Magnetický Generátor

Magnetické motory, apod.
Odpovědět
Martanko
Stálý člen
Příspěvky: 47
Registrován: pon 23 kvě 2011 22:57
Bydliště: Pivo Plzen
Dostal: 2 poděkování

adame

Příspěvek od Martanko »

si napsal...
Čas 1:47 a předčasné bliknutí
LEDky nutně nemusí bliknout až při přeletu magnetu přímo nad cívkou. V čase 1:47 bliknou, protože se magnety najednou začínají přibližovat k cívce, byť ještě z větší vzdálenosti. Pokud navíc v těch šroubech zůstává nějaká remanentní magnetizace a je to pravděpodobně magnetizace opačná než magnet předtím zmagnetoval (opačná proto, že cívky jsou pak ještě vyzkratovány a tím se v nich vytvoří opačné mag. pole), pak i přibližování magnetu z větší vzdálenosti může vyvolat poměrně značné naindukování (protože remanentní pole cívky a pole magnetu jsou vzájemně opačná). Magnety navíc vypadají docela silné, byť jsou to jen feriťáky.

Vyskušam to tam dat šroby namiesto jadra z relátka...ale musím ti protirečit tým, že ak sa pohybuješ pomali ako v tej chvíli 1:47 tak ledky nebliknu bez napájania ani ked
máš cievku na 220V a skušal som to z magnetom 12x30x20 neodym a ten je brutálne silný a v takej vzdialenosti od cievky ledka ani neblikne ...nie to ešte ked tam je slabí ferit...možno a to je podla mna posledná požnost dat tam tie šroby namiesto tých jadier, aby to malo zbytkové mag.pole...zhruba ako dynamo...
ten moj potrebuje 0,375W aby sa sám točil...roztočí sa na niaké otáčky a potom už jaz.relé nestíha tak sa otáčky ustália...No a další argument..ked odpojíš ledky tak ti iskrý jaz.relé...oni sa žiavia tým spetným napetím...


Drevený Martinko
huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

martanko

Příspěvek od huhu »

Pomohl by osciloskop. Vzhledem k nízké frekvenci by se to možná dalo i PC přes zvukovku.... (bez toho acu)
máš možnost to zaznamenat ?


Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

cívky

Příspěvek od jeff »

Jsem to tady včera a dneska všechno četl a nemám z toho radost. Martanko postavil repliklu a začátek toho videa vypadá velice pěkně, ale na konci, no fuj! akumulátory! a navíc tomu dávají energii, namísto aby se z toho dobíjely..... Jinak ale provedené pěkně.
Taky jsem se k tomu na chvíli včerea dostal a vybíral materiály. Nejdřív se mi povedlo rozebrat magnetron. Má nádherné toroidní magnety a přes to, že jsou feritové, tak jak jsou velké, mají slušnou sílu. Dále jsem vybíral cívky. Ty malé z relátek RP700 apod. mají malou indukci a aby se udělala ta správná napěťová špička, musí se popužít neodym, jinak dioda neblikne. Hledal jsem dál a našel v hodně starých zásobách velké cívky z relátek s několika tisíci závitů a to pak teprve bylo ono, stačí okolo jádra přejet feritem a dioda reaguje. Diodě je šuma fuk, jak se připojí, při každém přejezdu magnetu kolem jádra se vytvoří obě půlvlny.
Jelikož mám na stole neskutečnej bordel, jak uklízím dílnu, tak nemám kam postavit měřáky, abych třeba změřil indukčnost, nebo se podíval na osciloskopu. Ale nakonec jak vlastně funguje svítivá dioda? Je-li zapojena tak, aby svítila, má ne katodě + a na anodě - je tedy v zavřeném stavu a chová se podobně jako zenerova dioda s nízkým zenerovým napětím. Při překročení tohoto napětí nastane lavinový průraz a dioda svítí. Při opačném zapojení dioda vede, je v otevřeném stavu a napětí na ní je asi 1,4V. Co na to říká cívka? Musí z toho být mrzutá, protože a't udělá jakýkoliv impuls, je prakticky zkratovaná. Tak si říkám jaký vlastně význam tam může mít ten jazýček, i když ten ty cívky vyzkratuje opravdu na nulu.
Dál jsem se včera nedostal, pak jsem hledal vhodné mechanické díly a v podstatě je mám, tak si dneska budu hrát dál.

Jeff


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: cívky

Příspěvek od poota »

jeff píše:.. Tak si říkám jaký vlastně význam tam může mít ten jazýček, i když ten ty cívky vyzkratuje opravdu na nulu.
..
:good:
On ten jazýček může mít podobný význam, jako kontakty přerušovače - ty vlastně taky "jenom" vyzkratují primární vinutí zapalovací cívky.
Tady můžou hrát roli i ty prstencové magnety. Jsou dost "široké", takže můžou propojovat ty cívky po určitou dobu do jakéhosi transformátoru, kdy se navzájem ovlivňují, předávají si energii. Ten jazýček má možnost štelování "předstihu" a nějak to funguje líp, když není zrovna uprostřed. Taky bych mu (jazýčkovi) zkusil přidat paralelně malý kondenzátor - když už jsme se dostali k tomu přerušovači.
Při dvou cívkách a dvou prstencích vznikají impulzy současně - třeba by byly lepší ty prstence tři, aby se impulzy střídaly :?:

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Jerry.M
Starší člen
Příspěvky: 174
Registrován: úte 06 led 2009 11:32
Bydliště: DCA
Dal: 2 poděkování
Dostal: 13 poděkování
Kontaktovat uživatele:

video

Příspěvek od Jerry.M »

Snažil si sa. Ak to je podvod, zaujímal by ma dôvod prečo niekto také video natočí. Predajca magnetov to isto nebude, pretože konšťrukcia je jednoduchá a sú tam len dva použité magnety.


Martanko
Stálý člen
Příspěvky: 47
Registrován: pon 23 kvě 2011 22:57
Bydliště: Pivo Plzen
Dostal: 2 poděkování

Re: video

Příspěvek od Martanko »

Jerry.M píše:Snažil si sa. Ak to je podvod, zaujímal by ma dôvod prečo niekto také video natočí. Predajca magnetov to isto nebude, pretože konšťrukcia je jednoduchá a sú tam len dva použité magnety.
No skušal som to aj z magnetymi ako hovoril jeff, ani s nimi to nejde..

že by škodoradost??? takých ludí je vela...alebo su chorý a veria tomu podvodu aj oni... :bhead:


Drevený Martinko
huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Sogno o realta

Příspěvek od huhu »

Tizziano je podle videí a stránce o robotu Calipo technicky zdatný umělec
Sám pod to video napsal - "sen nebo realita "

emajl tam má uvedený ......

Já jsem už napoprvé psal , že to je konstrukčně bezkartáčový motor.
Nemusí jít nutně o škodoradost , může to být od něho popíchnutí , žert.


Takže i kdyby nás to jen naučilo něco nového , beru to pozitivně

P.S. - ten osciloskop řekne hodně a kdybys prosím udělal ten pokus s magnetem , co jsem psal do SZ , tež by to pomohlo . já sám se k tomu dostanu až po neděli ....


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Tizziano

Příspěvek od adam.benda »

Tenhle motor je jako rovnice, do který se musí nacpat tak 100 různých proměnných a pak z toho teprve něco vyleze.
Tím chci říct, že když tam dáš šrouby, třeba LEDky opět nebliknou tak, jako blikly na videu v 1:47. A třeba se to opět s tím nebude točit, ale to neznamená, že je důvod toho nechat.
Martinako píše:... ale musím ti protirečit tým, že ak sa pohybuješ pomali ako v tej chvíli 1:47 tak ledky nebliknu bez napájania ani ked
máš cievku na 220V a skušal som to z magnetom 12x30x20 neodym a ten je brutálne silný a v takej vzdialenosti od cievky ledka ani neblikne ...
Je možné, že to na dálku neblikne ani s těmi šrouby, ale stejně bych tohle zásadně nepoužíval jako rozhodující kritérium, zda jde o podvod či ne...
jeff píše:... je tedy v zavřeném stavu a chová se podobně jako zenerova dioda s nízkým zenerovým napětím. Při překročení tohoto napětí nastane lavinový průraz a dioda svítí. Při opačném zapojení dioda vede, je v otevřeném stavu a napětí na ní je asi 1,4V. ...
Třeba se mýlím, ale v tomhle případě nějak předpokládám, že k "průrazu" diody v závěrném směru nedochází.
jeff píše:... Tak si říkám jaký vlastně význam tam může mít ten jazýček, i když ten ty cívky vyzkratuje opravdu na nulu. ...
Zkratování na úplnou nulu znamená, že se v cívkách vytvoří zcela opačné pole. Cívka pak odpuzuje magnet na rotoru, který už je sice na cestě pryč, ale cívka ho postrčí ještě víc pryč. Třeba i tolik, že rotor udělá půlotáčku k další cívce a znova se to opakuje.
poota píše:... Ten jazýček má možnost štelování "předstihu" a nějak to funguje líp, když není zrovna uprostřed. ...
Cívce nevydrží to naindukované napětí moc dlouho, proto pokud chceme vyvolat opačné pole odstrkávající magnet pryč, musíme cívky vyzkratovat včas, dokud v nich ještě je něco naindukováno. Když je ten magnetický spínač uprostřed, už je moc pozdě (naindukované napětí už je vytraceno) a navíc, rotor by sepnul spínač v poloze značně daleko od cívky, pole cívky by na něj nedosáhlo, aby se ho pokusilo odstrčit.
poota píše:... Při dvou cívkách a dvou prstencích vznikají impulzy současně - třeba by byly lepší ty prstence tři, aby se impulzy střídaly :?: ...
Když jsem tenhle princip před časem vymýšlel, došel jsem k tomu, že dvojice cívek a dvojice magnetů je nejideálnější počet. On je to takový specificky "duální systém"... Teď už si úplně dopodrobna nevzpomínám, jak přesně jsem k tomu došel, ale je potřeba se zamyslet nad tím, že ty cívky jsou vzájemně paralelně připojené a fungují současně. Současně naindukují napětí a současně odpudivou silou odstrkávají rameno rotoru dál. Jak nalevo, tak napravo v jeden moment. Čím víc se bude zvyšovat počet cívek & magnetů, tím víc se to bude všechno navzájem blokovat (už jenom těmi odpudivými silami). (Na dráze ramena rotoru bude příliš blízko nastražena ještě ne úplně "vyhaslá" odpuzující cívka.)
Pouze matně vzpomínám, ale k něčemu takovému jsem přibližně došel.


Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

diody

Příspěvek od jeff »

Aby se dioda prorazila vysokým proudem, musel by na cívce být napěťový impuls několik V a taky tvrdší, než tam je. Pomocí měkkého zdroje vyššího napětí (řádově stovky V) se měří průrazné napětí na tranzistorech (údaj U CE0 a U CB0) a taky se neprorazí. Pak máme lavinové generátory strmých pulsů. V běžném provozu diod LED se přece používá předřadný odpor, který ten proud omezuje, ale tady je produkce výkonu na cívkách minimální, proto diodám neublíží.

Jeff


huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

diody

Příspěvek od huhu »

Přestal jsem to video krokovat a podival se na něj vcelku.
Frekvence blikání diod jako by neodpovídala cvakání relátka. Cvkání se zrychluje , ale blikání nee.

Otázka je , jestli za to můžou fps. Zvuk má vlastní stopu nezávislou na obrázkách. Takže by to mohlo být tím , že některá bliknutí jsou při zavřené závěrce. Jestli ne , tak je to fake.

Co na to martin11 , nebo jiný odborník ?


cimirek
Zasloužilý člen
Příspěvky: 493
Registrován: čtv 15 čer 2006 5:56
Dal: 258 poděkování
Dostal: 213 poděkování

Re: Tizziano

Příspěvek od cimirek »

A co ta plechová podložka, nebo vlastně oplechované prkýnko. Přes ten plech se asi taky magn. pole jader do cívek přenese. I když asi jen velmi málo vzhledem ke vzájemné vzdálenosti plechu a magnetů.


Martanko
Stálý člen
Příspěvky: 47
Registrován: pon 23 kvě 2011 22:57
Bydliště: Pivo Plzen
Dostal: 2 poděkování

Re: diody

Příspěvek od Martanko »

huhu píše:Přestal jsem to video krokovat a podival se na něj vcelku.
Frekvence blikání diod jako by neodpovídala cvakání relátka. Cvkání se zrychluje , ale blikání nee.

Otázka je , jestli za to můžou fps. Zvuk má vlastní stopu nezávislou na obrázkách. Takže by to mohlo být tím , že některá bliknutí jsou při zavřené závěrce. Jestli ne , tak je to fake.

Co na to martin11 , nebo jiný odborník ?
s tým fps to je takto...ak sa frekvecia blikania diody bude blížit ku 25fps tak to samozrejme budeš vidiet ako keby nerovnomerne blikala...tak isto záleží kolko snímkovou kamerou to točíš...robí to vždy pri násobku frekvencie alebo ked ju vydelíš...


Drevený Martinko
Martanko
Stálý člen
Příspěvky: 47
Registrován: pon 23 kvě 2011 22:57
Bydliště: Pivo Plzen
Dostal: 2 poděkování

uvaha

Příspěvek od Martanko »

Ak prechádzaš pomali magnetom nad cievkou tak magnet sa snaží pritiahnut ku jadru cievky ,,,ak cievku zapojiš na druhu cievku a začneš točit tak na cievke je 0,2V a spetné napetie bliká do ledky...čiže napetie ktoré sa tam naindukuje je tak malé že nemože vytvorit protipol na odpudenie magnetu ktorý je tahaný ku jadru cievky....možno to vyskušat nie z 1800zavitmi ale 18 000 z. ale to by bola cievka asi na 480voltov...


Drevený Martinko
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Magnet nad cívkou

Příspěvek od adam.benda »

LED dioda dokonce ani nemůže bliknout přesně ve chvíli, kdy je pohybující se magnet přesně nad cívkou (!)

Když přibližujeme magnet k cívce, indukuje se jedna půlvlna.
A jakmile jsme přesně nad cívkou a odjíždíme s magnetem pryč, začíná se indukovat druhá půlvlna - ta opačná.

Správně možná někteří odvozujete, že tedy jakmile je magnet přesně nad cívkou, tak v tu chvíli je "okamžitá" hodnota indukovaného napětí nulová. (Protože dochází k přehoupnutí mezi jednou a druhou půlvlnou .. jak jinak než přes hodnotu nula.)

Chápu, že to možná zní neuvěřitelně, ale je to tak, takhle vypadá elektromagnetická indukce.

Navíc, spousta aspektů se nám neustále mění, neustále je napřklad různá remanentní magnetizace šroubů v průběhu točení motoru, takže jsou pak o to ještě víc odlišné chvíle, kdy LEDka blikne. S cvakáním magnetického spínače to už vůbec nelze porovnávat a jak huhu správně zmínil, ještě větší bordel v tom dělá vzorkování videa i zvuku, co se týče nahrávky.

Pro názornost jsem pro vás udělal grafické znázornění toho, jak indukování vypadá, když magnet prolítne kolem cívky.

Už je to srozumitelnější, proč třeba v minutě 1:47 blikne dioda, i když magnet není nad cívkou?

Navíc přesné děje v tomhle zařízení jsou předem dost nevypočítatelné..
Vždyť jsou to dvě cívky zapojené paralelně. Tam hrají roli milisekundy, ve vyšších otáčkách možná i mikrosekundy a rotor bude mít alespoň pár desetin mm geometrickou nesouměrnost, takže v měřítku milisekund nepřiletí oba magnety k cívkám zcela přesně stejně, ty cívky si tak mezi sebou různě střídají "dominantní postavení", nebo jakési prvenství. A ten boj bude závislý na dalších jinak velice jemných a drobných odchylkách.


Ještě k vaším posledním příspěvkům...

Plechová podložka hádám, že je hliník. Pokud ano, tak dochází k přenosu magnetismu mezi cívky asi jako vzduchem.. Tedy označil bych to pojmem "nijak". :)

10x více zavitů ... to dle mého může jenom pomoct. Zátěž se dá vždycky pak už nějak doregulovat, aby to dobře lítalo.


Nějaké větší placaté magnety, povídám. :shock: Je fuk, jestli obdélníkové nebo kruhové, ale ať dělají pole pěkně "zeširoka".


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Graf

Příspěvek od adam.benda »

Nejde mi ten graf standardně přiložit do příspěvku,
vkládám tedy takto...

Obrázek


Odpovědět

Zpět na „Magnetismus“