Teplovzdušný solární panel

Elektřina, teplo...
Odpovědět

Jakým způsobem využíváte solární energii?

1. Fotovoltaický panel
14
9%
2. Solární systém pro ohřev vody
25
16%
3. Teplovzdušný panel nebo Trombeho stěna
56
37%
Kombinace 1 + 2
5
3%
Kombinace 2 + 3
3
2%
Kombinace 1 + 3
3
2%
Kombinace 1 + 2 + 3 (jiná další energetická řešení pro úsporu financí specifikujte v příspěvku)
3
2%
Žádný, maximálně se nechávám sluníčkem opalovat.
43
28%
 
Celkem hlasů: 152

s11martin
Nový člen
Příspěvky: 24
Registrován: úte 27 bře 2012 16:53
Dostal: 6 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od s11martin »

tak konečně přišly venkovní teploty kdy se už topí tak jsem odkryl kolektor a týden jsem si hrál


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

To s11martin ...

Příspěvek od A(&F) »

Mimo téma (offtopic)
.. pokud je to v Tvých možnostech, napříště při focení a filmování lesklých ploch použij polarizační filtr ... při správném nastavení se ztratí odlesky a bude vidět mnohem více detailů (plexi, displej teploměru, atd.) ...... jinak :good: ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
s11martin
Nový člen
Příspěvky: 24
Registrován: úte 27 bře 2012 16:53
Dostal: 6 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od s11martin »

je to točené na mobil vím že je to nic moc ale pro info snad stačí


libcosenior
Zasloužilý člen
Příspěvky: 265
Registrován: úte 13 bře 2012 12:18
Bydliště: Banská Bystrica
Dal: 165 poděkování
Dostal: 131 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od libcosenior »

s11martin,
super vídeo, len by to chcelo viac informácií.
V kôlni bolo o 10.00 hod okolo 13 °C, na akú teplotu si to vykúril po 13.00 hodine, keď bol do kôlne vháňaný vzduch o teplote okolo 70 °C ?


Žiť, to je tá najvzácnejšia vec na svete, pretože väčšina ľudí len existuje.
Armstrong-Elixir_zivota.pdf
Partykova.pdf
Perfektné fórum pre každého kto sa chce naučiť programovať
s11martin
Nový člen
Příspěvky: 24
Registrován: úte 27 bře 2012 16:53
Dostal: 6 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od s11martin »

Dík snad to někomu trochu pomůže dělal jsem víc záběrů ale je to na mobil a ten nezvládne delší video mam tam i diagram ale už se tam nevešel,teplota byla 11C uvnitř a během dne pokud svítí slunce tak se v průměru ohřeje teplota o 7C slunce začne svítit v 10 a zaleze v 16 hod pak to vychladne zase do 10 dopoledne na těch 11C posílám foto jen kousku diagramu pro představu
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


ttsiki
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: ned 07 říj 2012 14:04

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od ttsiki »

Měl bych dotaz na p. Kamila. Změřil jste někdy teplotu v prostoru vně hadic ( v horním zavřeném prostoru.)
. Samozřejmě také se pokouším o PANEL a vlastně zjišťuji, že jsou 2 varianty.
TZV. TROMBEHO stěna - veškerý vzduch je odsáván ( rozuměj teplý)
a 2. varianta - TZV. plechovková ( nebo hadicová.) - tady to podle mě funguje jako SOLÁR ... prostor kolem plechovek (hadic) je uzavřen a předává teplo přes plochu plechovek (HADIC) TEN SE TEDY NEODSÁVÁ a je ohříván pouze vzduch procházející vnitřkem. Byl zde příspěvek o využití tepla (slun. energie) na 1 m2 ... CO JE TEDY VÝHODNĚJŠÍ ..... zajímají mě praktické zkušenosti Vás co již panely máte né teorie a výpočty.
Také zde postrádám jakou barvou se lakují panely ( vím že černou matovkou), ale těch je.
Uvítal bych konkrétní zkušenosti ( a jistě nejen já) od VÁS hobby výrobců panelů.
Samozřejmě , že jak ten svůj panel dodělám tak podám pokud možno vyčerpávající informace pro další nadšence.

Takže slunci zdar a svítícímu OBZVLÁŠŤ.


Kamil
Nový člen
Příspěvky: 13
Registrován: pon 17 zář 2012 12:45
Bydliště: Dolní Lutyně
Dostal: 5 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od Kamil »

teplota je závislá na hodně faktorech(venkovní teplota,průtok vzduchu.....)může tam být 100 st. nebo jen 25st.


Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od la »

Kamil píše:teplota je závislá na hodně faktorech(venkovní teplota,průtok vzduchu.....)může tam být 100 st. nebo jen 25st.
Ahoj, taky na tom, jestli se přibližujeme ke slunci nebo se vzdalujeme,po zimním slunovratu bude příkon vyšší,což teda vyhovuje, protože venkovní teploty jsou hodně dole a vlhkost nízká.Po letním slunovratu to klesá.
:D :pivko:


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

RE: jestli se přibližujeme ke slunci nebo se vzdalujeme ...

Příspěvek od A(&F) »

... myslíš, že těch ušmudlanejch cca 5 milionu kilometrů rozdílu vzdálenosti má až takovej vliv ??? ... neb co vím, tak vzdálenost země od slunce na teplotu vliv nemá (to má na svědomí spíše v tom kterým místě momentální přiklonění ke slunci - díky neměnnému náklonu zemské osy) ... nebo jsem snad něco pochopil špatně ??? ... :D ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od la »

A(&F) píše:5 milionu kilometrů rozdílu
No vono záleží taky kterým směrem to letí,jestli tam nebo do pryč,trochu se posune frekvence naměřil jsem tak cca 10%tepla víc o proti podzimu v ideálním úhlu,taky má vliv odraz od sněhu a takový drobnosti ,záleží na izolaci v tom období je čistej vzduch a mrzne až praští. :D


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od A(&F) »

la píše:záleží taky kterým směrem to letí,jestli tam nebo do pryč,trochu se posune frekvence
... pls o upřesnění ... nevím, co si pod tím mám představit ... dík ... :D ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
ttsiki
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: ned 07 říj 2012 14:04

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od ttsiki »

dotaz na p. Kamila.
Měl jsem na mysli, pokud panel pracuje (svítí slunce) tak musí být 2 teploty : 1. na výstupu - to je jasné že podle intenzity slunce, a 2.há v uzavřeném prostoru mezi sklem a trubkami a to je to co mě zajímá. Jak kolísá tato teplota a jak je jiná proti procházejícímu vzduchu. Protože pak by asi záleželo na velikosti ( objemu) tohoto ohřívajícího prostoru. Protože tento by byl ochlazován pouze převodem tepla přes hadice (plechovky). Tím bych pochopil proč jak v Maďarsku tak v USA dávají přednost těm plechovkám a né hadicím. viz " www.cansolair.com " kde to manik dělá seriově a perfektně. On totiž podle mne ten vzduch v těch plechovkách musí pulsovat a tím se asi víc ohřívá(přijímá teplo), zatímco v hadicích jen proletí a i přes šroubovici v AL hadicích přeci jenom ten přenos není tak značný.
A co ta barva pánové ?????

Takže slunci zdar a svítícímu OBZVLÁŠŤ.


brera
Nový člen
Příspěvky: 6
Registrován: ned 15 kvě 2011 16:15
Bydliště: kósek vod Brna
Dostal: 2 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od brera »

Tip na barvu: http://www.movychem.cz/barvy/kolektorov ... bsorb-5-26
Já ji použil na hliníkový plech a drží perfektně.


Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od la »

A(&F) píše: upřesnění
:D
Samé zanedbatelné věci,jejich součet.
Jsme kousíček blíž ke slunci což je troška,+vzdalujeme se, dooplerův jev,zase troška+atmosféra je mnohem čistčí s minimální vlhkostí + obvykle leží sníh využijem odrazivost od něj,víc mrzne, když mrzne bývá slunečno + většinou tak moc nefouká vítr takže se ta bedna tak moc neochlazuje = múžem cucnout cca o 10% energie ve wathodinách v teple na rozdíl od podzimního období ,pokud máme dobrou tepelnou izolaci.
:D :bye: :pivko:


ttsiki
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: ned 07 říj 2012 14:04

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od ttsiki »

Tak jsem hledal až našel . Naprosto ideální a vyčerpávající info. o panelu a jeho funkčnosti. http://www.solarrochester.com/cansolair.asp . stačí překladač google.
Jeho obchodní úspěch je neuvěřitelný a to dělá z plechovek. Jenom ta cena je astronomická
cca 2.300 dolarů .


Odpovědět

Zpět na „Fotovoltaika a solární technika“