Léčivky

Moderátor: aNONym

Odpovědět
Pepin
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: úte 01 úno 2011 21:07
Bydliště: potkali se u Kolína...
Dostal: 4 poděkování

Kalísie vonavá

Příspěvek od Pepin »

Dobrý den, toto forum sleduji jako tichý pozorovatel už velice dlouho, fandím vám všem, od magnetiků až po vodíkáře. Na začátek bych se chtěl podělit s něčím jiným, co mi pomohlo a mám to vyzkoušené na vlastní kůži. Divím se, že ještě nikdo tady tu zajímavou bylinku nezmínil, protože má skutečně zajímavé vlastnosti a určitě stojí za větší pozornost. Je to Kalisie voňavá, kterou jsem si koupil jen tak pro zajímavost spolu s jinými rostlinami v jednom zahradnictví. Celé léto si vesele rostla na zahrádce, kam jsem ji zahrabal i s květináčem a trochu na ni zapomněl. Kupodivu se jí dařilo velice dobře a na podzim měla už i několik výhonů s cca 8 kolínky. Na podzim jsem ji uklidil domů a protože mě trápila začínající chřipka či viróza vzpomněl jsem si, že jsem si koupil tenhle zázrak, utrhl jsem a sežvýkal s trochou skepse jeden list. Rostlina je kupodivu bez příchuti a list se dá bez problémů pozřít. Cca do hodiny se objevily příznaky působení : hučení v uších, v hlavě, prohřátý organismus a teplé dlaně ( zřejmě prokrvení). Příznaky, jak jsem později zjistil z gůglování hlavně v Rusku způsobilo lehké předávkování. Pokud pozřete polovinu listu nebo jinou úpravu (výluh, macerát ve vodce - v Rusku velice oblíbený :lol: :lol: tak by se nemusely projevit. Důležité co je, že chřipka po dvou listech neboli po dvou dnech zcela zmizela a já byl naprosto fit. Řekl jsem si, že to mohla být náhoda a tak jsem vyzkoušel léčebnou kůru ještě na kamarádovi s angínou. Tam to trvalo sice dnů 5, ale zabralo to a bez antibiotik :shock: . Další pokus na vlastní kůži který mě asi definitivně přesvědčil že to funguje byl opar. Občas na něj trpím, hlavně z nervů z mých potomků. Takže když jsem opět pocítil ten svědící pupínek na rtu utrhnul jsem kousek listu kalísie, zmáčknul ho a štávou potřel vznikající opárek. Do hodiny přestal svědit, druhý den se začal ztrácet a do dvou dnů při mazání 3x denně byl pryč. Takhle rychle jsem se ho nikdy nezbavil ať jsem se mazal vectavirem jako zběsilej. Teď jsem ho dohodil jedné známé na afty ( ty naštěstí nemám) a čekám na výsledek, tedy spíš až se jí objeví a ona zkusí lupínek.. Je důležité používat listy staří z rostliny, která je minimálně tak stará, aby měla jeden šlahoun s alespoň 8 kolínky. Jinak receptů je spousta ještě jsem je nevyzkoušel, ale přímá konzumace funguje. Má někdo podobné zkušenosti ? Podělte se prosím. Dle popisů pocházejících hlavně z Ruska tato rostlina dokáže potlačit i cukrovku a spoustu jiných chorob, takže s i myslím že si zaslouží pozornost...


Než rozbiju něco co se mi nepovedlo, tak přemýšlím proč a občas na to přijdu...
cimirek
Zasloužilý člen
Příspěvky: 493
Registrován: čtv 15 čer 2006 5:56
Dal: 258 poděkování
Dostal: 213 poděkování

Re: Kalísie vonavá

Příspěvek od cimirek »



martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

jak se množí...

Příspěvek od martin11 »

Zdravím nového člena zde....
...prosím připiš, kde jsi koupil...adresu zahradnictví, jak se množí.. :idea: ..hlavně mě zajímají ty opary..../ paní na ně trpí/...zatím děkuje m11 :lol:

...doplňuji už jsem zjistil kde v Praze....popis pěstování zde.... :idea:
http://www.zahradnictvikrulichovi.cz/ob ... sie-vonava

zatelefonuji, jestli ji mají....výsledek dám sem.... :bye: m11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
Pepin
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: úte 01 úno 2011 21:07
Bydliště: potkali se u Kolína...
Dostal: 4 poděkování

Kalísie voňavá

Příspěvek od Pepin »

Zdravím,
já ji koupil ve Velkém Oseku v zahradnictví Adavo, když jsem si dělal radost nákupem citrusů. Stopro ji mají, protože jsem ji celkem nedávno kupoval známému a měli jich tam stovky. Cena cca 65 Kč,- tudíž nic vražedného a rostliny jsou už trošku vzrostlé, některé mají už i jeden boční šlahoun, tudíž už mají dostatek účinných látek a dají se hned použít. Webky jsou http://www.rakytnik.com . Množení je prý jednoduché, stačí boční výhon odtrhnout, nechat pustit kořínky ve sklenici s vodou a potom zasadit. Ta moje už těch bočních šlahounů má alespoň deset a přes zimu si vesele vegetuje v květináči za oknem naprosto bez problémů. ;) Určitě posílají i na dobírku , vím že mají eshop, akorát v těchto mrazivých dnech to asi nepůjde neb by asi cestou zmrzla. :roll: .Pokud neseženeš pěknou v Praze, tak napiš, na Prahu jezdím celkem často nějak bychom to spáchali.. Mám Osek v podstatě za rohem.
Abych nezapomněl, děkuji Cimirkovi za pdf brožurky, celkem mě překvapilo, že docela souhlasí to co jsem vypozoroval a to co tam píšou.


Než rozbiju něco co se mi nepovedlo, tak přemýšlím proč a občas na to přijdu...
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

kalisie z Oseka

Příspěvek od martin11 »

Dík za info, toto zahradnictví jsem našel / rakytník/už včera odpoledne...jen jsem tam nevolal, ale pravděpodobně budou mít...V praze zatím nemají....ale do Oseka, je to u Poděbrad není daleko....až pominou mrazy, aby to nezmrzlo, tak myslím , že to pošlou bez problemů. nebo lépe tam zajet ...a koupit si navíc nějakou radost do zahrádky... :idea:
jen ještě dotaz z tvojí praxe....doma to máš v obýváku, kde je teplo , nebo se to spokojí s 10°C komora a jen dost světla / přes zimu /
..zajímám se o to hlavně ohledně těch hojivých účinků na opary...zatím dík m11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
Modest
Stálý člen
Příspěvky: 43
Registrován: úte 19 kvě 2009 20:02
Dal: 1 poděkování
Dostal: 13 poděkování

Re: Kalísie voňavá

Příspěvek od Modest »

Taky jsem byl nadšen, když jsem ji objevil. Teď dokončuji cyklus 3x denně postupně z 10 na 40 a zpět na 10 kapek lihového extraktu. Na chronických kloubních problémech se to zatím nijak neprojevilo, tak po 10 dnech přestávky zkusím další cyklus a zkusím přidat mast.


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Kalísie voňavá

Příspěvek od martin11 »

Modest píše:Taky jsem byl nadšen, když jsem ji objevil. Teď dokončuji cyklus 3x denně postupně z 10 na 40 a zpět na 10 kapek lihového extraktu. Na chronických kloubních problémech se to zatím nijak neprojevilo, tak po 10 dnech přestávky zkusím další cyklus a zkusím přidat mast.
...zdravím...jen se bojím, aby tu kytku / kalisii/ a mnoho dalších v brzku nezakázali....když se člověk podívá, co to obsahuje, tak to přihoděj do jednoho pytle s kanabisem a bude po ptákách....lékárenská lobby přichází o miliony...a to se spoustě lidí nelíbí.... :evil:
...tak jaké máte s Kalisií ještě kdo zkušenosti..??.. :idea: m11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
Pepin
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: úte 01 úno 2011 21:07
Bydliště: potkali se u Kolína...
Dostal: 4 poděkování

Kalísie

Příspěvek od Pepin »

Zdravím,
co se týče přezimování, moc jsem se s ní nepáral :lol: Prostě jsem si někdy v říjnu před prvními mrazy vzpomněl, že je ještě jaksi venku a tak jsem ji vydloubl ze země (zapuštěná i s květináčem) a šoupnul do obýváku za okno. Asi chudák dostala malý šok, ale bez problémů jede a a roste dál celou zimu při cca 23°C nebo i více, protože žena neustále kroutí topením :lol: :lol: . V chladu při světle by asi taky přežila, protože v zahradnictví jí rozhodně přes zimu teplem nerozmazlují, ale původem je z tropů. 10°C a světlo, to by se dařilo citrusům... ;) ;)


Než rozbiju něco co se mi nepovedlo, tak přemýšlím proč a občas na to přijdu...
Uživatelský avatar
muflon
Zasloužilý člen
Příspěvky: 660
Registrován: stř 25 lis 2009 19:36
Dostal: 32 poděkování

Reishi-Lesklokorka

Příspěvek od muflon »

http://www.info-koktejl.cz/clovek-priro ... na-zivota/

http://www.zdravi-vitaminy-doplnky.cz/t ... a-mrl-250g

Sypká forma biomasy reishi, včetně mycelia a primordia:
biomasa z podhoubí (mycelium) a mladých plodnic (primordium).

Biomasa má oproti extraktům výhodu, že v jejím případě nedochází k nežádoucímu posunu účinků jako u extrakce, a tak přípravek svojí aktivitou odpovídá zdrojové lesklokorce lesklé.
(tak tomuto popisu moc nerozumim...moh by mně někdo vysvětlit v čem je biomasa(prostě sušená houba pomletá na prášek) lepší než extrakt??? - jak dochází u extraktu k posunu účinků???... :?:

V čínské a japonské medicíně se používá jako součást léčby při posílení imunitního systému resp. zvýšení odolnosti vůči stresu, chronické bronchitidě, astmatu, kardiovaskulárních nemocech, hypertenzi, onemocnění žloutenkou, nespavosti, migréně a bolesti hlavy, dně, revmatu, sklerodermii, Dermatomyositii, Lupus erythematodes. Dnes se využívá celkem k léčbě více než 20 chorob včetně anorexie, gastritidy, hemeroidů, artritidy, diabetu, hypercholesterolemie, nefritidy, hepatitidy typu B, leukopenie, různých typů karcinomů a akutní myeloblastické leukemie.
Dále má blahodárné účinky při prevenci před alergií, anginy pectoris, stavy strachu, nechutenstvím, záněty slinivky břišní, vysokým tlakem, ztučnělými játry a jaterními záněty, záněty kloubů, onemocněním srdečně koronárních cév, poruchami srdce, infarktem srdce, HIV, dále prevence mrtvice, impotence, rakoviny, vředů žaludku, syndromu menopauzy, zánětů ledvin, nervové slabosti, revmatu, nespavosti, trombózy. Pomáhá lépe zásobovat organismus kyslíkem, reguluje enzymatické procesy, kladně působí na dýchání, trávení, na zápal plic, chrání před ionizujícím zářením. Předchází arteroskleroze, působí proti bolesti a rozšíření žil je zřídkavější, snižuje hladinu triglyceridů.
Koncem 80. let minulého století byly publikovány práce, které dokazují schopnost houby reishi regulovat hladinu lipidů, glukózy v krvi a krevní tlak. Rovněž byl z houby izolován komplex polysacharidů příznivě ovlivňující imunitní systém.
Houba zajišťuje dobrou fyzickou a duševní kondici, zlepšuje paměť a v období klimakteria nedochází k návalům horka, pocení, bušení srdce, …
Působí jako selektivní antibiotikum. To znamená, že ve střevě ničí škodlivé bakterie, ale ponechává tam ty potřebné. Naproti tomu klasická antibiotika ničí střevní mikroflóru kompletně a její následná regenerace trvá tři měsíce po ukončení léčby.


Uživatelský avatar
muflon
Zasloužilý člen
Příspěvky: 660
Registrován: stř 25 lis 2009 19:36
Dostal: 32 poděkování

Re: Reishi-Lesklokorka

Příspěvek od muflon »

cimirek píše: "sadba" a tinktura:
http://www.planetahub.cz/index.php?opti ... &Itemid=83
Planetu hub znám ale je potřeba číst pozorně-asi sem to přehlídl...ale zaujalo mne že suché červené může být i pro výluh reishi užitečné....i když líh bude asi účinnější ;)

"...Lihový výluh z reishi

Do půl litru alespoň 40% lihu vložíme 30 g sušené lesklokorky. Necháme týden stát a užíváme 1x až 2x denně 10-20 ml. Doporučuje se používat při neurastenii, nespavosti, kašli, astmatu, trávicích potížích a pro posílení imunity.

Vinný výluh z reishi

Jedná se o tradiční asijskou recepturu. Do litru suchého červeného vína dáme luhovat 30 g sušené lesklokorky. Užíváme jako v předchozím případě po 14 denním luhování. Sušenou lesklokorku můžeme ve víně ponechat trvale.

... Tinktura se užívá tři až devět měsíců. Považuje se za prokázané, že reishi je velmi vhodná pro dlouhodobé užívání."

--------------
Nad čím je dobré se zamyslet, než vydáte několik stovek nebo tisíc korun za drahé doplňky stravy?
http://www.planetahub.cz/index.php?opti ... &Itemid=87
"...Můžete se také setkat s přípravky na bázi mleté sušené houby, ať už se jedná o tobolky a nebo volný prášek. Osobně tuto formu považuji za nejméně vhodnou a zároveň nejdražší. Účinné látky jsou pro tělo z houbové sušiny téměř nedostupné, tělo jich vstřebá minimum a zbytek opouští nezužitkován tělo přirozenou cestou. Níže pochopíte proč. Museli byste jí požívat velká množství (některé zdroje mluví až o desítkách gramů denně), což by zatížilo jednak Vás organismus a jednak peněženku. Užívání mleté houbové biomasy je vhodné u hlívy, shii-take a pod., u reishi nikoli.

Jak se to dělá v kolébce používání reishi - v Asii?

Nejlepší a nejúčinnější "dvojitá reishi tinktura"

Nejúčinnější a nejlepší je "dvojitá tinktura", která se skládá z lihového výluhu a vodného odvaru. Proč? Každá z těchto látek totiž uvolňuje z reishi jinou složku. Lihový výluh obsahuje zejména triterpeny. To jsou látky, které působí protinádorově, protizánětlivě a antialergicky. Nejsou rozpustné ve vodě. Vodný odvar obsahuje zejména polysacharidy, které výraznou měrou povzbuzují imunitu. Smísením obou těchto složek získáte skutečný "elixír dlouhého života".



Na výrobu jedné várky tinktury si připravte:
1. 50 - 70 g sušené reishi (v nabídce PLANETY HUB jako hotová droga a nebo jako substrát pro vlastní dopěstování)
2. 500 až 700 ml čistého lihu a nebo silného čirého destilátu, vhodná je např. 40% vodka

Reishi rozdrťte např. v mixéru, mlýnku na maso, kávomlýnku na co nejjemnější frakci. Vložte ji do větší zavařovací sklenice a celou zalijte lihem nebo vodkou. Uzavřete a uložte na teplé tmavé místo. Nechte luhovat 4-6 týdnů a poté přefiltrujte přes plátýnko. Houbovou drť dobře vymačkejte. Polovina skvělé "dvojité tinktury" (ta časově náročnější) je hotová.

Je čas vyrobit druhou polovinu. Vyluhovanou a vymačkanou houbovou drť vložte do hrnce a zalijte zhruba pětinásobným množstvím vody. Vařte 2 (slovy dvě) hodiny a občas kontrolujte, zda se nevyvařila všechna voda. V případě potřeby dolijte. Po dvou hodinách sceďte, vývar dejte bokem a houby vložte zpět do hrnce, zalijte vodou a vařte ještě hodinu. Poté znovu scedíte, houbová drť je už k likvidaci. Oba vodné vývary slijte dohromady a na prudkém ohni vařte tak dlouho, až se většina vody vypaří. Zbyde asi 250-300 ml tmavé, skutečně velice hořké medicíny. Nechte vychladnout a smíchejte s lihovým výluhem. Hurá, hotovo! Výsledná tinktura obsahuje ty nejdůležitější látky z reishi a zároveň je lihem zakonzervovaná. Uchovávejte v tmavé lahvi.

Užívání a dávkování je proměnlivé podle vašich subjektivních potíží (vždy konzultujte s lékařem nebo léčitelem). Pro obecné povzbuzení imunity a jako protinádorová prevence se doporučuje půl čajové lžičky 2x až 3x denně. Jinou dobrou možností užívání je natáhnout tinkturu do stříkačky a naplnit želatinovou tobolku. Ta odpovídá zhruba oné polovině lžičky. Tobolku však plňte vždy jen jednu a okmažitě spolkněte. Máte na to pouze asi dvě minuty, pak se tobolka rozmočí. Tinktura se užívá tři až devět měsíců. Považuje se za prokázané, že reishi je velmi vhodná pro dlouhodobé užívání.

Na hotovém substrátu se reishi pěstuje v uzavřeném obalu - není nijak cítit a nepráší z ní výtrusy - můžete ji umístit bez problémů v bytě.

Vlastní pěstování reishi se určitě vyplatí. Výnos dosahuje podle podmínek 40-80 g sušené reishi.

Kdo se dočetl až sem tak už jistě pochopil, že při užívání mleté houby nemůže v těle proběhnout ani zlomek pocesů, které vedou k vyluhování cenných látek...


postranecky
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: úte 05 dub 2011 12:29

Extrakt ze seminek grepu citrovital

Příspěvek od postranecky »

Vaše naše zkušenosti :lol:


1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

extrakt

Příspěvek od 1220 »

sice neužívám, ale při nachlazení jím grepy, ani jich nemusí být moc
a pomáhají spolehlivě, pro slabší nátury jsou dobré s medem , též i jen šťáva bez medu popř s medem
grepy obsahují chinin,
ale všeho s mírou ......
např zde http://zdravi.dama.cz/clanek.php?d=4821
jsou dny kdy si ho dát nemohu, pak sáhnu k česneku .........
K.


jarda ovčák
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv 19 lis 2009 9:24
Bydliště: Svitavy
Dal: 9 poděkování
Dostal: 98 poděkování

mno...

Příspěvek od jarda ovčák »

Grepy obsahují navíc množství hmoty mezi slupkou a dužninou. Ta je obecně v alter kruzích považována za nejcenější z celého plodu. Stačí půl grepu denně, avšak cezené či filtrované štávy jsou ochuzeny o mnoho dobrého.
Ta pěnovitá hmota má tu moc ochránit naše cévy od křehkosti a lámavosti....Spolu s rutinem umí zázraky. Je škoda si to odříct. Když to vezmem kolem a kolem, tak greep patří mezi dobré dělníky. Vlastně mezi skvělé léky.....
Všeho s mírou.


Matina
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: čtv 17 čer 2010 10:15

kalísie voňavá

Příspěvek od Matina »

Zdravím, nemá někdo zkušenost s kalískou na bradavice? nebo ještě nějaké jiné recepty kromě těch, co jsou na netu? Jinak ji mám doma v květináči, holka roste "jako z vody" :-)) Maťa


Odpovědět

Zpět na „Bylinky a jiné léčivky“