Přestavba motoru Š120 na stirling

Moderátor: JiMi

Odpovědět
StepanPepan
Zasloužilý člen
Příspěvky: 255
Registrován: pát 02 dub 2010 11:39
Dostal: 1 poděkování

Re: Taková studie

Příspěvek od StepanPepan »

Jako základní informace o stirlingových motorech pro laika je to pěkné.


Zahraju si na oponenta bakalářské práce:

Práci vytýkám následující:

1) První část je víceméně jenom opsaný Walker. V textu jsou celé doslova přeložené odstavce (porovnával jsem to s originálem), aniž jsou příslušně označeny jako doslovné citace.
2) V textu chybí jakákoli mechanické analýzy navrhovaných mechanizmů, dokonce ani jednoduché znázornění časové závislosti polohy pístů.
3) U návrhu tepelných motorů není ani náznak termodynamické analýzy a posouzení toků tepla v konstrukci.
4) V první variantě dochází prakticky k zastavení vodícího válce v krajních polohách, aniž je jakkoli mechanicky zajištěno bezproblémové navázání do dalšího pohybu, mechanismus jak je by se s největší pravděpodobností zasekával, nebo by docházelo k extrémnímu mechanickému opotřebení. (druhou variantu jsem nezkoumal)

Práci NEDOPORUČUJI k obhajobě, zejméne kvůli chybám v citaci a absenci mechanické a termodynamické analýzy návrhů. Tyto analýzy vzhledem k tomu, že se jedná o bakalářskou práci, nemusejí být příliš detailní a složité, ale alespoň základy se tam musí objevit. Práci kladně hodnotím z hlediska informačního přínosu pro laika, grafické úpravy, práce s autocadem, pokud přehlédnu hrubou pravopisnou chybu (Ericssonovi stroje).

Jsem velice zlý... :D Ale tipuju, že autor za práci dostal jedničku, přinejhorším dvojku...


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Taková studie

Příspěvek od poota »

StepanPepan píše:..Zahraju si na oponenta bakalářské práce: ...
Tak sis docela hezky zahrál a my všichni tu vidíme, jak jsi chytrý a že víš, jak by to mělo správně vypadat.
Moc veliká škoda, že jsi to nepsal Ty, mohlo to být dokonce i bez gramatické chyby. :cry:

My ovšem nejsme ani zdaleka tak "zlí" jako Ty, takže mu ty prohřešky klidně odpustíme, protože se nám líbí, jak nám dal hezky dohromady ty informace. Dokonce nám vůbec nevadí, že to všechno sám nevymyslel, ale někde opsal.
Možná, že jsi mnohem chytřejší než on, ale jeho práce je pro nás mnohem užitečnější, než ta Tvoje povýšená kritika s mizivou informační hodnotou.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
StepanPepan
Zasloužilý člen
Příspěvky: 255
Registrován: pát 02 dub 2010 11:39
Dostal: 1 poděkování

Re: Taková studie

Příspěvek od StepanPepan »

poota píše:... líbí se nám, jak nám dal hezky dohromady ty informace.
To chápu. Mně se to taky líbí, je to jedna z věcí, za kterou ho chválím. Mít v literatuře pouze JEDINOU tištěnou publikaci a navíc jí doslova opisovat je ale docela problém. Hlavní zaměření a účel práce byla asi tvorba v autocadu, možná z tohoto pohledu byla práce na jedničku, ale já bych mu jí ze zmíněných důvodů nedal, ani kdybych byl hodný.


Stirling
Stálý člen
Příspěvky: 29
Registrován: stř 30 čer 2010 21:10
Bydliště: Kozí vrch

Re: Re studie

Příspěvek od Stirling »

1220 píše:Zdravím Stirlinga,
od strany 37 je to prudce zajímavý / :oops: alespoň pro mně/
naskicoval jsem si takovýho bastarda jěšte trochu jinak než je to tam a mám zatím materiál na výměníky, které jsou ale nejpracnější a nejdůležitější.
Jsem rád , že se něčím podobným zabýváš, protože se můžeme hecovat.
Moje výměníky budou z mědi naohýbané ploché duté desky umístěné téměř v prostoru válce.Celkem klasika,
jeden chlazený, druhý ohřívaný.
Líbí se mi, že tuto koncepci využívají firmy dokonce i ke zkapalňování vzduchu.
Tak konec keců ...... ;)
K.
Zdravim,

motor s volnymi pisty je sice zajimavy, ale asi to bude makacka na vyvazeni a naladeni. Trochu me ale zarazily ty vodici drazky pro pohyb pistu, chlapec asi jeste nikdy nic takovyho nepotkal, protoze teoreticky je to strasne krasny "idealni prubeh" ale v praxi se mu to prinejmensim zadre, nebo uplne rozpadne. Duvodem jsou setrvacne sily. Kdyz chci zmenit smer pohybu, tak potkam jev zvany zrychleni (zpomaleni) pohybu, ktere je pri ostre zmene teoreticky nekonecne, prakticky dost znacne, nebot se deje jen na pruznosti materialu, ktery ma svou pevnost a velice rychle by dal vedet o jeji konecne velikosti :| Takze v uvahu pripada pouze ta drazka sinusova, nebo jakakoliv jina podobna ale hlavne plynula ;)
Musim si to precist jeste jednou a v klidu, zatim sem to nemel moc cas vstrebat.
A dost uz s teorii :!:
1220, mas nejakou fotecku toho Tvyho vehementu? Na zaklade ceho to stavis, prestavujes nejakej motor, nebo to beres od podlahy, vcetne kliky, pistu atd? Mas pravdu s tim ze vymeniky jsou dulezity, ale do deskovych zatim nejdu, bal bych se tlaku. Do jakyho tlaku se chces pustit? Ja zatim vymeniky hodlam stvorit pekne s kulatyma kanalama, hodne direk ale s malym prumerem. V prvni verzi to bude kostka materialu (litina a dural) a do toho vsechno pekne navrtany. Ta kostka bude tvorit vlastni hlavu. Muzu si to dovolit, pac mam docela maly rozmery a malej vykon. Chci si vyzkouset hlavne tu zmenu uhlu mezi klikovkama, co to bude vyvadet.

Sem rad ze se tady taky nekdo snazi stvorit neco realnyho, ale neberu to jako zavody, jen si tak hraju a je to prima ;) 8) Mas nejaky schema kolony na zkapalnovani vzduchu?

Dneska sem pokracoval v rovnani dosedaci plochy horky hlavy az sem se dostal na hranici dosazitelne presnosti. Bud se s tim smirim a zatesnim to treba olovenou folii, nebo pujdu dal a v idealnim pripade bych to chtel zalicovat na sebe jen tak bez tesneni. To je ale jen vysnenej cil 8) Ona totiz ani ta plocha na tom kompresoru taky neni zdaleka idealni. Takze uvidime.

Preju vsem krasnej den a plnej kotel


1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Ahoj Stirlingu

Příspěvek od 1220 »

Ta studie je sice teoretická, ale mně tam zaujal celkem ucelený přehled......
hlava lze taky utěsnit Al folií, popř měděnou folií, nebo jenom hermetikem, podle teplot co tam budou.
Tak mi napadá, že horká hlava přenese horko i posléze na ložiska kliky ??


Jo jo , hrajeme si, díky Jimovi jsem vstoupil do oboru, o kterým jsem věděl celkem okrajově.
Tak musím moc studovat. :(
Možná je to drzost myslet si, že stvořím skoro na konci aktivního věku super zařízení.
Jdu vlastní cestou, i když vlastně je to modifikace jak jsem už uvedl.....posléze to bude bez kliky.
Průměr velkého pístu 100 mm.
K.
fotky na SZ až budou

PS :
Neměly by se výzkumy podobného typu zakázat jako prodej bylinných léčiv ?


Uživatelský avatar
Nemo
Starší člen
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 09 zář 2010 17:30
Bydliště: Ostrava
Dal: 64 poděkování
Dostal: 27 poděkování

Stirling ve sklepě

Příspěvek od Nemo »

Někde na netu jsem viděl čtyřtaktní Stirling sériově vyráběný. Byl velikosti plynového kotle. Možná se tomu blíží ten poslední ze tří odkazů. Určitě 4 písty roztáčely excentricky uložený kruh (komíhal se).

http://www.flexenergy.hu/en/products.html



http://peswiki.com/index.php/Directory:WhisperGen

možná zž to znáte, tak klidně můj příspěvek smažte.


StepanPepan
Zasloužilý člen
Příspěvky: 255
Registrován: pát 02 dub 2010 11:39
Dostal: 1 poděkování

Whispergen

Příspěvek od StepanPepan »

Docela by mě zajímalo, kdo koupí 8 kW plynový kotlík se stirlingem, co vyrobí pouze 800W elektřiny, za 250 tisíc. Za tolik peněz by byl normální kotlík a asi 8 PV panelů.


Uživatelský avatar
hapalainen
Starší člen
Příspěvky: 196
Registrován: stř 07 úno 2007 23:51
Bydliště: Norsko
Dostal: 1 poděkování

http://www.youtube.com/watch?v=iRjKnzpZqIg

Příspěvek od hapalainen »

Kdyby na ty ručičky manometrů přidělal magnety, tak by to mohlo při vhodně umístěných cívkách ještě proud vyrábět. Akorát ten rachot by mi vadil. Připomíná Zetor 50 Super.


Hlavní je vyhrát zápas
Dvell
Zasloužilý člen
Příspěvky: 241
Registrován: pát 05 čer 2009 20:15

Re: http://www.youtube.com/watch?v=iRjKnzpZqIg

Příspěvek od Dvell »

hapalainen píše:Kdyby na ty ručičky manometrů přidělal magnety, tak by to mohlo při vhodně umístěných cívkách ještě proud vyrábět. Akorát ten rachot by mi vadil. Připomíná Zetor 50 Super.
Nabývám dojmu že jsi nikdy neslyšel nastartovanej zetor :-D ten dělá daleko větší rámus :-)


"Dneska už nikdo nechodí s písničkou do boje a nezpívá když umírá, ptám se Vás čím to je? Možná že sme se konečně sami sebe zeptali, při tom šílenství, v té bolesti, proč vůbec sme kdy zpívali..."
Uživatelský avatar
galapetr
Stálý člen
Příspěvky: 44
Registrován: pon 19 bře 2007 9:28
Bydliště: Vimperk

ten dělá daleko větší rámus

Příspěvek od galapetr »

Povídali, že mu hráli. Máme ho doma a je o poznání tišší. Fakt je ten, že motor pochází z enzetu a nikdy neběhal. Ale ten starej taky moc velkej kravál nedělal.


1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Základní věc

Příspěvek od 1220 »

Díky Nemovi za odkazy, zdravím a přeju mnoho tisíc mil .......... ;)
Ten zvuk mi nevadí,
co je tam na víc to je ta připojená láhev s PB. :!:
Teplotní spád je totiž rozdíl mezi teplou a studenou částí zde uvažovaného vehementu.
Nu a k absolutní nule je to od nuly celkem daleko.Studená část musí být ochlazovaná ..........
Žijte blaze.
K.


jarda ovčák
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv 19 lis 2009 9:24
Bydliště: Svitavy
Dal: 9 poděkování
Dostal: 98 poděkování

jojo,

Příspěvek od jarda ovčák »

Padesátka super, s podpálenejma ventilama a chycenou klikou.....
Nedokážu si představit tohle na dřevo. Na propan či plyn si však dokážu představit efektivnější máslostroje.


Uživatelský avatar
Nemo
Starší člen
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 09 zář 2010 17:30
Bydliště: Ostrava
Dal: 64 poděkování
Dostal: 27 poděkování

Funkční 4 cilindrový stirling

Příspěvek od Nemo »

Mno, tak už jsem našel ten filmeček na http://www.whispergen.com. Asi ten výkon není ideální a cena nebude pro našince, ale mají zanimovaný princip 4 cilindrovédo Stirlinga dotaženého do hotového výrobku. Myslím, že je to dobrá inspirace pro zlaté české ručičky a chytré hlavičky. Bohužel taková věc je nad moje síly :roll:


http://www.whispergen.com/content/libra ... ergen.html


Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

soustrojí

Příspěvek od la »

Ono se to soustrojí vyrábí už poměrně dlouho http://www.ptac.org/eea/dl/eeaf0501p05.pdf má to stále stejný muchy,musí se to roztočit a pak to fachčí ,něco jako starter .Jinak se může stát ,že poběží místo doprava, doleva. :D
http://stirling-systems.ch/en/home.html
podrobnosti
http://www.nrel.gov/csp/troughnet/pdfs/ ... irling.pdf
cena se dotýká hvězd :D


1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

ZKAPALŇOVÁNÍ VZDUCHU

Příspěvek od 1220 »

zdánlivě odlehlé téma
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Odpovědět

Zpět na „Přestavba motoru Š120 na stirling“