Přestavba motoru Š120 na stirling

Moderátor: JiMi

Odpovědět
JiMi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: stř 05 pro 2007 16:17
Bydliště: ta jižní morava

Re: Sotva jsem si to ještě jednou přečetl

Příspěvek od JiMi »

Ilem píše:Asi by to šlo.
Udělat 2 měření jedno bez připojeného motoru a jedno s připojeným motorem. Z rozdílu zátěží bys zjistil, jakou zátěž představuje motor. Sestavu mít celou včetně převodů a jen ji nasadit na hřídel (bez dalších převodů) Jde to ale ještě jednodušeji - bez alternátoru. Prostě změříš odběr bez motoru a s motorem. A měl bys mít to samé.
Jenom odběr toho motorku, kterým to chci točit ?
To je fakt :oops:
Normálně, se fakt skoro červenám. A dokonce je to ještě o jedno nelineární zkreslení lepší než s tím alternátorem.

Někdy mi moje myšlení připomíná tu radu: Jeď zkratkou. Je to sice dál, ale za to horší cesta.
JiMi


Přestavba motoru Š120 na stirling
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sotva jsem si to ještě jednou přečetl

Příspěvek od Ilem »

JiMi píše:
Ilem píše:Asi by to šlo.
Udělat 2 měření jedno bez připojeného motoru a jedno s připojeným motorem. Z rozdílu zátěží bys zjistil, jakou zátěž představuje motor. Sestavu mít celou včetně převodů a jen ji nasadit na hřídel (bez dalších převodů) Jde to ale ještě jednodušeji - bez alternátoru. Prostě změříš odběr bez motoru a s motorem. A měl bys mít to samé.
Jenom odběr toho motorku, kterým to chci točit ?
To je fakt :oops:
Normálně, se fakt skoro červenám. A dokonce je to ještě o jedno nelineární zkreslení lepší než s tím alternátorem.

Někdy mi moje myšlení připomíná tu radu: Jeď zkratkou. Je to sice dál, ale za to horší cesta.
JiMi
Nic si z toho nedělej. Stává se mi to taky. Proto je lepší pracovat v týmu.


"Dum spiro spero"
Ciceron
1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

pokusný pohon aktuátoru

Příspěvek od 1220 »

Kdyby nestačil pohon ze zámku, snad zkusit malý pneu píst vyrobený z tlumičů např škodovky, přinejhorším takový píst mohu věnovat - půjčit má pr 22 mm, zdvih asi 100 mm. snese i hydrauliku. pr pístnice 12 mm. možná by bylo ale lepší podumat o nějakém převodovém motoru DC 12 V :? Velmi pěkný převod je z hřebenového řízení aut.
M.


Uživatelský avatar
Aquarius1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1195
Registrován: ned 16 pro 2007 0:43
Bydliště: Planeta Země
Dal: 5 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Sotva jsem si to ještě jednou přečetl

Příspěvek od Aquarius1 »

JiMi píše:tak mě napadlo toto:

Normálně ten blok napojím na nějký motorek, který s ním otočí. na stejnou hřídel ještě napojím alternátor, který normálně bude nezatížen.
Uvedu soustavu do chodu a na výstup alternátoru budu přidávat zátěž.
V okamžiku, kdy se to zastaví, mám zjištěno.

Jasný, je tam těch ztrát a (ne)účinností moc, ale to se dá všechno pozjišťovat.
Účinnost sestavy motorek-alternátor zjistím samostatně pro předpokládaný rozsah zatížení, zjistit normální graf vstup/výstup. No a pak to zatížit ještě tím blokem a hned mám rozdíl.
Nevymýšlím postup s nějakou systémovou chybou měření ?
JiMi

(Normálně ten blok napojím na nějký motorek, který s ním otočí. na stejnou hřídel ještě napojím alternátor, který normálně bude nezatížen. )

Pozor na toto!! alternátor musí!!! mít nějakou zátěž jinak se ti může stát že odvaříš diody .Takže bych doporučil při spuštění zapojit třeba jen žárovku,pro jistotu.To platí pro alternátor z automobilu. ;)


Věřím že v jednoduchosti bude ta pravá příčina neúspěchu dosavadního bádání,jelikož se bastlíme (a to i já) ve vymýšlení složitých mechanismů.
lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

alternátor

Příspěvek od lajos »

Nejlepší ochrana alternátoru je akumulátor, třeba nabitý aby ti zas moc nezatěžoval


JiMi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: stř 05 pro 2007 16:17
Bydliště: ta jižní morava

Ještě mě napadlo jak alespoň částečně

Příspěvek od JiMi »

eliminovat chybu měření těch ztrát.
Když použiju jeden motor, bude chyba nějaká (nevím jaká). Když použiju dva typy různého výkonu, a naměřenou výkonovou ztrátu vydělím dvěma bude ta odchylka od skutečnosti možná poloviční.
Když budu mít takové motorky tři, bude to jěště lepší. Různé elektromotorky by neměl být až takový problém, spíš zajistit stejný jmenovitý otáčky, aby to po zpřevodování mělo všechno stejný podmínky.
No uvidíme, ale rozhodně je to celkem schůdná cesta. I pro amatéra, pokud to pak někdo podle toho návodu bude chtít dělat.
Tož dík za myšlenky.
JiMi


Přestavba motoru Š120 na stirling
Novák
Zasloužilý člen
Příspěvky: 407
Registrován: ned 20 srp 2006 15:33
Bydliště: Praha
Dostal: 2 poděkování

JIMI

Příspěvek od Novák »

Pro tvoje měření je podle mne nejjednodušší napojit na klikovou hřídel elektromotor přiměřeného výkonu,měřit jeho "spotřebu" a kroutící moment přenést přes páku na běžnou váhu.Je to starý a osvědčený trik,jak modeláři měří výkony svých motorků,když např. ladí výfuk.
Příkon,kroutící moment a trochu vzorečků a víš na čem jsi.


JiMi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: stř 05 pro 2007 16:17
Bydliště: ta jižní morava

Aktualizace dokumentu projektu.

Příspěvek od JiMi »

Dnes jsem nakreslil podstavec pod olejovou nádržku, vytiskl, zanesl výkres svému oblíbenému zámečníkovi a budeme čekat. Mezitím se pověnuji trošku té mědi.

Tedy nic extra zajímavého v dokumentu nepřibylo, tak nemusíte znovu stahovat. Až něco fakt bude, oznámím to s velkým počtem vykřičníků.
JiMi


Přestavba motoru Š120 na stirling
avan

paci sa mi ta tema

Příspěvek od avan »

som rad, ze sa ludia zaoberaju novymi sposobmi pohonu, ozaj fandim a budem sledovat temu...ze to bude prave stirling som necakal ale preco nie?


JiMi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: stř 05 pro 2007 16:17
Bydliště: ta jižní morava

Re: paci sa mi ta tema

Příspěvek od JiMi »

avan píše:som rad, ze sa ludia zaoberaju novymi sposobmi pohonu, ozaj fandim a budem sledovat temu...ze to bude prave stirling som necakal ale preco nie?
Jsem rád, že se téma líbí, je nás tu takových víc. Ale jen aby jsi nebyl později rozčárován, a taky protože to tu možná ani nikdy nezaznělo, nesnažím se předělat motor, aby něco uváděl v pohyb.
Konečným cílem by mělo být stacionární využití, kdy mechanický výkon na hřídeli převedu v maximální možné míře na elektřinu.
Tedy zatížit ten motor tak, co ještě utáhne. Převod mechanické na elektrickou má dost vysokou účinnost, a tak mě kdysi napadlo, proč pořád lidi řežou křemík a vyrábí solární články s účinností 15% (??).
Kdyby se zadařil stirling, který převádí teplo na elektriku, tak možná získáme lepší účinnost a zdrojů opadního tepla je všude dost.
Takže tak.
Pokud se to podaří rozpohybovat, a udržím tu formu dokumentace, chtěl bych tu nechat návod, dost polopatický na to, jak i v amatérských podmínkách sestavit takové zařízení, o kterém na internetu vždycky jenom čteme a slintáme v představách, jaké by to bylo, mít to doma.
Tak jen vydržet.
JiMi


Přestavba motoru Š120 na stirling
JiMi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: stř 05 pro 2007 16:17
Bydliště: ta jižní morava

Re: jo jo

Příspěvek od JiMi »

petr111 píše:S tím křemíkem nemáš až tak pravdu.......NASA odchází od poruchových solárních panelů ke stirlingu.......parabolické zrcadlo pro soustředění paprsků a stirling s generátorem......takže děláš takový trochu kosmický motor
Jasný, to víme, ale to mu přece nebudem říkat. Ono totiž moje geneze byla fakt taková jak jsem popsal. Nejdřív jsem chtěl jenom nějaký solar, prostě nadrbat na zahradu panely a jen se hřát. No, představa pěkná, pak tě nakope cena, pak účinnost, pak automatika sledování a v poslední řadě nesmíme zapomenout na zloděje barevných kovů.
Ale když se o to začne člověk zajímat, tak přes různé Solar Dish najde až ty NASA projekty.
Ale z avana jsem měl dojem, že jeho geneze právě začíná, tak jsem ho nechtěl hned strašit tím kosmickým výzkumem.

No a kde už nepomáhá zrcadlo, pomůže staré dobré štěpení a stirling s generátorem.
Pěkné věcičky to jsou.
Huš zpátky do sklepa.
JiMi


Přestavba motoru Š120 na stirling
JiMi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: stř 05 pro 2007 16:17
Bydliště: ta jižní morava

Normálně si po ukončení práce...

Příspěvek od JiMi »

na tomto projektu budu vážit jakéhokoliv návodu, se kterým přijdu do styku. Jak by to bylo krásné mít seznam věcí, které je potřeba koupit, zajet do Bauhausu a všechno to pozhánět v jednom dni.
Takhle vždycky jdu do sklepa, udělám kousíček, a zjistím, že mi chybí to. Druhý den pak chybí zase něco dalšího. No a vznikne z toho nakonec pár řádek, kde bude napsáno. Budete potřebovat to a to.
Fakt lidi, važte si jakéhokoliv návodu. Třeba může mít i mouchy, nebo mít špatné formulace, ale i tak je v tom určitě hodně práce.
Tož tak, to mě napadlo dneska po návratu ze sklepa.
JiMi


Přestavba motoru Š120 na stirling
Uživatelský avatar
Aquarius1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1195
Registrován: ned 16 pro 2007 0:43
Bydliště: Planeta Země
Dal: 5 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Biobutanol - palivo budoucnosti

Příspěvek od Aquarius1 »

://www.rozhlas.cz/leonardo/priroda/_zprava/415398

Včera naši z Liberce a dnes Amíci.
Nějak se to rozjíždí 8)


Věřím že v jednoduchosti bude ta pravá příčina neúspěchu dosavadního bádání,jelikož se bastlíme (a to i já) ve vymýšlení složitých mechanismů.
sklerotik
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: stř 16 led 2008 21:19

gratulace

Příspěvek od sklerotik »

Musím gratulovat našim vědcům i největšímu producentu co u nás...Čezu.Obě strany si přijdou na své.


je třeba to zkusit.k tomu nám dopomáhej.....
JiMi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: stř 05 pro 2007 16:17
Bydliště: ta jižní morava

Re: gratulace

Příspěvek od JiMi »

sklerotik píše:Musím gratulovat našim vědcům i největšímu producentu co u nás...Čezu.Obě strany si přijdou na své.
Tak trochu nerozumím té gratulaci. To je ironie ? Mě osobně se to líbí moc moc moc a dokonce si i myslím, že takovéto lidem daleko bližší technologie mají daleko větší význam pro naši dobu než kdejaký složitosti.
Tím neříkám, že by se měly tunely v CERNu zasypat. Ale tak nějak mi to připadá jak činnost pro mimozemšťany.
Ale představa, že by se tyto bakteriální technologie začaly používat. Věřím tomu, že by se kýbl kultury ze spalovny určitě propašoval, pokud to nebude součástí nějaké prodejné technologie. A představ si jak lidi budou vyrábět bakteriální filtry, a do políren budou jezdit ne ze švestkama, ale s bakteriema. Anebo spíš budou všichni riskovat pálení pro vlastní potřebu. Toto je lidem daleko bližší technologie než studená fůze.
Takže já opravdu fandím a rád bych se o tom dověděl něco bližšího.
Třeba jestli to někdo slyšel, ty naše zprávy, tak o co tam vůbec šlo?
JiMi


Přestavba motoru Š120 na stirling
Odpovědět

Zpět na „Přestavba motoru Š120 na stirling“