Homopolární Motory/Generátory

Své příspěvky můžete psát do "Diskuze".
Odpovědět
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Lepší modifikace

Příspěvek od adam.benda »

Nechci provokovat ty, kteří mému tvrzení nevěří a otravovat ty, který tohle téma už nebaví,
ale uvědomil jsem si teď jednu věc..

Mnohem lepší silový výsledek (0,191 N oproti původním 0,045 N) a i jednodušší zkonstruovatelnost přináší tato modifikace.

Jarin'si, snažil ses postavit tu mojí původní verzi, ale ta, kterou jsi nakonec udělal (protože to jinak konstrukčně moc nešlo, má mnohem lepší vlastnosti! :D

viz. obrázek
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Nová silová analýza

Příspěvek od adam.benda »

Právě jsem dokončil analýzu sil, kde tentokrát nevynechávám ještě magnet naproti tomu bočnímu... (viz. obrázek níže). Nebo pokud si věnec kruhových magnetů umíte představit jako jeden toroidní magnet, nyní jsem započítal i jeho průřez vlevo. Dle mého nevadilo, že jsem to předtím vynechal, ale měl bych věci dělat pořádně a Akord má pravdu, že ten levý magnet (/levá část toroidu) by měla být v analýze zahrnuta také.

A teď výsledky. Výsledná síla je opět nenulová. Její hodnota je trochu menší oproti původní analýze.

Výsledná síla na drát v původní analýze: 0,04882 N
Výsledná síla na drát v nové analýze: 0,01002 N

Boční magnety si navzájem "vyrušují" pole a to je pravděpodobně hlavním důvodem, proč je síla menší. Nicméně, může nám být fuk, o kolik je menší. Podstatné je, že tu máme opět pohyb drátu.

S poklonou
adam.benda
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


StepanPepan
Zasloužilý člen
Příspěvky: 255
Registrován: pát 02 dub 2010 11:39
Dostal: 1 poděkování

Re: Experiment s vyklenutým drátem

Příspěvek od StepanPepan »

adam.benda píše:Tedy, praktické video k mé hádance je nyní ke stažení zde:
http://www.uloz.to/7682696/vyklenuty-vodic-avi

Takže díky Jarin'sovi máme i odexperimentováno. :good:
:bad: :bad: :bad:

Tento experiment měl potvrdit, že se to točí, i když to neudělalo ani jednu otáčku??? No tak si nedělej z lídí srandu.

Praktická poznámka k pokusu: proč nepřipevnit magnet přímo dovnitř vyklenutí, a to ve spodním konci neuložit tak, že by stálo hrotem v důlku?

Taky nechápu, proč je tam ten vodič jenom jeden, když by se tam velice jednoduše mohla udělat válcovitá klec z několika vodičů, která by v sobě měla ten magnet.


Elektro
Zasloužilý člen
Příspěvky: 434
Registrován: čtv 19 črc 2007 11:52
Bydliště: Banskobystrický kraj
Dal: 3 poděkování
Dostal: 3 poděkování

Re: Experiment s vyklenutým drátem

Příspěvek od Elektro »

StepanPepan píše: Tento experiment měl potvrdit, že se to točí, i když to neudělalo ani jednu otáčku??? No tak si nedělej z lídí srandu.
Zasa len prázdna kritika.
StepanPepan píše: Praktická poznámka k pokusu: proč nepřipevnit magnet přímo dovnitř vyklenutí, a to ve spodním konci neuložit tak, že by stálo hrotem v důlku?
Zamyslel si sa nad detailom, že ten stredový magnet a sa v nakreslenej formácii na hrote v jamke neudržal? Musel by si magnet pevne ukotviť stredom smyčky a to by sa točil aj magnet. A samozrejme by si mal možnosť kritizovať, že stredový magnet sa točí.
StepanPepan píše: Taky nechápu, proč je tam ten vodič jenom jeden, když by se tam velice jednoduše mohla udělat válcovitá klec z několika vodičů, která by v sobě měla ten magnet.
V nákrese pokusu je slučka z jednho drátu. Klietka nie je jeden drát a tým je pokus podľa nákresu spochybnený, čo by si určite použil na "oprávnenú" kritiku pokusu.

Urob to podľa svojich predstáv a pridaj video z tvojho pokusu, ktoré nás presvedčí, že sa to nebude točiť.
Ja zatiaľ verím tomu, že sa tá smyka bude točiť, aj napriek tvojim "skalopevným" výhradám.
Želám príjemný deň.


Hľadajme možnosti ako sa to dá a nie ako sa to nedá.
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Asi tak.

Příspěvek od adam.benda »

Díky, Elektro. ;) Čteš mi z duše.


StepanPepan
Zasloužilý člen
Příspěvky: 255
Registrován: pát 02 dub 2010 11:39
Dostal: 1 poděkování

Re: Experiment s vyklenutým drátem

Příspěvek od StepanPepan »

Elektro píše:
StepanPepan píše: Tento experiment měl potvrdit, že se to točí, i když to neudělalo ani jednu otáčku??? No tak si nedělej z lídí srandu.
Zasa len prázdna kritika.
To není prázdná kritika, ale faktická. Fakt je popsaný tak, že nebyla dokončena ani jediná otáčka.

Elektro píše:
StepanPepan píše: Praktická poznámka k pokusu: proč nepřipevnit magnet přímo dovnitř vyklenutí, a to ve spodním konci neuložit tak, že by stálo hrotem v důlku?
Zamyslel si sa nad detailom, že ten stredový magnet a sa v nakreslenej formácii na hrote v jamke neudržal?
Pochopil jsi, že pokud jsem nic nepsal o horním uchycení, nechtěl jsem ho měnit? Pokud by rotor byl dobře vyvážený, se spodním uchycením jak jsem ho navrhoval by nebyl problém.

Elektro píše:A samozrejme by si mal možnosť kritizovať, že stredový magnet sa točí.
Pokud jsem sám navrhoval, aby se magnet točil, byl bych blázen, kdybych to potom kritizoval.
Elektro píše:
StepanPepan píše: Taky nechápu, proč je tam ten vodič jenom jeden, když by se tam velice jednoduše mohla udělat válcovitá klec z několika vodičů, která by v sobě měla ten magnet.
V nákrese pokusu je slučka z jednho drátu. Klietka nie je jeden drát a tým je pokus podľa nákresu spochybnený, čo by si určite použil na "oprávnenú" kritiku pokusu.
Pokud funguje jeden drát, musí díky principu superpozice fungovat víc najednou. Dát tam víc vodičů je možnost, jak pokusný motor udělat pevnější a výkonnější. Nebudu kritizovat něco, co jsem sám navrhnul. Nejsem blázen.
Elektro píše:Urob to podľa svojich predstáv a pridaj video z tvojho pokusu, ktoré nás presvedčí, že sa to nebude točiť.
Nechci Vás přesvědčovat. NEbudu kupovat magnety. Pokus dělat nebudu, když ho někdo má skoro hotový. Je to ztráta času.
Elektro píše:Ja zatiaľ verím tomu, že sa tá smyka bude točiť, aj napriek tvojim "skalopevným" výhradám.
Jakých skálopevným výhradám? Co to plácáš? Celý tvůj příspěvek byl blábol a já teď nechápu, proč jsem na něj začal reagovat... :(

2011-02-05 12:50 Edit: Ber to jako napomenutí. a.b
Naposledy upravil(a) StepanPepan dne sob 05 úno 2011 13:01, celkem upraveno 3 x.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Experiment s vyklenutým drátem

Příspěvek od adam.benda »

Elektro píše:Musel by si magnet pevne ukotviť stredom smyčky a to by sa točil aj magnet. A samozrejme by si mal možnosť kritizovať, že stredový magnet sa točí.
Řeknu to jinak: Středový magnet musí být pravděpodobně pevně uchycen ke konstrukci. Což je na obrázku snadné, v reálu už nikoliv.


aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Re: Experiment s vyklenutým drátem

Příspěvek od aNONym »

adam.benda píše:
Elektro píše:Musel by si magnet pevne ukotviť stredom smyčky a to by sa točil aj magnet. A samozrejme by si mal možnosť kritizovať, že stredový magnet sa točí.
Řeknu to jinak: Středový magnet musí být pravděpodobně pevně uchycen ke konstrukci. Což je na obrázku snadné, v reálu už nikoliv.
A což namísto drátu použít trubičku. ;) Non

Princip: V místě prvého lomení (ze shora i ze spoda) by v ní potom byl otvor, kterým by procházela elektricky izolovaná středová osa (popř. rovnou vyrobená z nevodivého materiálu), k níž by byl přichycen magnet. :)


The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Experiment s vyklenutým drátem

Příspěvek od adam.benda »

aNONym píše:A což namísto drátu použít trubičku. ;) Non

Princip: V místě prvého lomení (ze shora i ze spoda) by v ní potom byl otvor, kterým by procházela elektricky izolovaná středová osa (popř. rovnou vyrobená z nevodivého materiálu), k níž by byl přichycen magnet. :)
Trubičky by byly fajn, ale teď ještě někdo, kdo by to zbastlil. Já se toho neštítím, ale třeba těma výpočtama jsem se opravdu docela časově "vyždímal" a teď už nemám tolik volné ruce... Ale jinak si myslím, že to opravdu není nutné, pokud se do toho vyloženě někomu nebude chtít, protože přes veškerý místní odpor Jarin'sovo video skutečně shledávám za dostatečné. No... a své výpočty také... :D


Elektro
Zasloužilý člen
Příspěvky: 434
Registrován: čtv 19 črc 2007 11:52
Bydliště: Banskobystrický kraj
Dal: 3 poděkování
Dostal: 3 poděkování

Re: Experiment s vyklenutým drátem

Příspěvek od Elektro »

StepanPepan píše:To není prázdná kritika, ale faktická. Fakt je popsaný tak, že nebyla dokončena ani jediná otáčka.
To je fakt. Urobilo to len pol otáčky, ale nie z dôvodu nefunkčnosti, ale z dôvodu obmedzenia daného konštrukčným riešením. Logicky - keď to urobí pol otáčky cez 4 magnety a je to symetricky zložené z 8 magnetov, tak v prípade, že tá drátová slučka prejde cez prsty držiace stredový magnet bez odporu, otáčka bude dokončená.
StepanPepan píše: Pochopil jsi, že pokud jsem nic nepsal o horním uchycení, nechtěl jsem ho měnit? Pokud by rotor byl dobře vyvážený, se spodním uchycením jak jsem ho navrhoval by nebyl problém.
Týmto výrokom dokazuješ, že si s viacerími magnetmi súčasne nikdy neskúšal niečo robiť. Ten stredový magnet už len pri veľmi malom vyosení má snahu preklopiť sa do vodorovnej polohy a prichytiť sa opačným pólom na jeden z vonkajších magnetov.
StepanPepan píše:Pokud jsem sám navrhoval, aby se magnet točil, byl bych blázen, kdybych to potom kritizoval.
Pretože to riešenie by urobil niekto iný a nie Ty.
StepanPepan píše: Pokud funguje jeden drát, musí díky principu superpozice fungovat víc najednou. Dát tam víc vodičů je možnost, jak pokusný motor udělat pevnější a výkonnější. Nebudu kritizovat něco, co jsem sám navrhnul. Nejsem blázen.
Vy "realisti" veľmi často kritizujete, že podmienky pokusov si každý prispôsobí podľa seba. V tomto prípade nejde o prispôsobenie podľa seba? Jedná sa o zadanie pokusu s jednou smyčkou, tak sa bavme o jednej smyčke.
StepanPepan píše: Nechci Vás přesvědčovat. NEbudu kupovat magnety. Pokus dělat nebudu, když ho někdo má skoro hotový. Je to ztráta času.
To nie je strata času, ale strach z vyvrátenia Tvojich tvrdení.
StepanPepan píše:Jakých skálopevným výhradám? Co to plácáš? Celý tvůj příspěvek byl blábol a já teď nechápu, proč jsem na něj začal reagovat... :(
Komu v diskusii dochádzajú argumenty, začne s urážkami a napádaním. To si sa naučil od našich politikov?

StepanPepan. Pre mňa nie je problém pripustiť že mi došli argumenty a bez urážok požiadať o ukončenie alebo odloženie debaty na dané téma na neskôr. Prosím bez urážky, ale podľa Tvojich reakcií tento problém je u Teba akútny, ba priam urgentný.
Ak mieniš pokračovať v debate, tak prosím bez urážok a osobných výpadov. V opačnom prípade nebudem reagovať.
Želám príjemný večer.


Hľadajme možnosti ako sa to dá a nie ako sa to nedá.
Uživatelský avatar
gromit
Zasloužilý člen
Příspěvky: 586
Registrován: pát 18 črc 2008 21:37
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Experiment s vyklenutým drátem...

Příspěvek od gromit »

Je tu prosím ještě někdo, kromě Jarin'se, kdo se namáhal s nějakým experimentem?
Zatím máme video s cukajícím se drátem, magnetem v ruce a kritiku tohoto experimentu a spoustu emotivních příspěvků.
Navíc mi stále nedochází, kam Adam s tím příkladem směřoval - když jsem se ptal na nahrazení proudovodiče permanentním magnetem, jediný kdo reagoval byl Akord (neříkám, že jeho řešení mě uspokojilo). A co dál?


Když to nejde silou, musí to jít ještě větší silou!
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Experiment s vyklenutým drátem...

Příspěvek od adam.benda »

gromit píše:... Navíc mi stále nedochází, kam Adam s tím příkladem směřoval - když jsem se ptal na nahrazení proudovodiče permanentním magnetem, jediný kdo reagoval byl Akord (neříkám, že jeho řešení mě uspokojilo). A co dál?
Tu hádanku jsem připravil tak nějak celkově pro podporu a cvik "magnetářského myšlení", ale přímé nahrazení proudovodiče magnetem tu asi není moc možné, abychom měli například mag. motor. Účelem hádanky nebylo něco takového naznačit..

Rád bych tu hračku sám sestrojil, ale moje časové dispozice jsou zkrátka už přečerpány..

I když si tohle asi už marně myslelo hodně lidí přede mnou, myslím, že v magnetických motorech stojím před posledními dveřmi v podobně jednoho experimentu, který pořád hloupě odkládám. Špatná finanční situace a rodinné závazky mě nutí, chtít z toho alespoň něco vytřískat, budu-li úspěšný. Proto ve spoustě věcech musím mlčet, za což se vám omlouvám..


Uživatelský avatar
gromit
Zasloužilý člen
Příspěvky: 586
Registrován: pát 18 črc 2008 21:37
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Experiment s vyklenutým drátem...

Příspěvek od gromit »

adam.benda píše:
gromit píše:... Navíc mi stále nedochází, kam Adam s tím příkladem směřoval - když jsem se ptal na nahrazení proudovodiče permanentním magnetem, jediný kdo reagoval byl Akord (neříkám, že jeho řešení mě uspokojilo). A co dál?
Tu hádanku jsem připravil tak nějak celkově pro podporu a cvik "magnetářského myšlení", ale přímé nahrazení proudovodiče magnetem tu asi není moc možné, abychom měli například mag. motor. Účelem hádanky nebylo něco takového naznačit..

Rád bych tu hračku sám sestrojil, ale moje časové dispozice jsou zkrátka už přečerpány..

I když si tohle asi už marně myslelo hodně lidí přede mnou, myslím, že v magnetických motorech stojím před posledními dveřmi v podobně jednoho experimentu, který pořád hloupě odkládám. Špatná finanční situace a rodinné závazky mě nutí, chtít z toho alespoň něco vytřískat, budu-li úspěšný. Proto ve spoustě věcech musím mlčet, za což se vám omlouvám..
... a kdo má neomezené zdroje? ani já ne, v dílně se povaluje torzo toho vyklenutého drátu, experiment je sice víc než kdejaká teorie - ale kdo výsledek toho experimentu správně pochopí?
Už mlčím, zatím je aspoň na splátky...
:good:


Když to nejde silou, musí to jít ještě větší silou!
StepanPepan
Zasloužilý člen
Příspěvky: 255
Registrován: pát 02 dub 2010 11:39
Dostal: 1 poděkování

Re: Experiment s vyklenutým drátem

Příspěvek od StepanPepan »

Elektro píše:
StepanPepan píše: Nechci Vás přesvědčovat. NEbudu kupovat magnety. Pokus dělat nebudu, když ho někdo má skoro hotový. Je to ztráta času.
To nie je strata času, ale strach z vyvrátenia Tvojich tvrdení.
Problém je v tom, že jsem tady netvrdil nic. Pouze jsem se divil, že někdo může vyvozovat nějaké závěry z nedokončeného pokusu a navrhoval jsem změnu a další možné modifikace, aby pokus mohl být dokončen.


Jarin's
Stálý člen
Příspěvky: 74
Registrován: stř 19 led 2011 22:54
Bydliště: Sdělím soukromě, nejčastěji ale doma
Dostal: 1 poděkování

Re: Experiment s vyklenutým drátem

Příspěvek od Jarin's »

hatlík píše: Postačí vyřešit pouhý drobný detail (na videích vždycky pacička trochu poškubne a běží to dál, což nasvědčuje, že půjde o maličkost).
Hatlik opet nepochopil :lol:
StepanPepan píše:Problém je v tom, že jsem tady netvrdil nic. Pouze jsem se divil, že někdo může vyvozovat nějaké závěry z nedokončeného pokusu a navrhoval jsem změnu a další možné modifikace, aby pokus mohl být dokončen.

Vsichni, kteri jste si to take postavili a hovorite tedy k funkcnimu modelu, jiste vite, ze celou otacku
to nemohlo udelat, protoze se to zastavilo o prsty drzici magnet. Drat mel zcela evidentne snahu ji dokoncit.
Vzdy, kdyz jsem musel magnet vysunout abych smycku dostal na druhou stranu ruky, smycka stala, jakmile se magnet dostal do stredove polohy
sila drat otocila. Postavte a zjistite to same.
Vsichni ostatni, kteri si ten model doma nepostavili vi uplny prd a jenom
tady hloupe blaboli a teoretizuji.

Postavil jsem i model u magnetem uchycenym
uprostred smycky, ale sila, ktera tahla magnet k venci magnetu byla prilis velka
a vzdy zpusobila vykriveni a nasledny rozhoz modelu. Bez soustruhu a frezky neni mozne takto
doma na kolene ten model precizne vyrobit.
Takze se ptam opravnene, KDO DALSI SI TO PRAKTICKY VYZKOUSEL?
Sam si odpovidam: NIKDO? Tak co tady kecate nesmysly. :lol:


Mám-li být zasažen myšlenkou, ať se o tom raději svět dozví hned.
Odpovědět

Zpět na „Seriál o magnetech + Diskuze“