Magnetizace a Demagnetizace

Své příspěvky můžete psát do "Diskuze".
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Tvarování magn. pole

Příspěvek od Akord »

tbest píše:... 100A stykač snad seženu v práci...
Kondy budí dojem jako hriby pro mykologa. Ten stykač není potreba na jmenovitý proud, stačí treba typy na 40, nebo 60A, kontakty paralelne. Nejaký zkratový proud navíc snesou. Nabíjení nebouchá, stačí nabíjet pres odpor, žehličku, varič, halogen.žárovku a pod., sekunda, dve stačí, merák to ukáže, nebo i ten halogen. 63V je dost menší energie, viz ten kvadrát, vyplatí se méne. Na ocel bezpečne stačí jeden kond (viz souvis s velikostí cívky, dokonce by mel i ten na 63V, ale s méne závity), protože má pomerne nízkou koercitivitu vuči lepším magnetum, neco kolem 4kA/m, Alnica mají asi 10násobek, a ferity 30násobek, neodymy i pres 100násobek oceli, takže ve smeru magnetizace pak stačí tolikrát menší délka magnetu.
Naposledy upravil(a) Akord dne úte 19 úno 2008 21:02, celkem upraveno 1 x.


morse59
Starší člen
Příspěvky: 157
Registrován: čtv 22 úno 2007 19:32
Bydliště: hradec králové
Dostal: 5 poděkování

Tvarování magnetického pole

Příspěvek od morse59 »

Ahoj všichni. Takhle je to pěkný,když se o něčem diskutuje a ne když se lidé napadají a téměř urážejí. Tak, na této adrese je něco o magnetech i o magnetování v amatérských podmínkách.
http://kdf.mff.cuni.cz/veletrh/sbornik/ ... polak.html
Já jsem zkoušel magnety na takovém dílenském odmagnetovacím stroji tak, že jsem za regulátorem síťového napětí dal usměrňovač a pustil do toho stejnosměrný proud. Dopadlo to tak, že jsem si udělal pěknej magnetickej přidržovací stolek,který drží železo jak drak,ale s magnetama to nedělalo nic moc. Tak jsem dal pryč regulátor,usměril jsem síť jednocestně a začalo to být zajímavější.Nakonec jsem násobil síťové napětí,protože ty dráty cívek jsou dost dimenzovaný,usměrnil a magnetovat,nebo přemagnetovat různě tvarované magnety už není problém.Ty dílenské odmagnetovače se dají,nebo aspoň daly sehnat ve šrotě,nebo při rušení různých dílen. Ať vám to maká. Ahoj


tbest
Zasloužilý člen
Příspěvky: 444
Registrován: čtv 11 led 2007 0:55
Dostal: 1 poděkování

Re: Tvarování magn. pole

Příspěvek od tbest »

Akord píše:
tbest píše:... 100A stykač snad seženu v práci...
Kondy budí dojem jako hriby pro mykologa. Ten stykač není potreba na jmenovitý proud, stačí treba typy na 40, nebo 60A, kontakty paralelne. Nejaký zkratový proud navíc snesou. Nabíjení nebouchá, stačí nabíjet pres odpor, žehličku, varič, halogen.žárovku a pod., sekunda, dve stačí, merák to ukáže, nebo i ten halogen. 63V je dost menší energie, viz ten kvadrát, vyplatí se méne. Na ocel bezpečne stačí jeden kond (viz souvis s velikostí cívky, dokonce by mel i ten na 63V, ale s méne závity), protože má pomerne nízkou koercitivitu vuči lepším magnetum, neco kolem 4kA/m, Alnica mají asi 10násobek, a ferity 30násobek, neodymy i pres 100násobek oceli, takže ve smeru magnetizace pak stačí tolikrát menší délka magnetu.
Díky za info. Zatim jsem našel v mých zásobách další cívku, 100mH z drátu 0,9mm 2Ohmy cca 320 závitů. Přiznám se že mám z těch kondíků trochu strach. Až budu mít vše pohromadě, tak bych asi ještě trochu otravoval. Zatím děkuji. Musím si to vše ještě několikrát přelouskat. Mám už ten mozek trochu fajnovej.


tbest
Zasloužilý člen
Příspěvky: 444
Registrován: čtv 11 led 2007 0:55
Dostal: 1 poděkování

Re: Tvarování magnetického pole

Příspěvek od tbest »

morse59 píše:Ahoj všichni. Takhle je to pěkný,když se o něčem diskutuje a ne když se lidé napadají a téměř urážejí. Tak, na této adrese je něco o magnetech i o magnetování v amatérských podmínkách.
http://kdf.mff.cuni.cz/veletrh/sbornik/ ... polak.html
Já jsem zkoušel magnety na takovém dílenském odmagnetovacím stroji tak, že jsem za regulátorem síťového napětí dal usměrňovač a pustil do toho stejnosměrný proud. Dopadlo to tak, že jsem si udělal pěknej magnetickej přidržovací stolek,který drží železo jak drak,ale s magnetama to nedělalo nic moc. Tak jsem dal pryč regulátor,usměril jsem síť jednocestně a začalo to být zajímavější.Nakonec jsem násobil síťové napětí,protože ty dráty cívek jsou dost dimenzovaný,usměrnil a magnetovat,nebo přemagnetovat různě tvarované magnety už není problém.Ty dílenské odmagnetovače se dají,nebo aspoň daly sehnat ve šrotě,nebo při rušení různých dílen. Ať vám to maká. Ahoj
Nemáš foto toho odmagnetovače?
Ten odkaz mi nefunguje. Asi je to tohle : http://kdf.mff.cuni.cz/veletrh/sbornik/ ... Polak.html
Díky.


morse59
Starší člen
Příspěvky: 157
Registrován: čtv 22 úno 2007 19:32
Bydliště: hradec králové
Dostal: 5 poděkování

Pro Tbest

Příspěvek od morse59 »

Ahoj. Ten odkaz je ok. Já jsem dal jinou stránku,ale je to ono.
Fotku toho přístroje dodám až asi za týden,protože právě řeším novou dílnu. Díky "nové době a novým móresům" jsem o dílnu přišel a to způsobem beznáhradným. Jinak ten odmagnetovač je asi tak 40 . 15 .20 cm. a váží tak 12 kg. Uvnitř litinového obalu je jádro ve tvaru u složené z plechů a na každém rameni je namotaná cívka.Pak je tam už jen vypínač. Já jsem nejprve použil síťové napětí můstkově usměrněné,potom jednocestně usměrněné a nakonec zdvojené a usměrněné a jede to dobře ani se to moc nehřeje.Mezi těma cívkama je z pertinaxu vložka a když chceš odmagnetovat něco např šroubovák tak použiješ normální síťový napětí a jedeš tím šroubovákem přez prac.plochu a střídavé pole odmagnetovává. Pak použiješ dc a můžeš magnetovat. Ahoj


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Já videl magnetizaci magnetu naživo. Baterie kondu vyplnila skríňku, a cívka byla Cu trubka chlazená vodou. Dali se v tom magnetovat i neodymy. Není namagnetovat jako namagnetovat. Pokud se dá materiál magnetu lehce namagnetovat, pak se v zarízení určite velmi lehce odmagnetuje, ne za pár let, ale i za pár sekund. Porádný výsledek není zadarmo. Stačí spočítat ampérzávity použité cívky odmagnetovače a pulsní magnetizace, a je jasné, že odmagnetovač zvládne nanejvýš ocelový magnet, s prípadnou vzduchovou mezerou nebo rozptylovým polem mohou být potíže se symetrií pole tímto zpusobem magnetizovaného magnetu. Jako školský pokus to však stačí. To by zrovna šlo použít jakékoliv vetší trafo C bez jednoho sloupku, nebo podobne.


Trooper
Nový člen
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 31 led 2008 21:55
Bydliště: Brno

Příspěvek od Trooper »

JiMi : OK - prostě jsem se na ten postup zobrazovaní dlouho těšil, a pak to nejelo tak jsem žádal prověření. Čekal jsem, že mi někdo napíše, zda mu ten odkaz (v danou chvíli) funguje... nebo zažádáme o případné přeuložení jinam...
Teď jsem v práci, tak to zkusím znovu až příjdu domů...
Zdarec


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Závisí to od výkonnosti demagnetizační cívky a od materiálu masky. Pri troše trpelivosti pomuže pár závitu 1.5mm2 na trafopájce místo hrotu, zapnout, a rychle ji vzdálit, nebo náhodne cvakat zkoumat výsledek.


Uživatelský avatar
Waldes
Zasloužilý člen
Příspěvky: 460
Registrován: pon 22 kvě 2006 20:52
Bydliště: planeta Zem, Slovensko
Dal: 262 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Waldes »

Akord píše:Závisí to od výkonnosti demagnetizační cívky a od materiálu masky. Pri troše trpelivosti pomuže pár závitu 1.5mm2 na trafopájce místo hrotu, zapnout, a rychle ji vzdálit, nebo náhodne cvakat zkoumat výsledek.
Dík za radu - snahu, skúšal som už azda všetko čo sa dalo, všeličo som už vživote odmagnetoval ale toto nie a nie neviem z čoho urobili tu masku. Jediné čo som dosiahol bolo takmer zneviditelnenie. Ale tú trafopájku vyskúšam ...
Waldes.


Nieje nič nové, len zabudnuté ...
eXiT
Starší člen
Příspěvky: 156
Registrován: pon 25 čer 2007 17:41
Bydliště: JIH MORDAWY
Dal: 41 poděkování
Dostal: 30 poděkování

re:flek

Příspěvek od eXiT »

Taky jsem řešil flek na obrazovce, měl jsem trafo na 15 voltů, primár připojit na 220 a sekundár zkratovat, nesmí tam být usměrňovač, jinak postup jako s pájkou. Takhle podobně se ubírá síla sycení v magnetech.
No možná - spíš určitě se nemusí sekundár zkratovat, vždyť valstně asi stačí kmitání teho primáru.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Záchrana

Příspěvek od adam.benda »

Jj, stačí jakékoliv střídavé magnetické pole.. Tyhle všechny věci jsou na záchranu obrazovky dobré


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Ferity prece mají mizerné ztráty vírivými proudy, jsou vetšinou témer nevodivé. Takže umožňují máloztrátové pohyblivé veci. Neodymy tuto nectnost reší obrovským polem H, které v hmote magnetu jde jen zteží menit/deformovat, a proto se vírivé proudy v materiále magnetu v dusledku zmen B uplatní minimálne, mají témer jednotkovou relativní permeabilitu.


Uživatelský avatar
Barbucha
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: sob 19 črc 2008 2:10
Bydliště: Praha
Dal: 5 poděkování
Dostal: 61 poděkování

Homogení magnetické pole.

Příspěvek od Barbucha »

Dotaz, jde vytvořit v dutině trubky dlouhé třeba 150mm homogenní magnetické pole jedné polarity?


Já to říkám pořád / neřád /, nejhorší jsou trpaslíci, všude vlezou a strašně se množí, jo ještě taky ten divnej němec co nám všechno skovává.
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Homogení magnetické pole.

Příspěvek od Ilem »

Barbucha píše:Dotaz, jde vytvořit v dutině trubky dlouhé třeba 150mm homogenní magnetické pole jedné polarity?
Když je ta trubka z nemagnetického materiálu, tak jde. (Helmholtzovy cívky)


"Dum spiro spero"
Ciceron
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Homogení magnetické pole.

Příspěvek od Akord »

Barbucha píše:Dotaz, jde vytvořit v dutině trubky dlouhé třeba 150mm homogenní magnetické pole jedné polarity?
Nepríjemnost je v té jedné polarite, takže NEjde. Bez ohledu na magnetičnost trubky.
Chybí informace o tvaru/smeru pole, pokud predpokládám radiální magnetizaci, tak stejne musí pole vytéct čelama. Homogenita je tím nedostupná. Jinak by vznikl pomerne zázrak, který by byl objeven bezesporu už pri bežných pokusech s magnety.


Odpovědět

Zpět na „Seriál o magnetech + Diskuze“