Koňský Kaštan aneb Jírovec

Moderátor: aNONym

scheri
Stálý člen
Příspěvky: 34
Registrován: ned 17 bře 2013 22:17
Dal: 103 poděkování
Dostal: 33 poděkování

Re: Koňský Kaštan aneb Jírovec

Příspěvek od scheri »

Jírovec maďal
Kaštany jsou výborným prostředkem proti arterioskleróze, mají příznívý vliv na poruchy periferního prokrvení, jakož i prokrvení koronálních cév a používají se v rehabilitaci náhlých příhod mozkových v kombinaci s přípravkem Ascorutin. Nejlepší formou aplikace je tinktura ze semen, ale i nálev z květů. Kloktadlo při bolestech v krku, angině a při nachlazení. Lihový výtažek se používá k antirevmatickým obkladům a jelikož podporuje prokrvení a kůži vypíná, lze jej používat do koupelových přísad při celulitidě a následném ošetření kůže buď masážních přípravcích nebo v tělových emulzích. Léčí zevně i vnitřně záněty žil, křečové žíly, trombózy, hemeroidy a stav městnání. Vzhledem k vysokému obsahu saponinů jsou vyšší dávky léčiv obsahující účinný komplex z kaštanů pro děti jedovaté.

Tinktura ze semen: 150g strouhaných čerstvých semen se zalije 500 ml 50% lihu. Láhev dobře uzavřeme a necháme 3 týdny macerovat za občasného promíchávání. Poté se zfiltruje. Užívá se 3x denně 20-30 kapek. Podává se po dobu 6-12 měsíců a sice tak, že 2 měsíce se bere,1 měsíc se vynechá a potom se opět 2 měsíce užívá atd. Jako mazání užíváme při dně, revmatizmu euralgiích.

Olej na zanícené křečové žíly: 500 ml slunečnicového oleje zahřejeme na 120 stupňů a vhodíme do něho 100g čerstvých měsíčkových květů, případně 25g usušených. Potom nastrouháme 50g oloupaných kaštanů a za stálého míchání vše vaříme 15 minut na mírném ohni. Potom odstavíme a 2 dny necháme macerovat a scedíme. Olejem lehce potíráme křečové žíly, vždy směrem k srdci.


scheri
Stálý člen
Příspěvky: 34
Registrován: ned 17 bře 2013 22:17
Dal: 103 poděkování
Dostal: 33 poděkování

Re: Koňský Kaštan aneb Jírovec

Příspěvek od scheri »

Kupoval jsem tablety od Swansonu.cz a cca po roce již nemám studené ruce, což jsem měl dlouho. Ale vynechal (léky) a přidal jsem toho dost (hlavně dle JZ), tak nemůžu 100% tvrdit, že je to tím. Píší:
Jírovec maďal 120/200mg
• Působí protizánětlivě a urychlují vstřebávání otoků.
• Využívá k léčbě křečových žil.
• Vypíná pleť a působí na pokožku jako tonikum.
• Ulehčuje vylučování moči při zvětšené prostatě.
Aktivní látky, získávané z kaštanu, zvyšují odolnost vlásečnic a zlepšují žilní tonus. Jírovec je velmi účinný při chronické žilní nedostatečnosti a při léčbě křehkých vlásečnic. Nové studie jednoznačně prokázaly účinnost jako žilního tonika. Velmi účinný je rovněž na hemoroidy. Klinické studie prokazují účinnost na tzv. „těžké nohy“, noční křeče v nohách. Rovněž tlumí svědivost různých forem ekzémů. Urychluje vstřebávání krevních podlitin a modřin. Účinný je na bolavé klouby a artritidy. Zlepšuje průtok krve v cévách, což pozastavuje srážlivost krve a působí proti vzniku trombů.
Swanson.cz nabízel za 225,-Kč, již nemá. Na Swanson.com jsem viděl za 4,99 USD!
Tak si budu vyrábět sám. Slivovici a kaštany mám.


jojoba
Stálý člen
Příspěvky: 41
Registrován: pát 22 dub 2011 16:50
Bydliště: Eichwald
Dal: 2 poděkování
Dostal: 12 poděkování

Re: Koňský Kaštan aneb Jírovec

Příspěvek od jojoba »

... tak jsem se konečně také dostal k lákadlu na mé potíže ..... akorát čas pokročil, a nasbírané kaštany mi poněkud předpracoval - začínají tlačit klíčky a ztrácí hmotu uvnitř slupky. Dál jsem neváhal, pracně vyloupal a nastrouhal a naložit do domácí "50" dle receptu na tinkturu. Má někdo povědomost, esli již náhodou nedošlo také ke snížení obsahu účinných látek, tedy k potřebě kompenzace zvýšením dávkování.... ? ... kvrdlám příležitostně sklenicí a špekuluju, jak na to.....


jojoba
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Koňský Kaštan aneb Jírovec

Příspěvek od A(&F) »

jojoba píše:Má někdo povědomost, esli již náhodou nedošlo také ke snížení obsahu účinných látek, .... ? ...
... naopak, pokud již začalo klíčení, tak k těm původně obsaženým by měly přibýt aj nějaké další velmi zajímavé biologicky aktivní látky, které se jinak v plodech normálně nevyskytují (tj. mimo dobu "zrození nové rostlinky") ... ;) ...... ale chce je pak konzumovat čerstvé ... neb sušením, oxidací, mražením, atd., dochází k jejich rychlé degradaci ...

... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Kaštanová tinktura

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Jak jsem se tím hrabal, zjistil jsem, existují dva recepty na přípravu tinktury. Jeden se dovolává neoloupaných plodů, tedy plodů včetně hnědé skořápky, nadrtit či nastrouhat a do lihu s tím. Druhý volá po oloupaných kaštanech. Hledal jsem to z toho důvodu, že na dvou kaštanech, které jsem na zkoušku trvanlivosti sebral už nakřáplé, jsem teď našel docela surovou plíseň. Drala se z praskliny, ale netkla se nepoškozených kaštanů, což jsem jaksi aj očekával.

Lze se tedy dohádat, že v hnědé skořápce jsou látky (ověřeno - jde o taniny), které mají podstatně vyšší protiplísňové působení než saponiny obsažené v jádře kaštanu, i když zde bude malou roli hrát i lehce vyšší obsah vody v jádře. Taniny, jako vše, dokážou být jedovaté, avšak jako u všeho je to otázkou množství. Konec konců, co dělá černý čaj černým jsou právě taniny, tedy tříslovina, která se také louhuje z dubových sudů do whisky atp. Ačkoliv dávkování jakékoliv látky má vliv na její léčivou účinnost, stejně tak má vliv na účinnost i spektrum účinných látek a všeobecně čím širší je spektrum, tím vyšší a hlavně universálnější je účinnost. Vzhledem k tomu, že tříslem, tedy taniny, se tradičně vydělávala kůže, a to nejen aby změkla, ale také jako prevence hniloby a především plísňového napadení, je nasnadě, že tinktura z celých kaštanů má nutně širší spektrum účinných látek než oloupaná jádra.

No a konec konců, dobytek kaštany taky bez problému žere i s hnědou skořápkou do nějakého množství. Problémem může být dávkování, které si člověk bude muset vychytat a do nějaké míry si ho odzkoušet i od várky tinktury k várce, protože kvalita bude závislá na ročníku a lokalitě nasbíraných kaštanů.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Koňský Kaštan aneb Jírovec

Příspěvek od poota »

Moc jsi mě potěšil, protože to loupání kaštanů je dost blbá práce.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Koňský Kaštan aneb Jírovec

Příspěvek od Slavek Krepelka »

poota píše: Moc jsi mě potěšil, ...
:D Sebe taky, protože je není třeba strouhat a stačí je nadrtit. Dle toho, co se mi občas povede strouhaje erteple na cmundu, si dovedu živě představit, jak drsně by se projevilo struhadlo strouhaje kaštany.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
jojoba
Stálý člen
Příspěvky: 41
Registrován: pát 22 dub 2011 16:50
Bydliště: Eichwald
Dal: 2 poděkování
Dostal: 12 poděkování

Re: Koňský Kaštan aneb Jírovec

Příspěvek od jojoba »

Dovoluji si poníženě poděkovat pánům vědátorům ! :-)
.... to strouhání je fakt velmi nezábavné, a v tomto novém světle navíc tedy i kontraproduktivní .... už vyhlížím novou úrodu kaštanů ( 2015 ) a vyzkouším !


jojoba
Kov
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: pát 24 led 2014 17:45
Bydliště: Zlín
Dal: 90 poděkování
Dostal: 194 poděkování

Re: Koňský Kaštan aneb Jírovec

Příspěvek od Kov »

To je věc, s těmi kaštany, na ty moje křečáky. Na podzim,jak budou kaštany, tak to podle zdejších receptů vyzkouším. Na pravém lýtku mám křečáky ale už tak zamotané, že uvažuji, jestli by nebylo přeci jen lepší je nechat vyříznout. Jak na ně mrknu, tak si říkám, že tama už ani nemůže pořádně proudit krev. Což samozřejmě může přinést velké problémy.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Koňský Kaštan aneb Jírovec

Příspěvek od A(&F) »

Kov píše:Na pravém lýtku mám křečáky ale už tak zamotané, že ...
... pohanka "na zeleno" ... sice Ti je "nerozmotá", ale určitě pomůže ...

... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Vlčice
Zasloužilý člen
Příspěvky: 308
Registrován: pon 14 črc 2014 21:19
Bydliště: ČR
Dal: 436 poděkování
Dostal: 281 poděkování

Re: Koňský Kaštan aneb Jírovec

Příspěvek od Vlčice »

Kov píše:To je věc, s těmi kaštany, na ty moje křečáky. Na podzim,jak budou kaštany, tak to podle zdejších receptů vyzkouším. Na pravém lýtku mám křečáky ale už tak zamotané, že uvažuji, jestli by nebylo přeci jen lepší je nechat vyříznout. Jak na ně mrknu, tak si říkám, že tama už ani nemůže pořádně proudit krev. Což samozřejmě může přinést velké problémy.
Moje babička *1909 - +2005 sbírala z jírovce květy. Vždycky je napěchovala do lahví a zalila lihem. Možná dokonce i denaturovaným. No a pak si tím čas od času natírala unavená lýtka.
Když jsme ji oblékaly do rakve, měla nohy jako baletka.

Tímto ale nechci tvrdit, že by jí ta medicína zlikvidovala křečové žíly v případě, že by k tomu měla genetický předpoklad.
Jsou generační linie, ve kterých se křečové žíly dědí a jiné, kde se problém křečových žil nevyskytuje.
Péčí se dá mnohému předejít, ale vyloženě o jírovci to asi nebude.


Cina
Zasloužilý člen
Příspěvky: 241
Registrován: ned 30 led 2011 12:10
Bydliště: Kolín
Dal: 22 poděkování
Dostal: 213 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Heřmánek

Příspěvek od Cina »

Heřmánek je vysoce toxický pro buňky rakoviny prsu: U esenciální oleje z heřmánku bylo ve studii prokázáno, že zabíjí až 86% buněk karcinomu prsu spuštěním programované buněčné smrti.
Heřmánkový čaj se používá po staletí v tradiční a ajurvédské medicíně proti úzkosti, depresi, nespavosti, pro úlevu od bolesti, jako protizánětlivý a protiplísňový prostředek (zabíjí kvasinky jako je Candida).

Nyní ale vědci zjišťují, že heřmánek může také pomoci v boji proti několika typům rakoviny, včetně rakoviny prostaty, rakoviny plic, leukémie a jiné.

Proč je heřmánkový čaj tak zdravý? je to způsobeno tím, že je velmi bohatým zdrojem silného protinádorového flavonoidu zvaného apigenin, jenž je jinak těžké získat z naší stravy (petržel, oregáno a celer jsou také dobré zdroje).

Jeden šálek heřmánkového čaje obsahuje asi 2 mg apigeninu, což je čtyřikrát více než průměrný denní příjem u evropských a amerických dospělých! A ano, tato úroveň může být rozdíl v riziku rakoviny.

Jedna studie v Řecku zjištila, že za každý další 0,5 mg apigeninu užitého ženami, jejich riziko rakoviny prsu kleslo o 17%.

Studie na lidech potvrzují, že heřmánek může zmírnit depresi, zlepšit spánek, a co je dost neuvěřitelné, způsobit pokles hladiny inzulínu, inzulínové rezistence, LDL cholesterolu a triglyceridů u dospělých s diabetem typu II!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. :bhead:

Edit: ... ... pokud vkládáš převzatý text, potom vždy uváděj zdroj !!! ... A(&F) ...


Cina
Zasloužilý člen
Příspěvky: 241
Registrován: ned 30 led 2011 12:10
Bydliště: Kolín
Dal: 22 poděkování
Dostal: 213 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koňský Kaštan aneb Jírovec

Příspěvek od Cina »

Pro upřesnění uvádím zdroj.Dostal jsem to od kamarádky emailem.
Ale dohledal jsem to na internetu:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20657472
--------------------------------------------------------------
Koukám,že je lepé držet pusu.Tak sory že jsem se narodil!
:baby: :baby: :baby:

Edit: ... k té poznámce pod čarou: ... nechápu proč se čílíš ... nebo tobě snad nic neříká "Autorský zákon"?? ... i pokud ti vložený text přišel e-mailem, tak stejně by potom měl být uveden zdroj, tedy: "přišlo mi emailem" (jinak to zavání "chlubením se cizím peřím") ... A(&F) ...
(pozn: ... český zdroj výše citovaného textu je: http://bylinky.doktorka.cz/hermanek-pro ... ii-stupne/ ) ...


Nazdar Cino, Varování Anrim nelze odstranit. Přidal jsem k nim poznámku: Obě varování byla udělena neoprávněně. Pokud by si Cina nějaké zasloužil, což bych se divil, prosím pouze ústně napomenout. SDK Promiň Cino že až teď, ještě mopuju. Zkus Rivala, aby to odundal. SDK


MIRKO
Zasloužilý člen
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 17 bře 2011 10:27
Bydliště: Valašsko
Dal: 490 poděkování
Dostal: 228 poděkování

Re: Koňský Kaštan aneb Jírovec

Příspěvek od MIRKO »

Bože, myslím, že přístup velikého a+f vyhání, nebo vyžene z tohoto fora mnohé Lidi, kteří by rádi něco přispěli...Nechápu to. :bhead: :bhead: :bhead:

Edit: [150228/16:15] ... čím?? ... tím, že dotyčného pisatele upozorním, že porušuje "Autorský zákon"??? ... :shock: ... jó, myslet můžeš, ale měl jsi to řešit přes SZ (nejlépe s Rivalem), neb veřejně kritizovat moderátora za jeho práci se zde nenosí ... = BAN 1 týden ... Vlčice to stejné za "udělený palec" (původně jsem jí chtěl dát pouze 1 den, ale vypadalo by to, že jí nadržuji ;) ) ... oba si přečtěte pravidla fóra, abyste si připomenuli, k čemu jste se "registrací" zavázali (viz např. sekce 2/bod h) ... :bye: ... A(&F) ... ...

Edit: [150305/23:48] ... ze stejného důvodu (viz předchozí edit) udělen 1 týdenní BAN uživatelům Ceskymo a Kov ... A(&F) ...


Člověk není poražen, je-li sražen k zemi.
Poražený bude jen když na té zemi zůstane.
vokoun
Zasloužilý člen
Příspěvky: 462
Registrován: stř 28 lis 2012 19:59
Dal: 601 poděkování
Dostal: 192 poděkování

Re: Koňský Kaštan aneb Jírovec

Příspěvek od vokoun »

:shock: Anri co to tady vyvádíš :x někdo něco napíše a ty ho hned sejmeš :( to už si tady opravdu bude psát pár vyvolených :eclap: ale kdo to pak bude číst :ethink: ale zase vás nikdo nebude kritizovat :esilenced:

Edit: [150228/20:08] ... takže to samé jako ti dva výše, 1 týden ... cíleně/úmyslně jsi porušil pravidla FuP (navíc již po několikáté/opakovaně) ...... o rozhodnutí moderátora se zkrátka veřejně nediskutuje, již se to zde mnohokráte probíralo ... měl jsi mi tuto otázku položit přes SZ, určitě bych na ni odpověděl, přitom bez jakékoliv sankce ...... někdo další ??? ... A(&F) ...


Odpovědět

Zpět na „Bylinky a jiné léčivky“