Efektivní elektrolýza

Souhrn všeobecných informací nejen pro "Vodíkáře".
Odpovědět
NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od NAVAR »

la píše:Jestli můžu napsat ,tak bych ten vyvíječ proplachoval neustále čerpadlem a do oběhu před čerpadlo bych zařadil filtr na sraženiny a chlazení elektrolytu ,mě se osvědčila při podstatně nižším výkonu provozní teplota 40 až 60°C, elektrolyzér mám neustále zavodněný a plyn odebírám z nádoby která je umístěná vedle elektrolyzéru. elektrolyt totiž hodně ze začátku po namíchání pění a v nádobě vznikají sraženiny (velké cucky :) ) které jsou elektricky vodivé a způsobují tím patrně značnou neefektivitu a větší ohřev elektrolytu mezi elektrodami . Neznám ale žádný filtr mimo písek který by vydržel KOH. Možná by stačilo KCl .
:) :smoke: :pivko:
Na "nesmrtelný" filtr pro vysoké teploty a chemickou odolnost s oblibou používám skleněnou tkaninu, a to buď tu řidší co se používá na laminování lodí a nebo hustší co jsem kdesi zjískal.


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od martin11 »

hned.cz/c1-64501140-nafta-z-vody-a-vzduchu-nemecka-firma-s-podporou-audi-stavi-energetiku-na-hlavu?utm_source=atlasHP&utm_medium=newsbox&utm_term=position-4

nafta z vody...za použití elektrolízy. :good: ..matin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od lajos »

martine, martínku-ta adresa se ti moc nepovedla
http://archiv.ihned.cz/c1-64501140-naft ... u-na-hlavu


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od martin11 »

Lájo dííík za opravu, :bhead: víš jak jsem na tom s internetem...no hlavně že se to dostalo mezi lidi.... :pivko:
kdo to četl, tak mě zaujalo, že provádějí elektrolizu z páry resp něčeho podobného....ví někdo nějaké podrobnosti??? celý postup je více nežli zajímavý a .....zdroj bastlení pro nás....zdravím Ilema :bye: ... :idea: martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od lajos »

Vypadá to na průmyslový technologický postup, v dílně a garáži se to nezdá praktické


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od Ilem »

Tady o tom něco je - strana 22.
Abych pravdu řekl, úplně jsem to nepochopil.

Pokud to budete číst celé, berte to s rezervou, má tam chyby, a to dost fatální. Nechápu, jak to, že na to oponent nepřišel. Podívejte se, jak třeba počítá plochu elektrod (strana 33). Přesto jí experiment vyšel dle teorie :shock:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Peter11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 394
Registrován: ned 05 dub 2015 21:59
Dal: 85 poděkování
Dostal: 173 poděkování

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od Peter11 »

Ilem píše:Tady o tom něco je - strana 22.
Abych pravdu řekl, úplně jsem to nepochopil.

Pokud to budete číst celé, berte to s rezervou, má tam chyby, a to dost fatální. Nechápu, jak to, že na to oponent nepřišel. Podívejte se, jak třeba počítá plochu elektrod (strana 33). Přesto jí experiment vyšel dle teorie :shock:
http://www.proelektrotechniky.cz/obnovi ... oje/30.php

Výpočty které tam provádí jsou zcela zbytečné (plocha elektrody, odpor elektrolyzéru a "potřebný" proud). Navíc při výpočtu odporu elektrody tuším používá měrný odpor pro měď. Ve výsledku je jenom potvrzen vývin plynu dle Faradaye.


Peter11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 394
Registrován: ned 05 dub 2015 21:59
Dal: 85 poděkování
Dostal: 173 poděkování

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od Peter11 »

lajos píše:Vypadá to na průmyslový technologický postup, v dílně a garáži se to nezdá praktické
http://www.mmspektrum.com/novinka/preby ... -plyn.html


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od Ilem »

Peter11 píše:Ve výsledku je jenom potvrzen vývin plynu dle Faradaye.
Ne tak docela. Jestli se nemýlím, proud počítá jen jednou, ale má tam 5 sekcí, takže proud by měl procházet 5x, ... 5x víc plynu. Už se mi to nechce hledat, je to dávno, co jsem to četl. Těch chyb je tam víc. Chtěl jsem z toho vycházet při návrhu elektrolyzéru a místo toho jsem přišel na ty chyby.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Peter11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 394
Registrován: ned 05 dub 2015 21:59
Dal: 85 poděkování
Dostal: 173 poděkování

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od Peter11 »

Počítal jsem to zhruba bez teplotní závislosti při pěti sekcích a vyšlo mi to při 20A cca 1,14 l/min.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od A(&F) »

Ilem ve http://upramene.cz/forum/viewtopic.php?p=139693#p139693 píše: .
Obrázek

První hradlo funguje jako oscilátor a druhé jako tvarovač pulzů. ....... Mám to vyzkoušené. Když se místo R dá logaritmický potenciometr, dají se s jedním kondenzátorem nastavovat frekvence od Hz až po MHz. Hradlo libovolné negující, takže NAND, nebo NOR, případně prostý invertor. Musí to být CMOS, s TTL to nejde. Je to jednodušší, než 555, ale umí to jen střídu 1:1.
- jde to i s TTL, ale musí to být hradlo se Schmittovým KO na vstupu ... např. XXx413, XXx414, XXx419, XXx424, XXx4132, atd. ...
- umí i jinou střídu, stačí když se řídící odpor nahradí paralelní kombinací "dvou odporů s diodami v sérii, opačně orientovanými" (jeden R potom řídí rychlost nabíjení C, druhý pak jeho vybíjení), ... popř. analogicky jedním odporem s diodou v sérii + k tomu paralelně připojeným paralelním odporem ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od Ilem »

Jo, máš pravdu, nechtělo se mi to tak dopodrobna rozepisovat :good:


"Dum spiro spero"
Ciceron
Peter11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 394
Registrován: ned 05 dub 2015 21:59
Dal: 85 poděkování
Dostal: 173 poděkování

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od Peter11 »

Moje oblíbené zapojení na ovládání čehokoliv s obvodem 4093.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) Peter11 dne pon 19 říj 2015 9:09, celkem upraveno 1 x.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od A(&F) »

Peter11 píše:Moje oblíbené zapojení na ovládání čehokoliv s obvodem 4093....
Petře, máš chybku ve schématu, viz propojka mezi Ucc a IC1,2 ... neb s ní to fakt (jako PWMko) fungovat nebude ... ;) ...
- antiparalelní dioda připojená k žárovce nemá opodstatnění ... měla by smysl pouze s indukcí ...

doporučení: ... ačkoliv je 4093-ka typu schmitt, přesto je vhodné vstupy nevyužitých hradel ošetřit (několika kilovým rezistorem zapojeným vůči Ucc, popř. je alespoň připojit k plusu nebo nule) ...

... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Peter11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 394
Registrován: ned 05 dub 2015 21:59
Dal: 85 poděkování
Dostal: 173 poděkování

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od Peter11 »

Samozřejmě máš pravdu. Už je to opravené. Dioda u žárovky být nemusí, ale motorek se mi nechtělo kreslit. U svářečky to funguje na posun drátu už několik let.


Odpovědět

Zpět na „Rozklad vody a vodík - všeobecně“