Magnetické topení

Své příspěvky můžete psát do "Diskuze".
jklasdf
Nový člen
Příspěvky: 7
Registrován: sob 22 led 2011 22:58

Re: Kde se magnetu nejvíc líbí

Příspěvek od jklasdf »

adam.benda píše: magnetu se chce zůstat pouze v jediném místě a to uprostřed plechu...
Díky. To jsem nevěděl. Spíš jsem se obával, aby to nebylo na kraji. První opatření, které mě při zjištění této skutečnosti napadne je prodloužit a rozdělit plech, nebo ho spíš zahnout nahoru k nádrži s vodou, která tam není namalovaná.

Je tu ale ještě jeden problém. Když zahřejeme magneticky tvrdou látku nad Curieovu teplotu a necháme chladnout v magnetickém poli získáme magnet, který nejvíc přitahuje na kraji. Což je v současném návrhu nežádoucí. Teoreticky by to nastat nemuselo, protože magnety by se předtím, než plech vychladne měly přesunout na druhou stranu, ale ovlivnit by to mohlo. Takže asi použít magneticky měkkou látku nebo to navrhnout jinak.

Na tvých stránkách psals o programu na znázornění siločar. Co všechno umí? Lze v něm dát magnetu i jiný tvar než obdelníkový a znázornit i feromagnetickou nebo diamagnetickou látku?


jklasdf
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Kde se magnetu nejvíc líbí

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Vlákno čisté 14.3.2012 SDK


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Kde se magnetu nejvíc líbí

Příspěvek od adam.benda »

jklasdf píše:Na tvých stránkách psals o programu na znázornění siločar. Co všechno umí? Lze v něm dát magnetu i jiný tvar než obdelníkový a znázornit i feromagnetickou nebo diamagnetickou látku?
Standardně umí zatím jen obdélníkové tvary magnetů, ale je tam způsob, jak krkolomně připravit i nějaké jiné tvary. Bohužel, k dotažení programu jsem se už nedostal, takže ani tvary a ani fero/dia látky...

Po roce a kousek
adam.benda


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Kde se magnetu nejvíc líbí

Příspěvek od Slavek Krepelka »

adam.benda píše: Standardně umí zatím jen obdélníkové tvary magnetů, .....
Nazdar Adame. Osobně bych se přiklonil k názoru, že tohle si může a měl by každý ošahat sám a počíst si to na pilinách, nebo na magnetické fólii. Do tohodle je tím způsobem vidět velice dobře, protože to je statické. Tím míním, že se pokus při čtení pole nijak nehýbe. Navíc je to čtení naprosto spolehlivé. Osobně, vědět jak na to, bych se podíval na vliv magnetického pole na orientaci vířivých proudů ve vodiči, který se nachází v magnetickém poli stálého magnetu a zárověň je nabuzen dalším magnetem. To už se na pilinách přečíst nedá, protože pokus by se musel dost hýbat, jinak z něj vířivé nedostaneš. Simulovat se to však určitě dá alespoň krokově. Tam už pokusnictvím nevidíme, ale z toho co tak vidím všude možně po Youtube by to mělo ukázat, proč přítomnost železa v udělátku dovede věci roztočit přiložením dalšího magnetu a poté rotací udělátka udržovat, ba dokonce urychlovat. Asi by to taky poukázalo na to, že orientujeme cívky v motorech špatně, protože cívky si tu orientaci proudu uhlídají fyzickou orientací závitů. Možná děláme někde blbost, že je motáme na jádro tak jak je motáme a že existuje i jiná a lepší cesta co se týče geometrie rotační indukce. Kdysi to tak někdo poprvé namotal a my to už staletí motáme stejně, protože to nějak pracuje a jenom to popřípadě vylepšujeme, ale princip mlejnek stále dokola. On totiž proud, který jde drátem ze standartního generátoru, je zase jenom vířivý proud. Přihoď si na jádro jakékoliv trafa uzavřenou smyčku vodiče a budeš vědět, o čem mluvím. Akorát snad měj v ruce vypínač a ..... minimax :D

S tím simulováním permanentních magnetů je to jednak dost málo výstižné a jednak se trápíš něčím, dokonce bych řekl necháš se trápit něčím (jako se nechal trápit Gromit), co by si druzí měli a mohou velice jednoduše ověřit a znázornit sami v reálu (třeba těma pilinama). To ani nemluvě o tom, že takové modelování absolutně neříká nic o tom, co se průběžně děje v udělátku během jeho otáčení, pokud se to modelování zase neodkrokuje po nějakých fázích otáčení a jak by se pole tvarovalo během rotace udělátka. Mnoha lidem daleko více vyhovuje se zeptat a nechat druhého, ať se trápí za něj z pouhé zvědavosti, aniž by kdy měli sebemenší úmysl se někam dopracovat sami tím, že na něco šmátnou a vyzkouší si.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Magnetické topení

Příspěvek od Akord »

Jsou i lidi, co delají motory dobre a dosahují treba 98% účinnost. Prakticky ideální menič energie elektrické na mechanickou a zpet. Mít lepší drát, bude treba 10x menší a lehčí.

Uzavretá smyčka na jádru delá totéž, co klec asynchronního motoru, to asi čteš nejakou detskou knížku z fyzikálních pokusu, tam je to vyskytuje často.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Kde se magnetu nejvíc líbí

Příspěvek od adam.benda »

Slavek Krepelka píše:Osobně bych se přiklonil k názoru, že tohle si může a měl by každý ošahat sám a počíst si to na pilinách, nebo na magnetické fólii. Do tohodle je tím způsobem vidět velice dobře, protože to je statické. Tím míním, že se pokus při čtení pole nijak nehýbe. Navíc je to čtení naprosto spolehlivé.
Slavek Krepelka píše:S tím simulováním permanentních magnetů je to jednak dost málo výstižné a jednak se trápíš něčím, dokonce bych řekl necháš se trápit něčím (jako se nechal trápit Gromit), co by si druzí měli a mohou velice jednoduše ověřit a znázornit sami v reálu (třeba těma pilinama).
Já už se s tím softwarem právě moc netrápím, před léty jsem to načal a pak už se k tomu nedostal a už ani moc nepočítám s tím, že bych se k tomu někdy vrátil a dodělával to. To bych už spíš udělal nový simulátor podobného typu, ale dnes už bych ho vymakal mnohem líp, aby byl praktičtější a názornější. Zřejmě to už ale zůstane jenom v hlavě, protože teď už nemám kdy takovéhle hračičky dělat..

Piliny jsou fajn, ale jenom trochu. :) Udělají Ti zhruba nějakou představu, ale může to být právě dost nepřesné, protože zmagnetované piliny se pak přitahují jedna k druhé - nejedná se o pasivní zobrazovací prvek. Pokud bych si s tím dal práci, můj simulátor by Ti byl schopen v libovolném bodě v prostoru s magnety určit výsledný vektor magnetické indukce (velikost i směr) a nebo zobrazit pole celkově - ať už "siločárama" nebo "střelkovým rastrem". I když můj program zobrazuje jen tvar pole, mám za to, že dokázal přinést docela kvalitní výsledky, které korespondují s realitou. S konkrétními hodnotami intenzity pole pak můžeš nějak dál pracovat. U pilin se můžeš jenom koukat. No ale samozřejmě s Tebou souhlasím, že by si měl každý piliny vyzkoušet sám. Ale neměl by zapomenout, že tam pak má stovky mikromagnetků navíc. Když pak bude ten dotyčný chtít dělat něco pořádného, měl by na to vzít nějaký pořádný analytický systém, ať už pero, pravítko a Kalkuliho přístroj, nebo nějaký program.


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Magnetické topení

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Akord píše: Uzavretá smyčka na jádru delá totéž.
Jsem rád Akorde, že jsi to nepochopil. Ahoj, Slávek


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
HONZIK81
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: pon 24 lis 2008 10:40
Dal: 2 poděkování

Re: Magnetické topení

Příspěvek od HONZIK81 »

Někde na netu jsem viděl jak magnetamam rozehřál měděnou trubku na topení. Co tohodle využít?


tichys
Stálý člen
Příspěvky: 87
Registrován: pon 13 úno 2012 17:33
Dal: 65 poděkování
Dostal: 27 poděkování

Re: Magnetické topení

Příspěvek od tichys »

Vyzkoušeno, nefunkční. :eliar:
Bez vody to vypadá efektně, ale jak tam pustíš vodu, tak je efekt pryč.


Odpovědět

Zpět na „Seriál o magnetech + Diskuze“