Diskuze k seriálu o magnetech

Své příspěvky můžete psát do "Diskuze".
Odpovědět
aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Integrované AMR senzory magnetického pole.

Příspěvek od aNONym »

http://automatizace.hw.cz/integrovane-a ... ckeho-pole . ;) Non

"Mimo známějších magnetických snímačů využívajících Hallova jevu, existuje i další používaný princip, známý jako AMR. Ten realizuje magneticky závislé rezistory, které se vyznačují velmi vysokou citlivostí. Některé umožňují i přímo měřit magnetické pole Země

Na rozdíl od Hallova jevu, velmi citlivý AMR efekt nereaguje na kolmé magnetické siločáry, ale naopak na podélné horizontální a nerozlišuje jejich směr . Tedy nerozlišuje severní a jižní magnetický pól a jeho funkce tedy není závislá směru magnetického pole. "


The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: los bismutos

Příspěvek od Slavek Krepelka »

huhu píše:tož , dorazilo cosik , ale nechová se to jak bych chtěl.
Nějak nemůžu naměřit ani sebeslabší reakci.
Ha,
Nazdar Huhu,

Já to nejdříve dal (99.999) 100g bismuth ve forme ulité placky na dvé dlouhé nitě ze stropu (aby se to netočilo), tedy nějakých jeden a půl metru jako kyvadlo. Absolutně se mi na tom neukázala žádná pozorovatelná a měřitelná výchylka ve stálém magnetickém poli. Pak přišla torsní váha. Na té jsem to také zkusil a výsledek byl takový, že bismuth se sice přes noc (v kanceláři kde nikdo nebyl) ustálil jaksi skoro co nejdál of reprákového magnetu, asi tak 155° kruhu, ale pak se stalo cosi, co mi tohle pokusnictví tenkrát velmi znechutilo. Pokud Ti to tedy nic neukáže, nediv se. Torsní váha je natolik citlivá, že ty s tím budeš schopen hnout "psychicky" víc než celý slavný diamagnetismus, pokud to v tobě v tom momentě bude, jako že spíše ano. Já si osobně nejsem jistý, jestli na diamagnetismus mám vůbec věřit. Nezjistil jsem ho ani u mědi. Zato jsem naměřil slušnou úchylku magnetickému poli u knihy, ale indukovanou, to znamená způsobenou přibížením a oddálením magnetu od knihy na kyvadlové váze. Čím více stránek, tím větší úchylka :lol:?

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: los bismutos

Příspěvek od A(&F) »

Slavek Krepelka píše:[................Já si osobně nejsem jistý, jestli mám na diamagnetismus vůbec věřit. ...............
... já na něj věřím ... :) ... viz http://www.upramene.cz/forum/viewtopic. ... 041#p86041 ... aragonit na druhém videu má hodnotu μr těsně pod 1 a přesto se při tomto způsobu zavěšení docela slušně snaží "vymanit se ven ze silového pole permanentního magnetu" ... navíc byl na jednom konci mezi špicema krystalů znečištěn železitým povlakem (= tato strana se mi k magnetu lehce přitahovala), proto jsem k demonstraci "odpuzování" použil pouze tu druhou ... :D ... A. ...

PeS: ... dle mne je diamagnetismus jednou z mnoha energetických hladin každé hmoty ... žjednodušené používané rozdělení na ferro - para - dia - magnetické látky se mi silně jeví jako nedostatečné ... ;) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: los bismutos

Příspěvek od A(&F) »

huhu píše:tož , dorazilo cosik , ale nechová se to jak bych chtěl.
Nějak nemůžu naměřit ani sebeslabší reakci.
Čiže buď je to něco jiného , než jsem chtěl , nebo si s tím budu muset ještě moooooc pohrát.
... divné ... Bismut je docela slušné diamagnetikum ... pokud mi svou ideu alespoň částečně trochu nastíníš (ať už tady nebo do SZ), mohu se pokusit pomoci Ti s nalezením chyby ... škoda, mohli jsme to probrat na setkání, ale úplně jsem na to pozapomněl ... :D:D :? ... A. ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: los bismutos

Příspěvek od NAVAR »

Slavek Krepelka píše:
huhu píše:tož , dorazilo cosik , ale nechová se to jak bych chtěl.
Nějak nemůžu naměřit ani sebeslabší reakci.
Ha,
Nazdar Huhu,

Já to nejdříve dal (99.999) 100g bismuth ve forme ulité placky na dvé dlouhé nitě ze stropu (aby se to netočilo), tedy nějakých jeden a půl metru jako kyvadlo. Absolutně se mi na tom neukázala žádná pozorovatelná a měřitelná výchylka ve stálém magnetickém poli. Pak přišla torsní váha. Na té jsem to také zkusil a výsledek byl takový, že bismuth se sice přes noc (v kanceláři kde nikdo nebyl) ustálil jaksi skoro co nejdál of reprákového magnetu, asi tak 155° kruhu, ale pak se stalo cosi, co mi tohle pokusnictví tenkrát velmi znechutilo. Pokud Ti to tedy nic neukáže, nediv se. Torsní váha je natolik citlivá, že ty s tím budeš schopen hnout "psychicky" víc než celý slavný diamagnetismus, pokud to v tobě v tom momentě bude, jako že spíše ano. Já si osobně nejsem jistý, jestli na diamagnetismus mám vůbec věřit. Nezjistil jsem ho ani u mědi. Zato jsem naměřil slušnou úchylku magnetickému poli u knihy, ale indukovanou, to znamená způsobenou přibížením a oddálením magnetu od knihy na kyvadlové váze. Čím více stránek, tím větší úchylka :lol:?

S laskavým pozdravem, Slávek.
Co takhle zkusit dát více magnetů do kupy a pro posuzování diamagnetismu použít systém se 4 magnety co se používá pro levitaci uhlíku?
Tam se to projeví více.


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: los bismutos

Příspěvek od huhu »

A(&F) píše:. Bismut je docela slušné diamagnetikum ... pokud mi svou ideu alespoň částečně trochu nastíníš (ať už tady nebo do SZ), mohu se pokusit pomoci Ti s nalezením chyby ... škoda, mohli jsme to probrat na setkání, ale úplně jsem na to pozapomněl ... :D:D :? ... A. ...
tak jsem zvedl zadnici a replikoval tvůj pokus
ano , funguje to
dokonce se mi podařilo zastavit rotaci způsobenou rozmotáváním polyamidové nitě.
v jednu chvíli jsem dokonce poskočil radostí , protože došlo k divokému pocuknutí , ale pak jsem zavřel dveře a už se to neopakovalo ( průvan )

z toho pokusu mám dokonce pocit , že první reakce je hbitější , pak se bizmut nasytí a už je línější , ale na to budu muset sestavit rampičku, aby se to dalo změřit . ruka nejistá .....

No a co jsem původně očekával - chtěl jsem odlít kuličku , která by se po celém povrchu chovala jako magnet s opačnou polaritou , než ten , kolem kterého se právě pohybuje. Ale reakce jsou tak slabé , že při hmotnosti a kvalitě povrchu který docílím stejně nedosáhnu kýženého efektu. No , pohraju si s tím až bude venku hnusně.

dík za pokopnutí
V.


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: los bismutos

Příspěvek od Slavek Krepelka »

A(&F) píše:
Slavek Krepelka píše:[................Já si osobně nejsem jistý, jestli mám na diamagnetismus vůbec věřit. ...............
... já na něj věřím ... :) ... viz http://www.upramene.cz/forum/viewtopic. ... 6041#86041 ... aragonit na druhém videu má hodnotu μr těsně pod 1 a přesto se při tomto způsobu zavěšení docela slušně snaží "vymanit se ven ze silového pole permanentního magnetu" ...
Nazdar Anri.

Dobře se na to své video ještě jednou podívej a všímej si, jak to musíš tím magnetickým polem "požďuchovat", aby se to pohnulo. Tohle je přesně to, co mi z toho mého ortodoxního pokusnictví lezlo taky, než to vlezlo do neortodoxního. Pokud přiblížíme magnet k tak zvané diamagnetické látce mezi určitými limity rychlosti přiblížení, látka je odpuzena magnetickým polem. Pokud je rychlost přiblížení pod určitým limitem (neměřil jsem ji). k odpuzení nedojde vůbec a v limitu je jeho projev závislý na rychlosti přiblížení. Příliš rychle a taky se to nechce moc hýbat. Pokud je magnet už v blízkosti tak zvaného diamagnetického materiálu a odtáhneme ho zase v limitu rychlostí očividného projevu, tak zvaná diamagnetická látka se pohne za magnetem. Tuto část jsi samozřejmě nezkoušel, ale z videa je vidět, jak odtahuješ magnet pro další žďuchanec relativně pomalu a opatrně. Mně to fachalo nejen s různými kovy, ale i s listem papíru a knihou, i když kniha byla daleko markantnější než jednoduchý list, ale to mohlo to být zapříčiněno i rozdílným papírem.

Jedinné co vidím jako možný důkaz diamagnetismu by bylo to, že "diamagnetická" látka, zavěšená na rameni torzní váhy a vybalancovaná něčím dost neutrálním a pokud možno na daleko kratším rameni váhy se ustálí v co největší vzdálenosti od permanentního magnetu a to vše provedeno buď dost daleko od jakéhokoliv železa, nebo uzavřené kompletně v relativně hodně veliké železné kleci, nebo železno-plechové bedně.

To, co jsem viděl na svých pokusech a co vidím na Tvém videu byla a je indukce vířivých proudů a Lenz. Pokud bys s tím pokusničil jako já, došel bys taky na to, že ta "diamagnetická" reakce je nesmírně závislá nikoliv na mase testované látky ale hlavně na jejím povrchu v poměru k mase. To samo o sobě jaksi říká, že jde o něco jiného než o jakýsi diamagnetizmus.

Když už se tady potím, tak ještě tohle pro kohokoliv:

Množí se zde pověra, že nerezové oceli jsou nemagnetické díky tomu, že v nich není železo. Omyl!
http://www.onlinemetals.com/stainlessguide.cfm
Zde jsou tabulky s chemií různých druhů nerezů a mělo by to být přelouskatelné i bez angliny, jsou v tom chemické značky elementů a procenta. Železo je zastoupeno vždy jako základní, tedy značně převládající materiál a proto je slitina stále nazývána ocel.

Nerez byla "vymyšlena" technology a to omylem. Došlo k tomu při experimentálním vysokém legování ocelí jako pokusnictvím o vývoj vysoce pevných slitin. Nějakej ocelovej mlejn (slévárna) to namíchal, uvařil, (tenkrát to nemělo čísla, čert ví co v tom včechno bylo a kolik) ale byl v tom dost chrom a nickel. Vyhodili to ze dveří na dvůr vychladit a uzrát. No, a nestačili se divit, lilo na to a světe zboř se, vynalezli nerezavějící ocel. Věda nerezových ocelí se z toho stala o dost později.

Nerez je v podstatě nemagnetická jenom v popuštěné formě a to ne zcela, pokud není velice důsledně popuštěná. Svary, ohyby, kování, obrábění atp. zapřičiňují tvrdnutí a s tím slabý, až velice znatelný přechodný magnetismus. Přiložením magnetu na nerez nezjistíme, jestli jde o ten který nerez, ale jenom zjistíme, jestli je testovaný nerez poněkud magnetizovatelný, i když jen přechodně. Z mé zkušenosti je válcovaný nerezový materiál 304 a 316 (kromě šroubů, matek atp.) skoro vždy bez znatelného projevu ferromagnetismu, ale ne vždy. Spojovací materiál je kvůli pevnosti nepopouštěný.

Ach jo, ještě ty vířivé proudy. Vůbec si to nepředstavujte tak, jak se to maluje na schémátkách i universitních prací třeba na netu. Dlouho jsem se o tom dohadoval a snažil vysvětlit skutečnému expertovi na indukci se kterým se velice kámoším, že vířivé proudy nemohou existovat tak, jak jsou v těchto pracích většinou publikované, jako hromada malinkých koleček se šipkami. No, on je Arab, já jsem Čížek, domlouváme se Anglicky a tak je to někdy trochu komické. Nicméně, nakonec mi vysvětlil o co jde a jinými slovy mi vysvětlil to, co jsem se mu snažil vysvětlit já. Vířivé proudy jdou vždy po okraji materiálu kolem jeho masy a dá se řict, že jde o více méně kruh, ba i trubku elektrického proudu. Vezmeme-li v potaz třeba jádro tranďáku, každý list má ten vířivý proud probíhající po obvodu listu vbe stejném smyslu, jako to leze cívkama, ale ne spirálovitě, nikoliv jako mraky malinkých proudečkových koleček se šipčičkama. Proto to na tranďáku teče cívkou jako jeden proud.

Huš, dobrou noc, vlastně pro Vás ráno :D Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Los diamagnetos

Příspěvek od adam.benda »

Slavek Krepelka píše:Dobře se na to své video ještě jednou podívej a všímej si, jak to musíš tím magnetickým polem "požďuchovat", aby se to pohnulo.
...
To, co jsem viděl na svých pokusech a co vidím na Tvém videu byla a je indukce vířivých proudů a Lenz.
Ahoj Slávku,
dobře soudíš. ;) :good:

Také zajímavé, co uvádíš dále o diamagnetismu.....

Slavek Krepelka píše:Ach jo, ještě ty vířivé proudy. Vůbec si to nepředstavujte tak, jak se to maluje na schémátkách i universitních prací třeba na netu.
A další pravda na Tvé konto.
Je možné, že se to pro středoškolské studentstvo záměrně zjednodušilo do těch koleček s šipkou a pak už se to jaksi přeneslo i do dalších, byť vyšších, vzdělávacích institutů.


huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

tiziano

Příspěvek od huhu »

adame , kdybys měl chvilku , mohl bys prosím do svého programu vložit dva kruhové magnety vedle sebe , tak jak jsou na videu ?
A potom to samé , kdyby byly uzavřené mezi dva fe plechy ?
Něco mě napadlo , mohl bys to potvrdit , nebo vyvrátit.

Jo a co se stane , když budou oba šrouby v cívkách v základně spojené kusem železa - ovlivní to nějak jejich interakci ?

Tak o tom teď přemýšlím .....


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: tiziano

Příspěvek od adam.benda »

huhu píše:adame , kdybys měl chvilku , mohl bys prosím do svého programu vložit dva kruhové magnety vedle sebe , tak jak jsou na videu ?
A potom to samé , kdyby byly uzavřené mezi dva fe plechy ?
Něco mě napadlo , mohl bys to potvrdit , nebo vyvrátit.

Jo a co se stane , když budou oba šrouby v cívkách v základně spojené kusem železa - ovlivní to nějak jejich interakci ?

Tak o tom teď přemýšlím .....
huhu, moc rád se o to pokusím. Doufám, že se mi to povede dneska večer. Ale bohužel nebudu moct začlenit ty Fe plechy, simulátor ještě zdaleka není dodělanej a tohle ještě neumí.

Píšeš, abych zadal kruhové magnety tak jsou na videu... Máš asi namysli, abych je zadal jako prstencové, ok?


huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tiziano

Příspěvek od huhu »

adam.benda píše:
Píšeš, abych zadal kruhové magnety tak jsou na videu... Máš asi namysli, abych je zadal jako prstencové, ok?
Jo , přesně. Špatně jsem se vyjádřil

Ono totiž - jiné chování to má s neodymem , se kterýma běžně experimentuju a jiné s těmi prstenci , které jsem za účelem pokusu vypreparoval ze starých repráků.


huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

elektron

Příspěvek od huhu »

Inspirující článek :
http://technet.idnes.cz/vsichni-chteji- ... 1_veda_mla

Už jsem tu psal, že to s elektronem není tak jednoduché, jak se obecně udává. A ejhle, tolik peněz po celém světě se vydává na jeho výzkum.

Při pohledu na obrázek molekuly vody v souvislosti s tím, co říkal Anri na srazu o magnetické separaci mě něco napadá. Napadá to ještě někoho ? - nechcu to psát rovnou, abych neovlivnil úsudek předem -


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: elektron

Příspěvek od adam.benda »

huhu píše:... Při pohledu na obrázek molekuly vody v souvislosti s tím, co říkal Anri na srazu o magnetické separaci mě něco napadá. Napadá to ještě někoho ? - nechcu to psát rovnou, abych neovlivnil úsudek předem -
Chtěl bys "polarizovat" vodu? Resp., získat natočení všech molekul vlivem působení přitažlivých sil atomů kyslíků a odpudivvých sil atomu vodíku?
Jenže je otázka, jestli co se týče molekuly vůbec lze přistupovat ke každému atomu zvlášť. Spíš bych tipoval, že molekula bude mít jako celek nějakou vlastnost dia-/para- -magnetickou, ale možná né podle toho, jaké dia/para vlastnosti mají jednotlivé atomy...

P.S.: Co je to ve skutečnosti elektron?
Napadá mě jeden příměr... Dnes velice dobrý přítel, tehdy ještě (a pouze) spolužák na základní škole cosi prohlásil. On byl vychováván ve víře v Boha a také mi své představy velice urputně předkládal. Já jsem to odmítal a on pak ironicky a rozčíleně prohlásil o Zemi a o jejím vzniku: ,,...jasně, takže najednou prostě nějaká z pr*ele kulička..." :D Takže tolik Matička Země. A co Elektron? :D


huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: elektron

Příspěvek od huhu »

adam.benda píše: Chtěl bys "polarizovat" vodu? Resp., získat natočení všech molekul vlivem působení přitažlivých sil atomů kyslíků a odpudivvých sil atomu vodíku?
Přesně.





--------------------------------------------------------
koupim vědro volných elektronů .......


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: elektron

Příspěvek od Slavek Krepelka »

adam.benda píše: P.S.: Co je to ve skutečnosti elektron?
Pokud se podíváme na vědecké schéma elektronu, zjistíme několik zajímavých skutečností.

a) Elektron se narodil jako vysvětlení usměrňovacích schopností vakuové trubice, tedy elektronky, s předpokladem, že v trubici panuje vakum. Tento předpoklad faktuálně popírá napařování skla elektronek (stejně jako rentgenových trubic atp) kovem odpařovaným z vlákna žhavícího obvodu, kterýžto jev dokazuje, že jde o výboj v kovové páře a ne ve vakuu.

b) Celý orbitální matematický systém, jak planetární a hvězdný, tak atomárně molekulární, tedy orbitálně elektronový, je založen na předpokladu, že tyto složité a velice stabilní systémy systémy drží pohromadě principem stability labilní, tedy něco na způsob balancování ložiskové kuličky na ostří nože, nebo perpentyklu v horní úvrati, kdy jakkoliv nepatrné vychýlení z rovnováhy by nutně muselo vyvolat totální chaos.

c) Moderní metody pozorování molekulární soustavy materiálů absolutně vyvrací jakoukoliv možnost, že existují jakési orbitální elektrony jako atomové částice, naopak, všechny potvrzují, že jde o systém uspořádání toků něčeho daleko menšího do silových polí.

d) Dnešní věda už má s touto elektronovou teorií a elektrony takové potíže, že musela přidat další materiální "nečástici" k vysvětlování například schopností polovodičů, a to elektronové díry.

Takže bych řekl, že co je elektron elektřině a hmotě je to, co býval flogiston ohni, tedy vědecká berlička časem zohýbaná do preclíku, nalomená v mnoha místech a typicky pěkně zafačovaná jak mumie. Samozřejmě věda toto schema používá, protože ono přeci jenom má praktické uplatnění a také ji drží na nohou, i když ne na vlastních, a zoufale očekává nějakého nového mesiše ze svých řad, který by přišel s něčím matematicky více vyhovujícím, i když z toho bude nejspíše tradičně zase jenom nová, pěkně nablejskaná berlička. Věda totiž nepozoruje a nededukuje, ale modeluje.

Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Odpovědět

Zpět na „Seriál o magnetech + Diskuze“