Magnetické Motory

Magnetické motory, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

dodatek k modelu

Příspěvek od adam.benda »

.... Ještě k tomu mému modelu.. pravděpodobně by to skutečně nefungovalo a stalo by se následující: Levitující hřídel by se tlačil v kladném nebo opačném směru zelené šipky souřadnicového systému.. Ovšem.... jak o tom teď ještě přemýšlím... možná by to za určitých okolností skutečně fungovat mohlo.... ;)


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Zkušenost

Příspěvek od adam.benda »

nanopile píše:chcem zostrojiť hocijaký magnetický motor, ktorý bude skutočne fungovať. Úplne mi bude stačiť ak sa bude točiť a prekoná len vlastné trenie a odpor vzduchu. ... ... Potom špekulujme o výkone a použití. ....
I když to zní celkem logicky, není to tak úplně pravda.. Existují a budou existovat různé konstrukce, různé návrhy magnetických motorů a díky jejich teoretickému rozboru (výpočty atp.) můžeme zjistit určité parametry, jako třeba Mk... Ano, někdy to lze spočítat snadno, jindy je to docela fuška.. Já osobně dávám přednost tomu, aby byl danný návrh motoru určitým způsobem teorií "podchycen" a teprve potom, když mi čísla naznačují, že to bude ok, pouštím se do stavby. Pozor, nedávám výpočtům 100% zapravdu - vše se musí ověřit experimentálně, ale vždy se snažím co nejvíce vypracovat kvalitní teorém. Díky němu jsem schopen víceméně nahlédnout na parametry, které by motor mohl mít (= do jisté míry rozlišit, jak velký má smysl, ho stavět, chci-li jím např. pohánět alternátor).

Pro vaší případnou reakci, že výpočty jsou kničemu, jelikož se motor pravděpodobně vymyká fyzikálním zákonům:
Z fyzikálních vztahů lze vybrat primitivní zákonitosti, které víceméně lze použít při výpočtech (motor se jim nevymyká). ;)


ojozo
Stálý člen
Příspěvky: 54
Registrován: čtv 04 kvě 2006 12:25
Bydliště: SR

Re: Levitující rotor

Příspěvek od ojozo »

adam.benda> naco ti je levitujuci hriadel. Ak magneticky motor ma byt funkcny tak by aspon trenie v loziskach mal prekonat, inac je to k nicomu.
Ak chces levitujucu hriadel, tak sa staci pozret k leteckym modelarom ako vyvazuju vrtule.
Ak by si chcel skutocnu levitujucu hriadel tak sa pouziva v rotacnych zasobnikoch energie. Vyuziva sa tam rozmiestnenie magnetov v tzv. Halbachovom usporiadani ( http://en.wikipedia.org/wiki/Halbach_array ). Toto sa pouziva aj v magneticky levitujucich vlakoch.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Levitující rotor, Halbachovo uspořádání

Příspěvek od adam.benda »

ojozo píše:... naco ti je levitujuci hriadel. Ak magneticky motor ma byt funkcny tak by aspon trenie v loziskach mal prekonat, inac je to k nicomu. ....
Samozřejmě! Vůbec jsem neřešil věc levitace hřídele v souvislosti s magnetickým motorem. Ostatní se tu bavili o tom, zda lze nebo nelze připojit k levitujícímu hřídeli něco dalšího.. tak jsem se k tomu také vyjádřil.. Mimo téma magnetické motory (protože mag. mot. má smysl skutečně jenom tehdy, překoná-li v pohodě tření v ložiskách atp..).

Zajímavá věc to Halbachovo uspořádání.. Magneticky levitující vlaky? ..Koukám, že mi moderní svět nějak moc uniká :D


Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Díky za link na Roota. Ceny sú nižšie ako v Trenčíne ale nie je taký výber. Prečítal som si popis ku russian magnetic engine a malo by to fungovať aj z väčšími feritmi. Šupátko je na poslednej vzorke vraj ovládané elektromagnetom. Neviem prečo to tak komplikuje. Či je to nutné aby motor vôbec šiel. alebo ho len vylepšuje. Skúsim to spraviť z dlhou ojnicou a z plastu. Ak bude fungovať potom uvidím, čo ďalej.


1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Pro adama

Příspěvek od 1220 »

lajos píše:no konečně něco zajímavějšího, jenže ještě nejsem v důchodu abych vše vyzkoušel, možná že tento život na to stejně nestačí
Když to nejde teď, v důchodu to půjde 2x rychleji tzn vůbec. Určitě život nestačí, ale každý den malý kousek a je z toho strojek za chvilku.
Adame haloo máš hotovou hřídelku jako novou duralovou.
K.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

"málo" času

Příspěvek od adam.benda »

Ano je to tak. Stačí každý den kousek. A s tím se děje jedna věc...: Jak člověk nabírá znalosti, zkušenosti, objevy i prohry v objevech, všechno tohle víceméně v člověku zůstává. Ty zkušenosti se neztrácejí. A dá se říct, že postupem času je schopen člověk pracovat stále více "rychleji"... mysl je stále více kreativnější a flexibilnější.. je to vlastně vývoj člověka v určitém směru.. i kdyby se neměl povést ani jeden experiment z tisíce, stejně roste lidská hodnota a potenciál.

Nikdy není pozdě a nikdy nezbývá "málo času". Málo času má ten, který si dopředu myslí, že má málo času. :)


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Motor s ocelovými koulemi

Příspěvek od adam.benda »

Určitě by stálo za to, studovat tenhle druh magnetického motoru.. Jak Jeff poznamenal, už jenom kvůli poznání, jak se magnetické pole chová, jak ho stínit, atp. .. Já osobně pro to v tuhle chvíli nemám prostor, ale zařadím si to do "seznamu záměrů". :) Někdo, kdo má lepší časové možnosti by se tomu mohl podívat na zoubek již teď ;)


Uživatelský avatar
nanopile
Stálý člen
Příspěvky: 95
Registrován: pon 05 úno 2007 23:03
Bydliště: Martin

Příspěvek od nanopile »

Prišli mi neodýmy a ostal som trochu prekvapený. Predtým som pracoval s feritmi a po vložení membrány medzi dva odpudzujúce sa magnety sa tieto pritiahli k membráne. Neodýmy sa aj cez membránu odpudzujú. Síce slabšie ale predsa. Neviete mi poradiť z akého materiálu by mala byť membrána aby fungovala tak ako u feritov?


Uživatelský avatar
nanopile
Stálý člen
Příspěvky: 95
Registrován: pon 05 úno 2007 23:03
Bydliště: Martin

Příspěvek od nanopile »

Doteraz som používal na membránu transformátorový plech hr. 1 mm.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Zásadní otázka

Příspěvek od adam.benda »

nanopile píše:.... po vložení membrány medzi dva odpudzujúce sa magnety sa tieto pritiahli k membráne. Neodýmy sa aj cez membránu odpudzujú. .....
Já jsem nikdy s ferity nepracoval, pouze s neodymy, takže jsem si tohodle podivného rozdílu nikdy nevšiml. Teď velice zásadní otázka..: Zkoušel jsi tuhle membránu mezi dvouma nějakýma opravdu velkýma silnýma feritovýma magnetama? Zásadní otázka je to proto, že bychom tu měli úplně nové poznání o magnetizmu... odlišné vlastnosti magnetického pole dány materiálem magnetu. :!:

Mé tvrzení na podstatě experimentu:
Vložíme-li mezi dva tyčové neodymiové magnety, které se odpuzují, nějakou feromagnetickou membránu, magnety se nadále odpuzují, chceme-li mít oba magnety v jedné ose (lidsky: přímo proti sobě). Pokud připustíme, že osy magnetů nemusí splývat, můžeme je s membránou umístit tak, že se budou dva totožné póly díky membráně přitahovat (vzájemná minimální vzdálenost os magnetů je dána přibližně poloměrem magnetů).
Zkrátka neodym. magnety v jedné ose se i přes membránu dál odpuzují.

S těmi feritovými magnety, lze umístit stejné póly s membránou přímo proti sobě? Určitě se takto umístěné feritové magnety s membránou uprostřed přitahují?


Uživatelský avatar
nanopile
Stálý člen
Příspěvky: 95
Registrován: pon 05 úno 2007 23:03
Bydliště: Martin

Příspěvek od nanopile »

Ano ferity sa k membráne priťahujú. Na tomto princípe funguje alebo možno funguje ruský piestový jednoválec. Neviem, či vieš o ktorom je reč. Ak nie pošlem link. Ja som tento motor spravil a zastavoval sa. Nedokázal premôcť spružinu a keď som dal slabšiu, nevytiahla šupátko. Nevytiahla ho preto, lebo sa ferity k nej pritiahli. Nastriekal som aj teflónovým sprayom, ale nepomohlo. Preto som kúpil neodýmy 30 x 5 mm, aby to malo väčšiu silu.
Stroj nemám ešte prerobený na neodýmy a asi nemá šancu fungovať, ak nejako neodstienim odpudzovanie magnetov. Niekde som čítal o dvojitom stienení, ale viac o tom neviem.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Příspěvek od adam.benda »

Ruský pístový magnetický motor znám...

Tenhle objev (rozdílné chování magnetického pole podle materiálu magnetu) považuju za obrovský posun v objevování magnetizmu.. Pokud se nepletu, součásná fyzika to nepopisuje. Jsem silně zaskočen a vůbec nevím, jak ten poznatek zpracovat.. :)


Uživatelský avatar
nanopile
Stálý člen
Příspěvky: 95
Registrován: pon 05 úno 2007 23:03
Bydliště: Martin

Příspěvek od nanopile »

Možno je to tým, že tie ferity sú slabšie neviem to posúdiť, lebo mám len ferity rovnakého rozmeru, bloky 25 na 20 na 10. Keď sú cez membránu v osi, tak sa snažia slľznuť ale aj keď sú v osi držia sa membrány. Neodýmy ani náhodou. Ešte skúsim hrubší materiál na membránu ale to len zo zvedavosti, lebo v praktickom použití by bola veľká hmotnosť na závadu. To dvojité stienenie tiež vyskúšam. Niekto to tu spomínal ale len okrajovo, neviem či to bol len nápad alebo to mal vyskúšané.


Uživatelský avatar
nanopile
Stálý člen
Příspěvky: 95
Registrován: pon 05 úno 2007 23:03
Bydliště: Martin

Příspěvek od nanopile »

Priťahujú sa k membráne určite mám ich tu na stole a visia na membráne. To si môžeš vyskúšať. Aj ten rus opisuje, že vytiahnutie membrány je problematické, pretože ju magnety držia. On to riešil elektromagnetom, ale to ma už potom tento systém nezaujíma, pretože tam dodávaš energiu. Vypočítal síce, že mu ešte energia ostáva ale výpočty sú blbosť. Nie že by som nemal rád matematiku alebo fyziku ale vstupné veličiny sú ťažko merateľné a do výpočtov sa nikdy nevložia všetky a už vôbec nie presne.


Odpovědět

Zpět na „Magnetismus“