Letní čas a jeho působení na člověka

Společenské dění u nás i ve světě.

zrušit letní čas?

jednoznačně pro zrušení a už se v této věci angažuji
6
15%
jednoznačně pro zrušení, ale nic pro to nedělám, nevím jak na to
21
51%
jednoznačně pro zrušení, ale vím, že stejně nemá smysl nic podnikat
3
7%
vadí mi, ale zvyknu si
3
7%
nevadí mi
5
12%
jednoznačně proti zrušení, letní čas mi přináší užitek
3
7%
 
Celkem hlasů: 41

Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Budík a čas.....

Příspěvek od laik »

Zdravim
Já už budík na buzení nepoužívám hodně let.
naučil jsem se...nebo spíš ,tělo samo ví ,kdy má vstávat a když večer vím v kolik musím vstát ,tak se podle toho vzbudím .je to divný ,ani nevím jak to funguje ,jako bych měl v hlavě hodiny....ale su rád že to funguje.....a i když si někdy nasichr nastavím budík ,vždy se budím asi dvě tři minutky před ,jak říkala v jednom rozhovoru Květa Fialová ,budí se před budíkem a sama je ta ktera budí budík a vítá ho do nového dne....
no jinak mě ten posun taky nevadí ,ja bych posunul klidně ještě jednou o další hodinu....abych měl víc času třeba na práci na zahradě....
tak hezký jaro.....


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

laik

Příspěvek od lajos »

Mám to podobné, musel jsem ti dát bod. Jenže ráno se proberu před budíkem, zamáčknu a za 5 vteřin omdlím, pak příjdu o hodinu později do práce.


Uživatelský avatar
milda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1294
Registrován: čtv 30 črc 2009 20:34
Dal: 710 poděkování
Dostal: 489 poděkování

Konec letního času?

Příspěvek od milda »

Rusové letos ruší zavádění letního času! :!:

Tak nevím, když už nám byli vzorem 40 let...... ;) :lol:


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Letní čas a jeho působení na člověka

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Ta celá kravina nebylo nic jiného než vytváření pracovních pozic a papírování a organizace v byrokratickém organizačním systému. Jenom víc úřadování parzitů na uměle vytvořených místech. Někdo nám vytvořil problém, aby se měla spousta vší na čem "záslužně" přiživovat vytvářeje umělou zaměstnanost. Jinak je to úplně k hovnu. Den to samozřejmě ani nenastaví ani nezkrátí. Všem to však postrkuje denní rytmus dvakrát do roka a způsobuje to to, čemu se říká anglicky "Jet Lag", tedy problém, který je velice markantní při cestování přes časové zóny letadlem.
Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Gaia
Zasloužilý člen
Příspěvky: 220
Registrován: pát 28 říj 2011 7:21
Bydliště: Praha
Dal: 244 poděkování
Dostal: 57 poděkování

Re: Letní čas a jeho působení na člověka

Příspěvek od Gaia »

Ať už to zastavěj. ....
Letní čas je pitomost....


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Konec letního času?

Příspěvek od A(&F) »

milda píše:Rusové letos ruší zavádění letního času! :!:
... především kvůli kravičkám ... ;) ... http://m.lidovky.cz/domov/clanek.A11102 ... ci_mtr.iln ...

citace: ... "„Narušuje to lidské biorytmy... A to už nemluvím o nešťastných kravách a dalších zvířatech, která nechápou změny času a nevědí pak, proč se k nim dojičky hrnou jindy než obvykle,“ zdůvodnil své rozhodnutí prezident." ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Konec letního času?

Příspěvek od Slavek Krepelka »

A(&F) píše:Narušuje to lidské biorytmy... .
Kdyby byl Medvedev uživatelem fóra U Pramene, dal bych mu hned tři karmy. Že by měl rozum? Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Zimoletní čas ...

Příspěvek od A(&F) »

... :idea: ... jak jednoduché řešení !!! ... :D ... http://aktualne.centrum.cz/domaci/spole ... m=carousel ... :good: ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
milda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1294
Registrován: čtv 30 črc 2009 20:34
Dal: 710 poděkování
Dostal: 489 poděkování

Re: Letní čas a jeho působení na člověka

Příspěvek od milda »

"Letní čas? Nesmyslné vítězství inženýrů nad člověkem"

http://nazory.aktualne.cz/komentare/let ... position-6
Letní čas se zavádí v celé Evropské unii. Mnoha lidem nevyhovuje, ba přímo škodí. Ekonomická výhodnost byla dávno zpochybněna. Ale EU je na změnu moc těžkopádná, tlustá dáma.


Jiné nastavení času způsobuje poruchy spánku, nespavost, potíže s koncentrací, někdy deprese. Posun nerado i naše srdce. Peter Šóš upozornil: „Další studie prokázaly zvýšenou četnost srdečních příhod v období sezonního přizpůsobování času. S narušením spánkového rytmu dochází ke zvýšení aktivity nervového systému a zvýšení rychlosti srdečního rytmu. Kromě toho dochází k nabuzení imunitního systému v podobě vyplavování látek imunitní odpovědi, cytokinů, které prostřednictvím zánětlivé reakce poškozují cévy.“ – Nejen to, po přešupačení času následuje vyšší výskyt sebevražd, pracovních úrazů.......
:piss: :ptrain: :smoke:


Tuco
Zasloužilý člen
Příspěvky: 243
Registrován: stř 10 zář 2008 17:53
Dostal: 10 poděkování

Re: Letní čas a jeho působení na člověka

Příspěvek od Tuco »

Když už teda mocí mermo něco rušit, tak zimní čas. Denní světlo si chci užít, když mám volno po práci.


Uživatelský avatar
milda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1294
Registrován: čtv 30 črc 2009 20:34
Dal: 710 poděkování
Dostal: 489 poděkování

Re: Letní čas a jeho působení na člověka

Příspěvek od milda »

Tuco píše:Když už teda mocí mermo něco rušit, tak zimní čas. Denní světlo si chci užít, když mám volno po práci.
OK, taky bych to bral jako menší zlo. Jarní přechod času je nepříjemný, ale ten podzimní je ještě mnohem horší.
Ze dne na den se stmívá o hodinu dřív, lidi jezdí z práce autem najednou potmě, i když minulý týden to bylo ještě za světla.
A není vůbec náhoda, že v době podzimního přechodu na "normální" čas je nejvíc úmrtí na silnicích... :ethink: :cry:


Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Letní čas a jeho působení na člověka

Příspěvek od laik »

Tuco má pravdu, taky bych bojoval za zrušení zimního času..... Proč musí být zrovna ten zimní čas ten správnej a letní nikoliv??? Mě osobně posouvání času vubec nevadí tak to neřeším, já bych klidně čas posouval alespoň třikrát v roce abych si užil po práci více světla :-)
čas si vymyslel člověk a není žádnej čas ten správnější než jinej.......
Podle mě to přece nemuže byt tak hrozná věc vstat o hodinu dřív ne? prostě si pujdu lehnout dřív a je to ne, nechápu co je na tom hrozného, to spíše vadí lidem kteří mají veškere věci přesně zaběhnuté, o pul osmé sednou ke zprávám, pak čumí na kraviny v televizi, přesně určenej čas třeba do jedenácti a pak v přesně určenej čas jdou spat, no tak jednou se nebudu dívat v televizi na nějakou blbost a jdou spát dřív pokud mě to vadí že mám o hodinku míň spánku ne...... Lidi si hrozně zvykli vše poměřovat časem a vše mít přesně na čas a když jim z tím někdo hne jinak , tak sou vykolejení.....


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Letní čas a jeho působení na člověka

Příspěvek od Slavek Krepelka »

laik píše: ... Proč musí být zrovna ten zimní čas ten správnej a letní nikoliv??? ...
:ethink: Hmm, a já naivka žil v dojmu, že správný čas je ten, kdy poledne se shoduje s časem, při kterém stojí slunce v nadhlavníku. :) Asi jsem se tedy hluboce zmýlil.

Jinak přeci ale snad není problém upravit pracovní dobu, aby vyhovovala správnému času.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Letní čas a jeho působení na člověka

Příspěvek od jeff »

Letní čas byl u nás zaveden od roku 1979 po docela drsné zimě, která začala na Nový rok 1979. Bylo tenkrát fakt zima, uhlí pro elektrárny zamrzalo na vagónech a ty pak nešly vykládat bez rozmrazovacích tunelů, elektrárny byly tak přetížené, že proud vypadával i několikrát denně a když šel, tak mu kolísala frekvence. Ruská pravda tenkrát napsala článek, ve kterém byly popsány naše problémy dle skutečnosti a byl to snad jediný výtisk, který byl hned poté stažen ze všech prodejen, tenkrát a stejně jako i dnes se o opravdu vážných problémech nesměla říkat pravda.
Pak ale zima skončila a hned tady bylo nové opatření a to zavedení letního času. Účel, který to mělo byla údajná úspora energie, která se ale nikdy neprokázala, ale už to tak zůstalo až po dnešní dobu. Neříkám, že to nemá i svoje výhody, jako je třeba déle trvající světlo večer, ale právě to světlo je i dost velká nevýhoda. Osobně mi nevadí, že se ráno vstává o hodinu dřív, do práce nechodím a svou činnost si můžu přizpůsobit, ale vadí mi, že přes léto vlastně vůbec neexistuje část dne, které se říká večer.
Večer trvá do 22 h a potom už začíná noc. Jenže v období letního slunovratu je touto dobou ještě skoro plné světlo. Když není večer, je vlastně celý den nabouraný a pokud musíme ráno brzy vstávat, tak se už ani nedá zajít třeba na pivo. :lol: Vidím to i tady u nás, skoro všichni přicházejí prakticky až za tmy a pak nevědí, kdy mají jít domů, nejčastěji chodí jako slušní lidé, až za světla. Taky to má něco do sebe, ale kdy se máme vyspat? :pivko:

Jeff


Odpovědět

Zpět na „Vážně i nevážně o všem kolem nás“