Přestavba motoru Š120 na stirling

Moderátor: JiMi

Odpovědět
sklerotik
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: stř 16 led 2008 21:19

ironie to nebude

Příspěvek od sklerotik »

Trochu tomu rozumím. Jde o to, že bakterie, které konzumují co2 produkují škroby a tím i cukry a potenciálně i pohonné hmoty. Pro mne to je pochopitelné, že největší producenti co2 budou moci své komíny konečně přinutit dělat něco užitečného. Dle mého naprosto bohulibá činnost a moc jim fandím. Čez tedy bude ještě bohatší, a ovzduší čistější.Věřím, že v tom bude budoucnost.Pokud by ty cifry, co proběhly médii byly pravda z polovičky, tak by bylo postaráno o pohon aut bez arabů a jejich černého fujtajblu.


je třeba to zkusit.k tomu nám dopomáhej.....
JiMi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: stř 05 pro 2007 16:17
Bydliště: ta jižní morava

Bakterie a biolíh

Příspěvek od JiMi »

už jsem to našel a šupnul jsem to do sekce Zajímavé pořady v masmédiích , tedy jen ty zprávy, ten patent asi najdou větší odborníci.

http://upramene.cz/forum/viewtopic.php?p=17701#17701

JiMi


Přestavba motoru Š120 na stirling
JiMi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: stř 05 pro 2007 16:17
Bydliště: ta jižní morava

Aktualizace dokumentu projektu.

Příspěvek od JiMi »

Dnes jsem zase kousek udělal a rovnou i zadokumentoval. Opět z pohledu makrosvěta, bezvýznamná věc, nožičky pod podstavcem, netřeba dlouho študovat. ALe jak jsem slíbil, budu upozorňovat na aktualizace.
JiMi


Přestavba motoru Š120 na stirling
JiMi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: stř 05 pro 2007 16:17
Bydliště: ta jižní morava

Aktualizace dokumentu projektu.

Příspěvek od JiMi »

Dnes jsem donesl podstavec pod olejovou nádržku od zámečníka a udělal foto. Tedy pořád nic, co by stálo za extra stahování. O víkendu ji musím osadit a uvidíme dál.

Jinak pro všechny, kdo to tady čtou (pokud to vůbec někdo čte se zájmem o věc (je možné, že to všichni čtou jen proto, aby se mi mohli smát, až si namelu čumák)), kontaktovali mě nejspíš odborníci na teplovzdušné motory, a protože přiznávám, jejich argumentaci jsem moc nerozuměl, spíš si pamatuji jen závěr. V podstatě ignoruji všechno co dělá stirling stirlingem, a s téměř jistotou to nebude fungovat.
Takže obligátní varování, nic podle tohoto návodu nedělejte. Když tak až v případě, že by se čirou náhodou něco roztočilo. Já si jako osoba můžu dělat co chci, takže já jsem v klidu. Nerad bych se ale dočkal podobných reakcí, jako včera Mim, od zhrzených replikantů.

Říkám to otevřeně, nikdy jsem žádný stirling nepostavil a všechno co jsem doposud (a možná špatně) nastudoval, mám z internetu. Je tedy možné, že jsem opravdu pouze naivní laik, který si neváží svého času a peněz. Takže slova klasika: NE, NE, NE, TY, TY, TY...
JiMi


Přestavba motoru Š120 na stirling
JiMi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: stř 05 pro 2007 16:17
Bydliště: ta jižní morava

Aktualizace dokumentu projektu.

Příspěvek od JiMi »

Dnes jsem tam doplnil stříhací plán pro měděné plechy na olejovou nádržku. Nemusíte stahovat, jen provozní kecy.
JiMi


Přestavba motoru Š120 na stirling
JiMi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: stř 05 pro 2007 16:17
Bydliště: ta jižní morava

Kde v Brně koupit měď ?

Příspěvek od JiMi »

Borci ze štatlu, gómete gde se dá splašit kósek měděnýho plechu ?
V tomto kšeftě s něma asi nebude řeč.

http://www.alms-brno.cz/

Dyž mi poteče do fuseklí, dotáhnu v poho celó plotnu, ale só toho dva štverce, tak abych pak z dlóhé chvilky nemusel obíjet hajzl měďó.
JiMi


Přestavba motoru Š120 na stirling
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kde v Brně koupit měď ?

Příspěvek od Ilem »

JiMi píše:Borci ze štatlu, gómete gde se dá splašit kósek měděnýho plechu ?
V tomto kšeftě s něma asi nebude řeč.

http://www.alms-brno.cz/

Dyž mi poteče do fuseklí, dotáhnu v poho celó plotnu, ale só toho dva štverce, tak abych pak z dlóhé chvilky nemusel obíjet hajzl měďó.
JiMi
Najdi ňáký klempíře. Určitě budou mít odstřižky.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

měd

Příspěvek od la »

Zdravím.Já osobně nakupuji v Brně na Skořepce ve feroně, ale jen celou tabuli někdy to mají v 50cm svitcích ,ale opravdu jen málo kdy.Jsu zvědav co to bude stát v almsu.la. :good:


JiMi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: stř 05 pro 2007 16:17
Bydliště: ta jižní morava

Re: Kde v Brně koupit měď ?

Příspěvek od JiMi »

Ilem píše:Najdi ňáký klempíře. Určitě budou mít odstřižky.
Gómu, kemo. Idea je to fajnová a tóto trasó sem chtěl taky chytit dráhu. Byl sem hodit čučku k borcovi, co u nás v osadě tříská do plechů, a to co sem zřel, z toho mi vypadla špinka z kótku. Profi klemrpc a úplný enyml. Brajgl jak u cigáňů, odstřížky v nahovno mírách, a ještě ke fšemu pokrócený jak ruky fakana s křivicó.
Pak sme hodili řeč a ten bořík na sebe napráskal, že von jako samec, nic za hotovku do foroty nekupuje. Fšechno cálujó ti vocasi klienti, a mu, jako betélnýmu čórkařovi akorát vždycky zvostane neco za nechtama, když se navoko splete. Normální moravské ksindl.
Tak sem si řek, že to prubnu nasilu, normálka čenč, měšec na stůl, plech do pracky.
Ale jinak jako mě bavíš, jasný ? Všechno je v ólrajtu, ne ?
JiMi


Přestavba motoru Š120 na stirling
1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Tak ani nevím JiMi

Příspěvek od 1220 »

Proč máš olejovou nádrž z mědi :!: To je proto, že si chceš nádrží osahat
zpracování mědi ? Mělo by to přece být tepelně izolované ,a olej by svým teplem měl nějak napomáhat ohřívání výměníků, anebo se tím , vím že to není až tak důležité , prostě nezabýváš?
Bohužel žádné nářečí neumím, mám za to, že pouze chodské by snad mohlo konkurovat, ale neumím :cry:
A jěště k včerejšku: myšlenky jsou holt síly, i když jsou jenom napsané ;)
Jo a knížka Gulliverovy cesty by se Ti, pokud ji už neznáš,určitě líbila.
To o Hvajnínech jak se dívají na lidské samice a výchovu potomků lidí.
Bohužel jsm ji nenašel na webu v plném znění . Když ji najdu v knihovně tak to snad opíšu. :bye:
K.


JiMi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: stř 05 pro 2007 16:17
Bydliště: ta jižní morava

Re: Tak ani nevím JiMi

Příspěvek od JiMi »

Karel m píše:Proč máš olejovou nádrž z mědi :!: To je proto, že si chceš nádrží osahat
zpracování mědi ? Mělo by to přece být tepelně izolované ,a olej by svým teplem měl nějak napomáhat ohřívání výměníků, anebo se tím , vím že to není až tak důležité , prostě nezabýváš?
Zdravím,
jak píšeš, chci si toho osahat co nejvíc. Než budu sestavovat výměníky, musím se naučit tím hořícím hořákem hořlavým šermovat tak, abych nepodpálil něco a nepopálil se.
Ale jak taky píšeš, jsem si vědom, že přenosy tepla jsou u teplovzdušného motory to nej. Tedy chci říct, že se tím zabývám.


Takže první myšlenka: ve vzdálené budoucnosti chci poskládat sestavu:
1) Kotel na spalování čehokoliv s přídavkem vodíku, jako hlavního nosiče energie. To čehokoliv znamená, že chci opět znásilnit nějaké stávající zařízení, které už funguje, má vyřešené ovládání, regulaci. Tak nějak pocitově mě to táhne ke zplyňovacím kotlům, kam by se to přidávání BP asi dalo zakomponovat nejjedodušeji. Ale jako vždy mohu stát před velkou horou problémů a představuji si to jako Hurvínek válku.
2) Kotel by měl mít tak dimenzované výměníky, aby při optimálním provozu dokázaly ohřát nějaký olej maximálně na 200°C. Nízké teploty chci pro jednoduché konstrukce z normálních materiálů. Následně bude toto teplo přivedeno ke stirlingu, který z něj nějakým zázrakem a s nějakým účiníkem vyrobí elektřinu.
3) To by ale pořád nesplňovalo moje očekávání. Jako třetího do hry chci zakomponovat tepelné čerpadlo, které bude primárně odebírat teplo ze studené strany stirlingu (bude ho tam jen o něco míň, než poleze z kotle) a v druhé (atmosférické) větvi bude dochlazovat výstup z kotle kam až to půjde. To tepelné čerpadlo chci zase pojmout trošku jinak, dnešní konstrukce, jsou silové. Troška chladiva a neustále to honit dokola a odebírat minimální tepelné spády. Já nechci slevu zadarmu. Raději tam napustím chladiva víc a počkám až příroda udělá všechno sama. Normální chladiva mají výparnou teplotu -30° až -40°. Z toho mi vychází, že TČ bude pracovat v idealizovaných podmínkách (dostatek tepla na vstupu, samovolný odpar chladiva, pouze komprese par nadupaných teplem).

Výsledkem celého snažení by mělo být, že dvojice SM + TČ bude operovat s objemy tepla zhruba o řád vyššími a kotel bude do systému dodávat energii navíc (spotřeba tepla, elektřiny a ztráty).

A teď se vrátím zpět k tvé otázce, ano počítám s tím, že by výměníky měly být izolované, budu ale mít výhodu v tom, že můžu počítat s "tvrdým" chladem. Tzn. že to chladící médium půjde prvně do studeného výměníku, kde sice nabere podstatnou část tepla ze vstupu, bude ale pořád dost studené na to, aby dochladilo celý motor včetně ztrát do olejů, bloku apod. Takže ve finiši chci na blok motoru připevnit další dochlazovací výměníky, které budou v sérii za primárními studenými výměníky.

No a jako třešničku bych rád zjistil, jestli mi ten stirling bude fungovat (pokud tedy bude fungovat) s teplotním spádem -20°/+90°, protože pak by se kotel mohl zapalovat občasně, systém by se nabíjel do bazénu s vodou (případně by v létě ten bazén dohřívalo slunce) a mohlo by to jet i bez kotle.
SM by potřeboval účinnost asi 20%, TČ s nadbytkem tepla na vstupu má COP 8 i víc. Takže je možné že celá sestava bude samozásobitelná.

Předpokládám, že teď se na mě snese smršť příspěvků o nemožnosti a nesmyslnosti takového řešení, ale to neva. Aspoň si mám s čím hrát.

Teď mi stačí nádržka z mědi.
JiMi


Přestavba motoru Š120 na stirling
Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

JiMi

Příspěvek od la »

Ahoj.Myslím když tak koukám na ten hořák ,mám na práci s mědí ten samý a ještě jeden ,nejmenší co ve svářecí technice měli ,určitě se to vyplatí ,na teplotách hodně záleží,chce to dobrý oko ,poznat kdy cín tuhne a nebo taje ,ale jde to.Držím ti palce, :good: Někdy když jsou obě teploty kritické,třeba v členitých rozích,dělám to tak,že použiji na ohřev (předehřev) ten nejmenší hořák a současně s el,pistolovou páječkou. Je to práce oběma rukama a to je fakt kafe.Můj názor je ,kdo to nezkusil ví ..... la.


Karel. Mako

systém vypadá promyšlený, sice

Příspěvek od Karel. Mako »

na oběh chladiva se možná spotřebuje víc energie , než si myslíš , fakt to chce zkusit.Stirling tohoto typu, zatím nevím kdo má :good: .
Vypadá to na to , že v případě úspěchu máš zajištěné stáří /a vlastně i jěště mládí/. Na celém mi zatím vadí pouze velikost výměníků a vlastně i pístů a válců i když zatím je vlastně navržené nemáš :shock:
Pro předběžný výpočet výkonu je třeba vyjít z objemové změny vzduchu
pro uvažovanou teplotní změnu, vyjde změna tlaková , podle tlakové změny už by šlo dimensovat objem válců pro výkon který je projektovaný
jako jmenovitý. Já tady stále čekám, až Petr 111 nafotí tu malou vírovou
komůrku ode mne, třeba by se potom rozpoutala taková diskuse jak chladicí efekt rotujícího a podélně rezonujícího vzduchového sloupce zapřáhnout zcela konkrétně do tohoto projektu , aby na jedné straně pomáhal chlazení , na druhé straně ohříval. 8) prosím Petře o trochu času a pár fotek v sestaveném i rozebraném stavu :oops: Je to velmi nedokonalý skoro nevortex ale ale bez počítání tam byla teplotní změna asi 15st C, při tlaku 2,1 at.
K.
Anžto jsem si odskočil, do Tvého projektu Jimi, zase mně to odhlásilo,
A protože se to již stalo poněkolikáté budu muset nechat prozkoumat viry , které se mi tam vždycky dostanou při tom. Asi by bylo dobré to nějak upravit :evil:


JiMi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: stř 05 pro 2007 16:17
Bydliště: ta jižní morava

Re: systém vypadá promyšlený, sice

Příspěvek od JiMi »

Karel. Mako píše: třeba by se potom rozpoutala taková diskuse jak chladicí efekt rotujícího a podélně rezonujícího vzduchového sloupce zapřáhnout zcela konkrétně do tohoto projektu...

Asi by bylo dobré to nějak upravit
Na první návrh se tvářím s úsměvem, rád najdu někoho, kdo se v tom bude patlat se mnou nebo vedle mě. Ničemu z toho se nebráním. Nechci taky ani tvrdit, že to co mám namyšlený, bude tak a jenom tak.
Z toho co jsem si navymýšlel, mi vychází, že musím začít právě tím stirlingem, protože to bude klíčová část. Technologie TČ je dostatečně zmáklá na to, aby se to napočítalo na konkrétní objemy a účinnosti a stranu tepelnou (kotel) mám otebřenou úplně, aby to bylo co nejvíc variabilní. Takže bádej a pak si to ukážem.

Tu druhou část nechápu, co je potřeba nějak upravit ?
Ten dokument, nebo ten styl sdílení ?
JiMi


Přestavba motoru Š120 na stirling
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tak ani nevím JiMi

Příspěvek od Ilem »

JiMi píše:Jako třetího do hry chci zakomponovat tepelné čerpadlo, které bude primárně odebírat teplo ze studené strany stirlingu (bude ho tam jen o něco míň, než poleze z kotle) a v druhé (atmosférické) větvi bude dochlazovat výstup z kotle kam až to půjde.
JiMi
Přestože jsem tuto větu přečetl 6x, tak jsem ji nepochopil. Chceš jedním tepelným čerpadlem pracovat na dvou tepelných spádech? Pokud jsem to dobře pochopil, tak mi věř, že to nepůjde nastavit tak, aby to fungovalo. Musel bys mít přesně konstantní teploty a ani tak by to nebyla sranda.
Asi by to šlo se dvěma TČ, ale stejně mi uniká, kde vlastně má být energetický zisk tepelného čerpadla. Tak jak to chápu jen přijdeš o to, co nacpeš do kompresoru.
Doporučuju knihu ing. Žeravíka "Stavíme tepelné čerpadlo"


"Dum spiro spero"
Ciceron
Odpovědět

Zpět na „Přestavba motoru Š120 na stirling“