Léčivky

Moderátor: aNONym

Odpovědět
Uživatelský avatar
rival
Hlavní admin - živý člověk
Příspěvky: 1220
Registrován: stř 16 lis 2005 9:44
Bydliště: severní­ čechy
Dal: 14 poděkování
Dostal: 226 poděkování
Pohlaví:
Kontaktovat uživatele:

Lucerna siata - Vojtěška - pro ženy

Příspěvek od rival »

Pro Hani... a všechny ženy. Jsem nesmírně rád, že tu jste s námi. Buďte tady jako doma... :)


rival - živý člověk
Hana
Nový člen
Příspěvky: 7
Registrován: úte 05 kvě 2009 21:05

Lucerna - vojteška

Příspěvek od Hana »

Tolice setá (Medicago sativa)
Používa sa počas mnohých generácií v Amerike už od dôb Mayov. Jedenie jej plodov má priaznivý účinok na rozmnožovacie funkcie a pri nechutenstve. V priebehu histórie bola táto rastlina užívaná na liečbu celej rady zdravotných problémov vrátane alkoholizmu, astmy, cukrovky, ochorení obličiek, bronchitídy, prechladnutia, bolestí v krku, obezity a prekrvenia pľúc. Ďalej je známe jej použitie pri liečbe močopohlavného ústrojenstva, ktoré priviedlo európskych vedcov k využitiu týchto účinkov na liečbu prostaty, impotencie a sterility u mužov.

Táto mnohostranná liečivá bylina má však tiež široké použitie pri liečbe ženských ochorení. Ako výživový doplnok pomáha zväčšovať objem a sekrečnú aktivitu prsných žliaz a pomáha thyoridu v riadení pohlavného vývoja tým, že reguluje činnosť pohlavných žliaz a orgánov. Rastlina je tiež známa pre svoje priaznivé účinky na nervy.

Pre ženy je jej použitie dôležité pri :
ochorení močového mechúra
frigidite
nadváhe
zápaloch močového ústrojenstva
hormonálnych ťažkostiach
nevyvinutom poprsí

Silnejší je kozinec blanitý, ale ten sa asi u nás nepestuje. Vojteška však áno. Nikdy nie sme ponechané bez pomoci.


Prítomnosť je jediný okamih, ktorý môžme ovplyvniť.
jarda ovčák
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv 19 lis 2009 9:24
Bydliště: Svitavy
Dal: 9 poděkování
Dostal: 98 poděkování

kapsicin...

Příspěvek od jarda ovčák »

jsem převeliký fanda palčivých jídel a již delší dobu přemýšlím, jak zpřístupnit užívání pálivých paporiček i těm, kterým vadí huba v ohni či slzy v očích.
kapsicin je dobrý na tyto obtíže:
* Trombózy
* Křečové žíly
* Omrzliny
* Podlitiny, hematomy
* Hadí uštknutí
* Reynaudův syndrom
* Otrava potravinami - ostré chilli papričky ničí bakterie (Vibrio vulnificus - původce otravy ústřicemi či špatným suši, Escherichia coli, Shigella, Salmonella)
* Srdeční arytmie (kapsaicin funguje jako přírodní blokátor kalcia)
* Diabetes mellitus - kapsaicin snižuje hladinu krevního cukru
* Arterioskleróza
* Usazování hlenů v plicích
* Alkoholismus
* Podchlazení
* Řezné rány - kajenský pepř pomáhá zastavit krvácení
I napadlo mne, co by se stalo, kdyby se ty papričky chili nebo habanero pomixovaly na jemno a plnili do těch želatinových kapslí.... jak by to působilo na lidský pajšl..... Já to zkoušel, a nic jsem nepocítil.... trošku vnitřního tepla, jenže já nebudu zrovínka vnímavej kus na tyhle věci. bych si tam musel nasypat hrst louhu, abych něco cítil....Myslíte tedy, že by to mohlo být perspektivní, vzhledem k účinkům??? Nemůže to někomu zkrentit pajšl???
Vím, že se kapsicin prodává, hned jsem si ho koupil, jenže,..... rozšrotoval jsem čtyři kapsle v puse a.... jakýsi vzálený náznak nevýrazné palčivosti.Jako když olíznete prst, co jste v něm drželi nerozřízlé habanero....
Určitě to budou šidit, šizunkové, a tak bych rád prozkoušel tyto účinky na druhých. jedná se mi o účinky kapsicinu na žaloudek......víte někdo něco???Bude to bezpečné?


Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

wiki

Příspěvek od la »

Tady píšou http://cs.wikipedia.org/wiki/Kapsaicin že:
Léčebný efekt kapsaicinu se může projevit při dávkách 400 miligramů třikrát týdně. To je množství odpovídající asi třem až osmi paprikám habanera. Tento druh papriky pochází z poloostrova Yucatán a patří k nejpálivějším na světě.
Stupnice pálivosti je tady: http://cs.wikipedia.org/wiki/Scovilleho_stupnice
Koukám že ty kapsle budou nějaká slabota :P že by homeopatie???
:smoke:


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: kapsicin...

Příspěvek od Slavek Krepelka »

jarda ovčák píše: jedná se mi o účinky kapsicinu na žaloudek......víte někdo něco???Bude to bezpečné?
Já Ti nevím Jardo, ale na žaloudku bych to přeci jenom nezkoušel, a když, tak určitě ne na svém. :color:

Mezi námi, žádná garance, ale podle mých privátních Portugalsko-Angolských zdrojů pochází zdaleka nejpálivější a nejůčinnější druh těchto papriček z Afriky. Říkají tomu Piri-Piri, také známo pod Pili-Pili a Peri-Peri. Také známo jako Africké chili - Ptačí Oko.

Užívejte si. Ahoj, Slavek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
jarda ovčák
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv 19 lis 2009 9:24
Bydliště: Svitavy
Dal: 9 poděkování
Dostal: 98 poděkování

o pálivost nejde....

Příspěvek od jarda ovčák »

Tu mám zmáklou a zkoušel jsem VŠE. No vida, a nedávno mi poslali odkaz, že prý
http://cestovani.dama.cz/clanek.php?d=12104
Jedna paní povídala... I mezi jolokiema jsou smrtící klony, takže to neberu vážně. Jedná se mi výhradně o účinek papriček na sliznici žaludku....ostatní je irelevantní. Taky se nejedná o mne, ale ostatní lidi. Mě to nic neudělá,zkoušel jsem to. Ale to takový netrénovaný jedinec, co ten....No nic, vězmu škatulku papriček jemně mletých a nejemně pálivých a zajedu za navarem. Ten to osonduje.
Jináč, pro znalce těchto laskomin ...... jsem pojídal palačinky s ďáblovým hovnem.Opravdová třešnička na vrcholu dortu delikates...vřele doporučuju všem.
http://www.habanero.cz/detail/satan-s-shit/
Kdo ochutná, nebude chtít nic jiného.....


NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: o pálivost nejde....

Příspěvek od NAVAR »

jarda ovčák píše:Tu mám zmáklou a zkoušel jsem VŠE. No vida, a nedávno mi poslali odkaz, že prý
http://cestovani.dama.cz/clanek.php?d=12104
Jedna paní povídala... I mezi jolokiema jsou smrtící klony, takže to neberu vážně. Jedná se mi výhradně o účinek papriček na sliznici žaludku....ostatní je irelevantní. Taky se nejedná o mne, ale ostatní lidi. Mě to nic neudělá,zkoušel jsem to. Ale to takový netrénovaný jedinec, co ten....No nic, vězmu škatulku papriček jemně mletých a nejemně pálivých a zajedu za navarem. Ten to osonduje.
Jináč, pro znalce těchto laskomin ...... jsem pojídal palačinky s ďáblovým hovnem.Opravdová třešnička na vrcholu dortu delikates...vřele doporučuju všem.
http://www.habanero.cz/detail/satan-s-shit/
Kdo ochutná, nebude chtít nic jiného.....
Dovez, vyzkoušíme. Myslím že při postupném zvyšování dávek může člověk za nějaký čas polykat meče. :) Důležité je na to tělo naučit, taky neuběhneš maraton z fleku ale až po tréninku.
Jednou jsem snědl velkou sklenici feferonek na lačno, pak jsem to všechno zapil mlékem a výsledkem byl několikahodinový takový hřejivý pocit v žaludku, jinak nic. No vlastně druhý den mne hřála jiná část těla :)


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
Uživatelský avatar
Merlin
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1764
Registrován: sob 21 říj 2006 0:32
Bydliště: Severní Morava
Dostal: 54 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Papričky

Příspěvek od Merlin »

Léčitelé, kteří tuhle ďábelskou věc doporučují říkají, že pokud se to spolkne v kapsli, je to k ničemu - vypálený zobák a požerák je součástí účinku - dělá to něco s vegetativními nervy, a celé to pak společně srovnává problém. Takže - obejít se to nedá, a čím větší plamen vyplivnete, tím je to lepší.
(Nezkoušel jsem, podávám, jak jsem nakoupil.)


The hardest part of being a teacher is not teaching what I know but knowing what not to teach.
-----------------------------------------------------
Uživatelský avatar
muflon
Zasloužilý člen
Příspěvky: 660
Registrován: stř 25 lis 2009 19:36
Dostal: 32 poděkování

Jak proti palivosti+VIDEA o ucinku jolokia...

Příspěvek od muflon »

Vyborne je pridavat chilli do spredu(pro ty co nevi, jde o smes za studena lisovaneho lneneho oleje, tucneho tvarohu a mleteho lnu).

Pro srovnani stupen palivosti(Scoville heat units (SHU):
15,000,000–16,000,000 extract pure capsaicin
8,600,000–9,100,000 Various capsaicinoids (e.g., homocapsaicin, homodihydrocapsaicin, nordihydrocapsaicin)
5,000,000–5,300,000 pepper spray
855,000–1,075,000 Bhut Jolokia (Naga Jolokia)
350,000–580,000 Red Savina habanero
100,000–350,000 GunturChilli, Habanero chili,ScotchBonnetPepper,Datil pepper,Rocoto, African Birdseye,Madame Jeanette,Jamaican HotPepper
50,000–100,000 Bird's eye chili/Thai Pepper/Indian Pepper, Malagueta Pepper, Chiltepin Pepper, Pequin Pepper
30,000–50,000 Cayenne Pepper, Ají pepper, Tabasco pepper, Cumari pepper (Capsicum Chinese)
10,000–23,000 Serrano Pepper
2,500–8,000 Jalapeno, Guajillo pepper, New Mexican varieties of Anaheim pepper, Paprika (Hungarian wax pepper), Tabasco Sauce
500–2,500 Anaheim pepper, Poblano Pepper, Rocotillo Pepper,Peppadew
100–500 Pimento, Peperoncini

Podle wikipedie je vůbec nejpálivěší paprikou indická Naga Jolokia(=Ghost pepper, Bhut Jolokia, Bih Jolokia, Dorset Naga)

Endorfiny obsažené v chilli:

Jsou to vlastně přírodní opiáty. Jde o opiodní polypeptidy (peptidy tvořené mnoha aminokyselinami, které tvoří přechod k bílkovinám) původně nalezené v mozku a později objevené i v dalších částech těla. Tlumí bolest a působí pozitivně na náladu.

Jak se zbavit příliš velkého pálení?
Zvláště tucne jogurty ci mleko(nejlepe nepasterovane...). Také pomůže zajedení chlebem(nejlepe kvaskovym...,pokud neni tak jakykoliv).
Jedna starsi madarka radila ze si clovek ma pry dat do pusy kostku cukru.
Rozhodně se nedoporučuje zapíjení vodou nebo pivem, jelikož kapsaicin je olejovitá látka a vodou se jen rozšíří.

Je dobre zacinat s mene palivymi(napr.jalapeňo nebo kayenske papriky(pepr) a prejit postupne a velmi opatrne k habanero(telo si casem privykne), pripadne dokonce az k jolokia. Pro ty co nevi jak muze habanero nebo jolokia pusobit-viz napr. videa na youtube(jolokia anglicky taky "ghost pepper"):




NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: Papričky

Příspěvek od NAVAR »

Merlin píše:Léčitelé, kteří tuhle ďábelskou věc doporučují říkají, že pokud se to spolkne v kapsli, je to k ničemu - vypálený zobák a požerák je součástí účinku - dělá to něco s vegetativními nervy, a celé to pak společně srovnává problém. Takže - obejít se to nedá, a čím větší plamen vyplivnete, tím je to lepší.
(Nezkoušel jsem, podávám, jak jsem nakoupil.)
Tenhle to asi zkusil :)


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

papričky

Příspěvek od la »

Potíže mě nedělají ,ale že bych se býval něčeho na ně napil mě ještě bohu dík nenapadlo. :D Já používám třeba chleba se sádlem a fefe který sou momentálně doma. Mám doma skladem příruční sortiment.Taková domácí sekaná a papričky ,to přece nemá chybu,aji jitrnička není k zahození,tam už je lepší něco ohnivějšího.Vůbec k tučnýmu je to vynikající. :eclap: No a když si nacpal chlapec do pusy půlku fefe na sucho tak dopadl jak dopad a to neví co ho ještě čeká až půjde na záchod. :D
Protože to evidentně řádně nerozkousal,takže dopadne jak slípka když snáší a šlohnou jí to vajíčko. :D
Taky jsem měl doma návštěvu a na stole v misce malinké kulaté feferony,návštěvník povídá "hele třešně" a šup to do pusy,no nedopadlo to jak v tom filmu ,škvarky to zachránili. :D
Velice by mě zajímalo ,jestli pojídač papriček může mít ve střevech nějaký červy,asi těžko.
Tohle to je specielní případ
a na výstavě při ochutnávání se člověk může spotit :D


Uživatelský avatar
Palo
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4207
Registrován: úte 08 srp 2006 18:01
Bydliště: Brno
Dal: 41 poděkování
Dostal: 451 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Pálení

Příspěvek od Palo »

Jójó, dá se dosáhnout i pálivosti trojité: Při konzumování, při vyměšovánní, ale ještě navíc, když se pak ještě do toho šlápne :lol:


Nemáme žádnou vládu, jen nepostižitelnou mafii.
Co si můžeš ověřit, si ověř. Ulhaných byznysmanů jsou hromady.
Uživatelský avatar
muflon
Zasloužilý člen
Příspěvky: 660
Registrován: stř 25 lis 2009 19:36
Dostal: 32 poděkování

Přínosy pro zdraví

Příspěvek od muflon »

Přínosy pro zdraví
http://www.jolokia.cz/prinosy-pro-zdravi/

boj proti rakovině

Protinádorové účinky byly popsány na experimentálních modelech nádorů žaludku, kůže a nervového systému. Také může zastavit šíření rakoviny prostaty.

úleva od bolesti

Studie prokázaly, že kapsaicin blokuje pocity bolesti snížením produkce tzv. substance P, která je považována za hlavního chemického posla bolesti periferními senzorickými nervy a mozkem.

antibakteriální účinek

Složky chilli vykazují silný antibakteriální efekt. Toto je dále zesíleno karotenoidy, flavonoidy a dalšími látkami přirozeně se vyskytujícími v rostlině, které podporují imunitní systém. Pomáhá odstraňovat hlen z dýchacích cest.

protizánětlivé účinky

Kapsaicin se využívá k léčbě smyslových poruch nervových vláken, je možno jej využít v léčbě artritidy, lupénky a diabetické neuropatie.

střevní onemocnění

Stimuluje žaludeční sekrece a tím podporuje zažívání. Může také likvidovat bakterie, jako je H. Pylori a tak pomoci zabránit vzniku žaludečních vředů.

spalovač tuků

Chilli obsahuje látky, které významně zvyšují termogenezi. Což znamená, že zvyšuje metabolickou aktivitu. Tak pomáhá spalovat kalorie a tuk.

ochrana srdce

Chilli prokazatelně vede ke snížení cholesterolu v krvi, triacylglycerolů a agregaci krevních destiček. Zároveň zvyšuje schopnost těla rozpouštět fibrin, látku která je nedílnou součástí tvorby krevních sraženin. Chilli dokáže naředit krev stejně jako aspirin a bez vedlejších účinků.
Kapsaicin uvolňuje také hormony štěstí (endorfiny) a funguje i jako afrodiziakum.

PS: mlete jolokia staci velmi malo-na spicku noze do jidla, nikoli na lacno !! :!:
Postupne si telo zvykne na palivost a casem mozno i zvysovat opatrne mnozstvi....


Cizími zkušenostmi se málokdo poučí - co si kdo vyzkouší sám na sobě, tomu je ochoten věřit.(paradoxně Zakázané ovoce nejlíp chutná, proto říkám: "Raději to nikdo nezkoušejte ! - co kdyby to náhodou bylo šarlatánství... :-)
Uživatelský avatar
muflon
Zasloužilý člen
Příspěvky: 660
Registrován: stř 25 lis 2009 19:36
Dostal: 32 poděkování

Odkaz na prodej susene vojtesky

Příspěvek od muflon »

Zajímal by mne kontakt nebo odkaz na někoho kdo má na prodej sušenou vojtěšku...(nať+květ) :?:
Na webu jsem zatím našel jen kapsle alfaalfa...a ty mi pripadaji predrazene...


Uživatelský avatar
muflon
Zasloužilý člen
Příspěvky: 660
Registrován: stř 25 lis 2009 19:36
Dostal: 32 poděkování

Re: Odkaz na prodej susene vojtesky

Příspěvek od muflon »

Peter píše:
muflon píše:Zajímal by mne kontakt nebo odkaz na někoho kdo má na prodej sušenou vojtěšku...(nať+květ) :?:
Na webu jsem zatím našel jen kapsle alfaalfa...a ty mi pripadaji predrazene...
Medicaginis sativae herba (Vojtěška setá - nať, prášek)
http://www.fytoimex.cz/index.php?nid=29 ... oid=327761
Diky... :)
Ještě sem našel toto:
http://botanika.wendys.cz/kytky/K570.php

Fotky vojtěšky, píšou sice nesbírat na poli kvůli hnojení...leda sbírat třeba 2 dny po dešti...
Tady v okolí žádné pole s vojtěškou nemohu najít...

Nebo zkusit přes lékárnu...nebo tady:
http://www.prodejbylin.cz/vojteska_nat/index.html
http://kottas.beril.cz/tolice-vojteska- ... t-rez.html


Odpovědět

Zpět na „Bylinky a jiné léčivky“