Topení dřevem

Praktické poznatky a projekty uživatelů tohoto fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Topení dřevem

Příspěvek od poota »

V tomhle máš pravdu a předpokládám, že tu tradici může překonat jenom zatraceně silná motivace. Takže v tomhle spoléhám na jednu z nejmocnějších lidských vlastností, která je vlastně jediným hybatelem a příčinou veškerého pokroku - a tou je lidská lenost.
Zjištění, že stejné množství paliva, které se spálilo kvůli jídlu na jeden den může stačit na vaření celý týden - to už stojí i za nějakou tu počáteční iniciativu.
Druhým momentem, který považuji pokroku za příznivý, je to, že právě v těch zemích se o palivo a vaření starají hlavně ženy - a jejich vyřídilka dokáže pohnout muže i k daleko větším výkonům, než je pořízení sporáku, které hlavně zpočátku bude nejspíš i "prestižní" záležitost.
Výroba je sice docela jednoduchá, ovšem zase ne natolik, aby si to mohl vyrobit úplně každý a bez jakéhokoli nářadí. V tomhle spoléhám na to, že o nějakou práci, kterou by se dala uživit rodina, je v těchto prostředích dost nouze, takže by se jednalo i o další pracovní příležitosti. Kromě samotné výroby jde ještě o získávání plechu, nejčastěji rozebíráním plechovek a barelů.
Kromě získávání potřebného nářadí, na kterém bude zčásti nutně profitovat i cizina nebo civilizovanější část země, bude veškerý "zisk" zůstávat na místě a výhodné je i to, že bude prakticky celý tvořen jenom prací, protože materiál je už na místě a dokonce jen překáží.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Topení dřevem

Příspěvek od poota »

Pro srovnání ještě jak si sporák pro rozvojové země představuje firma BioLite.
Takhle to vypadá a cena je 129,-$
BioLite_1.jpg
Podrobnější informace zde http://www.svetoutdooru.cz/vybaveni-sve ... im-video-/
Pro mě je tam zajímavá informace:
"Na vysoký výkon ohřeje vařič litr vody za zhruba čtyři a půl minuty s udávanou spotřebou cca 50 gramů dřeva na ohřátí litru vody."
Ten vysoký výkon je 5500W(!!) - takže podle mně mají dost mizerné předávání tepla do vody, a to i v případě, že by tím "ohřátím" mysleli "přivedení k varu".
A docela živě si představuji chudého černocha jak si naspoří 129,- doláčů, což je zhruba 3350,- Kč, aby si mohl při vaření dobíjet svůj mobil :)

Zdravím - poota
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Sporák

Příspěvek od poota »

Zmiňoval jsem u sporáku, že potřebuji vyřešit mimo jiné i vrtulovitost stěn. Trochu jsem pokročil v tom smyslu, že jsem zjistil, že vzniká jako výsledek prosekávání stěny, které je pouze kolem středu stěny - v těch místech plochu "zkracuje", kdežto okraje zůstávají v původní délce. Změnou způsobu prosekávání se mi sice vrtulovitost zcela odstranit nepodařilo, ale snížila se na akceptovatelnou míru.
Vrtulovitost.jpg
V pozadí je zadní stěna prosekávaná původním způsobem, v popředí prosekávaná nově.
Další inovací je přidání přední stěny, která má pouze přikládací otvor a jinak je plná.
S plechem 0,25 mm se pracuje dobře, dá se snadno prořezávat i nožem, což u 0,4 mm už nejde.

Zdravím - poota
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
django1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 317
Registrován: úte 29 kvě 2012 6:38
Dal: 4 poděkování
Dostal: 60 poděkování

Re: Topení dřevem

Příspěvek od django1 »

Při provozu už se ti plechy nekroutí ? Čekal bych, že provozní teplota a nestejnoměrný ohřev je zvlní mnohem víc než prosekávání.


Zkus se podělit o své zkušenosti namísto hlásání své pravdy. Jsem huhu
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Topení dřevem

Příspěvek od poota »

U předešlého vzorku z plechu 0,4 mm jsem žádný rozdíl ve zvrtulení před a po ohřevu nepozoroval - pochopitelně mě zajímalo, jestli se to bude zhoršovat a nebo zlepšovat.
U tohohle z plechu 0,25 mm jsem to zatím nezkoušel, ale předpokládám, že to bude nejspíš obdobné.
Po praktických zkušenostech s menším sporákem ze slabšího plechu hodlám pokračovat opět se silnějším plechem, a to úpravou toho předešlého modelu a nebo případně stavbou zcela nového.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Sporák

Příspěvek od poota »

Slíbil jsem fotky, až bude co fotit, takže je sem dám, i když věci zveřejňuji raději až po vyzkoušení.
Jak jsem psal, jedná se o poněkud menší model na půdorysu 14 x 16 cm a s výškou také 16 cm. Velikost je daná výchozím polotovarem, což je plech 0,25 mm z plechovek od laku na vlasy. Vlastní sporák tvoří pouze čtyři stěny, které se dohromady spojí jenom vzájemným nasunutím přehnutých okrajů, jak naznačuje fotka.
P4170032.JPG
Po složení a zatížení je celek překvapivě pevný a stabilní, horní volný otvor je čtverec o straně 9 cm. Váha vyšla i s podložním plechem na 165 gramů. Po rozložení pro transport jsou rozměry 16 x 17 x 2,5 cm.
P4170033.JPG
Hlavním smyslem výroby tohoto konkrétního kusu bylo vyzkoušet si funkčnost výrobního postupu na tvárnějším materiálu a zároveň ověřit praktické vlastnosti, použitelnost a trvanlivost takovéto "turistické" varianty.

Zdravím - poota
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Sporák

Příspěvek od poota »

Takže jsou k dispozici zkušenosti z provozu.
Teplota asi o dva stupně vyšší, než při minulé próbě, zato vítr znatelně silnější, který prázdným sporákem chutě smýkal - taky zajímavá zkušenost.
Vody opět klasický litr, palivo o poznání méně kvalitní než minule, složení a roztopení bezproblémové, po zahřátí plameny čisté a překvapivě dlouhé.
P4190034.JPG
Díky silnému větru mají plameny snahu občas šlehat ven přikládacím otvorem a případně i dolními řadami žáber, kde je nižší tah. Litr vody přiveden k varu za deset a půl minuty, což celkem odpovídá menšímu, tedy hlavně kratšímu topeništi, nižší kvalitě dřeva a silnému větru - ale i tak to považuji za uspokojivé.
P4190035.JPG
Takže shrnutí pro případné replikanty.
V tomto provedení vhodné na výlety pro příležitostné jednoduché uvaření, nejlépe na bázi vařící vody.
Pokud nebudete omezeni rozměrem výchozích plechů, tak raději volit větší délku - za optimální bych považoval nejméně 20 cm a raději i o trochu víc. S použitým plechem se dobře pracovalo, ale během vaření má tendenci se teplem přece jenom kroutit a boulit, což bylo nejvíc vidět na podložním plechu. Stěny se deformovaly podstatně méně, zřejmě se část napětí vyrovnává tím prosekáním. Jinak plech teplem nijak neutrpěl, jenom chvíli trvalo, než se vypálil potisk na vnitřních plochách.
Jako další změnu bych doporučoval spodní řadu otvorů ve stěnách vynechat a možná i tu nad ní - ve spodní části není tah spalin natolik silný, aby přemohl případný vítr.

Zdravím - poota
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Topení dřevem

Příspěvek od martin11 »



...jojojo, tak takhle se to dělá...100% recyklace.... :pivko: :eclap: martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
cimirek
Zasloužilý člen
Příspěvky: 493
Registrován: čtv 15 čer 2006 5:56
Dal: 258 poděkování
Dostal: 213 poděkování

Re: Topení dřevem

Příspěvek od cimirek »

martin11 píše:

...jojojo, tak takhle se to dělá...100% recyklace.... :pivko: :eclap: martin11 :D
Ale i řemeslo.
Byla by možná zajímavá soutěž - kolik klempířů ze sta, by u nás, v současnosti, se stejnými nástroji dokázali udělat něco podobného.


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Topení dřevem

Příspěvek od martin11 »

...na jakoukoliv práci nemusíš mít vyuční list...když to děláš s láskou, tak to jde samo, konečně zde na Foru to je často vidět...
ke klempířině, každý si to může zkusit i v malém na stole v kuchyni, plechovek je dost :idea:
...z toho videa je spíše nápad na účinné jednoduché topeniště a pak není potřeba spojovací materiál...zdravíme Pootu :bye: ...martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Peter11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 394
Registrován: ned 05 dub 2015 21:59
Dal: 85 poděkování
Dostal: 173 poděkování

Kamna na pelety

Příspěvek od Peter11 »

Byl jsem vyhecován k vyrobení topidla do skleníku. Jde o kamínka na pelety bez potřeby elektřiny k pohonu šneku a ventilátoru. Dnes proběhla první zkouška v trvání 4 hodin. Spotřeba pelet je necelé kilo na hodinu. Kamínka kupodivu fungují po prvním nastavení automaticky. Drobné úpravy ještě budou následovat. Jsou vyrobené z toho co dům dal. Foto je zhruba po čtvrthodině provozu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Topení dřevem

Příspěvek od A(&F) »

... a bude i nějaké "vnitřní šéma" ?? ... ;) ...

... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Peter11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 394
Registrován: ned 05 dub 2015 21:59
Dal: 85 poděkování
Dostal: 173 poděkování

Re: Topení dřevem

Příspěvek od Peter11 »

Nafotím to trochu lépe a popíšu. Do úterka jsem v práci, takže až potom.
Zatím schéma jak to funguje.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Peter11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 394
Registrován: ned 05 dub 2015 21:59
Dal: 85 poděkování
Dostal: 173 poděkování

Kamna na pelety

Příspěvek od Peter11 »

Přidávám pár fotek. Kvalita nic moc a ještě mi do toho pěkně zapršelo.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Peter11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 394
Registrován: ned 05 dub 2015 21:59
Dal: 85 poděkování
Dostal: 173 poděkování

Jezevčík - provoz

Příspěvek od Peter11 »

Proběhly další testy a další úpravy. Na obrázku je úprava násypky. V původní verzi zůstavaly občas peletky viset a přestalo to topit. Úpravou násypky se zlepšilo spalování, ale visení peletek se úplně neodstranilo, musel jsem zvětšit ještě otvor nad roštem a zvětšit díry v roštu. Na posledním obrázku je jezevčík v provozu. Hoří to pěkně, jenom provizorní násypka dělá trochu problémy (spodní část). Definitivní podoba ještě není určena.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Odpovědět

Zpět na „Lidé sobě“