Kotvičník zemní - Tribulus terrestris

Moderátor: aNONym

Odpovědět
ceskymo
Starší člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 30 dub 2013 23:34
Bydliště: momentalne kdekoli
Dal: 283 poděkování
Dostal: 155 poděkování

Re: Kotvičník zemní - Tribulus terrestris

Příspěvek od ceskymo »

No, ja nevim, treba bych se bez kotvy ani nehla = nakopla hned, ale me bylo tak blbe, ze jsem to nevnimla :)
Jinak dneska rano jsem za hodinu udelala vic prace, nez normalne za cely dopoledne, takze ucinky VIDIM! :D :D :D
Ted mam problem - vsude kolem uz uschla, tak budu muset zajet do nizin a hledat...
Jo, a este neco: prislazuju ji troskou medu (tak asi 1/4 lzicky na hrnek), vadi to nejak?


Kdo se chce zblaznit, musi mit nejdriv rozum
Každý den ráno sněz žábu a nic horšího už te nepotká
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Kotvičník zemní - Tribulus terrestris

Příspěvek od A(&F) »

ceskymo píše:prislazuju ji troskou medu (tak asi 1/4 lzicky na hrnek), vadi to nejak?
... med nevadí ... :) ... jinak já sladím Stévií nebo Lípií ...
ceskymo píše:mam problem - vsude kolem uz uschla, tak budu muset zajet do nizin a hledat...
... pokud během hledání najdeš i zralá semínka, tak je zasaď ve větším množství (neb Ti nevzejdou všechny najednou, jelikož klíčí ve vlnách) a počítám, že zhruba do tří týdnů máš již rostlinky, které můžeš začít zpracovávat, byť asi ještě nebudou mít plný obsah účinných látek ... což však doženeš množstvím ... ;) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
ceskymo
Starší člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 30 dub 2013 23:34
Bydliště: momentalne kdekoli
Dal: 283 poděkování
Dostal: 155 poděkování

Re: Kotvičník zemní - Tribulus terrestris

Příspěvek od ceskymo »

Tak brzo? Kruci ta se snazi! :) Diky za rady a porady, jdu hledat...


Kdo se chce zblaznit, musi mit nejdriv rozum
Každý den ráno sněz žábu a nic horšího už te nepotká
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: mladé rostlinky ...

Příspěvek od A(&F) »

... někdy ano, někdy ne ... záleží na podmínkách ...... každopádně, pokud semena rozdělená na pětiny namočíš na 24 hodin do vlažné vody, urychlíš tím jejich klíčení ...... kvůli náchylnosti sázej nejlépe do předem propařené hlíny, do hloubky 1 cm ... během prvních dní po vyklíčení moc nepřelévej, jinak hrozí, že Ti rostlinky začnou "padat" vlivem plísňových onemocnění (viz http://abecedazahrady.dama.cz/clanek/ja ... -semenacky ), čemuž však lze zabránit postřikem roztoku KS ... ;) ... (nehledě na to, že KS vychází mnohem laciněji než Previcur ... :ewhistle: ) ...

... takto vypadá cca 14 dní stará 8 cm vysoká rostlinka (mírně neduživá, mající plné sluneční světlo jenom polovinu dne, anžto naše okna směřují pouze na východ a na západ) ... ve skutečnosti je nutno připočíst ještě cca týden než vykoukla ven z hlíny a vystrčila první oválné děložní lístky (jsou vidět i na fotografii) ... a jsi na třech týdnech ... :) ...
Kotvičník - cca 14 dní stará rostlinka ....jpg
zajímavost: ... rostlina na fotce roste "keříčkovitě vzhůru", což se děje vždy při pěstování v květináčích (tehdy ani nemá tendenci tvořit dlouhé šlahouny) ...... kdežto pokud Kotvičník roste přímo v zemi (myšleno tím na záhonech, na poli, zkrátka v přírodě), za předpokladu, že je dostatek místa okolo, tak má přisedlý růst, kdy vytváří specifické, většinou čtyřramenné růžice ... viz např. Pištův snímek v http://upramene.cz/forum/viewtopic.php?p=42540#p42540 ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
ceskymo
Starší člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 30 dub 2013 23:34
Bydliště: momentalne kdekoli
Dal: 283 poděkování
Dostal: 155 poděkování

Re: Kotvičník zemní - Tribulus terrestris

Příspěvek od ceskymo »

Krasna, krasna! Zatim nenasla, tak jdu pokracovat. Kruci, to je k vzteku, ja jich tu mela tolik a vrazdila jsem je, az vyvrazdila...
Jo, prosim te, jak je delis na petiny? Dyt jsou tvrdy a pichaj (to se mi povedlo! :laugh: :laugh: :laugh: ) A nebo po namoceni zmeknou?


Kdo se chce zblaznit, musi mit nejdriv rozum
Každý den ráno sněz žábu a nic horšího už te nepotká
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Kotvičník zemní - Tribulus terrestris

Příspěvek od A(&F) »

ceskymo píše:Jo, prosim te, jak je delis na petiny? Dyt jsou tvrdy a pichaj
... no, chce na to zase nejlépe něco tvrdýho píchacího ... :D ... já na to používám šroubovák ... :lol: :lol: :lol: ... po namočení líp nasáknou, když jsou rozdělený na dílky ...

... jinak ta semínka, co nevzejdou hned, klidně ponechej v hlíně ... občas se totiž probuděj až za půl roku ... ;) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
pdob
Stálý člen
Příspěvky: 33
Registrován: ned 23 srp 2009 16:35
Bydliště: Likavka
Dal: 97 poděkování
Dostal: 9 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kotvičník zemní - Tribulus terrestris

Příspěvek od pdob »

Prosím Vás, nemáte náhodou kontakt na Pištu (Nitra), chcel by som od neho nejaké sedeničky, písal som mu SZ ale nereaguje ,možno má teraz v sezóne veľa práce.dík.


ceskymo
Starší člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 30 dub 2013 23:34
Bydliště: momentalne kdekoli
Dal: 283 poděkování
Dostal: 155 poděkování

Re: Kotvičník zemní - Tribulus terrestris

Příspěvek od ceskymo »

Anri :) :)
Dekuju!


Kdo se chce zblaznit, musi mit nejdriv rozum
Každý den ráno sněz žábu a nic horšího už te nepotká
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: mladé rostlinky ...

Příspěvek od A(&F) »

A(&F) píše:... pokud Kotvičník roste přímo v zemi ...... za předpokladu, že je dostatek místa okolo, tak má přisedlý růst ......
... a pokud nemá, tak se také mírně zvedá (ale ne tolik, jako při pěstování v květináči) ...

... takhle např. vypadá na společném záhonku s Celerem ... obojí je dobré na potenci i na demenci ... :D ...
Přílohy
... stopy na vedlejším záhonu jsou od zloděje, který nám tam úřadoval předchozí noc ... :? ...
... stopy na vedlejším záhonu jsou od zloděje, který nám tam úřadoval předchozí noc ... :? ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
ceskymo
Starší člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 30 dub 2013 23:34
Bydliště: momentalne kdekoli
Dal: 283 poděkování
Dostal: 155 poděkování

Re: Kotvičník zemní - Tribulus terrestris

Příspěvek od ceskymo »

Jo, svuj k svemu... pekne to vypada :)
Tady se to plazi po zemi a nezveda to hlavicku, jenze tady je kazdou chvili vichr, k tomu vedra a zadna vlaha.... dneska jsem nasla par kousku a je docela tezky ho vyrvat ze zeme, drzi se, mrcha.
I dva pichlaky jsem tam posbirala, tak uz je macim, rozpuleny. Soused mi rekl, ze touhle dobou tu teprve zacinaji, ale ze cekaji na aspon trosku vlahy. Tak snad si neco do zimy nasusim. Ty, co jsem nasla, byly v nizinach, tak trebas jim tam uz sprchlo. No ale aspon uz vim, kam pro nej. Zkousim nejaky v kvetinaci, tak uvidim. No, vsichni kolem si myslej, ze mi hrablo - hledam neco, co tu vsichni vrazdej! :) :)

Jo, a na zlodeje je dobrej pitbulik :)


Kdo se chce zblaznit, musi mit nejdriv rozum
Každý den ráno sněz žábu a nic horšího už te nepotká
Uživatelský avatar
stevo69
Stálý člen
Příspěvky: 99
Registrován: ned 12 dub 2009 15:23
Bydliště: SLOVENSKO Nitriansky kraj
Dostal: 9 poděkování

Re: Kotvičník zemní - Tribulus terrestris

Příspěvek od stevo69 »

pdob píše:Prosím Vás, nemáte náhodou kontakt na Pištu (Nitra), chcel by som od neho nejaké sedeničky, písal som mu SZ ale nereaguje ,možno má teraz v sezóne veľa práce.dík.
On sa ti určite ozve, aj mne sa ozval až po 2týždňoch. Vydržať!


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Kotvičník zemní - Tribulus terrestris

Příspěvek od A(&F) »

Mimo téma (offtopic)
ceskymo píše:Jo, svuj k svemu... pekne to vypada :)
Tady se to plazi po zemi a nezveda to hlavicku, ...
... :ethink: ... mluvíš ještě o kotvičníku ?? ... :laugh: :laugh: :laugh: ... ;) ...
ceskymo píše:No, vsichni kolem si myslej, ze mi hrablo - hledam neco, co tu vsichni vrazdej! :) :)
... nic si z toho nedělej, byl jsem na tom podobně, když jsem začal na zahrádce ve velkým pěstovat Šruchu ... :D ... sousedi, co chodili kolem (takže všichni, anžto máme zahrádku hned u hlavního vchodu do kolonie) si významně klepali na čelo ... :roll: ... oni to pracně plejí, kdežto já se o to ještě starám ... :D :D ... dokonce si stěžovali i u předsedy svazu, "protože prý hrozí, že se dostane i do ostatních zahrádek" ... :epray: .... ale poté, co jsem několika z jim poreferoval o zázračných účincích tejto byliny, tak si ji mnozí také začali hejčkat a stala se pravidelnou součástí jejich jídelníčku ... :) ...... (mmch, paradoxně si stěžovali pouze zahrádkáři, jejichž zahrádky s tou naší vůbec nesousedí ... :dknow: ... :bhead: ) ....
Mimo téma (offtopic)
ceskymo píše:Jo, a na zlodeje je dobrej pitbulik :)
... :enaughty: ... ten je dobrej proti zlodějům ...... neb na zloděje je nejlepší hlubokej chladnej sklep s konstantní teplotou a kapající vodou ... 8) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
ceskymo
Starší člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 30 dub 2013 23:34
Bydliště: momentalne kdekoli
Dal: 283 poděkování
Dostal: 155 poděkování

Re: Kotvičník zemní - Tribulus terrestris

Příspěvek od ceskymo »

Jj, mluvim o kotve :laugh:
Na tom tvym zahonku se snazi zvedat - tady se vali v prachu a drzi se ho snad kazdym listkem...
Tak jsem vcera vyrazila na lov (zase) a tady je vysledek:
Kotvicnik.jpg
Na stole.JPG
Posbirala jsem, co pambuh zasel, malem mi nestacil susak. A ted mam jeste otazku: co z ty kytky vlastne pouzivas? Koren taky? A taky je tam par nedozralych i dozralych pichlaku, ty se taky vari?


Kdo se chce zblaznit, musi mit nejdriv rozum
Každý den ráno sněz žábu a nic horšího už te nepotká
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Kotvičník zemní - zpracování ...

Příspěvek od A(&F) »

... gratuluji Ti Mo, žes konečně objevila správné naleziště ... :good: ...

... jelikož se mi ve čtvrtek odpoledne už nechtělo "pracovat", tak jsem odjel na latifundie a pustil se do první letošní sklizně kotvičníku (což je na rovinu mnohem větší záhul, než to, od čeho jsem utekl) ... :D ...... bylo to huž zapotřebí, anžto až 120 cm dlouhé šlahouny se již do sebe začaly nechutně zaplétat (= komplikovanější sklizeň) ... navíc dle mých poznatků je obsah účinných látek největší právě v okamžik, než začnou dozrávat semena (tj. dokud jsou ještě jasně zelená a ne zcela tvrdá) ... ideální pak je, pokud se v tu samou chvíli na rostlinách krom semen nacházejí i květy ...
Kotvičník - první sklizeň 2013 ....jpg
... po sklizni je vždy důležité šlahouny pořádně vyprat v pitné vodě !!! ... zbavit je prachu a hlíny, popř. dalších příměsí ...
Koupání kotvičníku ....jpg
... teprve potom je možno přistoupiti k sušení při teplotě 30 - 40°C ... nejlépe za obnovy vzduchu (nať má potom mnohem lepší chuť) ... a samozřejmě bez přístupu přímého slunečního záření ...

... při sklizni vlivem vytahování propletených šlahounů odpadne mnoho ještě nedozrálých semen, kterážto mletím zpracovávám na drť pro čerstvý odvar nejvyšší kvality, jemuž se nic ostatního nevyrovná ... co do síly i chuti ....
... před ....jpg
... a po ....jpg
... zbytek, jenž nespotřebuji ihned, dávám zamrazit ... stejně jako i část čerstvých lístků ...
Koutvičník - zamražené lístky ...jpg
... miluji totiž chuť odvaru z čerstvé kotvy, ... tu chuť, vůni a jasně fluoreskující barvu ... to se z usušených bylin prostě udělat nedá ... :dknow: ... mražení jest tak jediným způsobem, jak si tento zážitek mohu s přáteli dopřávat aj uprostřed zimy ...

... jinak se používá vše, tudíž kořeny zpracovávám také, avšak až v rámci druhé sklizně (pochopitelně :D) ...... (pozn.: ... ve sklenících je v našich podmínkách možno dosáhnout až tří sklizní, na volno však nikoliv ... :? ) ...

... tož doufám, že jsi našla odpovědi na všechny své otázky (alespoň prozatím) ... ;) ...

... :bye: ... Anri ...

---------------

PeS: ... po ostříhání dlouhých šlahounů jsem na záhoncích našel i několik kotvičníkových miminek :baby: , jenž mi udělaly ohromnou radost ... :) ...
Kotvičníkový miminka ....jpg


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
ceskymo
Starší člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 30 dub 2013 23:34
Bydliště: momentalne kdekoli
Dal: 283 poděkování
Dostal: 155 poděkování

Re: Kotvičník zemní - Tribulus terrestris

Příspěvek od ceskymo »

No teda to je nasup! Ja to koupala v kuchynskym skopku, na dne asi 1cm hliny :) Dekuju za napady co s tim, vidis, zamrazit to me nenapadlo... a ty semena zeleny i zraly jsem nechala na slahounech, uvidim, co opada. Tak pri pristim lovu i neco zamrazim a zkusim z toho ty semena obrat... Tohle az to uschne chci namlit a uskladnit na zimu, tak to teda namelu cely i s korenama, se vsim...
Jinak susim na krytym patiu = bez primyho slunce, zato pres den cca 40C, v noci neco pres 20C, vhlkost vzduchu <10%.
Uz jsem zprovoznila fotak, tak priste udelam obrazek "prirodniho" prostredi i kdyz teda tahle kytka sem prej byla zavlecena japoncema?, takze je tu "nevitana", tak me aspon rangers nemuzou buzerovat... Je zajimavy, ze az na vyjimky si davaji (ty kyticky) odstup, zrejme se navzajem perou... Vetsinou jsou nekolik metru od sebe.
Mam par seminek v zemi, tak ty asi nebudu rvat ven cely - az dorostou - ale strihat; pak ta kytka znova obroste?
Dekuju za odpovedi a gratuluju!!! :good:


Kdo se chce zblaznit, musi mit nejdriv rozum
Každý den ráno sněz žábu a nic horšího už te nepotká
Odpovědět

Zpět na „Bylinky a jiné léčivky“