Domácí Brikety

NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Domácí Brikety

Příspěvek od NAVAR »

Vlákno tematicky vydestilované, čisté, bez úprav 29.6.2012 SDK

Převzatoz blogu Petra Šedého

Asi to vyzkouším.

http://petrsedyabcd.blog.cz/1111/chytra ... e-vytapeni
Chytrá energetická briketa, převrat ve vytápění
Včera v 14:54 | Petr Šedý
V poslední době jsem se zabýval také spalováním zrní. Všude je ho nadbytek a zemědělci nevědí co s ním. Většinou plesniví a myši mají skvělý bufet. Takové zrní pak nejčastěji končí na kompostu nebo na skládkách a musí se za něj ještě hodně platit. Obrovské dotace do zemědělství, které přicházejí z EU umožnilo takovouto nesmyslnou malou hodnotu tohoto produktu a ve své podstatě stejně nesnížilo cenu chleba nebo jiného pečiva, neboť manžeři těchto podniků a distribuční řetězce se nehorázně obohacují na těchto nízkých cenách a pečivo prodávají za světové ceny. Stalo se něco neuvěřitelného, kdy cena zrní je stejná jako cena hnědého uhlí. V době, kdy třetina světa hladoví, máme neuvěřitelné přebytky těchto plodin a nelze je ani racionálně darovat, neboť sama doprava by přišla dráž...
V tomto nemožném období se dá uvažovat o spalování zrní, které má obrovskou energetickou hodnotu, která se rovná koksu. Samo spalovaní však není tak jednoduché a přímé sypání do topeniště není rentabilní a často může končit výbuchem. Podstatné je, že se musí zrní zhutnit do takzvaných briket, které budou držet pohromadě při spalování jako například polena dřeva. Problém však nastane v okamžiku zapalování. Ono to pořádně nehoří, je nutné mnohem většího zápalného tepla a pak je problém s udržováním při spalování. Proto byly vyvinuty speciální kotle pro takovéto spalování. Cena takovýchto kotlů je však astronomická a tak je jenom málo kdo používá. Dlouho jsem si lámal hlavu nad tím, jak dokázat toho, aby briketa ořela od zápalky a sálala teplo podobně jako je to u Anglické brikety, která je vyrobena z lisovaného listí a trocha parafínu.
Zkusil jsem slisovat suché listí a zalil jsem ho trochou parafínau jak bylo uváděno na návodu, ale briketa pořádně nehořela. Byl v tom fígl, na který jsem přišel díky vzpomínkám z mládí, kdy jsme vyráběly různé výbušniny a bengály hlavně na Silvestra.
Jejich zázračná briketa musí obsahovat katalizátor. Z toho jsem také vyšel. Stačí polít zrní kyselinou dusičnou, nechat řádně vysušit a máme reaktivní palivo do raket. Je to podobné jako s vatou. Podobně za druhé světové války vyráběli Nemci střelnou bavlnu, která byla jako náhražka do nábojnic pro pušky. Pamatuji si, jak jsme namáčeli travex do vody a v tom jsme pak máčeli noviny. Po usušení to bylo též ideální palivo do raket, které nám létaly až do výšky jednoho km. V travexu byl chlorečnan draselný a vytvářel spolu s novinami velice reaktivní kombinaci. My však nechceme létat, ale topit a při tom se pokud možno neotrávit a nezbořit chalupu. Naše okysličovadlo musí být mnohem méně silné a nesmí vytvářet jedovatý plyn při spalování.
Co použít???
Naskýtá se celá řada možností jako například koncentrovaný peroxid vodíku, zvaný kysličník a nebo ještě lepší, manganistan draselný, neboli hypermangán, který je v každé lékárničce. Je to takový fialový krystalický prášek, který při zahřátí vyvíjí obrovské množství kyslíku.
Vzal jsem asi jeden kg zrní, které bylo dosti plesnivé a které se dalo koupit za pouhé 2kč za kilogram a rozmíchal jsem ho v mixéru spolu asi s jednou polovinou kávové lžičky hypermangánu. Hypermangán je nutné pořádně rozmíchat, aby nedocházelo k nerovnoměrnému hoření. Pak jsem obsah zrní nasypal do papírové krabice a zalil trochou parafínu. Pak jsem to nechal zatuhnout. Vzniknul jednolitý docela tvrdý blok, který jsem zkoušel venku na volném prostranství zapálit. Nechytlo to od sirky sice plamenem, ale začalo to silně doutnat a tak za půl minuty se to docela rozzářilo a sálalo to teplo do okolí několik hodin. Žár byl tak veliký, že to propálilo i kus plechu na kterém to bylo. Je nutné to mít na keramické podložce nebo na cihlách. Zkoušel jsem namíchat ještě jiné koncentrace hypermangánu, ale buď to nehořelo a nebo to vystřelovalo hořící kousky z brikety. Půlka kávové lžičky hypermangánu na jeden kg zrní stačí. Parafínu stačí málo jenom tak z jedné svíčky. Zkoušel jsem to také v krbu a bylo to výborné. Dlouho to hořelo, zářilo teplo, téměř vůbec to nekouřilo a popela byla jenom nepatrná hromádka a nádherně to vonělo. Výhřevnost jak už jsme říkal jako u koksu, asi kolem 8 až 10kWh na jeden kg.
Zkuste to také a zkuste namíchat i jiná paliva. Určitě vás to zaujme....
Hlavně dejte pozor na oči. Nesprávná kombinace nebo poměr může vést k výbuchu...Tak pozor a pojistěte se. Stejně však ale nic nedostanete...


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Převzatoz blogu Petra Šedého

Příspěvek od huhu »

NAVAR píše:Žár byl tak veliký, že to propálilo i kus plechu na kterém to bylo...
A v tom je skryté nebezpečí !
Borec chtěl topit zlatýma stránkama , kterých bylo všude kolem až hrůza zadarmo.
Jenže papír v takové vrstvě nehořel. I dumal dumal , až vydumal , že bude skrz dvířka foukat větrákem. Zlaté stránky hřály jedna báseň až do chvíle , kdy tím žárem vypálil díru do litinového článku.

Je třeba najít optimální poměr. ;)


Někteří lidé mají pocit, že vědí lépe než já co a kam jsem chtěl napsat. Budiž blahoslaveni.
Dorota
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 16 zář 2010 16:04

Re: briketa

Příspěvek od Dorota »

To NAVAR: Hraješ si s ohněm- míchat manganistan draselný s organikou rozhodně nelze doporučit. Doufám, že si něco takového neděláš do zásoby.


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: briketa

Příspěvek od martin11 »

Dorota píše:To NAVAR: Hraješ si s ohněm- míchat manganistan draselný s organikou rozhodně nelze doporučit. Doufám, že si něco takového neděláš do zásoby.
...o briketách ...všeho druhu se tu již psalo a tuším i probíralo...s manganistanem se ale neuvažovalo...je to nový prvek...
jen pro připomenutí, nějaká firma , sídlí v Xaverově / nevím , jestli ještě vyrábí ale vloni jsem koupil 25 kg na zkoušku/ vyrábí papírové brikety....je tam slisováno / poměrně do pevna/ všechno, t. zn veškeré tiskoviny. myslím , že si asi moc hlavu nelámou nějakým kouskem PVC, který se při tom spálí...Tyto brikety mají jednu zvláštní vlastnost....po zhoření zůstanou v úplně stejném tv aru jako při vložení. výhřevnost je výrobcem daná, srovnává ji s dřevobriketou, osobně si myslím, že dává méně / nedá se to nijak doma změřit/. rozhodně tento popel bych nedával do kompostů / zbytky tiskařských barev - asi není nic moc/. jelikož topím pouze dřevem zajímám se o náhradní / alternativu/ do krbovek...již mám 10tun lis a připravenou formu k lisování....budu lisovat "polena" průměr 10 a délka 40cm.
Plán je takovýto...20-30% papírové hmoty nepotištěné / karton krabice / rozmočit a v míchačce na maltu promíchat / v přebytku vody/s pilanama nebo hoblovačkama...směs napustit do formy a lisovat. vylisovanou vodu znova do míchačky !!... nechat usušit / nevím jak dlouho to bude schnout, piliny se budu snažit získat ze suchého dřeva / truhlárna / piliny z pily by asi schly déle....nutno vyzkoušet...jakmile budou výsledky prvních pokusů dám vědět. a dotaz...lisoval někdo něco??? a pálil??? m11 :lol:
p.s. s tím manganistanem mě napadlo....tu míchací vodu udělat třeba 10% roztok a v lisování ho točit...recyklovat....nevím, jaké hrozí riziko samovznícení u vyschlých briket :idea: každopádně by byly desinfikované. také jsem uvažoval do těchto briket přidat trochu mouru, ale zase je obava ze samovznícení..... :evil: listí lisovat neuvažuji, ale mohly by se využít štěpky. :idea:


... věřím, že se " TO " povede ......
aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Re: briketa

Příspěvek od aNONym »

martin11 píše:s tím manganistanem mě napadlo....tu míchací vodu udělat třeba 10% roztok a v lisování ho točit...recyklovat....nevím, jaké hrozí riziko samovznícení u vyschlých briket
U tohodle způsobu nebezpečí samovznícení nehrozí skoro žádné. :D Non

Než ti ty brigety vyschnou tak se ten hypermangán zredukuje na burel. ;)

Při používání vodného roztoku možná lepší rovnou použít sanytr ze kterýho se hypermangán beztak vyrábí. Tam už nějaký rizika jsou. Ale záleží na použitý koncentraci roztoku a způsobu skladování. Vedle rozpálenejch kamen bych to asi nestavěl.


The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.
NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: briketa

Příspěvek od NAVAR »

Dorota píše:To NAVAR: Hraješ si s ohněm- míchat manganistan draselný s organikou rozhodně nelze doporučit. Doufám, že si něco takového neděláš do zásoby.
S glicerinem je prý to ještě lepší, tam je to samovznícení sichr. :D Jinak děkuji za upozornění.


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

brikety

Příspěvek od la »

Těch 10tun tlak je dost málo chtělo by to nějaké pojivo třeba uvařit škrob ,kdysi dávno sem zkoušel kasein to moc smrdí :lol:
nemusí toho být moc.
litratůra http://biom.cz/cz/odborne-clanky/briket ... kych-bylin


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: brikety

Příspěvek od poota »

la píše:Těch 10tun tlak je dost málo chtělo by to nějaké pojivo třeba uvařit škrob ,kdysi dávno sem zkoušel kasein to moc smrdí :lol:
nemusí toho být moc.
litratůra http://biom.cz/cz/odborne-clanky/briket ... kych-bylin
Stále se nemůžu zbavit dojmu, že to lisování je jenom takovej průmyslovej fígl, jak levně nahradit obal, ve kterém by se to dalo skladovat a házet do kamen. A v případě příliš drobných částeček aby to nevybuchovalo, ale pomalu odhořívalo.
Kdosi tu prezentoval smotané noviny, převázané drátem - to je docela dobrá, levná a v domácnosti schůdná cesta, která se mi líbí víc, než pořizovat si lis na rozmáčené noviny.
Do papíru se teď přidává stále víc křídy, takže tiskoviny dost špatně hoří - asi by bylo dobré soustředit se na zvyšování spalovací teploty natolik, aby shořela i ta křída. Reklamních tiskovin je dostatek a jsou zdarma.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Pego
Zasloužilý člen
Příspěvky: 612
Registrován: sob 05 dub 2008 19:46
Dal: 29 poděkování
Dostal: 19 poděkování

Re: brikety

Příspěvek od Pego »

la píše:... chtělo by to nějaké pojivo ...třeba uvařit škrob ,kdysi dávno sem zkoušel kasein to moc smrdí :lol:
nemusí toho být moc.
litratůra http://biom.cz/cz/odborne-clanky/briket ... kych-bylin
Pojivo roste vsude kolem - loucni trava, 30-35% obj. podle obsahu bylin...

zde smes jednoho nejmenovaneho vyrobce ekobriket/pelet z letosni eko vystavy:

- 25-33% drevoodpad (nejlip piliny)
- 30-35% loucni trava
- slama

Percenta upravit podle potrebne pevnosti finalniho produktu...


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: brikety

Příspěvek od martin11 »

poota píše:
la píše:Těch 10tun tlak je dost málo chtělo by to nějaké pojivo třeba uvařit škrob ,kdysi dávno sem zkoušel kasein to moc smrdí :lol:
nemusí toho být moc.
litratůra http://biom.cz/cz/odborne-clanky/briket ... kych-bylin
Stále se nemůžu zbavit dojmu, že to lisování je jenom takovej průmyslovej fígl, jak levně nahradit obal, ve kterém by se to dalo skladovat a házet do kamen. A v případě příliš drobných částeček aby to nevybuchovalo, ale pomalu odhořívalo.
Kdosi tu prezentoval smotané noviny, převázané drátem - to je docela dobrá, levná a v domácnosti schůdná cesta, která se mi líbí víc, než pořizovat si lis na rozmáčené noviny.
Do papíru se teď přidává stále víc křídy, takže tiskoviny dost špatně hoří - asi by bylo dobré soustředit se na zvyšování spalovací teploty natolik, aby shořela i ta křída. Reklamních tiskovin je dostatek a jsou zdarma.

Zdravím - poota
k briketám. nedavno jsem zahlédl v nějakém marketu...lis na brikety z papíru :idea: ..za 600.- tak jsem zbystřil a rozbalil obal a čuměl jak zjara :shock:
vypadalo to jako ten lis na PET lahve bylo to na sešlápnutí , z tenkýho, 0,6 plechu :shock: ...a popis funkce!
namočte jakýkoliv papír po / si nepamatuju ..asi hodině/ rozmočený papír naberte a dejte do lisu a sešlápněte. obsah lisu cca 3 litry. vyklopte a nechte uschnout.toť vše :cry:
10tun mě musí stačit, když stačí sešlápnutí / mimo jiné , budu to mít ze štípačky na dřevo, jen upravím - doplním štípací klín./
muj názor je, že není nutno lisovat silou do tvrda, ale papíru dát formu, aby při hoření se neodlupovaly jednotlivé listy.Tyto při hoření vytvoří izolaci a papír/ zlaté stránky/ nemohou prohořet :idea: / proto stačí i jednoduché slisování a to se podaří , když se to namočí. a když to proložím hoblinama tak se tomu také neuškodí. Manganistan přidávat nebudu a o té změně na burel jsem neměl tušení. prostě žádnej klíh, žádný sanitr...nic...tak myslím , že by stačilo zesračkovatělej papír "jen" namočit, udělat hroudu a nechat volně uschnout...to lisování je "JEN" aby se vypudila voda a nemuselo to schnout tak dlouho :idea: zdraví m11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nova alternativa paliva ?

Příspěvek od huhu »

Ty jsi nechodil do skauta ?
když jsme dělali papírové koule na souboje stejnou technologií co ty popisuješ , tak schnuly na topení i týden.
no a pak to zkusíš zapálit a uvidíš.
nejlepší brikety co jsem měl byly z odpadu z dýh. bez pojiv , prostě kurevsky slisované. Měly jedinou nevýhodu - že v tom nic navíc nebylo , tak ve vlhké garáži zježily.
Jinak super.
Ale ty to řešit nemusíš , budeš kavitovat ;)


Někteří lidé mají pocit, že vědí lépe než já co a kam jsem chtěl napsat. Budiž blahoslaveni.
Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

Re: Nova alternativa paliva ?

Příspěvek od la »

Takhle nějak vypadá hydraulický lis na briketování profi.
http://www.briklis.cz/briketovaci-lis/b ... slusenstvi

no levněji vychází lis rázový
http://www.pwr.cz/paliva/vyroba-vlastnich-paliv/
Výrobu na doma si bez pojiva dost nedovedu představit,no ještě se tomu dá trochu pomoct ohřátím,pak je materiál plastičtější.


bigben
Starší člen
Příspěvky: 105
Registrován: úte 29 pro 2009 17:00
Dostal: 12 poděkování

Re: Nova alternativa paliva ?

Příspěvek od bigben »

Bkiketama(pilinovýma) topím už několik let-odpad lze hodit kamkoli a je ho málo.Papír-lis sem si koupil a je to vhodné na novinový papír-kartony se moc lisovat nedají , je s nimi práce(otrhat plastové lepicí pásky-jinak to už vůbec neslisujete)-popele je z papíru ohromné množství a hodně to zanáší topeniště(jakékoli).A pokud jde o KMnO4-manganistan draselný-jako mladý chemik(před 40lety :( )jsem málem přišel o oči(stihl jsem zavřít víčka)-takže opatrně!!! :devil:


čendos
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: pát 28 pro 2012 22:05
Dostal: 2 poděkování

Re: Domácí Brikety

Příspěvek od čendos »

papír používám v minimálním množství pouze jako pojivo


milnem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 291
Registrován: sob 29 led 2011 19:43
Bydliště: Zlínský kraj
Dal: 849 poděkování
Dostal: 211 poděkování

Re: Domácí Brikety

Příspěvek od milnem »

Před několika léty mne jeden saniták při převozu naučil topit s letáky.Několik (podle toho kolik kdo zvládne) zkroutí do vrtule a postaví nastojato ,nebo jen tak přihodí do kotle.Prohořívá to docela slušně.Už dělám vrtulky i z menších kousků,hned při třídění v kuchyni,takže pak to v kotelně není časově nijak náročné.Je to metoda ke spalování normálního papírového odpadu v domácnosti,pokud ho člověk nedává do sběrny.M.


Odpovědět

Zpět na „Netradičné palivá“