Lajos-vyvíječ

Souhrn všeobecných informací nejen pro "Vodíkáře".
Odpovědět
neo
Stálý člen
Příspěvky: 27
Registrován: stř 21 led 2015 8:45
Dostal: 7 poděkování

Re: Lajos-vyvíječ

Příspěvek od neo »

Peter11 píše:Bůh ví kde je uklizen, přesunut, ....??
Prošel jsem všech 2200 Lajosových příspěvků, nebo kolik jich má a nic jsem nenašel, ani co by se jen okrajem týkalo.
Požádat tě o nový odkaz by byla asi velká troufalost. :)
J.


neo
Stálý člen
Příspěvky: 27
Registrován: stř 21 led 2015 8:45
Dostal: 7 poděkování

Re: Mimův vyvíječ vodíku - pokus o repliku

Příspěvek od neo »

Peter11 píše:V podstatě není potřebné žádné vnější napětí. Dá se toho docílít i prostou změnou pH. Jenom vyvíječ by byl trochu větší.
Něco podobného již tady bylo - a fukční, ale bohužel s krátkou životností


Uživatelský avatar
wolf234
Starší člen
Příspěvky: 158
Registrován: sob 18 říj 2008 12:47
Bydliště: u pajkovačky
Dostal: 9 poděkování

Re: Lajos-vyvíječ

Příspěvek od wolf234 »

nastrihal som nejake plechy v praci hlinikove nerez mam položil som ich na seba medzi to som dal papier namočeny v na oh nejake percenta neviem dokonca to generuje dost prudu ale malo napetia ten hlinik tam asi nema životnost


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: Lajos-vyvíječ

Příspěvek od lajos »

Tak jsem se toho nakombinoval-drobné dílčí výsledky:
-na destilku pH7 se to ani nehne, nedělá to ani bublinku při 12V a kolem 1,5A
-přidal jsem trochu KOH, proud asi 5A a to se to rozjelo, tak pěkné šumění jsem naposled viděl na nějakých videích, bacha kávová lžička KOH ve 2 litrech vody dává 15-20A
zatím vše jen na stole a protože mně nebavilo na čištění a úpravy furt rozebírat vyvíječ tak jsem vzal plast vaničku od zmzliny bez víka jen tak vše rovnou pod nosem, snad nadýchání trochu vodíku neškodí? Měl jsem menší kousky děrovaného nerezu a Al a bylo hned krásně vidět co co dělá. Tak že budu to dolaďovat. Na měření množstvý s jímáním pod vodou zatím nebyl čas a ty destičky jsou taky dost malý.


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: Lajos-vyvíječ

Příspěvek od lajos »

Kluci zlatý, kdo byste popsal chem. reakci Al+KOH+H2O ?? Jsem jenom elektrikář a ty anyonty a kationty mně netankujou. Předpokládám že ta rovnice bude obousměrná


deʒa vy
Zasloužilý člen
Příspěvky: 362
Registrován: čtv 30 dub 2015 9:17
Dal: 86 poděkování
Dostal: 95 poděkování

Re: Lajos-vyvíječ

Příspěvek od deʒa vy »

Chemickú koróziu môžu zapríčiniť aj chemické látky vo výrobných podmienkach. Napríklad pri styku hliníkových súčiastok s roztokmi hydroxidov sa hliník rozpúšťa reakciou 2 Al + 2 KOH + 6 H2O ® 2 K[Al(OH)4] + 3 H2 http://sparc.fpv.umb.sk/~budzak/Elektro ... a/4.5.html


Být sám sebou má za následok vyhostenie mnohými luďmi, podrobenie se prianiu iných má za následok být vyhosteným sám v sebe... Príroda nerobí žiadne skoky... Míerou chápania člověk pracuje na sebe, mierou nechápania na toho, kdo chápe víc...
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Lajos-vyvíječ

Příspěvek od A(&F) »

lajos píše:.... ty anyonty a kationty mně netankujou. Předpokládám že ta rovnice bude obousměrná
... když tě nezajímají ty náboje :D, tak tady to máš ještě jednou v rozepsané formě ... 2Al + 2KOH + 6H2O → 2Al(OH)4 + 2K+ + 3H2 ... (+ přidávám i odkaz na "balancer", pokud by tě třeba časem zajímaly aj hmotnosti nebo objemy ... http://www.webqc.org/balance.php?reacti ... %5D+%2B+H2 ... :) ) ...

... rovnice obousměrná je ... reakce však nikoliv ... ;) ...

... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: Lajos-vyvíječ

Příspěvek od lajos »

Já věděl že se na vás můžu spolehnout, díky. No a když jsme u toho , co kdyby jste se vysrali na všechny ostatní kombinace a vzali by jste Al,nerez,Al, nerez do haleluja a zkusili by jste to? Ještě to nemám stopro ale vypadá to velmi nadějně-efektivně a mohlo by dojít na Dingelova slova že je to tak jednoduchý až to bolí? Další okolnosti by se jen přidávali, zkoušeli ale tohle řešení bude základ, takhle zřejmě některým to funguje a jak to měl komplikovaný Mim nás to možná mátlo, popř. jak to měl složité nebo s fíglem jak to zprovoznit. Stará pravda v jednoduchosti je krása.
Jo a opovažte se mně někdo předbehnout!


deʒa vy
Zasloužilý člen
Příspěvky: 362
Registrován: čtv 30 dub 2015 9:17
Dal: 86 poděkování
Dostal: 95 poděkování

Re: Lajos-vyvíječ

Příspěvek od deʒa vy »

Lajoši v jednoduchosti je naozaj krása s tým súhlasím, o tom niet pochýb ale platí to len dotedy dokjal je tá jednoduchosť na všetkých frontoch danéj linie. Žialbohu v téjto línii to neplati minimálne na dvoch frontoch. Prvou je, ak si lepšie všimneš tú rovnicu určite ti neujde i ten nenávratný úbytok "kovového" hliníka (so zvyšujúcou teplotou elektrolytu ten úbytok hliníka bude len stúpať) čo znamená uspôsobiť elektrolyzér tak aby si ho tam mohol "dolievať" a zároveň tak, aby si tie hliníkové časti pri odstavení vozidla mohol bez večích problémov z toho elektrolytu vybrať pokjal nechceš aby sa ti v ňom tie Al elektrody bez užitku "spalovali". Druhou je vodíková korózia ktorá dosť výrazným spôsobom degraduje všetky predovšetkým hliníkové časti spalovacej komory. Po stránke pevnosti materiálov spalovacej komory (minimálne z pohladu ťeplôt a z toho vyplýlajúcich tlakou vo válci) nie je stavaná na spalovanie vodíká ale na spalovanie uhlovodíka. Nie náhodou všetci tý ktorým to fungovalo (osobne nemám dôvod tomu neveriť) i z tohto fora zmizli jak gáfor. Pomaly ďaléj zájdeš...
Naposledy upravil(a) deʒa vy dne čtv 28 kvě 2015 12:07, celkem upraveno 2 x.


Být sám sebou má za následok vyhostenie mnohými luďmi, podrobenie se prianiu iných má za následok být vyhosteným sám v sebe... Príroda nerobí žiadne skoky... Míerou chápania člověk pracuje na sebe, mierou nechápania na toho, kdo chápe víc...
lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: Lajos-vyvíječ

Příspěvek od lajos »

Nechci se stebou dohadovat, nehledám proč a jak by to nešlo ale spíš obráceně kde a jak by to šlo. Hliník je vcelku levný-otázka kolik deka na 100km a jak často rozebírat na doplnění, odsát kal zespod vyvíječe musí být sranda, při vysoké účinnosti vyvíječe teplota nebude stoupat bůhví kam.
Spalování vodíku? huž aby jsme měli tento problém, jednak se dá vždy startovat a dojíždět na benzín, jinak půjde stejně o spalování chudé směsi vodíku což může a nemusí znamenat ještě další problémi.
No a jak je zřejmé dělá se na tom od roku 2005 (marně) tak že spěch to není, až to bude nedej bože fungovat tak stejně postupně můžem vyřešit cokoliv.


deʒa vy
Zasloužilý člen
Příspěvky: 362
Registrován: čtv 30 dub 2015 9:17
Dal: 86 poděkování
Dostal: 95 poděkování

Re: Lajos-vyvíječ

Příspěvek od deʒa vy »

Mimo téma (offtopic)
lajos píše:Nechci se stebou dohadovat, nehledám proč a jak by to nešlo ale spíš obráceně kde a jak by to šlo..
Lajoš v pohode, pre rôznorodosť je to len dobre že každý z nás má svoj prístup. Za seba k tomu môžem povedať, rádšej problémom predchádzam ako by som ich mal následne riešiť. V konečnom dôsledku práve o tom je to "V jednoduchosti je krása".


Být sám sebou má za následok vyhostenie mnohými luďmi, podrobenie se prianiu iných má za následok být vyhosteným sám v sebe... Príroda nerobí žiadne skoky... Míerou chápania člověk pracuje na sebe, mierou nechápania na toho, kdo chápe víc...
Peter11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 394
Registrován: ned 05 dub 2015 21:59
Dal: 85 poděkování
Dostal: 173 poděkování

Re: Lajos-vyvíječ

Příspěvek od Peter11 »

deʒa vy píše:Lajoši v jednoduchosti je naozaj krása s tým súhlasím, o tom niet pochýb ale platí to len dotedy dokjal je tá jednoduchosť na všetkých frontoch danéj linie. Žialbohu v téjto línii to neplati minimálne na dvoch frontoch. Prvou je, ak si lepšie všimneš tú rovnicu určite ti neujde i ten nenávratný úbytok "kovového" hliníka (so zvyšujúcou teplotou elektrolytu ten úbytok hliníka bude len stúpať) čo znamená uspôsobiť elektrolyzér tak aby si ho tam mohol "dolievať" a zároveň tak, aby si tie hliníkové časti pri odstavení vozidla mohol bez večích problémov z toho elektrolytu vybrať pokjal nechceš aby sa ti v ňom tie Al elektrody bez užitku "spalovali".
Ztrátam do tepla jde zabránit.
KOH není nutné v takové koncentraci aby narušoval hliník.
Je třeba přijít na to proč je v "generátoru" potřebné určité množství O2.


deʒa vy
Zasloužilý člen
Příspěvky: 362
Registrován: čtv 30 dub 2015 9:17
Dal: 86 poděkování
Dostal: 95 poděkování

Re: Lajos-vyvíječ

Příspěvek od deʒa vy »

Peter11 píše:Je třeba přijít na to proč je v "generátoru" potřebné určité množství O2.
O2 velmy ochotne reaguje s čistým povrchom Al za vzniku Al2O3 čoho dôsledkom je niekolkonásobne zvečenie (zdrsnením) povrchu Al elektrody. Problémom ale je že na takto upravenom povrchu elektrody narastie jen odpor voči ekektrolytu rádovo. Na druhú stranu faktom ale je že v zapojenom elektrolyzéry sa pracuje s el.nábojom, ktorý dodává potrebnú energiu na permanentné narušovanie takto vzniknutej vrstvy Al2O3 z povrchu elektrodý čoho dôsledkom je okrem jej "plávajúceho odporu" aj vznik inertného zákalu v elektrolyte (Al2O3.H2O).


Být sám sebou má za následok vyhostenie mnohými luďmi, podrobenie se prianiu iných má za následok být vyhosteným sám v sebe... Príroda nerobí žiadne skoky... Míerou chápania člověk pracuje na sebe, mierou nechápania na toho, kdo chápe víc...
Peter11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 394
Registrován: ned 05 dub 2015 21:59
Dal: 85 poděkování
Dostal: 173 poděkování

Re: Lajos-vyvíječ

Příspěvek od Peter11 »

deʒa vy píše:O2 velmy ochotne reaguje s čistým povrchom Al za vzniku Al2O3 ktorý niekolkonásobne zvečí (zdrsnením) povrch Al elektrody. Problémom ale je že na takto upravenom povrchu elektrody rádovo narastie voči ekektrolytu jej odpor.
Tady je O2 (jako plyn) nežádoucí.
deʒa vy píše:Na druhú stranu faktom je že v zapojenom elektrolyzéry sa pracuje s el.nábojom, ktorý dodává potrebnú energiu na permanentné narušovanie takto vzniknutej vrstvy Al2O3 z povrchu elektrodý čoho dôsledkom je vznik inertného zákalu v elektrolyte (Al2O3.H2O).
Přímo souvisí se zapojením elektrod.


deʒa vy
Zasloužilý člen
Příspěvky: 362
Registrován: čtv 30 dub 2015 9:17
Dal: 86 poděkování
Dostal: 95 poděkování

Re: Lajos-vyvíječ

Příspěvek od deʒa vy »

Trochu a asi ani nie moc odbočím, to rozhranie "polovodiča" Al2O3/Al my svojím spôsobom v tomto zapojení (elektrolyzer) dosť pripomíná správanie sa negistoru.


Být sám sebou má za následok vyhostenie mnohými luďmi, podrobenie se prianiu iných má za následok být vyhosteným sám v sebe... Príroda nerobí žiadne skoky... Míerou chápania člověk pracuje na sebe, mierou nechápania na toho, kdo chápe víc...
Odpovědět

Zpět na „Rozklad vody a vodík - všeobecně“