geniálne áno, ale
...ekonomická návratnosť 75 rokov, ...poplatky za pretečenú vodu, ... poplatok za využívanie cudzej hate, , ...za vlastnú hať v štátnom toku, atď. Čo myslíš, prečo sa predávajú?

Toto sem nepatrí. Iba keby ju tlačil vodík.


Zatial XXX

Příspěvek od Zatial XXX »

Nuž, takáto elektráreň je postavená (viď fotky, parametre, i článok v poslednom WM-ku) jej cena je na naše pomery vysoká, ale keď si ju prekreslíte, tak v našich cenách vychádza stavba zlomok toho, čo v Nemecku, či Rakúsku. A, Akord, nebol by som taký striktný - aj o Benzovom automobile hovorili iba ako o "peknej hračke" :?


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

žartík

Příspěvek od Akord »

Zatial XXX píše:.... A, Akord, nebol by som taký striktný - aj o Benzovom automobile hovorili iba ako o "peknej hračke" :?
Nežartuj, Benzovo auto nazývali hračkou, keď nebolo nič lepšie, ale ja toto nazývam hračkou,
keď sú známe mnohé účinnejšie a z mojho pohľadu výhodnejšie riešenia. Urobil som 2ks
MVE, paradoxne, najväčší problém bol s čistením pritečeného lístia. Nech to niekto skúsi.


pipi
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: pon 29 říj 2007 1:17

Malá vodní elektrárna

Příspěvek od pipi »

AHOJ , ZDRAVIM . MAM NA POZEMKU POTOK, TAK JSEM TAK PREMYSLEL ZDA MA NEKDO DOMA NEJAKE MONSTRUM , JAKO BY VODNI ELEKTRARNU. DELAM AUTODIAGNOSTIKU A TOMU TO TEMATU MOC NEHOVIM,PROCITAL JSEM TADY NEJAKE CLANKY ALE NICEHO JSEM SE NECHYTIL.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Mikroelekektrárna

Příspěvek od Akord »

Já udelal dve 100W mikroturbiny. Podotýkám, že pri tak malém výkonu je docela problém dohrabat se k účinnosti nad 50 procent. Spočítej si možný mechanický výkon, který je:

P=10*Q.h [W;l/s;m]

tedy P je možný ideální mechanický výkon turbiny ve wattech,
Q je prutok v litrech za sekundu,
a h je nejvetší možný rozdíl hladin mezi prívodem a odvodem vody, pričemž je možné
použít i prívodní, nebo odtokové potrubí.
Kinetická energie na vtoku bývá zpravidla tak malá, že ji bežne nemá význam uvažovat.
Tenhle základní vzorec platí jak pro vodní kola (často hydrostatické stroje), tak i pro turbiny (hydrodynamické stroje). V podstate to ani není vzorec týkající se vody, ale je to preformulovaný vztah pro potenciální energii jakéhoholiv telesa E=mgh [J;kg;m/s2;m].


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ilem »

Dost vyčerpávajícím způsobem je tato problematika popsána na těchto stránkách.:
http://mve.energetika.cz/sikovneruce/uv ... neruce.htm


"Dum spiro spero"
Ciceron
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Velmi dobrý link

Příspěvek od Akord »

Ten predešlý link je výborný, dlouho jsem neco podobného nevidel, pripomíná dobrou knížku.


pipi
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: pon 29 říj 2007 1:17

Příspěvek od pipi »

DEKUJI ZA VYCERPAVAJICI ODPOVEDI , DNES ZAHAJIM MERENI SPADU A PRUTOKU A PAK SE ROZHODNU ZDA TO MA VUBEC NEJAKY EFEKT. JE FAKT ,ZE JSTE TADY SAME CHYTRE HLAVYCKY.DIK


Šmírujíc_uznale_pokyvujíc

Re: MALA VODNI ELEKTRARNA ????

Příspěvek od Šmírujíc_uznale_pokyvujíc »

pipi píše:AHOJ , ZDRAVIM . MAM NA POZEMKU POTOK, TAK JSEM TAK PREMYSLEL ZDA MA NEKDO DOMA NEJAKE MONSTRUM , JAKO BY VODNI ELEKTRARNU. DELAM AUTODIAGNOSTIKU A TOMU TO TEMATU MOC NEHOVIM,PROCITAL JSEM TADY NEJAKE CLANKY ALE NICEHO JSEM SE NECHYTIL.
http://ideje.cz/cz/clanky/elektrarna-vo ... ych-rekach :idea: :!: :!: :!:

http://documents.jic.cz/vut2_virova_turbina.pdf

a velmi příbuzné je také téma http://documents.jic.cz/ti4_perna_motors.pdf , které by (mimo jiné) mohlo oslovit zdejší osazenstvo a to především ohledně nové a naprosto unikátní koncepce vírového stroje. Vskutku jsem vlastně ani netušil, kam až to p. Perna od své první zmínky za těch pár let dotáhl. 8) Původní idea ho totiž napadla v autobusu během cesty z práce. Za několika málo dní vytvořil základní model a potom další dva dlouhé roky tento model ladil pomocí tehdy (ne)výkonných počítačů. Musel si na to dokonce napsat i vlastní optimalizační software. První následnou zkušební aplikací byla velmi výkonná náhrada lodního šroubu na vodním člunu (tuším, tehdy postačoval třetinový výkon pro stejnou rychlost !!!!). Ale motor, no tak ten jsem opravdu fakt nečekal. :shock: :eclap:


Šmírující_doplňující

Re: MALA VODNI ELEKTRARNA ???? - jako domácí záložní zdroj.

Příspěvek od Šmírující_doplňující »

Peter píše:Turbína SETUR.
...Dokáže proto úspěšně vyrábět mechanickou energii s účinností 55 až 75 % tam, kde jiná zařízení z technických a ekonomických důvodů vůbec instalována být nemohou
Každým spláchnutím získáte el. energii na napsání minimálně jednoho příspěvku. ;)
http://elektro.tzb-info.cz/t.py?t=2&i=3399
http://elektro.tzb-info.cz/t.py?t=2&i=3403


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

varování k obezretnosti

Příspěvek od Akord »

Chronologii SETURu znám jako své boty. Ti autori manipulují se slovy a chytají zákazníka v dokumentaci za slovo.
Mechanická účinnost Seturu není hydraulická. Ta je u Seturu nejvýše 40 procent, takže hodne pod jakoukoli i malou jednoduchou turbinou, nebo vodním kolem, které delá treba 60 i víc procent. Ti pánové se skutečné účinnosti vyhýbají, a mlží. To vím a píšu já za sebe. Škoda tímhle zpusobem mluvit o elektrické účinnosti. Pokud Setur ano, pak s tím, že účinnost, ani jiné nedostatky nevadí, Ti autori to meli popisovat aspoň trochu objektivne, pokud už jednou začali blábolit, tak jim príšte už težko neco uverím.
Co se týče vírové turbiny , tu jsem registroval nekde v Rakousku, taky má své nevýhody, a výhody jsou pribarveny. Taky nižší účinnost, odhaduji nejvíce tak 50 procent, protože (jak jsem si vyzkoušel na vlastní kuži) prívod vírovou (nebo Reiffensteinovou) spirálou není rovnocenný i jednoduchým rozvádecím lopatkám, kterým však více vadí listí, nebo ryby a žáby (z jedné mikroturbinky jsem postupem času vytáhl krome žáb asi 8 úhoru).


Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Dobrý den,

nejste právě Vy tím, kdo se zajímá hlouběji o problematiku dostupné výroby malé vodní turbíny, a nejen hned z pozice odborníka, ale třeba i jen jako fandy, nadšence (zájemce o soukromou stavbu) apod.? Jsem totiž autorem jednoho vynálezu (dosud ale nepatentovaného), který přinese převrat u vodních turbín (co do zvýšení účinnosti a snížení výrobních nákladů, a snad tedy i v celosvětovém měřítku). Vynález jsem ovšem dokončil jen do stádia řekněme definování teoretických principů (tj. při použití všech mi známých fyzikálních zákonitostí) a jejich ověření zhotovením jednoho základního modelu, jelikož pro ostatní kroky už nemám potřebné vybavení a ani kontakty. Jinými slovy, jedná se o nový profil lopatek, a zřejmě jako vůbec první nejúčinnější tvar vůbec. Vynález spočívá na určitém objevu buď zřejmě neznámé nebo málo známé fyzikální zákonitosti a týká se třeba i oněch větrných elektráren. Nicméně bohužel ale nemám ani další prostor pro dialog na fóru. Třeba by Vás ale moje informace mohly zaujmout a později třeba i ostatní přispěvovatele fóra. Moje adresa je mve(zavináč)volny(tečka)cz

Děkuji, W.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: malá poznámka

Příspěvek od Akord »

petr111 píše:...Hlavně doporučuji povšimnout si konstrukci a účinností u klasického šneka pan Archimeda. Je to naprosto báječné zařízení, ideální turbína pro malé vodní zdroje, nemá žádné nectnosti. Zařízení je téměř samoregulační - pracuje účinně od 30 do 100 % hltnosti. To jiná turbina nedokáže.
Trošku bych dodal, že hlavním problémem u šneku jsou vetší rozmery a nízké otáčky, turbina se otáčkama prizpusobuje bežným generátorum lépe. Stejnotlaké turbiny jako Peltonovy, Turgor apod. , taky nejsou citlivé na hltnost, v tomhle v zásade nejsou horší, než šnek, pokud jsou vhodne navrženy. V tomhle je potreba ríct, že není pravda, že se Peltonova turbina jako typický predstavitel vysokých spádu nedá použít treba i pro spád 1metr. Má jen pri malém spádu malý merný výkon, na její výrobu se spotrebuje mnoho materiálu, a je relativne velká a má pak nízké otážky. Více materiálu vuči jiným turbinám pri výkonech do nekolik kW však ne vždy vadí stejne jako u šneku. Nevýhoda je potreba síta pred vstupem, které se obvykle zanáší listím.

K tomu profilu od pana Anonymní - já jsem se už nekolikrát vyjádril, že samotný profil vetrnou, nebo vodní turbinu nereší ani pri cy/cx=0, zvlášte proto, že se jedná o volný proud (proud média neproudí v potrubí). I pri ideálním profilu je možno z volného proudu získat ideálne necelé 2/3 energie proudu (asi 58% označované jako Betzuv limit) proste proto, že část média za turbinou musí odtéct, jinak by se médium muselo hromadit za turbinou na míste.


Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“