Magnetický Generátor

Magnetické motory, apod.
Odpovědět
Jerry.M
Starší člen
Příspěvky: 174
Registrován: úte 06 led 2009 11:32
Bydliště: DCA
Dal: 2 poděkování
Dostal: 13 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Propojení cívek, hystereze, ...

Příspěvek od Jerry.M »

adam.benda píše:Přemýšlím ještě o tom,
jestli to relé není spíš "propojovačem" mezi oběma cívkami, nežli zkratovačem. Sepnutím jakoby jedna cívka napájí druhou... Slovo "napájí" asi není úplně vhodné, těžko říct, co přesně se tam děje, ale zkrátka jestli to relé je jaksi nepropojuje do paralelního zapojení... Ale asi nemám dost bystré oko.

Hysterezi jsem zmiňoval já.. Trkly mě do očí ty šrouby a-la jádra cívek. Měly by vykazovat zbytkovou magnetizaci, což jsem hned usoudil, že je nežádoucí, ale třeba je to naopak a je toho nějak využíváno.

Otázka ještě je, jestli jsou oba magnety natočené stejným směrem... (jestli mají stejně póly)

Jeffe, držím pěsti, rád bych se angažoval mnohem víc, i zcela osobní přítomností, ale je to teď složité, stěží si dělám čas alespoň na příspěvky..

Pokud by to nešlapalo hned, neztrácet naději, určitě to nějak doladíme. :pivko:
Určite nebudú otočené rovnako. :pivko:


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Bingo

Příspěvek od adam.benda »

huhu píše:No a ještě si všimni, ve kterém okamžiku se to stane. Zrovna, když pořebuješ zařídit, že se magnet nevrátí k cívce.....
Bingo ;) Tedy alespoň doufám..., že bingo...

V tu chvíli relé vyzkratuje obě cívky, což je opačný proud a pokud mohu takto střelit od boku, tak opačný proud možná vyvolává opačné pole působící odpudivě od cívek na magnety. Rotor má pak tedy tendenci pohybovat se pryč od cívek. Udělá půl otáčky a znova... Naindukuje se napětí, po opuštění cívek se vyzkratuje, což rotor odpudí a pořád takhle dokolečka.

Pár měsíců mi podobný nápad poletuje v hlavě, ale odsunul jsem to kamsi dozadu s usmyslením, že odpudivé síly na rotor by nebyly dostatečně velké. Zdá se, že jsem se unáhlil. :shock:

Jedna věc mi ale nejde do hlavy.. V cívkách se průletem magnetů naindukuje napětí, ale toto napětí by mělo ihned vymizet. Je zvláštní, že zkratovací obvod ještě má co zkratovat... Napětí by mělo být dávno pryč. Chybí mi tam zkrátka nějaká kapacita.
Jerry.M píše:Mám taký dojem, že tie ledky sú tam len pre efekt.
Jasně, LEDky budou jen na efekt, aby pozorovatel viděl, že to vyrábí šťávu. ;)
Ale jsou trochu zbytečné 2 LEDky na obou stranách, prakticky jsou paralelně zapojené, stačila by jedna..
(A nebo jedna odchytává jednu půlvlnu a druhá druhou půlvlnu střídavého naindukovaného napětí.)


Jerry.M
Starší člen
Příspěvky: 174
Registrován: úte 06 led 2009 11:32
Bydliště: DCA
Dal: 2 poděkování
Dostal: 13 poděkování
Kontaktovat uživatele:

zapojenie

Příspěvek od Jerry.M »

Bližšie som neskúmal zapojenie drátov na videu, ale tie zapojenia čo sem dali huhu a adam nie su rovnaké.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: zapojenie

Příspěvek od adam.benda »

Jerry.M píše:Bližšie som neskúmal zapojenie drátov na videu, ale tie zapojenia čo sem dali huhu a adam nie su rovnaké.
Ať se dívám jak se dívám.. Ta zapojení jsou zcela stejná.


Martanko
Stálý člen
Příspěvky: 47
Registrován: pon 23 kvě 2011 22:57
Bydliště: Pivo Plzen
Dostal: 2 poděkování

zapojenie

Příspěvek od Martanko »

Zapojenia su identické aj z videom !!!!


Drevený Martinko
Jerry.M
Starší člen
Příspěvky: 174
Registrován: úte 06 led 2009 11:32
Bydliště: DCA
Dal: 2 poděkování
Dostal: 13 poděkování
Kontaktovat uživatele:

zapojenie

Příspěvek od Jerry.M »

Obrázok od huhu, cievky sú navzájom prepojené. Mag. spínač skratuje cievky.
Na obrázku od adama magneticky spínač prepája obidve cievky.


Jerry.M
Starší člen
Příspěvky: 174
Registrován: úte 06 led 2009 11:32
Bydliště: DCA
Dal: 2 poděkování
Dostal: 13 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Zapojenie

Příspěvek od Jerry.M »

Máte pravdu, bez okuliarov som si nevšimol tej bielej prepájacej čiary a neuvedomil si, že na spínač idu tri dráty a nie dva. Z toho vyplíva, že aj malá chybička ovplyvňuje výsledok.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

LEDky pomáhají

Příspěvek od adam.benda »

Ty LEDky možná nakonec nejsou jen na ozdobu. Představují zátěž, která (jak praví Lenzův zákon) vyvolává v cívkách opačné magnetické pole, které po průletu magnetu kolem cívky podporuje jeho pohyb pryč od cívky.

Když budu opravdu hodně odvážný, tipnu si, že s větší zátěží (než jsou jen 2 LEDky) by to lítalo dokonce i bez toho zkratovače. Ale to jsem asi přestřelil.


Martanko
Stálý člen
Příspěvky: 47
Registrován: pon 23 kvě 2011 22:57
Bydliště: Pivo Plzen
Dostal: 2 poděkování

zatial nič..

Příspěvek od Martanko »

Nejde to takto asi tam musia byt tie magnety kruhové...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Drevený Martinko
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: zatial nič..

Příspěvek od poota »

Martanko píše:Nejde to takto asi tam musia byt tie magnety kruhové...
Aj to "nič" je odpověď :good:

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: zatial nič..

Příspěvek od adam.benda »

Martanko píše:Nejde to takto asi tam musia byt tie magnety kruhové...
Možná ne..
Nedával bych rotor moc nízko, ať magnety nejsou příliš blízko cívkám. Zkoušel bych pořád postupně zvyšovat dištanc.

Ty cívky.. Co jejich jádra? To jsou jejich původní jádra? (Pak budou asi magneticky měkké a já bych ještě pořád nevylučoval tu otázku, jestli chodu nepomáhá magneticky tvrdé jádro - šroub - ocel - jež si ponechává nějakou remanentní magnetizaci. Ale to bych řešil až později.. To je spekulování na neděli.)

Nechci být tlachal, co jen mudrcuje a nic jinak nedělá, ale když se s tím děláš, což je velice hodnotné, chtěl bych přispět alespoň nějakými nápady.

Jinak moc pěkná práce! :good:

Poota to říká dobře. Jen díky dílčím "neúspěchům" to budem moct dotáhnout do úspěchu. :good:


Martanko
Stálý člen
Příspěvky: 47
Registrován: pon 23 kvě 2011 22:57
Bydliště: Pivo Plzen
Dostal: 2 poděkování

hmm

Příspěvek od Martanko »

no s tým jadrom to može byt tak, to su cievky na 48V z relátka možno to je málo...a možno tie neodimy su na prd lebo su velmi silné...sakra len uvaha...


Drevený Martinko
cimirek
Zasloužilý člen
Příspěvky: 493
Registrován: čtv 15 čer 2006 5:56
Dal: 258 poděkování
Dostal: 213 poděkování

Re: Bingo

Příspěvek od cimirek »

adam.benda píše:...
(A nebo jedna odchytává jednu půlvlnu a druhá druhou půlvlnu střídavého naindukovaného napětí.)
Zastavíli se video ve vhodný okamžik, je vidět, že svítí obě LED najdnou. Na obrázku je současně rameno rotoru prakticky kolmo k ose cívek. Proto si také myslím, že magnety jsou orientované k cívkám stejným pólem.


huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: cimirek

Příspěvek od huhu »

Martanko píše:len tu led diodu na pravo maš opačne inak to sedí podla videa....
no , jestli jsou obě cívky motané stejně a oba magnety mají stejnou polaritu , tak i diody by měly být stejně a podle plošky na diodách ( jestli jsem to odpozoroval dobře , jsou stejně ).

Otázka : v tvém experimentu - je nějaký okamžik , kdy se naindukuje dost velké napětí na to , aby LED blikly ?
adam.benda píše:Ty LEDky možná nakonec nejsou jen na ozdobu. Představují zátěž, která (jak praví Lenzův zákon) vyvolává v cívkách opačné magnetické pole, které po průletu magnetu kolem cívky podporuje jeho pohyb pryč od cívky.
všimni si , když krokuješ visdeo , v jaké poloze magnetů LED svítí. Zejména 1:28 a 1:53

Víš co by se stalo . kdybys měl supravodivou cívku ? Mohl bys v ní uchovávat elektřinu libovolně dlouho . Prostě by se beze ztrát " honila dokola " ;)
Chápeš co tím chci říct ?


Martanko
Stálý člen
Příspěvky: 47
Registrován: pon 23 kvě 2011 22:57
Bydliště: Pivo Plzen
Dostal: 2 poděkování

hej hej

Příspěvek od Martanko »

Ledky pekne blikaju...ked točím cdčkom :)


Drevený Martinko
Odpovědět

Zpět na „Magnetismus“