Efektivní elektrolýza

Souhrn všeobecných informací nejen pro "Vodíkáře".
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od Ilem »

No ono, dělat bimetalový elektrolyzér s pasivními elektrodami dost dobře nejde. Bez pasivních elektrod (nízké napětí a vysoký proud) je zase obrovský ztrátový výkon na diodách. Je tu jistá možnost mít mnoho dvouelektrodových elektrolyzérů v sérii, ale to si může člověk dovolit doma pro sebe, kde nevadí složité dolévání elektrolytu, kde nevadí, že není v jednotlivých buňkách hlídaná teplota. Bohužel, tohle není pro mě a mělo by to být user frendly.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od A(&F) »

Ilem píše:Bez pasivních elektrod (nízké napětí a vysoký proud) je zase obrovský ztrátový výkon na diodách.....
... a co třeba mosfet namísto diod, Petrove Ilemoviči ??? ... :D ... zhruba před cca půldruhým rokem jsem o tom měl přednášku Jeffa ... ;) ...
- http://www.hw.cz/navrh-obvodu/fetdioda.html
- http://www.elektronovinky.cz/konstrukce ... ory-mosfet
- http://elektronika.cz/2013063001/lt4320 ... lne-ztraty

... bude stačit např. 240A při 40V ?? ... http://www.tme.eu/cz/katalog/polovodice ... 270&page=1 ... při 550µΩ na přechodu ztráta nic moc ... :) ... (a pokud by nestačilo, tak potom snad vyhoví ten třetí, ale ten má RDS(on) dvakrát horší ... :mrgreen: ) ...

... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od Ilem »

A(&F) píše:zhruba před cca půldruhým rokem jsem o tom měl přednášku Jeffa
Asi jsem zrovna chyběl. Tohle bych si stoprocentně pamatoval. Je to skoro stejně dobrý nápad, jako kdybych ho vymyslel sám :P
Sice bych při dvoudeskovém řešení potřeboval 500A pro požadovaných 700l/h, ale to už by se pořešilo.
Teď to musím dodělat s trafem, které už mám hotové. Nevrazím do toho dalších 15 litrů za nové trafo. Takže budu potřebovat 75V/70A, což není problém. Díky, moc jsi mě potěšil.
Ještě je potřeba dořešit vypínání v 0, jinak by na elyzéru šly mosfety do kytek. Elyzér umí udělat zpětný kop podobně, jako zapalovací cívka. A je tak rychlý, že ochranná dioda ho nechytne. Tohle už mám za sebou. Ale to už je detail.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od A(&F) »

Ilem píše:Je to skoro stejně dobrý nápad, jako kdybych ho vymyslel sám :P
... no jo, ale nevymyslel, jelikož to bys o tom musel mít alespoň nějakou povědomost ... :P ... že bys zrovna chyběl i na přednášce na VŠ ?? ... :lol: ...

... mmch, první návrhy řízených usměrňovačů s fety pocházejí již z období, kdy tyto tranzistory byly vynalezeny ... :D ... (ale nutno uznat, že teprve s posledními generacemi těchto tranzistorů to začíná bejt to správný maso ... :) ) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od A(&F) »

Ilem píše:A je tak rychlý, že ochranná dioda ho nechytne.
... http://www.tme.eu/cz/katalog/#id_catego ... _order=ASC ... osvědčilo se ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od Ilem »

A(&F) píše: ... osvědčilo se ...
Mě ne :( doba náběhu 10 000 ns je příliš dlouhá. Podle měření na oscilu bych potřeboval max 100 ns, raději ještě o řád méně. Možná dnes už něco je, tehdá (asi před 7mi lety) jsem nic dostatečně rychlého nenašel.
Jednodušší je vypínání v 0 sinusovky. Pak není zpětné pulzy třeba řešit. Jedná se o 0 proudu ne napětí, protože je tam fázový posuv. To jen pro úplnost,.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od A(&F) »

Ilem píše:.... bych potřeboval max 100 ns, raději ještě o řád méně. Možná dnes už něco je, ...
... viz ultrarychlé diody ... http://www.tme.eu/cz/katalog/#search=ul ... order=DESC ... najdou se tam i typy pod 15 ns ...

... mmch, ta ochranná dioda u výše doporučeného fetu by oněch "méně jak 100 ns" měla splňovat také ... ;) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od Ilem »

Jojo, vývoj jde dopředu. Tenkrát jsem používal IGBT a jejich diody to nestíhaly. MOSFETy na takové proudy nebyly. Teď jsem to tak dopodrobna nestudoval. Díky za upozornění


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od Ilem »

Tak všechno je zase jinak.
Zapojil jsem tam stejnosměrné zdroje a obrovské překvapení. Pouhých 360l/h. Při stále stejném příkonu. Teď už mě napadá jen jedno. Je to nejen o vodivosti, ale i o frekvencích. Při stejnosměrném proudu mám 360l/h, při 50 Hz (půlvlnné usměrnění 300l/h), při 100 Hz (dvoucestné usměrnění) 450l/h. Má někdo nějaké jiné vysvětlení?
NAVAR asi ví, jenomže neřekne.

Anri, vypadá to, že dojde na ty tvoje MOSFETy. A nebudou jen usměrňovat ale budou ještě pulzovat. :laugh:


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
wolf234
Starší člen
Příspěvky: 158
Registrován: sob 18 říj 2008 12:47
Bydliště: u pajkovačky
Dostal: 9 poděkování

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od wolf234 »

neni pri polvlnom usmerneni aj polovičny prikon - skusil by som aj 50 hz 2cestne a stavim sa ze to bude minimalne 450 :ethink: pozeral som jak to ma les banki viz priloha
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) wolf234 dne stř 01 črc 2015 19:55, celkem upraveno 1 x.


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od Ilem »

wolf234 píše:neni pri polvlnom usmerneni aj polovičny prikon - skusil by som aj 50 hz 2cestne a stavim sa ze to bude minimalne 450 :ethink:
Viz http://upramene.cz/forum/viewtopic.php?p=139295#p139295
2cestne usměrněných 50 Hz je příliš komlikované udělat. Musel bych vyrobit 25 Hz sinusovku.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Peter11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 394
Registrován: ned 05 dub 2015 21:59
Dal: 85 poděkování
Dostal: 173 poděkování

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od Peter11 »

Ilem píše:Tak všechno je zase jinak.
Zapojil jsem tam stejnosměrné zdroje a obrovské překvapení. Pouhých 360l/h. Při stále stejném příkonu. Teď už mě napadá jen jedno. Je to nejen o vodivosti, ale i o frekvencích. Při stejnosměrném proudu mám 360l/h, při 50 Hz (půlvlnné usměrnění 300l/h), při 100 Hz (dvoucestné usměrnění) 450l/h. Má někdo nějaké jiné vysvětlení?
NAVAR asi ví, jenomže neřekne.
Osudem člověka je že v jednoduchosti hledá složitosti.


deʒa vy
Zasloužilý člen
Příspěvky: 362
Registrován: čtv 30 dub 2015 9:17
Dal: 86 poděkování
Dostal: 95 poděkování

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od deʒa vy »

Peter11 píše:Osudem člověka je že v jednoduchosti hledá složitosti.
Tak tak. Prosím bez urážky, Ileme i enpíricky nespočetne krát u rôznych ludí (bez rozdielu na vzdelanie, pohlavie a vek) overené jest mi že myslenie je naozaj jednou z výsad hlupákov. Vychádzaj len z vypozorovaného, nie z vymysleného - nemysli, pozoruj...


Být sám sebou má za následok vyhostenie mnohými luďmi, podrobenie se prianiu iných má za následok být vyhosteným sám v sebe... Príroda nerobí žiadne skoky... Míerou chápania člověk pracuje na sebe, mierou nechápania na toho, kdo chápe víc...
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od martin11 »

Prosím bez urážky, Ileme i enpíricky nespočetne krát u rôznych ludí (bez rozdielu na vzdelanie, pohlavie a vek) overené jest mi že myslenie je naozaj jednou z výsad hlupákov. Vychádzaj len z vypozorovaného, nie z vymysleného - nemysli, pozoruj...


...tak konečně jsem se probudil...ode dneška přestávám myslet, jen pozoruji a vše budu zkoušet EMPIRICKY...
a jak mám napsáno ve svém nicku...věřím, že se "TO" povede :jump: :hip: :laugh: :baby: .... :bhead: martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Peter11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 394
Registrován: ned 05 dub 2015 21:59
Dal: 85 poděkování
Dostal: 173 poděkování

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od Peter11 »

martin11 píše:Prosím bez urážky, Ileme i enpíricky nespočetne krát u rôznych ludí (bez rozdielu na vzdelanie, pohlavie a vek) overené jest mi že myslenie je naozaj jednou z výsad hlupákov. Vychádzaj len z vypozorovaného, nie z vymysleného - nemysli, pozoruj...


...tak konečně jsem se probudil...ode dneška přestávám myslet, jen pozoruji a vše budu zkoušet EMPIRICKY...
a jak mám napsáno ve svém nicku...věřím, že se "TO" povede :jump: :hip: :laugh: :baby: .... :bhead: martin11 :D
Složitostí myšlení nikdy nevyjádříš jednoduchost pochopení.


Odpovědět

Zpět na „Rozklad vody a vodík - všeobecně“