Fórum U Pramene

Portál: www.upramene.cz   E-mail: rival@upramene.cz

Bleší trh U Pramene
Novinka: MMS2 Maxi  Bleší trh U Pramene

Právě je sob 20 říj 2018 2:24

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 695 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 47  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Sotva jsem si to ještě jednou přečetl
PříspěvekNapsal: pon 14 led 2008 11:09 
Zasloužilý člen

Registrace: stř 05 pro 2007 17:17
Pohlaví: Neurčeno
Darovaná ocenění: 0
Ziskaná ocenění: 1
Ilem píše:
Asi by to šlo.
Udělat 2 měření jedno bez připojeného motoru a jedno s připojeným motorem. Z rozdílu zátěží bys zjistil, jakou zátěž představuje motor. Sestavu mít celou včetně převodů a jen ji nasadit na hřídel (bez dalších převodů) Jde to ale ještě jednodušeji - bez alternátoru. Prostě změříš odběr bez motoru a s motorem. A měl bys mít to samé.

Jenom odběr toho motorku, kterým to chci točit ?
To je fakt :oops:
Normálně, se fakt skoro červenám. A dokonce je to ještě o jedno nelineární zkreslení lepší než s tím alternátorem.

Někdy mi moje myšlení připomíná tu radu: Jeď zkratkou. Je to sice dál, ale za to horší cesta.
JiMi

PříspěvekNapsal: pon 14 led 2008 11:34 
Zasloužilý člen

Registrace: pon 25 zář 2006 21:52
Pohlaví: Muž
Darovaná ocenění: 73
Ziskaná ocenění: 336
JiMi píše:
Ilem píše:
Asi by to šlo.
Udělat 2 měření jedno bez připojeného motoru a jedno s připojeným motorem. Z rozdílu zátěží bys zjistil, jakou zátěž představuje motor. Sestavu mít celou včetně převodů a jen ji nasadit na hřídel (bez dalších převodů) Jde to ale ještě jednodušeji - bez alternátoru. Prostě změříš odběr bez motoru a s motorem. A měl bys mít to samé.

Jenom odběr toho motorku, kterým to chci točit ?
To je fakt :oops:
Normálně, se fakt skoro červenám. A dokonce je to ještě o jedno nelineární zkreslení lepší než s tím alternátorem.

Někdy mi moje myšlení připomíná tu radu: Jeď zkratkou. Je to sice dál, ale za to horší cesta.
JiMi
Nic si z toho nedělej. Stává se mi to taky. Proto je lepší pracovat v týmu.

Profil Zobrazit autorovy stránky   

Předmět příspěvku: pokusný pohon aktuátoru
PříspěvekNapsal: pon 14 led 2008 11:39 
Zasloužilý člen

Registrace: úte 09 led 2007 13:49
Darovaná ocenění: 1
Ziskaná ocenění: 21
Kdyby nestačil pohon ze zámku, snad zkusit malý pneu píst vyrobený z tlumičů např škodovky, přinejhorším takový píst mohu věnovat - půjčit má pr 22 mm, zdvih asi 100 mm. snese i hydrauliku. pr pístnice 12 mm. možná by bylo ale lepší podumat o nějakém převodovém motoru DC 12 V :? Velmi pěkný převod je z hřebenového řízení aut.
M.

Profil Zobrazit autorovy stránky   

PříspěvekNapsal: pon 14 led 2008 15:15 
Zasloužilý člen

Registrace: ned 16 pro 2007 1:43
Darovaná ocenění: 5
Ziskaná ocenění: 19
JiMi píše:
tak mě napadlo toto:

Normálně ten blok napojím na nějký motorek, který s ním otočí. na stejnou hřídel ještě napojím alternátor, který normálně bude nezatížen.
Uvedu soustavu do chodu a na výstup alternátoru budu přidávat zátěž.
V okamžiku, kdy se to zastaví, mám zjištěno.

Jasný, je tam těch ztrát a (ne)účinností moc, ale to se dá všechno pozjišťovat.
Účinnost sestavy motorek-alternátor zjistím samostatně pro předpokládaný rozsah zatížení, zjistit normální graf vstup/výstup. No a pak to zatížit ještě tím blokem a hned mám rozdíl.
Nevymýšlím postup s nějakou systémovou chybou měření ?
JiMi

(Normálně ten blok napojím na nějký motorek, který s ním otočí. na stejnou hřídel ještě napojím alternátor, který normálně bude nezatížen. )

Pozor na toto!! alternátor musí!!! mít nějakou zátěž jinak se ti může stát že odvaříš diody .Takže bych doporučil při spuštění zapojit třeba jen žárovku,pro jistotu.To platí pro alternátor z automobilu. ;)

Předmět příspěvku: alternátor
PříspěvekNapsal: pon 14 led 2008 16:04 
Zasloužilý člen

Registrace: pát 25 lis 2005 15:32
Darovaná ocenění: 454
Ziskaná ocenění: 201
Nejlepší ochrana alternátoru je akumulátor, třeba nabitý aby ti zas moc nezatěžoval

Předmět příspěvku: Ještě mě napadlo jak alespoň částečně
PříspěvekNapsal: pon 14 led 2008 20:25 
Zasloužilý člen

eliminovat chybu měření těch ztrát.
Když použiju jeden motor, bude chyba nějaká (nevím jaká). Když použiju dva typy různého výkonu, a naměřenou výkonovou ztrátu vydělím dvěma bude ta odchylka od skutečnosti možná poloviční.
Když budu mít takové motorky tři, bude to jěště lepší. Různé elektromotorky by neměl být až takový problém, spíš zajistit stejný jmenovitý otáčky, aby to po zpřevodování mělo všechno stejný podmínky.
No uvidíme, ale rozhodně je to celkem schůdná cesta. I pro amatéra, pokud to pak někdo podle toho návodu bude chtít dělat.
Tož dík za myšlenky.
JiMi

Předmět příspěvku: JIMI
PříspěvekNapsal: pon 14 led 2008 22:01 
Zasloužilý člen

Registrace: ned 20 srp 2006 16:33
Darovaná ocenění: 8
Ziskaná ocenění: 39
Pro tvoje měření je podle mne nejjednodušší napojit na klikovou hřídel elektromotor přiměřeného výkonu,měřit jeho "spotřebu" a kroutící moment přenést přes páku na běžnou váhu.Je to starý a osvědčený trik,jak modeláři měří výkony svých motorků,když např. ladí výfuk.
Příkon,kroutící moment a trochu vzorečků a víš na čem jsi.

Předmět příspěvku: Aktualizace dokumentu projektu.
PříspěvekNapsal: úte 15 led 2008 18:59 
Zasloužilý člen

Dnes jsem nakreslil podstavec pod olejovou nádržku, vytiskl, zanesl výkres svému oblíbenému zámečníkovi a budeme čekat. Mezitím se pověnuji trošku té mědi.

Tedy nic extra zajímavého v dokumentu nepřibylo, tak nemusíte znovu stahovat. Až něco fakt bude, oznámím to s velkým počtem vykřičníků.
JiMi

Předmět příspěvku: paci sa mi ta tema
PříspěvekNapsal: stř 16 led 2008 1:11 
som rad, ze sa ludia zaoberaju novymi sposobmi pohonu, ozaj fandim a budem sledovat temu...ze to bude prave stirling som necakal ale preco nie?

Předmět příspěvku: Re: paci sa mi ta tema
PříspěvekNapsal: stř 16 led 2008 8:06 
Zasloužilý člen

avan píše:
som rad, ze sa ludia zaoberaju novymi sposobmi pohonu, ozaj fandim a budem sledovat temu...ze to bude prave stirling som necakal ale preco nie?

Jsem rád, že se téma líbí, je nás tu takových víc. Ale jen aby jsi nebyl později rozčárován, a taky protože to tu možná ani nikdy nezaznělo, nesnažím se předělat motor, aby něco uváděl v pohyb.
Konečným cílem by mělo být stacionární využití, kdy mechanický výkon na hřídeli převedu v maximální možné míře na elektřinu.
Tedy zatížit ten motor tak, co ještě utáhne. Převod mechanické na elektrickou má dost vysokou účinnost, a tak mě kdysi napadlo, proč pořád lidi řežou křemík a vyrábí solární články s účinností 15% (??).
Kdyby se zadařil stirling, který převádí teplo na elektriku, tak možná získáme lepší účinnost a zdrojů opadního tepla je všude dost.
Takže tak.
Pokud se to podaří rozpohybovat, a udržím tu formu dokumentace, chtěl bych tu nechat návod, dost polopatický na to, jak i v amatérských podmínkách sestavit takové zařízení, o kterém na internetu vždycky jenom čteme a slintáme v představách, jaké by to bylo, mít to doma.
Tak jen vydržet.
JiMi

Předmět příspěvku: Re: jo jo
PříspěvekNapsal: stř 16 led 2008 19:57 
Zasloužilý člen

petr111 píše:
S tím křemíkem nemáš až tak pravdu.......NASA odchází od poruchových solárních panelů ke stirlingu.......parabolické zrcadlo pro soustředění paprsků a stirling s generátorem......takže děláš takový trochu kosmický motor

Jasný, to víme, ale to mu přece nebudem říkat. Ono totiž moje geneze byla fakt taková jak jsem popsal. Nejdřív jsem chtěl jenom nějaký solar, prostě nadrbat na zahradu panely a jen se hřát. No, představa pěkná, pak tě nakope cena, pak účinnost, pak automatika sledování a v poslední řadě nesmíme zapomenout na zloděje barevných kovů.
Ale když se o to začne člověk zajímat, tak přes různé Solar Dish najde až ty NASA projekty.
Ale z avana jsem měl dojem, že jeho geneze právě začíná, tak jsem ho nechtěl hned strašit tím kosmickým výzkumem.

No a kde už nepomáhá zrcadlo, pomůže staré dobré štěpení a stirling s generátorem.
Pěkné věcičky to jsou.
Huš zpátky do sklepa.
JiMi

Předmět příspěvku: Normálně si po ukončení práce...
PříspěvekNapsal: stř 16 led 2008 20:32 
Zasloužilý člen

na tomto projektu budu vážit jakéhokoliv návodu, se kterým přijdu do styku. Jak by to bylo krásné mít seznam věcí, které je potřeba koupit, zajet do Bauhausu a všechno to pozhánět v jednom dni.
Takhle vždycky jdu do sklepa, udělám kousíček, a zjistím, že mi chybí to. Druhý den pak chybí zase něco dalšího. No a vznikne z toho nakonec pár řádek, kde bude napsáno. Budete potřebovat to a to.
Fakt lidi, važte si jakéhokoliv návodu. Třeba může mít i mouchy, nebo mít špatné formulace, ale i tak je v tom určitě hodně práce.
Tož tak, to mě napadlo dneska po návratu ze sklepa.
JiMi

Předmět příspěvku: Biobutanol - palivo budoucnosti
PříspěvekNapsal: čtv 17 led 2008 16:28 
Zasloužilý člen

Registrace: ned 16 pro 2007 1:43
Darovaná ocenění: 5
Ziskaná ocenění: 19
://www.rozhlas.cz/leonardo/priroda/_zprava/415398

Včera naši z Liberce a dnes Amíci.
Nějak se to rozjíždí 8)

Předmět příspěvku: gratulace
PříspěvekNapsal: čtv 17 led 2008 17:23 
Nový člen

Registrace: stř 16 led 2008 22:19
Ziskaná ocenění: 0
Musím gratulovat našim vědcům i největšímu producentu co u nás...Čezu.Obě strany si přijdou na své.

Předmět příspěvku: Re: gratulace
PříspěvekNapsal: čtv 17 led 2008 20:51 
Zasloužilý člen

sklerotik píše:
Musím gratulovat našim vědcům i největšímu producentu co u nás...Čezu.Obě strany si přijdou na své.

Tak trochu nerozumím té gratulaci. To je ironie ? Mě osobně se to líbí moc moc moc a dokonce si i myslím, že takovéto lidem daleko bližší technologie mají daleko větší význam pro naši dobu než kdejaký složitosti.
Tím neříkám, že by se měly tunely v CERNu zasypat. Ale tak nějak mi to připadá jak činnost pro mimozemšťany.
Ale představa, že by se tyto bakteriální technologie začaly používat. Věřím tomu, že by se kýbl kultury ze spalovny určitě propašoval, pokud to nebude součástí nějaké prodejné technologie. A představ si jak lidi budou vyrábět bakteriální filtry, a do políren budou jezdit ne ze švestkama, ale s bakteriema. Anebo spíš budou všichni riskovat pálení pro vlastní potřebu. Toto je lidem daleko bližší technologie než studená fůze.
Takže já opravdu fandím a rád bych se o tom dověděl něco bližšího.
Třeba jestli to někdo slyšel, ty naše zprávy, tak o co tam vůbec šlo?
JiMi

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 695 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 47  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]