Magnetické Stínění-Clonky

Své příspěvky můžete psát do "Diskuze".
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

hrnek

Příspěvek od Jim68 »

byl z repráku a měl takový trn uprostřed , ze kterého mi magnet padal a lepil se na stěnu.. Zapomeň na to - radši mi řekni jako člověk, který brzy zaplaví planetu patentovanými pístovými MM (pokud Tě teda děda Slavík nepředběhne - má už plány na něco podobnýho..), jestli to točítko poběží, když si udělám přesně stejnej hrnek jako mají na tom videu... :oops:


Jim68
Be happy!
Uživatelský avatar
gromit
Zasloužilý člen
Příspěvky: 586
Registrován: pát 18 črc 2008 21:37
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: magnet v Fe hrnečku

Příspěvek od gromit »

martin11 píše:
Jim68 píše:
martin11 píše:...má 2x větší přitažlivou sílu, než ten samý magnet volně....ale jen vuči Fe...!!!....viz prodejci magnetu a magnetické upínače.....m11 :lol:
že bych měl špatný hrneček? Možná to bylo tím, že v něm byl magnet volně, jižní pol přilepený. Taky nejsem martine tak božsky trpezlivý jako Ty - hodil jsem to do bedýnky a finito.... :shock:

...hele ...z čeho byl ten hrneček :shock: ....jde o to jestli mluvíme o tomtéž....asi jsem mluvil o jiném hrnečku....do Fe drnečku...nemusíš nic lepit...!!!!....tam to drží samo.... :shock: :shock: :shock: ...m11 :lol:
železný hrneček, ok - siločáry z jednoho pólu nemusí cestovat tak daleko k druhému pólu vzduchem, tak se zahustí a podle toho, jak je ten hrneček hluboký se přitažlivá síla zvýší nebo sníží - každopádně to zesílení je na úkor dosahu.
Jeden obrázek za tisíc slov - trochu jsem to namodeloval ve FEMMu, pro tenhle případ 2D stačí.

Jim68 - obávám se, že nepoběží - ten hrnek siločáry jen deformuje, to by je musel vypínat a zapínat, jinak ty rotorový magnety jednou přitáhne a hotovo...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Když to nejde silou, musí to jít ještě větší silou!
Uživatelský avatar
děda Slavík
Zasloužilý člen
Příspěvky: 672
Registrován: čtv 14 kvě 2009 13:50
Bydliště: Staré Hvězdlice 22
Dal: 5 poděkování
Dostal: 132 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: magnet v Fe hrnečku

Příspěvek od děda Slavík »

železný hrneček, ok - siločáry z jednoho pólu nemusí cestovat tak daleko k druhému pólu vzduchem, tak se zahustí a podle toho, jak je ten hrneček hluboký se přitažlivá síla zvýší nebo sníží - každopádně to zesílení je na úkor dosahu.
Výborně hoši. To jsem potřeboval. Ta pitomá angličtina na netu mně nic neřekne a překladač napíše takové blbosti, že tomu není možné vůbec rozumět.
Takže hrnek udělá svoje dílo. Na obrázku máš ale v hrnku vzduchovou mezeru. Musí tam být a nebo je magnet natěsno???

Vypadá to, že tomu rozumíš. Co kdyby ten magnet byl delší váleček, protože podle obrázku ke zhuštění siločár dochází v místě středu magnetu, to znamenmá, že na hrnku by se posunuly siločáry doleji, a jak by to vypadalo, kdyby vrchol (výstup) hrnku byl na jedné straně šikmo seříznutý:???


Kluci, do toho.
Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Díky gromite

Příspěvek od Jim68 »

Krásný obrázky, přesně tak se to chová při pokusech.... Taky jsem si myslel, že to nepoběží, jinak by to už měl doma každý jouda. Nicméně - už mám před sebou na stole magnety a nový, menší hrneček....... :shock: :lol:


Jim68
Be happy!
Uživatelský avatar
gromit
Zasloužilý člen
Příspěvky: 586
Registrován: pát 18 črc 2008 21:37
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: magnet v Fe hrnečku

Příspěvek od gromit »

děda Slavík píše: Výborně hoši. To jsem potřeboval. Ta pitomá angličtina na netu mně nic neřekne a překladač napíše takové blbosti, že tomu není možné vůbec rozumět.
angličtina - díkybohu trochu rozumím, spoléhat jen na české stránky nebo překladače opravdu nestačí. Tímto ale chválím všechny, co nelení a dají si tu práci přeložit kvalitně aspoň část článků - je to ale jen špička ledovce...
děda Slavík píše:Takže hrnek udělá svoje dílo. Na obrázku máš ale v hrnku vzduchovou mezeru. Musí tam být a nebo je magnet natěsno???
hrnek dělá co má - vzduchovou mezeru jsem tam nechal schválně, aby bylo vidět, kudy si to ty siločáry šinou - v případě užší až žádný mezery to bude velmi podobný, jen se o něco zesílí pole v té otevřené části.
děda Slavík píše:Vypadá to, že tomu rozumíš. Co kdyby ten magnet byl delší váleček, protože podle obrázku ke zhuštění siločár dochází v místě středu magnetu, to znamenmá, že na hrnku by se posunuly siločáry doleji, a jak by to vypadalo, kdyby vrchol (výstup) hrnku byl na jedné straně šikmo seříznutý:???
pro delší magnet i hrnek by se toho ve střední části moc nezměnilo - magnetický tok by dál procházel stěnami hrnku a vycházel na té otevřené straně. S tím sešikmením si nejsem jist, jak to přesně myslíš, ale něco zkusím načrtnout a uvidíme...

Jim68 - s obyčejným železným hrnečkem zázraky nečekej - kdyby se ale podařil vysokoteplotní supravodič a správná intenzita pole a šikovná konstrukce, aby se to rozkmitalo, pak možná...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Když to nejde silou, musí to jít ještě větší silou!
Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

pozdě!!

Příspěvek od Jim68 »

Gromite, právě jsem dokončil sérii pokusů s dlouhým magnetem, vsunutým severním koncem do hrnku z fe slitiny. Kdybys tohle napsal dřív, tak bych se na to vykašlal.
Každopádně - neměl jsem zrovna u sebe žádný supravodič (gabča má ve skříni tu černou díru, já holt doma mám jen kopec dětí..). Takže: když takhle zparchantělým magnetem pohladíš točítko, jede jako zběsilé... Ale - musíš magnetem lehce pohybovat , tím předáváš energii točítku... Měl jsem ho na jehle (doslova), takže o tom, zda by rozsvítilo diodu přes stejnosměrný motorek CD mechaniky, nevím nic. V každém případě síly, které jsem musel rukou eliminovat, abych udržel šum svistu, by patrně diodu rozsvítily. Kdyby to byl halogen, musel bych mít pracku jako Arnie.... :shock:
Naposledy upravil(a) Jim68 dne úte 02 úno 2010 23:35, celkem upraveno 1 x.


Jim68
Be happy!
Uživatelský avatar
gromit
Zasloužilý člen
Příspěvky: 586
Registrován: pát 18 črc 2008 21:37
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: pozdě!!

Příspěvek od gromit »

Jim68 píše:Gromite, právě jsem dokončil sérii pokusů s dlouhým magnetem, vsunutým severním koncem do hrnku z fe slitiny. Kdybys tohle napsal dřív, tak bych se na to vykašlal.
Každopádně - neměl jsem zrovna u sebe žádný supravodič (gabča má ve skříni tu černou díru, já holt doma mám jen kopec dětí..). Takže: když takhle zparchantělým magnetem pohladíš točítko, jede jako zběsilé... Ale - musíš magnetem lehce pohybovat , takže předáváš energii točítku... Měl jsem ho na jehle (doslova), takže o tom, zda by rozsvítilo diodu přes stejnosměrný motorek CD mechaniky, nevím nic. Každopádně síly, které jsem musel rukou eliminovat, abych udržel šum svistu, by patrně diodu rozsvítily. Kdyby to byl halogen, musel bych mít pracku jako Arnie.... :shock:
:good:
nikdy není pozdě...
supravodič nemám ani já, možná u spaceballa by se něco našlo (?), tak spíš jen tak fantazíruju.
V téhle podobě je to opravdu o předávání energie ruky, s pevným uchycením se to zastaví - proto uvažuju o nějaké zpětné vazbě, která by to kmitání zajistila, ale je mi teoreticky jasný, že to nemůže fungovat - no ale proč to stejně nezkusit, že? Spoléhat se jen na Joudy, to bychom to nikam nedotáhli ;)


Když to nejde silou, musí to jít ještě větší silou!
Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

stator..

Příspěvek od Jim68 »

Též jsem otestoval: vyrobil jsem si takové táhlo, které otáčelo tím magnetem, aby šel naproti dalšímu magnetu točítka (rotoru). Síla na odtržení od předchozího magnetu točítka (rotoru) se rovnala té přitažlivosti následujícího magnetu, takže se to zastavilo... Ovšem při použití prvku odtažení (pozoruješ?-další práce) rukou se to protočilo a zrychlilo... Nepochybuji o tom, že kdybych to mechanicky řešil přes magnety, ještě víc bych to "zatvrdil" v té slepené poloze... :shock:


Jim68
Be happy!
Uživatelský avatar
děda Slavík
Zasloužilý člen
Příspěvky: 672
Registrován: čtv 14 kvě 2009 13:50
Bydliště: Staré Hvězdlice 22
Dal: 5 poděkování
Dostal: 132 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hmm

Příspěvek od děda Slavík »

opravdu chvíli točí
Potřebujeme na některý typ strojovny (MM) solidní odstínění. Dá se na něco použít tohle?? Co myslíte??


"Magnetická páska je pevně připevněna na základně z ocelové pásky (chromniklová nerezová ocel). Podkladová ocelová páska zaručuje výbornou mechanickou stabilitu. Teplotní roztažnost celé magnetické pásky je dána roztažností ocelové podkladové pásky a v případě připevnění magnetické pásky na zařízení z oceli je tak dosaženo optimální shody teplotních roztažností celé soustavy.
Další funkcí ocelové podkladní pásky je uzavření siločar magnetického systému sestávajícího z magnetických pólů magn. pásky a podkladové pásky.
Standardně je podkladová ocelová páska opatřena kvalitní samolepící vrstvou, lze však dodat i bez samolepící vrstvy. Samolepící vsrtvou je opatřena i ochranná krycí páska.
Materiál ocelové podkladové pásky byl pečlivě vybrán především z toho důvodu, že na rozdíl od materiálů používaných jinými výrobci, jako je např. standardní ocel CK85, nesnižuje celkové magnetické pole, naopak bylo dosaženo 30% zvýšení magnetického pole. Použitá ocel CrNi 17 7 má přitom výborné antikorozní vlastnosti."
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Kluci, do toho.
Uživatelský avatar
Ambler
Stálý člen
Příspěvky: 97
Registrován: sob 17 dub 2010 11:53
Bydliště: Európska únia

Re: vysvetlenie

Příspěvek od Ambler »

Atom_SK píše:Mne islo len o to ze ked som sa vcera hral s magnetmi, tak som zistil ze ked som medzi 2 magnety otočené tak aby boly k sebe zhodnymi polmi vlozil plech tak sa odpudiva sila medzi nimi tak zmensila ze som ich bez problemov priblizil na 1 mm inak to bolo 5 mm a uz bolo citit odpudivu silu.
Preto som chcel pocut vas nazor na odtienenie mag. pola.
Myslite ze to co som skusal je pouzitelne v MM? Chcem to vyskusat v praxi ale chcem pocut aj vas nazor.
Dakujem.
Zaujímavé. Dnes som to skúšal a magnety som nie že bez problémov k sebe priblížil na 1mm, ale k plechu sa pritiahli. A boli pólmi k sebe.


Edisone, všude jsi podváděl, kradl a lhal.
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Magnetické Stínění-Clonky

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Vlákno čisté 14.3.2012


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
id77777
Nový člen
Příspěvky: 7
Registrován: pon 26 pro 2011 16:23
Dostal: 1 poděkování

Re: Jsou magnetické motory pyramidová hra ?

Příspěvek od id77777 »

myslím, že dílčí základ je princip toho odstínění magnetického pole...


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Jsou magnetické motory pyramidová hra ?

Příspěvek od poota »

Magnetické pole by se snad případně dalo nějakým materiálem nebo polem "odstínit", za předpokladu, že je každým konkrétním magnetem "vyráběné" či nějak "produkované", tedy na něm zcela závislé. Pak by se také dal tento magnet uzavřít do krabičky, která by ten magnet udělala pro ostatní svět "magneticky neviditelný".
Potíže se stíněním magnetického pole nahrávají názoru, že magnety jenom kladou odpor volnému průchodu magnetického pole, které je všude kolem. Tedy, že podle své "síly" ho jenom více či méně "stíní" a nutí tak "siločáry" chodit oklikou. Pokud by se tenhle názor blížil skutečnosti, tak by bylo jasné, že magnet nejde ničím odstínit.
Je to něco podobného, jako třeba plochá deska, ponořená napříč do vodního proudu. Ten ji musí obtékat a to obtékání nelze odstínit - zrušit se dá jenom odstraněním té desky.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
durino
Nový člen
Příspěvky: 22
Registrován: stř 21 bře 2012 23:15
Dostal: 4 poděkování

Re: Magnetické Stínění-Clonky

Příspěvek od durino »

Dobry vecer, pani.
Vidim, ze sa tu dlhodobo hlada material vhodny na tienenie magnetickeho pola. Myslim, ze som taky nasiel (asi nebudem sam). Mate ho dokonca aj doma. Material sa vola MU metal a je pouzity napriklad aj v HDD vo vasich pocitacoch. Ak si rozoberiete HDD (samozrejme nejaky vadny), tak si vsimnite, ze kde sa nachadza cievka citacej hlavy, je tam taky hruby kovovy plat. Pod nim je silny neodymovy magnet. Ak ten plat vyberiete (su tam dva), tak si vsimnite, ze ak nan prilozite kovovy magneticky material zvrchu, pritahuje sa len minimalne, samozrejme, zospodu sa pritiahne silno o ten neodymovy magnet. Tieni to docela dost. Tak a teraz sup-sup do prace, ocakavam prve funkcne motory do mesiaca! ;)


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Magnetické Stínění-Clonky

Příspěvek od Slavek Krepelka »

durino píše:Dobry vecer, pani. Tak a teraz sup-sup do prace, ocakavam prve funkcne motory do mesiaca! ;)
Vřele Ti doporučuji si toto vlákno pořádně projet. Mu metal je zde také probírán. Hodně štěstí přeje Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Odpovědět

Zpět na „Seriál o magnetech + Diskuze“