Magnetické Lineární Zrychlovače

Magnetické motory, apod.
Odpovědět
P4priX

Příspěvek od P4priX »

Aquarius1: To jsem viděl, ale nevěřím tomu :D

Akord: Jo, myslel jsem si to, ale jsou přece mechanismy jak pomocí V bran vézt kuličku pořád dopředu, a jelikož kdybychom udělali napojení na další bránu, vznikne nám ta přechodná problémová "díra", ale kdyby se to udělalo tak aby to jelo mírně do kopce a do další V brány by to spadlo přes okraj, tak v další to musí jet dál! Vždyť jsou i takové, kam stačí kulička vložit a už jede (bez popostrčení)... Napadá mě ještě jeden obrázek, za chvilku to sem hodím. Lovu Zdar :D


Uživatelský avatar
Aquarius1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1195
Registrován: ned 16 pro 2007 0:43
Bydliště: Planeta Země
Dal: 5 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Příspěvek od Aquarius1 »

To jsem viděl, ale nevěřím tomu Very Happy
Tak nějak, jen že je to dost podobný tvému obrázku jen bez těch schodů ;)


Věřím že v jednoduchosti bude ta pravá příčina neúspěchu dosavadního bádání,jelikož se bastlíme (a to i já) ve vymýšlení složitých mechanismů.
P4priX

Příspěvek od P4priX »

Mno, tak je to tu... Magnety vytáhnou kuličku až po klapku, která se pod zatížením kuličky zhoupne dopředu a kulička propadne do další brány. Klapka se zavírá po propadnutí kuličky vlastní vahou. Sakra tak mě láká to zkusit ale zas vyhodit ty prachy za magnety... :(

http://img407.imageshack.us/img407/3150/mm2zb7.jpg


P4priX

Příspěvek od P4priX »

Jo, je jasný že takovýhle věci mě nenapadnou, když to nemám "v ruce" a přemejšlím nad tím jen teoreticky ;)

Tak teda v tom případě bych tam místo tý klapky dal malej tunýlek kterej by naved kuličku dolů ( magnety by byly i za ním, aby se složením síly magnetu a gravitace dostala do tunýlku a propadla do další brány... to už musí jít :)


Uživatelský avatar
gromit
Zasloužilý člen
Příspěvky: 586
Registrován: pát 18 črc 2008 21:37
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gromit »

P4priX píše:Jo, je jasný že takovýhle věci mě nenapadnou, když to nemám "v ruce" a přemejšlím nad tím jen teoreticky ;)

Tak teda v tom případě bych tam místo tý klapky dal malej tunýlek kterej by naved kuličku dolů ( magnety by byly i za ním, aby se složením síly magnetu a gravitace dostala do tunýlku a propadla do další brány... to už musí jít :)
zdravím dalšího magneťáka - jestli ti nedělá problém angličtina (francouzština), tak tuhle problematiku už nedávno dost podrobně a prakticky řešil JL Naudin: http://jnaudin.free.fr/html/smotidx.htm - vycházel mu zisk přes 100%, ale uzavřený okruh stejně nedokázal postavit...

Každopádně je fajn, že uvažuješ, "co bys tam dal", ale dokud to tam opravdu nedáš, nic nepoznáš. Můžu potvrdit z vlastní zkušenosti - člověka něco napadne, chvíli si myslí, jak je geniální a jak je možný, že už to nenapadlo dávno někoho jinýho, pak se koukne na internet a buďto to tam najde (většinou...), nebo se dál raduje... - nebo zajde do dílny, tam pár dní to něco sestavuje aby nakonec zjistil, že z nějakého neznámého důvodu přehlídnul takovou bezvýznamnou maličkost, která ale zásadně brání tomu, aby se to točilo pořád a ne jen jednou-dvakrát.
Navíc magnetů - i docela silných - je dneska kolem spousta a zadarmo - stačí navštívit sběrný dvůr, kde když se rozumně domluvíš se správcem, můžeš si ze starých PC vykuchat magnetů (pevný disky, CD mechaniky) - nebo je můžeš běžně koupit - ferity i neodymové (třeba http://www.magsy.cz/page/154.magnet/) jsou za pár korun a v dnešní době to je i dobrá investice 8)

Já začínal s feritama z nábytkových dvířek, které mě stály asi půl hodiny, než jsem je vymontoval ze staré linky k likvidaci a vykuchal z plastových krabiček - máš tam hned i měkké železo, které se taky hodí...

Tak zdar a sílu - a nenech se odradit prvním zdánlivým neúspěchem!


Když to nejde silou, musí to jít ještě větší silou!
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

P4priX:
Martin11 to vystihl: ..tak vlastní váhou nespadne !!!! přicucne se někde nahoře....protože by jinak nahoru nevyjela..

Tunel nic neodstíní, protože kulička uvízne na jeho vjezdu viz Martinova pripomínka. Navíc pri procesu musíš počítat s tím, že celková výška kuličky na konci by nemela být menší, než na začátku - pri takovém testu, kdy je rychlost na konci témer nulová (abychom bilanci nemuseli komplikovat zahrnutím pohybové energie na začátku a na konci). Jinak je bilance v mínuse.


tbest
Zasloužilý člen
Příspěvky: 444
Registrován: čtv 11 led 2007 0:55
Dostal: 1 poděkování

Re: jsem také snílek

Příspěvek od tbest »

martin11 píše: ....jo ta kulička...pokud vyjede až k té propasti....tak valstní váhou nespadne !!!! přicucne se někde nahoře....protože by jinak nahoru nevyjela....víš.... :lol:
Pěkně jste se rozjeli pánové. :lol: Pokud vám kulička nespadne a zůstane nahoře přichycená, jsou špatně úhly, vzálenosti, nebo síla magnetů vůči kuličce. Jednoduchý SMOT funguje! Kulička totiž na konci dráhy opustí magnetickou dráhu za pomoci naší matičky země. Koukám, že moc lidí to tu ani nezkusilo postavit. Nojo, vždyť je to vlatně blbost.
:bye:


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: jsem také snílek

Příspěvek od Akord »

tbest píše:Pokud vám kulička nespadne a zůstane nahoře přichycená, jsou špatně úhly, vzálenosti, nebo síla magnetů vůči kuličce. Jednoduchý SMOT funguje! Kulička totiž na konci dráhy opustí magnetickou dráhu za pomoci naší matičky země.
Od kdy funguje, snad odvčera, že bych se nestihl zaktualizovat? :) :) :) Už by na to jezdily hračky, nebo pokoutní traktorky, to by banky neuhlídaly. Pokud se k trvalému magnetu nechá letet magneticky vodivý objekt smerem nahoru, aby ho pritáhl, tak jsem ješte za nezmenených okolností jakživ nevidel, že by sám od sebe následne odpadl. Ale není tomu dávno, co me na to známý nachytal taky a moc me to zlobilo.
Já prece v predešlém napsal, že bilance je jiná, když kulička celkove leze zároveň dolu k té zemi. Pak se klidne muže na schodku od magnetu i odtrhnout. Smot má bilanci negativní proto, že na konci dráhy je kulička níže, než na začátku, pokud startuje z klidu. A pri popisu nebyl nikdo dostatečne porádkumilovný, aby napsal, s jakou pohybovou a polohovou energií kulička do soustavy vstupuje, a s jakou ji opustí. Jejich součet na konci není vyšší, než na začátku, jinak to delám ve velkém.

Prece ješte neco konkrétneji, napríklad podle http://jnaudin.free.fr/html/smotidx.htm
Prvne doporučuji všimnout si lavírování a nepomer ve vstupní výškové kóte, strední a výstupní. Pak si myslím, že, když kulička odstartuje z klidu bez postrčení a ne z kopce, tak nikdy do kolena nespadne tak, aby dále jela, ale se vrátí. Tbest, snad nechceš ríct, že tobe spadla a odjela? Kdyby to tady více lidí stavelo, tak jsou tady s tím porád tyto problémy. Na to nepotrebuji stavet smot, stačí dát kuličku do sklenené trubky, zda a kdy z ní vyletí. Postavení a úhly magnetu nehraje podstatnou roli. Pak máme ješte vírivé a hysterezní ztráty.


tbest
Zasloužilý člen
Příspěvky: 444
Registrován: čtv 11 led 2007 0:55
Dostal: 1 poděkování

Re: jsem také snílek

Příspěvek od tbest »

Akord píše:
tbest píše:Pokud vám kulička nespadne a zůstane nahoře přichycená, jsou špatně úhly, vzálenosti, nebo síla magnetů vůči kuličce. Jednoduchý SMOT funguje! Kulička totiž na konci dráhy opustí magnetickou dráhu za pomoci naší matičky země.
Od kdy funguje, snad odvčera, že bych se nestihl zaktualizovat? :) :) :) Už by na to jezdily hračky, nebo pokoutní traktorky, to by banky neuhlídaly. Pokud se k trvalému magnetu nechá letet magneticky vodivý objekt smerem nahoru, aby ho pritáhl, tak jsem ješte za nezmenených okolností jakživ nevidel, že by sám od sebe následne odpadl. Ale není tomu dávno, co me na to známý nachytal taky a moc me to zlobilo.
Já prece v predešlém napsal, že bilance je jiná, když kulička celkove leze zároveň dolu k té zemi. Pak se klidne muže na schodku od magnetu i odtrhnout. Smot má bilanci negativní proto, že na konci dráhy je kulička níže, než na začátku, pokud startuje z klidu. A pri popisu nebyl nikdo dostatečne porádkumilovný, aby napsal, s jakou pohybovou a polohovou energií kulička do soustavy vstupuje, a s jakou ji opustí. Jejich součet na konci není vyšší, než na začátku, jinak to delám ve velkém.

Prece ješte neco konkrétneji, napríklad podle http://jnaudin.free.fr/html/smotidx.htm
Prvne doporučuji všimnout si lavírování a nepomer ve vstupní výškové kóte, strední a výstupní. Pak si myslím, že, když kulička odstartuje z klidu bez postrčení a ne z kopce, tak nikdy do kolena nespadne tak, aby dále jela, ale se vrátí. Tbest, snad nechceš ríct, že tobe spadla a odjela? Kdyby to tady více lidí stavelo, tak jsou tady s tím porád tyto problémy. Na to nepotrebuji stavet smot, stačí dát kuličku do sklenené trubky, zda a kdy z ní vyletí. Postavení a úhly magnetu nehraje podstatnou roli. Pak máme ješte vírivé a hysterezní ztráty.
Ahoj Akorde.
SMOT jsem stavěl někdy před rokem. Byl něco přes 20cm dlouhý, s neodymy vzdálenými od sebe cca 8-6cm. Převýšení asi 4-5cm. Bylo to dost laborování, ale nakonec fungoval. Fígl je v tom, že dráha kuličky měla o trochu menší úhel stoupání, než magn. rampa, která se navíc lehce sbíhá. Dráha kuličky také musí být o něco kratší než dráha magnetů. Kulička by měla být dostatečně velká (já měl 22mm), aby k opouštění rampy na konci její dráhy pomohla gravitace. Použití skleněné trubky jsem zavrhl hned na začátku. Lépe se mi na míru zařezával duralový "U" profil z Obi. Vzhledem k tomu, že kulička spadla z 5-ti cm, byla její energie mizivá. Hraní se SMOTEM jsem zanechal, neb reakce okolí: "HMM, a co jako?" mi daly jasně najevo k čemu to je... Mě osobně stačí, že jednorampový mi fungoval a vím, že jej dokážu postavit znova, když budu chtít.
Měj se fajn.
Tom.


P4priX

Re: jsem také snílek

Příspěvek od P4priX »

tbest píše:Kulička totiž na konci dráhy opustí magnetickou dráhu za pomoci naší matičky země. Koukám, že moc lidí to tu ani nezkusilo postavit. Nojo, vždyť je to vlatně blbost.
Přesně o tom tady mluvím, musí to jít udělat tak aby vjela do toho tunelu a pomocí gravitace na naklněné rovině pokračovala v pohybu. :)
:shock: No to mě pos.. to vypadá hodně podobně jak jsem to myslel! Někdo cestoval do budoucnosti a ukradl mi moje myšlenky! :lol:

A je někdo podložený, že to funguje? Sakra, no teď mě to teda vzalo... Nechcete někdo sponzorovat chudého studenta? :lol:


P4priX

Příspěvek od P4priX »

Jo a ještě k tomu, že tu někdo říkal, že ta kulička nespadne ale zůstane nahoře... jak vysvětlíš tohle? http://cz.youtube.com/watch?v=xMb0OqK6g ... re=related

Věřím tomu že to funguje.


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

lego

Příspěvek od martin11 »

jo jo jo ...vysvětlovat ti to nebudu.....sám pochopíš, že....tu kuličku NĚKDO...musí vyzvednout ....tím vykoná tu práci kterou kulička spotřebuje.....vyplejtvá jí tím pádem z rampy.....kam se podělata energie na vyzvednutí....přeměnila se v teplo...fakt věř mi...jsem fotograf martin11 :lol: p.s. a že projede mezi magnety....tím žádnou energii nezískala...jen spotřebovala to malé postrčení....aby tedy jako ..hyjéééé
...a už ti nebudu nic vysvětlovat...seš furt jak malej....vem si magnety a nezlob....hraj si :idea:
...hele hele proč jseš hnusnej anonym ???vždyť registrace tuná je grátis !!!!


... věřím, že se " TO " povede ......
P4priX

Příspěvek od P4priX »

martin11 píše:jo jo jo ...vysvětlovat ti to nebudu.....sám pochopíš, že....tu kuličku NĚKDO...musí vyzvednout ....tím vykoná tu práci kterou kulička spotřebuje.....vyplejtvá jí tím pádem z rampy.....kam se podělata energie na vyzvednutí....přeměnila se v teplo...fakt věř mi...jsem fotograf martin11 :lol: p.s. a že projede mezi magnety....tím žádnou energii nezískala...jen spotřebovala to malé postrčení....aby tedy jako ..hyjéééé
...a už ti nebudu nic vysvětlovat...seš furt jak malej....vem si magnety a nezlob....hraj si :idea:
...hele hele proč jseš hnusnej anonym ???vždyť registrace tuná je grátis !!!!
Klííííd... Hnusnej anonym nejsem napsal jsem nick pod kterým sem všude... Zatím nevidím důvod proč se registrovat....

Ale on tu kuličku nepostrčil, jen pustil, začla se hýbat sama. do další brány by jen spadla tudíž by se musela taky začít pohybovat sama.. Magnety bych si vzal rád, když mi je dáš ;)


Uživatelský avatar
gromit
Zasloužilý člen
Příspěvky: 586
Registrován: pát 18 črc 2008 21:37
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gromit »

P4priX píše: ....
Ale on tu kuličku nepostrčil, jen pustil, začla se hýbat sama. do další brány by jen spadla tudíž by se musela taky začít pohybovat sama.. Magnety bych si vzal rád, když mi je dáš ;)
Hele P4priX - kdybys byl registrovaný, tak ti to napíšu jako SZ, ale takhle to jde do fóra - co děláš za školu? Já mám ČVUT elektro a dobře si pamatuju, že nás učili o konzervativním mg. poli... čili díky vzdělání věřím tomu, že to NEFUNGUJE - ale víra mi jaksi nestačí, tak po volných chvílích ZKOUŠÍM, jestli to opravdu nefunguje, nebo jestli náhodou v té krásné teorii (která ostatně taky vychází z nějaké původní experimentální zkušenosti?) není nějaká mezírka, kterou by šlo zneužít (využít) - jak jen to je - každá vědecká teorie musí být falzifikovatelná - čili platí jen potud, pokud se neukáže (pokusem?), že v nějakém speciálním případě neplatí a je nutno hledat nějaký obecnější popis, který bude zase platit do té doby, než někdo najde další problém - a tak dál a dál (proč by asi fyzici stavěli LHC a riskovali nový Big Bang :evil:, kdyby jim už bylo všechno jasný??). Nechci se opakovat, ale magnetů je fakt všude kolem spousta, lego se ti ještě možná taky někde povaluje, tak v čem je problém?

...a co Simson, ještě jezdí?


Když to nejde silou, musí to jít ještě větší silou!
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: jsem také snílek

Příspěvek od Akord »

tbest píše:Fígl je v tom, že dráha kuličky měla o trochu menší úhel stoupání, než magn. rampa, která se navíc lehce sbíhá. Dráha kuličky také musí být o něco kratší než dráha magnetů.
Já psal o pritahování objektu magnetem smerem nahoru do kopce, ale smot je v podstate o stahování objektu z kopce (pres mezikopec) pomocí magnetu.
Experiment lze pro overení lehce provést s kuchyňskou nerezovou naberačkou, která má rukojeť ve tvaru žlábku a kuličky z ložiska z predního kola bicykla o prumeru asi 6mm. Rukojeť je potreba podeprít v mírném stoupání, tak aby bez zarážky počáteční polohy(drobný nemagnetický predmet položený v žlábku) kulička jela viditelne smerem dolu. Není podstatné, zda rychle symetricky priblížím magnety rukama do žádané polohy, nebo tam magnety zajistím a pokládám kuličku. Není ani podstatné, zda kulička začíná tam kde magnety, nebo o neco dále s kratší dráhou ve smeru jízdy, než dráha vymezená magnety podél žlábku. Lze použít jakékoli 2 stejné magnety s délkou kolem 4cm (použil jsem ferit 40x20x10), prípadne i čtvercové, nebo kruhové, s obdélníkem se však pracuje lépe.
Podstatné na celém experimentu je to, že aby kuličky na konci žlábku spadla, tak musí být vetšina energie pole soustredena za prepadem, což není na první pohled videt. Pokud pole neprečnívá za prepad, kulička nepropadne. Napomáhá tomu jednak sbíhání a mírný presah magnetu až za úroveň prepadu, prípadne zkrácení dráhy ve smeru do kopce ješte pred prepadem. Aby se kulička nevrátila smerem k magnetu zpátky, tak její propad musí predstavovat vetší energii, než je vytažení magnetem do kopce. Pokud takto vznikne rozdíl energie, pak muže kulička ješte vystoupat mírný kopeček daný energetickým rozdílem pádu a vytažení magnetem. Je to o tom, že energie pádu (rozdílu výšek kuličky pred startem a na konci pokusu) musí být vetší, než bezvýznamné a vzájemne se energeticky rušící povytažení a pozdejší stáhnutí magnetem. Nafotil jsem to, jak stáhnu foťák, tak to sem hodím. Hezký hlavolam o padaní kuličky pres magnetické prekážky.


Odpovědět

Zpět na „Magnetismus“