Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Moderátor: aNONym

Odpovědět
Kov
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: pát 24 led 2014 17:45
Bydliště: Zlín
Dal: 90 poděkování
Dostal: 194 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od Kov »

Fruktóza. Já měl dlouho za to,že je to jen přirozený cukr z ovoce. Tady v tomto videu z ČT2 tvrdí,že je to cukr vyráběný z kukuřice a pšenice. (Mimochodem jedno u dobrých videí,kde je vidět jaký je glukózový sirup pro náš organismus hnus) Nevím, jestli je rozdíl mezi přírodní a umělou fruktózou....?


Kov
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: pát 24 led 2014 17:45
Bydliště: Zlín
Dal: 90 poděkování
Dostal: 194 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od Kov »

Včera jsem měl možnost poprvé ochutnat sušené plody Klanoprašky čínské. Huba se mi šklebila jak hrom. Něco mezi hřebíčkem, pepřem a novým kořením. Děsná chuť! Taky jsem nevěděl, že to má v těch kuličkách tak veliké pecičky. Už mám koupené dvě rostlinky a chtěl jsem je sadit. Teď nevím, jestli to vůbec mám udělat. Co s těmi plody děláte? Jak to konzumujete?


NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od NAVAR »

Kov píše:Fruktóza. Já měl dlouho za to,že je to jen přirozený cukr z ovoce. Tady v tomto videu z ČT2 tvrdí,že je to cukr vyráběný z kukuřice a pšenice. (Mimochodem jedno u dobrých videí,kde je vidět jaký je glukózový sirup pro náš organismus hnus) Nevím, jestli je rozdíl mezi přírodní a umělou fruktózou....?
Proti přirozenému cukru, tedy glukoze alias hroznovému cukru třeba ve formě ovoce nejléépe, tak proti tomu bych nic neměl. Ale jeho variace vyropbené enzymaticky, no nevím...
Je to analogie toho že když si vezmete rohlík a budete jej pár minut žvýkat a převalovat v ústech tak vám zesládne, neboť enzymy ve slinách začnou měnit škroby na cukry.


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
deʒa vy
Zasloužilý člen
Příspěvky: 362
Registrován: čtv 30 dub 2015 9:17
Dal: 86 poděkování
Dostal: 95 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od deʒa vy »

NAVAR píše: Ale jeho variace vyropbené enzymaticky, no nevím...
V tom nie je problém, problém je v tom že ide z pohľadu zloženia o neprirodzený koncentrát. V ovocí alebo zelenine je "cukor" vždy v istom danemu produktu prirodzenom pomere ku kyselinám. Keď tomu tak nie je (nezrelosť, hniloba atď), produk je pre nás celkom prirodzene z pohladu chuti neprijatelný - nekonzumovatelný. O koncentrovaných cukroch (prirodzená nechuť k nim) sa to povedať nedá.


Být sám sebou má za následok vyhostenie mnohými luďmi, podrobenie se prianiu iných má za následok být vyhosteným sám v sebe... Príroda nerobí žiadne skoky... Míerou chápania člověk pracuje na sebe, mierou nechápania na toho, kdo chápe víc...
NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od NAVAR »

deʒa vy píše:
NAVAR píše: Ale jeho variace vyropbené enzymaticky, no nevím...
V tom nie je problém, problém je v tom že ide z pohľadu zloženia o neprirodzený koncentrát. V ovocí alebo zelenine je "cukor" vždy v istom danemu produktu prirodzenom pomere ku kyselinám. Keď tomu tak nie je (nezrelosť, hniloba atď), produk je pre nás celkom prirodzene z pohladu chuti neprijatelný - nekonzumovatelný. O koncentrovaných cukroch (prirodzená nechuť k nim) sa to povedať nedá.
To zní rozumně. :good:


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
milnem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 291
Registrován: sob 29 led 2011 19:43
Bydliště: Zlínský kraj
Dal: 849 poděkování
Dostal: 211 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od milnem »

Kov píše:Včera jsem měl možnost poprvé ochutnat sušené plody Klanoprašky čínské. Huba se mi šklebila jak hrom. Něco mezi hřebíčkem, pepřem a novým kořením. Děsná chuť! Taky jsem nevěděl, že to má v těch kuličkách tak veliké pecičky. Už mám koupené dvě rostlinky a chtěl jsem je sadit. Teď nevím, jestli to vůbec mám udělat. Co s těmi plody děláte? Jak to konzumujete?
Mám ji doma už tři roky.Je to velmi hezká popínavka,poněkud svéhlavá v tom,kde se chce pnout.Plodů jsem prozatím moc neměla.Ty hodně zralé se dají docela jíst (s psychickou přípravou na to co bude),ale nepochutnáš si.Ze začátku jsem na ně
chodila,když jsem měla pocit,že mně něco těžce tráví a vždy pomohlo pár kuliček.
Její hodně kladné a ceněné vlastnosti lze lehce vygooglovat,ale okopíruji jeden "lidový" od Zajíčka (myslím,že je z jeho webu):
Schizandra
"Muj deda byl bylinar.Hodne moc kouril a hodne moc chodil na byliny.Jako jedinej v rodine me bavilo toho cloveka poslouchat.Byl schopen mluvit hodiny a hodiny o bylinach.Zemrel doma v 98letech prirozene.Pry mel usmev na tvari-)Byl jsem malej klucina tak 8 let a stale jsem slysel z jeho ust Rakytnik,Divizna,Cerny bez..Jednou, to uz mu bylo 90 let jsem se zase u neho zasekl, porad mu to palilo a on povida:ty jsi vzdycky poslouchal,tak za to ti poradim jak tu byt do stovky.Celej zivot konzumuj Schizandru.Je to jeden ze zazraku kolem nas a ja vim,ze me kolikrat zachranila pred pruserem.Myslim,ze deda mel pravdu.Jedu uz tak 10 let schizandrovou tinkturu s prestavkama,ale na zimu pravidelne.Zda se mi,ze vám proste chripku nepusti do tela.A z jineho soudku.Schizandra ma tendenci vas energicky nakopnout.Ale co je zajimave,ze mate energii,ale zaroven jste klidny.Znate to,jak to je se stimulantama.Najednou prásk a musite neco delat.Muzete byt i nervoznejsi pokud to prepisknete.Ale schizandra do vas vleje energii,citite to a s energii prichazi takova klidova kontrola mysli.Tezko to popsat a na kazdeho to bude pusobit mozna jinak."

M.


milnem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 291
Registrován: sob 29 led 2011 19:43
Bydliště: Zlínský kraj
Dal: 849 poděkování
Dostal: 211 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od milnem »

Ještě je tady jeden docela hezký článek z
http://www.prirodnilekarna.cz/eshop-sch ... -plod.html :


Schizandra čínská
Odborná literatura uvádí:
"V čínské tradiční medicíně je známa již dávno, objevuje se v lékopisu Li Shizhena, který byl vydán v roce 1596, i když léčivý a tonizující vliv byl znám mnohem dříve, dostalo se jí pojmenování wuweizi - "plody pěti chutí".

Plod schizandry obsahuje široké spektrum organických kyselin, cukry, vitamín C a glykosidické látky flavonoidního typu.
Semena obsahují schizandrin C a wuweizin C.
Významný je obsah minerálů (draslík, vápník, hořčík, železo) a mikroelementů. Díky účinným látkám se řadí v čínské medicíně mezi první kategorii léčiv.

Plody, zejména semena, mají povzbudivé účinky na CNS, stimulují kardiovaskulární systém a dýchání, ale také zvyšují krevní tlak a zkvalitňují ostrost zraku.

Používají se při léčbě astenie, depresivních stavů, nízkého tlaku. Moderní výzkumy zjistily příznivé účinky na jaterní funkce, na jejich detoxikaci a regeneraci jaterní tkáně. Byl prokázán pozitivní zásah lignanů do mutagenních projevů některých karcinogenů.

Droga se užívá též při:
impotenci
mužské a ženské neplodnosti
nespavosti
bolestech hlavy
spontánním a nočním pocení.
Schizandra je jeden z nejúčinnějších adaptogenů a její pravidelné užívání navozuje fyzickou a psychickou pohodu. Působí jako stimulant při únavě a podává se i při chronickém únavovém syndromu.

Není vhodná u hypertenze, epilepsie a časného stadia kašle s nachlazením. Plody schizandry mohou vyvolat stahy dělohy, proto se nedoporučuje těhotným ženám.

Účinky dle tradiční čínské medicíny:
Tropismus: plíce, srdce, ledviny
Účinky: svírá plíce a rozhojňuje ledviny, rodí tekutiny a stahuje pot, zdrsňuje esenci a zastavuje průjem, tiší srdce a uklidňuje ducha.
Díky těmto účinkům se používá při: dušnost a kašel z prázdnoty, žízeň ze zranění tekutin, samovolné a kradmé pocení, noční pocení, poluce, palpitace, nespavost.
ZDROJ: Bylinkový receptář čínské dietetiky - Vydal Pragon.

Říká se, že sto dní užívání plodů schizandry pročistí krev, obnoví játra a rozzáří celou bytost.

Má rovněž účinky na pročišťování jater a zvyšování produkce žluče, napomáhá trávení tučené potravy, a proto bývá často součástí směsí na zbavování těla tuků.

Část byliny: plod magnolky čínské (Schizandrae fructus)

Způsob přípravy: Připravte si cca 1/2 vody na vývar a přidejte kořeny. Vařte 30 minut na přímém ohni. Vývar i s kousky kořenů je možno přidávat do jídel čínského charakteru. Je potřeba dodržovat tradiční čínský způsob přípravy, to jest nepoužívat kovové předměty během celé doby přípravy, vařit ve skleněné či kameninové nádobě a k míchání i cezení používat dřevěné, případně umělohmotné předměty.

Maximální denní dávka je 5g


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Letos je to nějaké posunuté ... :) ...

Příspěvek od A(&F) »

... pozdrav ze zahrádky ... :) ... (foceno o víkendu) ...

... :bye: ... Anri ...
Přílohy
První jahůdky ...jpg


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Hela
Zasloužilý člen
Příspěvky: 265
Registrován: stř 05 pro 2012 11:45
Dal: 191 poděkování
Dostal: 185 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od Hela »



turtle22
Stálý člen
Příspěvky: 89
Registrován: úte 30 lis 2010 15:13
Bydliště: Praha
Dal: 59 poděkování
Dostal: 15 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od turtle22 »

Tak Helix Tosta bych potřebovala, ale píše se tam "....u nás v Austrálii...."
Třeba by šel vyrobit v domácích podmínkách.


milnem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 291
Registrován: sob 29 led 2011 19:43
Bydliště: Zlínský kraj
Dal: 849 poděkování
Dostal: 211 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od milnem »

Mám jen malý postřeh z mých záhonů,který mne překvapil.Opakoval se už třikrát,takže je snad použitelný.Když ke klíčícím nebo mladým rostlinkám nasadím řeřichu (tu pěstuji a jím téměř celé vegetační období),slimáky to odpuzuje.Stalo se mně to u:
-u hrachu,když jsem jej nasadila do řeřichy,klíčící rostlinky přežily v pohodě,
-u cukiny,kdy na půlce "kompostku "byla u malé sazenice řeřicha a asi 60 cm vedle řeřicha nebyla.Cukinu bez sousedství řeřichy jsem sadila třikrát,vždy mně nejdříve vykousali srdíčko.Cukiny s řeřichou si vůbeč nevšimli.Totéž se mně stalo u rajčete.

Faktem ale je,že v březnu,kdy jsem řeřichu poprvé sadila jsem v ní našla asi dva slimáky,nicméně ji neokusovali ,tak to neplatí stoprocentně.Možná to taky nezachrání rostliny u velkého slimáčiho výskytu,já jich mnoho nemám.Tak třeba to někomu pomůže.
M.


Kov
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: pát 24 led 2014 17:45
Bydliště: Zlín
Dal: 90 poděkování
Dostal: 194 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od Kov »

Narazil jsem na zajímavost. Náš Slimák Největší(leopardí) požírá Slimáky Španělské. Sice evidentně nestíhá,ale je to sympatické,že dokáže dát vetřelcům na frak.
http://www.snailworld.eu/articles.php?article_id=174


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od A(&F) »

Kov píše:Narazil jsem na zajímavost. Náš Slimák Největší(leopardí) požírá Slimáky Španělské. .....
... http://upramene.cz/forum/viewtopic.php?p=128967#p128967 ... ;) ...

... :bye: ... Anri ...

PeS: ... vajíčka "španěláků" rovněž požírají i naši "domkáři", tedy "šneci" z rodu Helix ... nebo-li hlemýždi zahradní ... :) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Kov
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: pát 24 led 2014 17:45
Bydliště: Zlín
Dal: 90 poděkování
Dostal: 194 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od Kov »

Šikovný, máš náskok. :-) Jak to teda od té doby vidíš? Nosíš domů z vycházek ty Největší aby slupli ty Španělské? Oni je ale berou spíš jako zpestření nebo když je nouze, a když mají dost jiného, tak se spolčí proti zahrádkáři,ne?


Kov
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: pát 24 led 2014 17:45
Bydliště: Zlín
Dal: 90 poděkování
Dostal: 194 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od Kov »

Kov píše: když mají dost jiného, tak se spolčí proti zahrádkáři,ne?
Musím tak trochu odpovědět sám sobě. Včera mi došla trpělivost a pohodil jsem vanish. Dnes ráno jsem se díval, že na bojišti leží padlí strakatí se žluťákama svorně vedle sebe. Ty bestie mi skoro zlikvidovaly moje malé čerstvě nasazené kustovnice. Ty jim opravdu hodně šmakují...


Odpovědět

Zpět na „Bylinky a jiné léčivky“