Teplovzdušný solární panel

Elektřina, teplo...
Odpovědět

Jakým způsobem využíváte solární energii?

1. Fotovoltaický panel
14
9%
2. Solární systém pro ohřev vody
25
16%
3. Teplovzdušný panel nebo Trombeho stěna
56
37%
Kombinace 1 + 2
5
3%
Kombinace 2 + 3
3
2%
Kombinace 1 + 3
3
2%
Kombinace 1 + 2 + 3 (jiná další energetická řešení pro úsporu financí specifikujte v příspěvku)
3
2%
Žádný, maximálně se nechávám sluníčkem opalovat.
43
28%
 
Celkem hlasů: 152

Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od poota »

Jak to tu tak čistě z povzdálí pozoruji, tak mě zaujala jistá "protisměrnost" v prezentovaných konstrukcích. Na jednu stranu se snažíte o to, aby vzduch protékal panelem co nejdéle, takže ho nutíte běhat téměř vodorovně sem a tam. Na druhou stranu pak dáváte větrák o co největším příkonu, aby tím labyrintem proběhl co nejrychleji. Možná do toho dost nevidím, ale připadalo by mi logičtější udělat dole vstupní komoru v celé šíři panelu a nahoře obdobnou výstupní a propojit je svislými trubkami, které by ani nemusely být nijak těsněné. Větrák by tím pádem stačil mnohem slabší/tišší, protože by pouze podporoval termosifonový efekt ohřátého vzduchu. Výstupní teplota by byla nižší a nehrozilo by ani přehřátí panelu. Prakticky by se tak jednalo o miniaturní Trombeho stěnu.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Kamil
Nový člen
Příspěvky: 13
Registrován: pon 17 zář 2012 12:45
Bydliště: Dolní Lutyně
Dostal: 5 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od Kamil »

důležité je sledovat to z blízka nikdy ne z povzdáli!! :lol: mrkni na mou konstrukci asi to jsou poslední obrázky v této diskuzi,nejsme až tak blbí snažíme se při stavbě přemýšlet,teda aspoň trochu. :D :D :D


lerak
Nový člen
Příspěvky: 10
Registrován: pát 10 srp 2012 17:33
Bydliště: Písek u Jablunkova
Dal: 4 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od lerak »

poota píše:Jak to tu tak čistě z povzdálí pozoruji, tak mě zaujala jistá "protisměrnost"
No já si myslím , a určitě nejsem sám, že to o co se tady snažíme je co nejvíce m3 co nejteplejšího vzduchu dostat s co nejmenšími náklady do baráku. Když jsem porovnával panel Solar Venti od jakože profíků o stejné velikosti s tím mým, a panely ostatních zde diskutujících se taky moc nelišily - výstupní teplota byla ve stejný okamžik stejná. A to nejlepší nakonec - profíci tam při ceně ve srovnání / s cenama zde/ astronomickýma / řádově desítky tisíc vyššíma / tam ani nedali automatické uzavírání výstupního vzduchu při absenci slunečního záření, takže je nutná obsluha aby člověku netáhlo do baráku/ musí se výstup vzduchu RUČNĚ uzavřít , o absenci nějaké tepelné izolace ani nehovořím, ale asi to mají jinak vymyšlené. Takže úroveň zde prezentovaných výsledků a konstrukcí v lecčems ty jakože profíky předčí. A proto tvořte si a množte /panely/ :ethink:

Zdraví lerak 8)


s11martin
Nový člen
Příspěvky: 24
Registrován: úte 27 bře 2012 16:53
Dostal: 6 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od s11martin »

tak jsem odkryl panel abych si zase mohl hrát :smoke: ,teploty jsou pro to ideální kolem 12 C ,v panelu jsem udělal menší úpravy na přepážky jsem položil proužky zrcadla-zkoušel jsem po nasměrování zrcadla na teploměr to přidá víc stupínků ;) tak ty moje ikdyž né dobře nastavené proužky odrážejí paprsek zespoda do panelu a zdá se mi že je to asi trochu lepší než když se sice nahřály ty přepážky ale podle mne se plech rychle ohřeje ale taky rychle ochladí proto moje varianta je spíš nejdřív nahřát nějaký materiál který to teplo absorbuje a pak postupně dává zpět když zrovna přijdou mráčky a chvilku nesvítí sluníčko ale mám z čeho čerpat teplo podle mne pokud budu mít jen nělaký plech tak se sice rychle ohřeje ale taky rychle ochladí :ethink: no jen múj názor
konečně jsem namontoval i termostat který hlídá teplotu-mám ho nastaven na větší teplotu kolem 50 stupňů a vypne o 10 +- míň ta zbytková teplota pak po vypnutí pomalu stoupá z kolektoru do místnosti a je to příjemné a trvá docela dlouho než se teplota ztratí na únosné minimum,ventilátor mám 24V ale nevím jaký výkon cedulku už nemám ,zkoušel jsem hodně ventiláturů-ty na 12V nic moc nestíhaly nebo asi neměly ten správný výkon pak mám silnější který ten panel skoro vycucly i s omýtkou taky to není to pravé-ventilátor musí předat teplo aby to bylo funkční pokud fouká málo tak spíš jen větrá a pokud je to moc tak teplota klesne dost pak se vypne a čekám na to než se zase panel nahřeje takže najít zlatou střední cestu :bhead: zkoušel jsem i zpětný odvod tepla když je panel bez sluníčka a teploty nic moc +-15C opravdu to trochu saje teplý vzduch zpět do kolektoru ale to ještě nemám dořešené ,nějakou zpětnou klapku by to chtělo :roll: ,teplota v kůlně asi 65m3 kde mám panel nainstalován stoupne O 5C víc vlhkost klesne během zapnutého větráku o 10% ale ráno je opět nízká teplota a stejná vlhkost-jasně že vše co je v kůlně je nasáté svou vlhkostí a ta se vrátí zpět do prostředí a jen pomalu se bude snižovat a izolace ve stěnách taky nic moc je to jen kůlna tak sice izolovaná je ale okna jsou stará a dveře jednoduché tak teplo se bez problémů dostane docela rychle ven :( ventilátor napájím trafem dává 24V 1A tak si myslím že moc velkou spotřebu nemá a protože je to jediný odběr díky kterému zvednu teplotu na příjemných +- 17C tak proč ne ,mám tam sice fotovoltaiku ale nejsem s ní spokojen asi mám špatnej ten usměrňovač v tom se nevyznám elektronika je pro mne španělská vesnice :dknow: pokouším se udělat zase video na youtube tak snad se mi povede a pak dám odkaz toť můj přispěvek a názor ale víc hlav víc rozumu proto pokud máte nějaké nápady nebo názory sem s nima každý se rád poučí :pivko:


Kamil
Nový člen
Příspěvky: 13
Registrován: pon 17 zář 2012 12:45
Bydliště: Dolní Lutyně
Dostal: 5 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od Kamil »

Jelikož zima se blíží teploty znatelně klesají,tak došlo k montáží panelu na místo určené. Je třeba ještě doladit určité detaily,ale ty se dodělají již na místě bude se to lépe dělat jelikož se s panelem nebude nijak hýbat.Montáž šla kupodivu hladce :D žádné problémy.Teď budou probíhat objektivní testy pokusím se vás o výsledcích informovat.Panel bude topit do místnosti o ploše 48m2. cca objem 100m3 tak se ukáže co budou za zisky.

Edit: ... obrázky otočeny o 90° ... A. ...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od A(&F) »

s11martin píše:... v tom se nevyznám elektronika je pro mne španělská vesnice ...
... když nevíš, tak se zeptej ... :D ... od toho tu fórum přece je ... 8) ... přestože existují jiná specializovaná fóra, není přece vůbec žádnej problém, abychom i zde založili další vlákno, které se bude výhradně věnovat otázkám eletroniky a její výrobě v domácích podmínkách ... ;) ...

PeS: ... jj, člověk se učí celej život ... a záleží pouze na něm, zda chce či nikoliv (namísto hořekování "že tomu nerozumí") ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Ventilátor iCON s aut. lamelovým uzavíráním

Příspěvek od A(&F) »

Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
cslu
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: ned 18 pro 2011 22:40
Dostal: 1 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od cslu »

praxe a zkušenosti ukázaly ,průměr výfuku min 150mm ,dvojitá zábrana proti zpětnému proudění, použil jsem ZK těsnou za 320.- a ventilátor s aut.žal. kde jsem otočil rotor takže místo saní přes žaluzie fouká ,od fotovoltaického panelu pro napájení vent.jsem upustil jelikož několik dnů bylo lehce pod mrakem v panelu bylo 55 stupnů a pro foto panel bylo málo světla. Dnes venku -3 jasno v 9.00 teplota v panelu 50 umístění panelu JV.


s11martin
Nový člen
Příspěvky: 24
Registrován: úte 27 bře 2012 16:53
Dostal: 6 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od s11martin »

A(&F) píše:
s11martin píše:... v tom se nevyznám elektronika je pro mne španělská vesnice ...
... když nevíš, tak se zeptej ... :D ... od toho tu fórum přece je ... 8) ... přestože existují jiná specializovaná fóra, není přece vůbec žádnej problém, abychom i zde založili další vlákno, které se bude výhradně věnovat otázkám eletroniky a její výrobě v domácích podmínkách ... ;) ...

PeS: ... jj, člověk se učí celej život ... a záleží pouze na něm, zda chce či nikoliv (namísto hořekování "že tomu nerozumí") ...
když se mnou je to těžké když jsem někomu řekl že bych rád měřil teplotu abych měl v notebuku nějaký diagram a rád bych měřil pár teplot --1 místnost 2venkovní 3 v panelu 4výstupní z panelu 5jak dlouho za den svítí sluníčko 6kolik to asi sežere energie ze zásuvky -----tak to je jen základ a to bych potřeboval tak možná na jeden měsíc a pak nevím jestli to využiju a cenově hodně přístupné tak jsem se nikde nechyt-- pak sháním zapojení na tracker--sledování slunce na solární disk taky dobrá věcička ale nikdo se tomu nechce věnovat,termostaty mam dva ale jsou tak citlivé že jsem chtěl úpravu na větší teplotní rozdíl a zase problém ¨¨¨prej stačí jen něco vyměnit ale nevím co tak to nepoužívám mam bimetal na FV panel jsem sehnal nějaký měnič ale podle mne je asi jednoduší dát trafo do zásuvky zas tolik to nebere no ale pokud by někdo byl schopný aby antitalenta na elektroniku něco naučil tak proč ne rád se přiučím když jsem byl malej tak pro mne byl skoro zázrak když se nějak propojil nějaký krystal a sluchátko a ono to hrálo--krystalka--vím že v dnešní době je spoustu možností ale požadavek a cena jsou pro mne velký rozdíl,,,nechci nic zadarmo ale ty ceny jsou mimo mne


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od poota »

Pokud to chceš levně a netrváš na tom, že musíš mít v noťasu "velín", kterým všechno sleduješ a řídíš aniž bys musel opustit židli, tak Ti stačí párkrát za den obejít přístroje a jejich údaje do noťasu ručně naťukat. Stačí Ti na to jakýkoli tabulkový procesor, který Ti to nejspíš dokáže i převést do grafu, čímž máš to, co potřebuješ. Můžeš to tak dělat měsíc a nebo půl roku a náklady jsou minimální. Jenom ta židle holt párkrát za den musí vychladnout :?

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
s11martin
Nový člen
Příspěvky: 24
Registrován: úte 27 bře 2012 16:53
Dostal: 6 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od s11martin »

židly opustím to není problém ale když jsem v práci nebo nemám čas se dostat na zapsání tak bych rád využil techniku,používám zapisovač teploty --mechanický,různé teploměry ale jen jsem chtěl udělat takový záznam z měření aby bylo vše jasné pro ostatní jinak pro mne nic měřit nemusím já jsem spokojen


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Počítačová ovládací jednotka ...

Příspěvek od A(&F) »

... k automatizaci + zároveň i k měření se záznamem hodnot lze přistupovat různými způsoby:

- PC na kterém běží nějaký program, např. http://www.digitemp.com/ pro Linux nebo http://www.mrsoft.fi/ohj01en.htm pro Widle, čímž se dá bez problémů dá získat i dálková správa nebo dohled ...

- pomocí nějakého jednochipového procesoru, např. již dříve zmíněným PICAXEm (jenž se často nazývá "procesorem pro neprogramátory"), kterýžto autonomně pracuje, tzn. že měří + ovládá klapky a ventilátory ... a v pravidelných intervalech ukládá i naměřené hodnoty do paměti (např. do I2C typu), ze které se pak dají (např. po sériové sběrnici RS-232) přetáhnout do PC po jeho připojení ... do souboru a ten následně načíst do Excelu ...... všechny zmíněné protokoly má PICAXE std. implementovány, tudíž se pak pro tyto velice snadno píší programy ... takže, pokud je to provedeno v této minimalistické verzi, postačí šváb PICAXE (od nejmenšího za 100,- přes doporučený 150,- až po ty nejvýkonnější s nejvíce výstupy za 370,-) + paměť (dle velikosti za 20,- až 150,-) + čidla (cca 60,- /ks) + pár odporů, kondíků a tranzistorů (dohromady max. za stovku) + napájecí zdroj (zadarmo, např. od starého mobilu), kdy se to celé dá zbastlit i bez páječky pomocí nepájivého pole za částku nepřesahující několik stokorun, s tím, že veškerá nastavení hodnot se budou měnit přeprogramováním PICAXE (případně změnou proměnných za běhu programu po sériové lince z PC) ... k programování se používá intuitivní prostředí, které je zdarma + programovací kabel za 65,- korun nebo si ho spájíte dle návodu, popř. použijete upravený kabel od staré sériové myši či kabel od starého modemu (pokud už však na svém PC nemáte klasický sériový port, budete ještě muset přikoupit USBtoSERIAL převodník v ceně od 65,- do 316,-), ... později lze k sestavě připojit i různé displeje LCD či LED (získané např. z vyřazené spotřební elektroniky, tj. faxů, různých videí či DVD přehrávačů, satelitních přijímačů , atd., tedy toho, čeho jsou plné sběrné dvory, sběrny nebo i velkoobjemové kontejnery (tedy pokud vás nepředběhnou sběrači kovů ... :D)) ... popř. připojit ovládací tlačítka nebo dokonce klasickou PS počítačovou klávesnici, pro kterou má PICAXE rovněž implementován jednoduchý příkaz pro komunikaci ... zkrátka dá se s tím udělat takřka cokoliv, libovolně dle fantazie "stvořitele" ... :) ...

pozn.: ... zmíněné programovací prostředí si můžete stáhnout a vyzkoušet i bez toho, aniž byste fyzicky měli příslušný procesor, jelikož ho lze používat i v módu simulace ...

PeS: ... pokud to stihnu, tak během víkendu zkusím něco spáchat a nafotit, by bylo vidět, jak je to úžasně jednoduchý ... a že z toho opravdu nikdo nemusí mít strach ... ;) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Dataloggerování ...

Příspěvek od A(&F) »

... pokud by někomu stačilo pouze zaznamenávat naměřené hodnoty, tak zrovna dnes mi přišel z GM-Electronic email s akční nabídkou "Kombinovaného Dataloggeru", schopného zaznamenávat teplotu, tlak a vlhkost vzduchu za 1190,- ... s pamětí až na 10.000 záznamů ... http://www.gme.cz/merice-neelektrickych ... -p729-026/ ...

Obrázek

... další možností je např. komerční k PC připojitelný teploměr http://www.papouch.com/cz/shop/product/ ... -teplomer/ za 499,- ... popř. USB verze za 1152,- http://www.papouch.com/cz/shop/product/ ... -teplomer/ ......

... pokud ale zvládnete dohromady správně poskládat několik součástek v hodnotě zhruba stokoruny, tak jednoduché zapojení je s SMT160-30 na LPT http://www.root.cz/clanky/nejjednodussi ... -teplomer/ , popř. na GAME-portu http://www.hamradio.cz/aprs/uismt/uismt.htm (příp. zapojení se 4 čidly http://www.cesko.host.sk/GamePortTemp.htm ) ...... nebo s jiným čidlem http://vladab.ic.cz/teplota.htm ...

Obrázek Obrázek
Obrázek


:arrow: :arrow: :arrow: ... při nepatrně nižší přesnosti (pro tyto účely však bohatě dostačující) je bezkonkurenčně nejlacinější vytáhnout si přímo z bedny PCčka nějaké to teplotní čidlo, kteréžto je připojené přes konektor k mainboardu (původně určené pro monitoring teplot hard-disku, grafické karty, vnitřku PC, atd.) + použít nějaký program, který je schopen tyto údaje číst a zaznamenávat http://www.zive.cz/clanky/nejlepsi-prog ... fault.aspx ... některé z těchto SW by bylo možno dokonce použít i pro přímé ovládání připojeného ventilátoru (jeho zapnutím či vypnutím, popř. změnou rychlosti otáček) ... ;) ...

PeS: ... mmch, kamarád už léta používá obdobný princip (využití prostředků základní desky PC) pro snímání otáček soustruhu ... namísto třetího vodiče přídavného PC ventilátoru dílenského počítače má zapojeno optické čidlo, kdy se mu pomocí programu pro HW monitoring zobrazují otáčky soustruhu přímo na displeji ... jednoduché a prosté řešení ... :good: ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Ruzicci
Nový člen
Příspěvky: 5
Registrován: sob 08 zář 2012 9:35

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od Ruzicci »

Zdravím solárníci.
Takže už jsem si vyrobil druhý panel 2x1 m.Dal jsem je na plochou střechu zapojil je do série za sebou a izolovanou hadicí 125 mm vedu ohřátý vzduch komínem,který jsem před tím vyvložkoval plastovou trubkou až do sklepa.Ventilátor 125 mm o výkonu 38 w je umístěn na střeše v potrubí.Udělal jsem 3 průrazy komína a to ve sklepě v přízemí a v patře.V zimě budu větrat a přitápět v bytech a v létě chci pomocí panelů vysušovat sklep,který je přes léto hodně vlhký./V zimě tam sušíme prádlo/.Zainteresoval jsem rodinu aby mi přes zimu sbírali plechovky od piva a na jaře je do panelů doinstaluji.Ale nevím jakou barvou by se měli tyto plechovky stříknout tak aby třeba moc dlouho nebyla cítit.Taky jsem nevěděl,že má polykarbonát ochranou uv vrstvu a jak jej na panel umístit .Jestli vrstvou ven či dovnitř.Tak jsem to udělal napůl.Jeden tak a druhý tak.Případně je na jaře otočím.Mohl by mi někdo v tom poradit?Děkuji.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od A(&F) »

... UV vrstva má být směrem ven, jelikož slouží coby ochrana proti degradaci materiálu (polykarbonátu) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Odpovědět

Zpět na „Fotovoltaika a solární technika“