Plošné spoje a součástky

Praktická část fóra.

Moderátor: rival

Karel
Nový člen
Příspěvky: 20
Registrován: úte 30 kvě 2006 20:54

Plošák pro pulsní generátor

Příspěvek od Karel »

ahoj všichni překreslil jsem schema které uvadí Ivan na plošák a chci se zeptat Ivana kde sehnal ty tranzistory a jestli existuje náhrada pokud bych je nesehnal.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
hyna
Stálý člen
Příspěvky: 44
Registrován: sob 17 čer 2006 19:21
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hyna »

Ano Ivane, jak u výslechu. Asi jsi myslel třeba konkrétně mou osobu, ale na to můžu prostě ríct jen jedno: I sebemenší informace se mi prostě hodí!

Teď to bude asi vypadat jako vlezprdelství, ale co už, dám to sem. Chci si postavit i tvé schématko, ale zde uváděná oscanovaná deska mi k výrobě nevyhovuje. Je tam jiný optočlen. Přikládám proto i svoji desku ve formatu pro eagle. Zatím jsem ji ale nezkoušel, sázím součástky prvně na nepájivé pole.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) hyna dne ned 25 čer 2006 12:54, celkem upraveno 1 x.


conny
Starší člen
Příspěvky: 126
Registrován: ned 25 čer 2006 20:20
Bydliště: Zlin
Dostal: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

plosnak IV cell posledni verze

Příspěvek od conny »

Strohy neupraveny obrazek (neni moc videt, upravte si kazdy sam)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Tak kdyz uz H2 je mezi nami,ted je to o urazech.. :)
conny
Starší člen
Příspěvky: 126
Registrován: ned 25 čer 2006 20:20
Bydliště: Zlin
Dostal: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

upraveny

Příspěvek od conny »

plosnak upraveny.Velikost 150x58mm

23.10. overeno v praxi - plosnak je funkcni..
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Tak kdyz uz H2 je mezi nami,ted je to o urazech.. :)
Uživatelský avatar
rival
Hlavní admin - živý člověk
Příspěvky: 1218
Registrován: stř 16 lis 2005 9:44
Bydliště: severní­ čechy
Dal: 14 poděkování
Dostal: 226 poděkování
Pohlaví:
Kontaktovat uživatele:

Plošné spoje a součástky

Příspěvek od rival »

Zde by měly být umístěny návrhy jednotlivých plošných spojů spolu s patřičným schématem a případně i info o použitých součástkách.


rival - živý člověk
lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2443
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Iv vyvíječ III.

Příspěvek od lajos »

Návrh nebyl realizován, snad tam nemám chybu, používám sprintlayout, pokud budete mít zájem dám to sem i s příponou lay.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Karel
Nový člen
Příspěvky: 20
Registrován: úte 30 kvě 2006 20:54

Amaterská výroba plošáků

Příspěvek od Karel »

Nazdar kluci tak jsem se dočetl o problémů s pošnými spoji a chtěl bych vám kteří nemají tu možnost vyrobit plošný spoj přes fotocestu poradit jak to dělám já pokud potřebuji rychle udělat plošný spoj .Mnozí z nás vlastníte inkoustovou tiskárnu , dá se koupit průhledná folie do tiskárny.Na tuto folii obáceně (zrcadlově )vytiskněte navrhnutý plošný spoj .Potom vemte maminám žehličku a opatrně s nejnižší teplotou přes papír nažehlete na cuprexit .Pomalu dokaď je to horké sloupněte tuto folii a pokud bude přerušení spoje tak vezmu tenký centrofix a dokreslím chybějící spoje .Není to bůh ví co ale na tyto aplikace je to dostačující.Leptám v chloridu železitém nebo v poměru 1:1kyselina chlorovodíková(HCL) a peroxid vodíků10%(2H2o)
Leptejte venku ne v bytě!.
Cuprexid je třeba před nažehlením pořádně odmastit a zbavit ochr. laku jinak by jste to nevyleptali .
Zdar Karel :lol:


belamachina
Zasloužilý člen
Příspěvky: 328
Registrován: stř 17 led 2007 1:59
Dostal: 1 poděkování

Re: Amaterská výroba plošáků

Příspěvek od belamachina »

Karel píše:Nazdar kluci tak jsem se dočetl o problémů s pošnými spoji a chtěl bych vám kteří nemají tu možnost vyrobit plošný spoj přes fotocestu poradit jak to dělám já pokud potřebuji rychle udělat plošný spoj .Mnozí z nás vlastníte inkoustovou tiskárnu , dá se koupit průhledná folie do tiskárny.Na tuto folii obáceně (zrcadlově )vytiskněte navrhnutý plošný spoj .Potom vemte maminám žehličku a opatrně s nejnižší teplotou přes papír nažehlete na cuprexit .Pomalu dokaď je to horké sloupněte tuto folii a pokud bude přerušení spoje tak vezmu tenký centrofix a dokreslím chybějící spoje .Není to bůh ví co ale na tyto aplikace je to dostačující.Leptám v chloridu železitém nebo v poměru 1:1kyselina chlorovodíková(HCL) a peroxid vodíků10%(2H2o)
Leptejte venku ne v bytě!.
Cuprexid je třeba před nažehlením pořádně odmastit a zbavit ochr. laku jinak by jste to nevyleptali .
Zdar Karel :lol:
ked by si este popisal fotocestu tak som v siedmom nebi :-)))
ako dlho a cim treba robit osvit plosaku? ako dlho treba mat plosak vo vyvojke?

nechcem tu bit za frajera ale nic ine ako fotoplosak sa mi nepodarilo kupit tak robim co mozem :-))


Uživatelský avatar
Peter610
Stálý člen
Příspěvky: 37
Registrován: stř 30 srp 2006 8:41
Bydliště: Slovensko

fotocesta

Příspěvek od Peter610 »

pouzivam atramentovu tlaciaren a z papiernictva priehladnu foliu.
pozitiv sprej na fotocestu maju v SOS aj v GME. Osvecujem 4 minuty horskym slnkom zo vzdialenosti 40-50 cm, da sa s tym robit aj SMD alebo 0,625mm raster. leptam v HCL+peroxid


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2443
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: fotocesta

Příspěvek od lajos »

peter610 píše:pouzivam atramentovu tlaciaren a z papiernictva priehladnu foliu.
pozitiv sprej na fotocestu maju v SOS aj v GME. Osvecujem 4 minuty horskym slnkom zo vzdialenosti 40-50 cm, da sa s tym robit aj SMD alebo 0,625mm raster. leptam v HCL+peroxid
Nějak jsem z té fotocesty vypadl- chybí mi tam krok vyvolání obrazce na plošňáku po osvícení, taková podstatná maličkost. Asi před 15ti lety jsem ztrácel nervy s negativním osvěcováním, pokud vyvolaný obrazec nebyl ještě vytvrzen ,dosušen a pokud nebyl roztok chloridu železitého na plné koule nasycen-často jsem dopadl špatně. Slyšel jsem že se s pozitivním lakem dělá snáz, stejně se mi to zdá složité na naše potřeby. Není nad modrou fólii (A4 za 60,-), obrazec z kopírky s tonerem!! Pak jen se to naučit žehlit a můžete to koupat v chloridu.
Samo, každý máme svoje zajeté a podle toho se k tomu vyjadřujeme.
Přeji Vám snadné leptání
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


belamachina
Zasloužilý člen
Příspěvky: 328
Registrován: stř 17 led 2007 1:59
Dostal: 1 poděkování

Re: fotocesta

Příspěvek od belamachina »

lajos píše:
peter610 píše:pouzivam atramentovu tlaciaren a z papiernictva priehladnu foliu.
pozitiv sprej na fotocestu maju v SOS aj v GME. Osvecujem 4 minuty horskym slnkom zo vzdialenosti 40-50 cm, da sa s tym robit aj SMD alebo 0,625mm raster. leptam v HCL+peroxid
Nějak jsem z té fotocesty vypadl- chybí mi tam krok vyvolání obrazce na plošňáku po osvícení, taková podstatná maličkost. Asi před 15ti lety jsem ztrácel nervy s negativním osvěcováním, pokud vyvolaný obrazec nebyl ještě vytvrzen ,dosušen a pokud nebyl roztok chloridu železitého na plné koule nasycen-často jsem dopadl špatně. Slyšel jsem že se s pozitivním lakem dělá snáz, stejně se mi to zdá složité na naše potřeby. Není nad modrou fólii (A4 za 60,-), obrazec z kopírky s tonerem!! Pak jen se to naučit žehlit a můžete to koupat v chloridu.
Samo, každý máme svoje zajeté a podle toho se k tomu vyjadřujeme.
Přeji Vám snadné leptání
ja som aj chcel kupit nazehlovaciu foliu ale myslis ze som ju zohnal_ prd som zohnal ani obycajny plosak nemaju len tento na fotocestu.

to horske slnko nemam , neda sa to niecim nahradit?
ja som mal plan dat to na scanner a osvietit to tam .

Vyvojka je 1,5% hydroxid sodny http://www.elchemco.cz ktory sa ma riedit podla daneho typu fotoemulze. kedze mam plosak TA 216 kupeny s GM electronicu bez popisu mozem iba hadat ako na to.
Na leptanie som kupil 30-50% chlorid zelezity http://www.elchemco.cz

Mam este jednu otazocku ohladne rezania plosaku. Cim to delite? ja nemam pakove noznice , existuje nejaka ina moznost ako nastrihat plosak?


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2443
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Příspěvek od lajos »

Z té Cad fyrmy modrák posílají na dobírku, myslím že minimálně 5ks.
Plošňák se stříhá nůžkama na plech.


JOVA
Zasloužilý člen
Příspěvky: 257
Registrován: úte 21 lis 2006 11:01
Bydliště: Jižní čechy
Dostal: 7 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Tišťáky

Příspěvek od JOVA »

Je mi jasný že s tím jak dělám plošňák já budu působit u někoho směšně, ale mě ta jednoduchost vyhovuje.
1. okopíruji si z časopisu nebo vytisknu na kanc. papír budoucí stranu spojů 1:1
2. vyříznu si cuprexit na rozměr ploš. spoje. Někdy ho i stříhám, ale je to dost barbarský a hodně záleží na podložce cuprexitu, tenký lamino jde, papírový nebo tlustý podklad se láme a trhá Cu folie!
3. Cu folii vyčistím, dobré zkušenosti mám za mokra s jemným pískem na nádobí nebo přípravky typu ATA
4. papír přiložím ze strany Cu folie natištěným obrázkem ke mně a ohnu na všech okrajích plošňáku dozadu. V podstatě ten plošňák do toho papíru zabalím, aby se nehýbal.
5. pomocí ostrého důlčíku označím lehkým !!! ťuknutím budoucí otvory pro součástky.
6. vybalím plošňák a budoucí spoje namaluji pomocí černé fixky značka CENTROPEN typ PERNAMENT. Jsou to lihové popisovače, prodávají je v různých tloušťkách za pár kaček v papírnictví. Většinou si nejprve popisovačem velikostí F 0,6mm načrtnu základní propojení pájecích bodů součástek, (vyplatí se nejprve spojovat ty krátké a jasné spoje) a pak vše dokreslím tlustým perem. Nepovedené čáry se dají seškrábnout nebo odstranit kapkou lihu. Čím jsou spoje tlustší tím lépe, nespotřebuje se tolik leptadla, nehrozí podleptání, spoje snesou větší proud a začátečníkům se lépe pájí.
7. leptám v chloridu železitém, HCL je na ty popisovače dost ostrá. Nejlepší zkušenosti mám s tím, když mi tišťák plave na hladině. Kapilární napětí ho spolehlivě udrží a rozpušťěná měď klesá ke dnu. Je dobrý si pro tuhle práci na rub spoje udělat jednoduché držátko z kousku izolepy (cca 5cm přehnu na půl, přehyb stisknu a konce přilípnu do těžiště.

PS. Vy zkušení se mi nesmějte tohle je rada pro všechny který začínají a nevědí jak na to, nebo nechtějí kvůli jednoduchému spoji s pár součástkama používat fotocestu.


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2443
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: Tišťáky

Příspěvek od lajos »

JOVA píše:Je mi jasný že s tím jak dělám plošňák já budu působit u někoho směšně, ale mě ta jednoduchost vyhovuje.
1. okopíruji si z časopisu nebo vytisknu na kanc. papír budoucí stranu spojů 1:1
2. vyříznu si cuprexit na rozměr ploš. spoje. Někdy ho i stříhám, ale je to dost barbarský a hodně záleží na podložce cuprexitu, tenký lamino jde, papírový nebo tlustý podklad se láme a trhá Cu folie!
3. Cu folii vyčistím, dobré zkušenosti mám za mokra s jemným pískem na nádobí nebo přípravky typu ATA
4. papír přiložím ze strany Cu folie natištěným obrázkem ke mně a ohnu na všech okrajích plošňáku dozadu. V podstatě ten plošňák do toho papíru zabalím, aby se nehýbal.
5. pomocí ostrého důlčíku označím lehkým !!! ťuknutím budoucí otvory pro součástky.
6. vybalím plošňák a budoucí spoje namaluji pomocí černé fixky značka CENTROPEN typ PERNAMENT. Jsou to lihové popisovače, prodávají je v různých tloušťkách za pár kaček v papírnictví. Většinou si nejprve popisovačem velikostí F 0,6mm načrtnu základní propojení pájecích bodů součástek, (vyplatí se nejprve spojovat ty krátké a jasné spoje) a pak vše dokreslím tlustým perem. Nepovedené čáry se dají seškrábnout nebo odstranit kapkou lihu. Čím jsou spoje tlustší tím lépe, nespotřebuje se tolik leptadla, nehrozí podleptání, spoje snesou větší proud a začátečníkům se lépe pájí.
7. leptám v chloridu železitém, HCL je na ty popisovače dost ostrá. Nejlepší zkušenosti mám s tím, když mi tišťák plave na hladině. Kapilární napětí ho spolehlivě udrží a rozpušťěná měď klesá ke dnu. Je dobrý si pro tuhle práci na rub spoje udělat jednoduché držátko z kousku izolepy (cca 5cm přehnu na půl, přehyb stisknu a konce přilípnu do těžiště.

PS. Vy zkušení se mi nesmějte tohle je rada pro všechny který začínají a nevědí jak na to, nebo nechtějí kvůli jednoduchému spoji s pár součástkama používat fotocestu.
Ty nejjednodušší plošňáky dělám na chlup stejně, dobrý nápad s tím izolepovým držákem. Občas se stane při pokládání plošňáku na hladinu že tam zůstane vzduchová bublina a pak mám kaňku z mědi(fuj).


belamachina
Zasloužilý člen
Příspěvky: 328
Registrován: stř 17 led 2007 1:59
Dostal: 1 poděkování

postup vyroby DPS fotocestou

Příspěvek od belamachina »

toto som nasiel na webe a zda sa to ako schodna cesta

Domácí výroba plošných spojů

Při prototypové výrobě elektronických zařízení je celkem užitečné zvládnout techniku výroby oboustranných plošných spojů fotocestou. Existují samozřejmě i jiné amatérské způsoby vyroby DPS, jako např. přes nažehlovací fólie, nicméně fotocesta, pokud je dobře zvládnutá dává téměř profesionální výsledky s minimem vynaloženého úsilí.
Návrh plošného spoje
Na základě schématu je třeba navrhnout plošný spoj tak, aby se všechny součástky daly pohodlně zapájet, protože je třeba si uvědomit, že v amatérských podmínkách zřejmě nezvládneme technologií prokovů a tudíž bývá někdy obtížné se pod některé součástky dostat (typicky relé, elektrolytické kondenzátory, SMD integrované obvody apod.). Ačkoliv lze na internetu najít množství nejrůznějších editorů pro kreslení DPS, doporučil bych vynikající editor EAGLE, který je velmi intuitivní a práci s ním zvládnete za pár hodin. Navíc má EAGLE rozsáhlou podporu a obrovskou komunitu, která neustále Eagle obohacuje jak knihovnami (LIB) tak uživatelskými utilitami (ULP) a scripty(SCR) pro zjednodušení nebo zautomatizování některých akcí při návrhu DPS. Všechny konstrukce uvedené na těchto stránkách vznikly právě v editoru EAGLE, jeho legální verzi. K dispozici je i verze Light, která je zdarma a má omezení pouze co do rozměru výsledné DPS a umí pouze pracovat se 2 vrstvami, což je stejně strop v amatérských konstrukcích.
Nezbytné vybavení pro výrobu DPS fotocestou
http://www.upramene.cz/forum/viewtopic.php?t=107

Tiskárna a fólie
Po návrhu DPS je třeba vytisknout kliše spoje na průhlednou fólii. K tomuto účelu je nejvhodnější kvaliutní laserová tiskárna a originál průhledné fólie do laserovky. Osobně používám tiskárnu HP1015, která dává celkem uspokojivé výsledky. Protože mám také přístup k hodně kvalitní tiskárně HP4500, preferuji spíše tisk na ní. U méně kvalitních tiskáren bude problém s nedostatečným krytím fólie tonerem tiskárny a může následně dojít k podsvětlení klišé a celkovému znehodnocení výsledku. Lze říci, že od kvalitní tiskárny vše začíná a může také rychle končit

Cuprextit
Cuprextit zásadně kupuji s fotocitlivou vrstvou v prodejnách GM electronic nebo GES. V dnešní době se nevyplatí vyrábět fotocitlivý cuprextit vlastními silami, protože je to proces časově náročný a při dostatečné praxi nemusí vést k dobrým výsledkům, zejména bývá obtížné nanést fotocitlivou vrstvu ve stejné tloušťce po celé desce.

Pákové nůžky, minicirkulárka
Pro získání potřebného rozměru desky používám pákové nůžky s délkou čepele 25 cm. Stříhání pákovými nůžkami je rychlé, což je prospěšné zejména pro fotocitlivou vrstvu, kterou bychom neměli zbytečně nechat exponovat. Další výhodou je, že ani horní ani dolní vrstva nemá při stříhání mechanický kontakt s podložkou, která by mohla fotocitlivou vrsvu poškrábat. Nezanedbatelný je také fakt, že je to práce čistá, bez hluku, pilin apod.
Svého času jsem používal minicirkulárku (koupenou za nehorázné peníze v Bauhausu), ale právě z důvodu možnosti mechanického poškození fotovrstvy, hluku, pilin a rychlého otupení pily jsem od této metody úpravy rozměru úplně upustil.

Skleněné tabulky
Pro fixaci oříznuté desky fotocuprextitu a fólie s klišé plošného spoje používám dvě skleněné tabulky, které je třeba udržovat nepoškrábané a před expozicí vždy důkladně vyleštit. Obě skleněné tabulky k sobě připínám obyčejnými kolíky na prádlo.

Zdroj UV
Protože mi odešla žárovka v horském sluníčku, hledal jsem dobrou náhradu a našel: používám minisolárium Philips s 6 UV zářivkami, což je perfektní zdroj UV záření s rovnoměrným rozložením na poměrně velké ploše. Díky tomu jsem pak schopen bez problému vyrábět desky až do rozměru formátu A4!!! Na internetu naleznete spoustu nejrůznějších řešení jak získat zdroj UV, ale většinou jde o zdroje bodové, což u větších desek dělá problémy - okraje jsou osvětleny s menší intenzitou, a tak se snadno stane, že zatímco střed desky po vyvolání je perfektní, okraje jsou pokryté tenkou vrstvičkou fotorezistu. Při leptání pak dopadnete velmi bledě.

Misky, štetčky, špejličky ...
Posledním nezbytným vybavením jsou misky, kde budete osvětlenou desku vyvolávat a později leptat. Hodí se také různé štetečky pro urychlení vyvolání a špejličky pro otáčení desky při leptání v kyselině, taky hadřík na vysušení DPS.

Chemie
Připravte si kyselinu solnou HCl, peroxid vodíků 30%, trochu vody, aceton a kalafunu.
Jak na to?

Předpokládejme, že DPS máme navržený, úspěšně jsme vytiskli klišé na fólii a připravili jsme si desku s fotocitlivou vrstvou na potřebný rozměr (doporučuji nechat z každé strany cca 0,5 cm oproti původnímu rozměru). Další postup je jednoduchý a platí pro výrobu jednostranné DPS : 1. Položíme na stůl jednu ze skleněných tabulek.

2. Na skleněnou tabulku položíme desku fotocitlivou vrstvou nahoru.

3. Na fotocitlivou vrstvu přiložíme fólii s klišé DPS (pozor na zrcadlovou orientaci!)

4. Položíme druhou skleněnou tabulku a vše dobře sepneme kolíky na prádlo

5. Skleněné tabulky s DPS umístíme 35cm před solárium a necháme osvítit po dobu 4 min. 20 sec.

6. Osvětlenou desku ponoříme do vývojky (používám vývojku, která se dá přímo koupit v GM, bez ředění) a procesu vyvolání napomáháme lehkým přejížděním štetečku po fotocitlivé vrstvě. Po několika málo sekundách už musí být vidět obrazec plošného spoje a tmavě fialová barva uvolňující se z fotocitlivé vrstvy.

7. Po úplném vyvolání (cca 4 minuty) zůstane na plochach, které mají být odleptány čistá měď a na zbytku je fotorezist. Desku opláchneme pod proudem tekoucí vody a opatrně utřeme hadříkem (zabalíme do hadříku).

8. Vývojku slejeme zpět, dá se použít vícekrát.

9. Nachystáme si leptací roztok - 3 díly vody, 2 díly kyseliny solné (HCl) a jeden díl 30% peroxidu vodíků. Dobře promícháme. Lejeme kyselinu do vody, ne opačně, pak přilejeme peroxid.

10. Vložíme desku do lázně s kyselinou a pozorujeme proces leptání. Leptáme nejlépe venku, nebo v dobře větrané místnosti . Jde-li leptání pomalu (projeví se hnědočervenou barvou na měděnných plochách) opatrně přilejeme peroxid vodíků a hned promícháme. Správný leptací proces vypadá tak, že deska šumí jako Celaskonová tableta a kyselina mění svou barvu do zelena. Leptání s kyselinou HCl je velmi rychlé a do několika desítek sekund je deska vyleptána (záleží jak jsme trefili poměry kyseliny a peroxidu). Pro méně zkušené "chemiky" doporučuji raději leptat v chloridu železitém. Sám jsem jim leptal přes 10 let, ale stále opotřebování chloridu železitého a hlavně rychlost leptání mne nutily jít do kyseliny solné s peroxidem.

11. Po vyleptání (přestane šumět) vytáhneme desku opatrně za pomocí špejlí nebo plastových nástrojů ven z kyseliny (ne rukama, leptá to kůži a dost to bolí a dlouho se to hojí) a opláchneme vodou.

12. Desku osušíme hadříkem.

13. Fotorezist, který kryje spoje odstraníme acetonem.

14. Desku navrtáme.

15. Desku natřeme pájitelným ochranným lakem, ktrý si vyrobíme z kalafuny rozpuštěné v acetonu. Určitě nezkoušejte lak prodávaný v GM, cín pak zůstává i na odleptaných plochách při pájení, to je pak různých překvapení a radosti z práce.

16. Lak nechte důkladně proschnout (na topení v topné sezóně uschne tak za cca 4 hodiny, v létě na slunci asi půl dne, jinak nechávám schnout do druhého dne).

17. Hotovo! Můžete začit osazovat.

Jak na oboustranné plošné spoje?
Výroba oboustranných plošných spojů v amaterských podmínkách není nijak složitá, jak se traduje různě na internetu. Je fakt, že spousta rádioamatérů v tom spatřuje velký problém, ale zkusím Vám popsat postup, který používám již několik let a dává výborné výsledky. Postup při výrobě je v ppodstatě stejný jako ve výše uvedených bodech 1 až 17, liší se pouze fáze přípravy, tedy bod 1 až 4. Základem úspěchu je vyrobit DPS tak, aby se horní vrstva překrývala s dolní, to je jasné. Viděl jsem mnoho návodů a sám jsem je také vyzkoušel, kdy bylo doporučeno najít alespoň 3 záchtné body společné pro horní a spodní desku, tyto body propíchnout jehlou a "nasunout" fólii shora a zdola. Problém nastává, jak pak celou soustavu zafixovat pro možnost expozice před soláriem, když z obou stran trčí vodící jehly. Tudy cesta nevede. Vypracoval jsem univerzální a jednoduchý způsob, který používám dodnes se 100% účinnosti:

1. Vytiskněte si horní i spodní klišé DPS, nachystejte si nepotřebný odřezek cuprextitu a průhlednou kancelářskou lepící pásku.

2. Přilepte průhlednou izolepou nejprve dolní stranu klišé na odřezek cuprextitu tak, aby hrana klišé byla rovnoběžná s hranou odřezku ve vzdálenosti cca 2 až 3 mm a motiv plošného spoje visel volně ve vzduchu.

3. Pak přiložte přesně horní klišé a rovněž přilepte na odřezek. Vznikne tak jakási kapsa, do které je možné vložit oboustranný fotocitlivý cuprextit.

4. Desku zafixujte mezi dvěskleněné tabulky. Dále postupujte podle bodu 5. výše.

dalsi navod na fotocestu su tam aj nejake obrazky
http://www.volny.cz/mavit2/Elektro/Foto ... cesta.html
Naposledy upravil(a) belamachina dne pát 02 úno 2007 9:29, celkem upraveno 1 x.


Odpovědět

Zpět na „Dílna“