Lenzův Zákon

Vstup do sekce

Moderátoři: rival, sano

Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lenzův Zákon

Příspěvek od Ilem »

Slavek Krepelka píše: Nazdar Ileme,

Naopak, do děr i do kanálů jsem si pro hračky lezl už jako malý kluk. To je fajn. No, to co říkáš je do značné míry pravda. Ale také je pravda, že tohle rozlézání pole musí nutně opadat se vzdáleností od osy pole a to nikoliv lineárně. Takže řešení se nabízí v prodloužení ramen jádra a větší relativni vzdáleností mezi cívkami. Dále se bude měnit s lokálním průřezem jádra, tedy zvětšením nohy cívky A, což je další řešení. To jsou jenom technikality.

!Hračky z kanálu ven! :lol:

S laskavým pozdravem, Slávek.
Rozlézání pole by opadlo se vzdáleností od osy tehdy, kdybys měl jádra cívek oddělena vzduchovou mezerou. To by zase nefungoval zbytek tvých předpokladů. Takhle tam ale máš v postatě magnetický zkrat.
Snad ještě kdyby byla cívka B hóódně vzdálená od cívky A by to mohlo mít podobný vliv, jako zvětšení nohy cívky A. Pořád tím ale pouze změníš poměr toků, ale v cívce B směr pole neotočíš. To je ten mylný předpoklad.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Lenzův Zákon

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Ilem píše:Rozlézání pole by opadlo se vzdáleností od osy tehdy, kdybys měl jádra cívek oddělena vzduchovou mezerou. To by zase nefungoval zbytek tvých předpokladů. Takhle tam ale máš v postatě magnetický zkrat.
Snad ještě kdyby byla cívka B hóódně vzdálená od cívky A by to mohlo mít podobný vliv, jako zvětšení nohy cívky A. Pořád tím ale pouze změníš poměr toků, ale v cívce B směr pole neotočíš. To je ten mylný předpoklad.
Ileme, podivej se na trifazovy transformator a co se deje s magnetickymi vazbami mezi civkami a co z toho leze na ktere fazi za proud. Pokud by to pracovalo tak jak ses naucil, mel bys tri faze 120 stupnu od sebe na vsech trech fazich sekundaru a zpetne i na primaru, i kdyz ne o stejne hodnote. Ono totiz zjistis, ze prestoze je jadro bez nejakych vzduchovych mezer mezi fazemi, magneticke pole se vaze vzdy nejkratsi cestou mezi dvema korespondujicimi civkami. Tady se tomu rika magneticky coupling. Takze s tim polem je to v zeleze dost jinak v pracujicim stridavem poli obsazenem v transformatoru. K problemum dochazi pouze nekdy, a to v pripade, ze se dava do provozu novy trandak a zatizi se jenom jedna faze relativne hodne, zatimco dve maji sekundar otevreny. Pak to jde do rezonance s ostatnimi fazemi a shori boxa za trandakem a nekdy i vybaveni, pokud pojistky vcas nevypadnou ci neshori.

Ona je jedna vec teoreticka fyzika jak se uci magnetizmus a podobne ve skolach, ktere neprobiraji specializaci, a druha vec je jak se tyto veci chovaji ve skutecnosti. To je vec cislo jedna. Vec cislo dve je, ze na kazdy problem je treba se podivat ne z hlediska jak to nejde, ale z hlediska co s tim kdyz to nejde. Tady musim drzet pysk, mam v tom interest, ale bud si jisty, ze ten problem, ktery zde uvadis, je skutecne jenom technicky problem a ze je 100% resitelny. Mas na to me slovo. Tohle mam overene.

Mozna to pracovat nebude, nezkousel jsem to jeste, ale pokud ne, bude to z nejakeho jinneho duvodu, ktery jeste neznam. Pokud k tomu dojde, budu to resit.

S laskavym pozdravem, Slavek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lenzův Zákon

Příspěvek od Ilem »

Slavek Krepelka píše:
Mozna to pracovat nebude, nezkousel jsem to jeste, ale pokud ne, bude to z nejakeho jinneho duvodu, ktery jeste neznam. Pokud k tomu dojde, budu to resit.

S laskavym pozdravem, Slavek.
OK, jak chceš. Přeji příjemné stáří při řešení jiného důvodu.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Lenzův Zákon

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Ilem píše:
OK, jak chceš. Přeji příjemné stáří při řešení jiného důvodu.[/quote]

Dekuji.

Ahoj, Slavek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lenzův Zákon

Příspěvek od 1220 »

Ilem píše:
Slavek Krepelka píše:
Mozna to pracovat nebude, nezkousel jsem to jeste, ale pokud ne, bude to z nejakeho jinneho duvodu, ktery jeste neznam. Pokud k tomu dojde, budu to resit.

S laskavym pozdravem, Slavek.
OK, jak chceš. Přeji příjemné stáří při řešení jiného důvodu.
Vše je spojeno, vidím , že vzniknul malý satirický kroužek.
Ale proč se nikdo nechytil toho měnícího se spektra v okolí ?
Hm asi to nemají čím měřit, a tak to neexistuje. :( Škoda. :roll:
K.


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Lenzův Zákon

Příspěvek od Slavek Krepelka »

1220 píše: Ale proč se nikdo nechytil toho měnícího se spektra v okolí ?
Hm asi to nemají čím měřit, a tak to neexistuje. :( Škoda. :roll:
K.
Hmm, Nazdar Karle,

Jo, něco se tam motá. Nevím co, ale magnetické pole není zdaleka to jedinné. Mám trandák, který mi dává velice rozdílné ztráty v poměrech Ampér a Voltů, když přehodím primár za sekundár a naopak. Takže se toho sice ještě moc nechytám, ale už o tom alespon vím praktickými měřeními. Do toho ten elektromagnet s těmi závity.... Všechno je jinak.

+ 1 :good:

Ahoj, Slavek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Je to dobrý, až na tu paměť...

Příspěvek od jeff »

"Mistře, Vy dnes máte zemřít"
"No vidíte a já jsem na to úplně zapomněl, jako na smrt."
Tak to se mi stalo včera, když jsem pročítal vlákno v "jak na to" jak se hledá někdo, kdo by přeložil text k videu a otitulkoval jej. Anglicky bych si možná akorát tak uměl říci o pivo, tak se k tomu nehlásím, ale jinak opět jedna z takových "plodných" debat, kde doslova perlí Pepan Stepan a vnucuje tam za každou cenu svůj "názor?" Zaujaja mě ale jiná věc a sice, jak Slávek Křepelka přirovnává reakce různých lidí a skupin lidí na něco, co jim poskytnul a jak macešsky se k tomu nakonec zachovali. Jená se o jeho způsob, jak obejít Lenzův zákon. Je pravda, že jsem toto vlákno v květnu taky četl, ale nějak se na něj pozapomnělo a koukám, že ne jenom z mojí strany. Ne vždy mám čas si všechno pořádně přečíst, proto jsem rád, že to Slávek zmínil i v jiném vlákně a tím se mi to připomnělo. Prozatím k této problematice nemám co napsat, protože to nemám odzkoušené, ale postavit aspoň základní model mašinky se dvěma jádry a něco taky změřit snad nebude problém.
A co jinak? Hnuly se v tomto směru někde ledy?

Jeff


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Je to dobrý, až na tu paměť...

Příspěvek od Slavek Krepelka »

jeff píše: Zaujaja mě ale jiná věc a sice, jak Slávek Křepelka přirovnává reakce různých lidí a skupin lidí na něco, co jim poskytnul a jak macešsky se k tomu nakonec zachovali. A co jinak? Hnuly se v tomto směru někde ledy? Jeff
Nazdar Jeffe,

Interpretace slov není vždy jednoznačná. Vůbec mne nehněte, že macešsky. To totiž je cosi, s čím se nedá moc dělat, tak proč se tím trápit. Samozřejmě bych ocenil, kdyby mi někdo řekl alespoň, ano popstavil jsem a fachá, a pak možná i děkuji, nebo jdi do prdele, je to blbost, pak bych já poděkoval, omluvil se a sundal to z netu, abych neoblboval další.

Postavit se to samozřejmě dá, pokud na to máš čas a trochu peněz a kde, ale projektů je hromada, vždy byla a je, dnes je tím nejdůležitějším si dát dohromady asi dost zneužívané tělo, protože bez toho těch projektů už moc nebude. V podstatě to vidím tak, že jsem dal v plen dost jasnou a polopatickou věc, navíc s odkazy na předešlé patenty, které se tímto poněkud úspěšně zabývaly přede mnou. Tímto ani nemám pocit, že jsem přišel na něco převratného a není to moje dítě, i když jsem na to přišel nezávisle sám a teprve později zjistil, že jsem nebyl první. V podstatě jsem tedy jenom objasníl jednoduché principy proč to tak funguje a jak toho nejlépe využít, aby nedocházelo k vnitřním elektro-indukčním konfliktům k jakým nutně dochází v předešlých konstrukcích, které elektricky neoddělují to, co tady nazývám primární a sekundární vinutí. Předešlé sice jde do více než 100% efektivnosti, v jednom z patentů je to slušně doloženo, ale nutně se to hádá a výsledek je problematický.

Ty originální patenty uvádím na své Kanadské webpage. Tady jsem to nedával, protože jsou zase v angličtině. Takže kdo ji má, může si to prolézt vše na mém webu, který je tu uveden, a kdo anglinu nemá, tomu je to stejně platné jak mrtvýmu zimník.

Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Je to dobrý, až na tu paměť...

Příspěvek od Ilem »

jeff píše: Prozatím k této problematice nemám co napsat, protože to nemám odzkoušené, ale postavit aspoň základní model mašinky se dvěma jádry a něco taky změřit snad nebude problém.
A co jinak? Hnuly se v tomto směru někde ledy?

Jeff
Jeffe, pokud naměříš 100 procentní účinnost, přijedu se ti osobně poklonit.
Slávku, u pantentů se neověřuje funkčnost, ale pouze novost. Vždyť si namaluj magnetické toky, ale všechny, ne jen ty, které se ti hodí do teorie a pak chvilku počítej. Není to tak složité. Myslím, že ti, co se neozvali nechtěli být nezdvořilí.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Je to dobrý, až na tu paměť...

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Ilem píše:
jeff píše: Prozatím k této problematice nemám co napsat, protože to nemám odzkoušené, ale postavit aspoň základní model mašinky se dvěma jádry a něco taky změřit snad nebude problém.
A co jinak? Hnuly se v tomto směru někde ledy?

Jeff
Jeffe, pokud naměříš 100 procentní účinnost, přijedu se ti osobně poklonit.
Slávku, u pantentů se neověřuje funkčnost, ale pouze novost. Vždyť si namaluj magnetické toky, ale všechny, ne jen ty, které se ti hodí do teorie a pak chvilku počítej. Není to tak složité. Myslím, že ti, co se neozvali nechtěli být nezdvořilí.
Ileme, jeden ten patent na Lenless generátor ve skutečnosti naměřené hodnoty udává. Co Ti k tomu ještě mohu říct? To, že to není obvyklé je naprosto pravda, jenže sem tam nějaký to udělá pro přesvědčivost, či co. Vím o jednom dalším takovém, a to jsou dva patenty R. O. Beckerovy metody na regeneraci ztracených tkání at' už po úraze, nebo po ztrátě díky infekci, nebo kombinaci obou. Uvedl to do takového detailu, že se to dá skutečně spáchat i doma. Nedej se prosím tě svést tím, co dělají "všichni", tama cesta k novým věcem nevede.

Co zde uvádím je princip, nikoliv dokonalý popis dokonalého výrobku. To, s čím ty argumentuješ se dá zase velice lehce obejít. To, jak to obejít, mám prakticky ověřené, protože je to součástí mého jiného komerčního vynálezu. Nehodlám nikomu napovídat tímto směrem.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Takže dobrá,

Příspěvek od jeff »

pánové, děkuji vám za odpovědi, prozatím nemá velký smysl o tom polemizovat, lepší by bylo postavit několik replik různými lidmi, každý má jinou představu a zkušenost a porovnat si výsledky. Z toho, co je zřejmé a viditelné, je konstrukce možná. Co s těmi dalšími věcmi, které vidět nejsou snad nakonec taky poznáme, co dělat a že tam toho bude víc, o tom se nedá pochybovat.
Ileme, Ty se už jezdíš klanět? Ty už nevaříš a nejíš své boty? :lol:

Jeff


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Takže dobrá,

Příspěvek od Ilem »

jeff píše: Ileme, Ty se už jezdíš klanět? Ty už nevaříš a nejíš své boty? :lol:

Jeff
Až jednou sníš své boty, pochopíš, že mnohem příjemější je se poklonit.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

vysavačový generátor

Příspěvek od jeff »

Prohlížel jsem Slávkovy odkazy na americké patenty a objevil tam taky jednu konstrukci, kterou jsem někdy před dvěma roky zkoušel sestavit, když mě zajímal phi generátor. Žádný toroid nebyl tehdy k dispozici, tak než se nějaký naskytl, rozhodl jsem se, že vyzkouším něco podobného a napadlo mě použít jádro z vysavače. Jenom jednoduše, dva malé neodymy z rákosnických šukacích baterek a dvě cívky po asi 150z jedničky drátu. Na svoji jednoduchost mě to docela překvapilo, podle svých možností jsem naměřil účinnost kolem 80%.
Když se mi pak dostalo originálního toroidu a též jsem to sestavil, nestálo to skoro za nic, ani to nemělo smysl měřit. Mohlo mě to napadnout rovnou, ale aspoň jsem si to taky vyzkoušel.
Na Lenzův generátor podle Slávka mám zatím připravené dva tranďáčky. Jsou vyrobeny z plechů EI25, tak jsou dost malé, ale těch transformátorů z nich mám asi 1200kg, tak je aspoň jeden na něco využitý. Zítra budu pokračovat na rotoru a pohonu.
Ještě přikládám obrázky vysavačového generátoru.

Jeff
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

a přece jen se točí

Příspěvek od jeff »

Proč by se netočil, když dostává proud, teda jako ten hnací motorek. Sestavil jsem takovou základní verzi na testování. Tranďáčky mají průřez jádra 2cm2, cívky po 320z drátu 0,6mm. Podkovu jsem sestavil z běžné oceli, má tvar ležatého písmene H, na jejích koncích, pólových nástavcích, jsou 4 magnety, prozatím feritové anizotropní průměr 27mmx6mm, remanence 350mT, mezery od traf cca 2,5mm. K nějakému měření jsem se zatím moc nedostal, dneska nestíhám. Při sestavě magnetů, že horní polovina má S póly a spodní polovina má J póly bylo napětí na jedné sekundární cívce 0,225V, na primární 0,34V. Když jsem dal magnety střídavě, má sekundární cívka nepětí 0,35V, primární 1,55V. Při zátěži žárovkou 6V/0,8A na sekundární cívce je její napětí 0, na primární 1,9V. Při zátěži primární cívky je její napětí 0, na sekundární 2,1V.
Tranďáčky jsou počítány pro běžný provoz ze sítě na 12V, jelikož feritové magnety jádro nenasytí, je i napětí uměrně menší. Podle doposud naměřených údajů se to chová dost zvláštně. Prozatím nějaké napětí, ale žádný výkon, zítra budu pokračovat.

Jeff


Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

další sestava

Příspěvek od jeff »

U sestavy podle Slávka jsem se už dalších lepších výsledků nedočkal, ani když jsem feritové magnety vyměnil za neodymy. Tada lepší to bylo, ale ne tak, jak bych si představoval. Rozhodl jsem se proto vyzkoušet ještě jinou sestavu, která spočívá jen v otočení trsnsformátorů o 90 stupňů, tak že magnety se vlastně pohybují podélně okolo jäder. Podélně to přímo není, záleží na průměru rotoru. Je to tak něco mezi phi generátorem a Slávkovým generátorem. Transformátor je stejný a výsledky jsou taky velice podobné u obou sestav. Vyniká tady závislost zátěže jedné cívky na výkonu druhé. Napětí na prázdno se pohybuje kolem 0,6V na obou cívkách (na rozdíl od Slávkova generátoru, kde dominuje primární cívka). Při zátěži jedné cívky (opět žárovka 6V/0,8A) její napětí klesne na nulu, u druhé cívky na prázdno vysoupí napětí na cca 6V. Pokud tuto druhou cívku vyzkratujeme, napětí na první cívce se zátěží vyroste na asi 3V a žárovka žhne. Když zapopjíme na každou cívku stejnou zátěž ( zase žárovku), zůstane na obou nepětí 1V a obě žárovky lehce žhaví. Takže asi tak 1W na cívku. Cívky jsou navinuty drátem 0,6mm, což odpovídá při proudovém sycení 2,5A/1mm2 proudu 0,8A. Přesto, že je tedy proud optimální, obě cívky už po krátkém provozu, cca 1min. dostanou poměrně rychle vyšší teplotu, což je za běžných podmínek neobvyklé.
To je zatím asi tak vše, co jsem stihnul vyzkoušet. Mezi tím nám začal blbnout chladicí agregát na předchlazení a jeden výborný soused na nás poslal udání na radnici, tak mám zase trochu jinou zábavu.
Zkoušel taky ještě někdo něco? Přkládám pár obrázků.

Jeff
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Odpovědět

Zpět na „Sekce "Nadšenců"“