Magnetická Detekce, Simulace a Vizualizace

Své příspěvky můžete psát do "Diskuze".
Odpovědět
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Magnetická Detekce, Simulace a Vizualizace

Příspěvek od Slavek Krepelka »

poota píše: .... osobně na nějaké siločáry nebo silošlupky vůbec nevěřím[/b] a jsem toho názoru, že tato veskrze mylná představa je pouze a právě výsledek toho, jak se chovají ty železné piliny!
Naprosto souhlasím s tím, že siločáry jsou výsledkem použití železných pilin a nikdy jsem netvrdil jináč. :) Dokonce se přiznám, že jsem se utl s těma silošlupkama a že siločáry tvoří soustředné klece jako poledníky na zemeguli. Avšak, aby ty piliny mohly nějaké siločáry vytvořit tak jak je tvoří, potřebují k tomu cosi, co jim to umožní a nutně kopírují jako vrstevnice daleko jemnější struktury magnetického pole, která je v detailu prakticky vždy zakřivená, kromě osové struktury mezi dvěma SJ - SJ, nebo dvěma JS -JS magnety. Snad bych to přirovnal k asfaltce na horu Říp. Tobě se může jevit jako hladké stoupání, protože si běžně neuvědomuješ, že je v detailu vlastně hrbatá, zatímco mravenec tu hrbatost asfaltky ocení, stejně jako bys ty ocenil hrbatos Cheopsovy pyramidy, pokud by ses na ni drápal.
poota píše: Pole kolem magnetu má zcela plynule proměnnou intenzitu, na čemž si troufnu i docela trvat!
Mně však nezbývá než trvat na tom, že piliny a to každá jedna z nich, ovlivňuje především existující strukturu magnetického pole. Zkus se na to železo podívat z jiného úhlu než z naučené a mylné představy, že železo se stává v magnetickém poli dočasným magnetem. Nemá totiž ani přechodně vlastnosti stálého magnetu krom toho, že se s magnetem vzájemně přitahují. Toč železo jak chceš a pořád se bude přitahovat. Toč magnet jak chceš a pořád bude železo přitahovat. Plácni magnet, řekněme tyčku, jižním pólem na stejně velikou tyčku železa a v životě na té tyčce nenajdeš na konci odvráceném od magnetu jakýkoliv pól, stejně jako nenajdeš uzavřené siločáry kolem něj, jako je najdeš na stálém magnetu. S tím že lze těžko předpokládat, že by se piliny chovaly v každém magnetickém poli jinak je nasnadě, že měkké železo v magnetickém poli se nestává dočasným magnetem, ale pouze relativně silně reaguje na existující magnetické pole tím, že ho deformuje a výsledkem je přitažlivá síla. Proto si taky mnoho lidí představuje plech jako clonku magnetického pole a proto je nastavování permanentních magnetů železnými nástavci velice rozmarná záležitost a pokud člověk nechápe, za jakých podmínek to funguje, za jakých špatně a za jakých vůbec ne, prakticky vždy použije nástavce špatně.
poota píše: Čili kdyby se ty piliny neovlivňovaly navzájem, tak by se měly kolem magnetu víceméně pravidelně rozprostřít, tu hustěji a onde pak řidčeji.
A pomocí čeho se ty piliny navzájem ovlivňují? Jedině tím, že ovlivňují originální strukturu magnetického pole, kterou lokálně kondenzují. Tím, že se piliny seřadí do siločar jenom kopírují původní strukturu magnetického pole, podobně jako vrstevnice kopírují nadmořskou výšku terénu, o kterém by se dalo také tvrdit, že je plynule zvlněný.
poota píše: Čímž se ona železná pilina začne chovat jako magnet se dvěma póly, kterými bude přitahovat sousední podobně postižené piliny.
To kdyby se mělo dít, tak všechny piliny nutně skončí na pólech magnetu. Podívej se co provedou permanentní magnety, pokud je nasypeš na hromadu, nebo i naštosuješ a štosem pořádně zatřepeš. Postahují se do shluku a nikoliv do lajny.
poota píše: Nicméně - pokud věříš jenom tomu, co na vlastní bulvy vidíš, měj si klidně dál za to, že tam ty siločáry opravdu jsou.
Právě že se mentálně dodedukuju k tomu, že se za těmi siločárami skrývá struktura, kterou nikdo nedokáže nějak experimentálně a málo kdo mentálně postihnout. Stále se dost vedou spory o to, zda siločáry jdou jenom vnějškem magnetu od pólu k pólu, či zda probíhají masou magnetu. Je to poněkud zavádějící dilemma, protože kde kdo si to pokračování krz magnet představuje jako rovné lajny. :laugh: Siločáry krz magnet definitivně nejdou, protože v magnetu nejsou piliny. :enaughty: Avšak, skutečné struny tvořící magnetické pole (nikoliv siločáry) jsou vyvázány uvnitř materiálu na deformované (asymetrické) mezikrystalické valence, jsou součástí jejich smyček a krzevá material skutečně pokračují. V podstatě by mohly být považovány za vnější kličku a prodloužení těchto valencí a za skupenství hmoty. Takže siločáry materiálem magnetu i železa sice neprocházejí, ale jemná struktura magnetického pole definitivně ano, ale ne jako rovné úsečky mezi póly. Všecko je to nějak křivý.

S laskavým pozdravem, Slávek.

P.S. Jinak pro Tebe Adame, jestli jsi to ještě nechytil, stupeň deformace magnetického pole je přímo úměrný síle ať již odpudivé, nebo přitažlivé, samozřejmě v závislosti na hustotě (a řeknu tomu) siločar, které magnet, či kus železa protínají. Třeba Ti to píchne.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Magnetická Detekce, Simulace a Vizualizace

Příspěvek od poota »

Slavek Krepelka píše:
poota píše: Čímž se ona železná pilina začne chovat jako magnet se dvěma póly, kterými bude přitahovat sousední podobně postižené piliny.
To kdyby se mělo dít, tak všechny piliny nutně skončí na pólech magnetu. Podívej se co provedou permanentní magnety, pokud je nasypeš na hromadu, nebo i naštosuješ a štosem pořádně zatřepeš. Postahují se do shluku a nikoliv do lajny.
Na můj vkus to zbytečně moc šmodrcháš.
Těžko se domluvíme, když já napíšu, že se pilina začne chovat jako magnet a Ty reaguješ příkladem s permanentními magnety.
Se siločárami jde také o velice jednoduchou otázku, jestli jsou v tom poli nějaké siločáry už předtím, než tam umístíme ty piliny.
Já tvrdím, že nejsou. Čili že ty siločáry jsou tvořené právě těmi pilinami - a je mi celkem lhostejné, na základě jakých zákonitostí.
Nemíním kohokoli "přehádat" jenom proto, abych "měl pravdu", jenom dávám do placu to, k čemu jsem zatím došel a z čeho míním dál vycházet - a každý sám pro sebe "může brát a nebo os.at". Pokud má někdo jiný a třeba lepší názor, pak ať si vychází z něj a dostane se jinam a třeba i dál než já.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
buky
Zasloužilý člen
Příspěvky: 835
Registrován: ned 17 kvě 2009 22:21
Dal: 10 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Magin Projektor 2.0

Příspěvek od buky »

adam.benda píše:Můj nový program na analýzu magnetického pole se už naučil první krůčky...
Tohle je super věc. Nejprve jsem tomu nevěnoval moc pozornosti, ale ono to ve skutečnosti opravdu takhle funguje.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Magin Projektor 2.0

Příspěvek od adam.benda »

buky píše:
adam.benda píše:Můj nový program na analýzu magnetického pole se už naučil první krůčky...
Tohle je super věc. Nejprve jsem tomu nevěnoval moc pozornosti, ale ono to ve skutečnosti opravdu takhle funguje.
Díky, jsem rád, že má upocená práce má taky nějaký pozitivní ohlas. :) (Když dám zdrojový kód programu do Wordu - font Arial, velikost 11 - vychází to na 42 stránek. :evil: )
To nejhezčí ( = obrázky) už program umí. Teď se babrám v různých silově-analytických funkcích.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Vizualizace - Indukční čáry

Příspěvek od adam.benda »

Tak nakonec praxe ukázala, že pro znázornění orientace pole je někdy vhodný ten můj rebelský "střelkový rastr", ale občas se hodí i ty staré dobré indukční čáry (pitomsky "siločáry"). Tak jsem to toho svého Frankensteina nakonec taky naučil.

###
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Magnetická Detekce, Simulace a Vizualizace

Příspěvek od poota »

Zcela určitě to nebyla zbytečná práce, i když asi taky "sviňská" - ale dává to docela dobrou představu o tom poli - jenom bych prosil, tedy moc moc, rozhodně tvrdě odlišovat ty indučáry od siločar.
Snad moc nepřeháním, když siločáry přirovnám k "letokruhům", které v magnetickém poli vytvoří železné piliny tím, že kolem sebe to pole zahustí na úkor toho, jak mezi sebou to pole oslabí.
Naproti tomu indučáry s hustotou pole nijak nemanipulují a jsou jenom grafickým záznamem toho, jak by se natáčela magnetická střelka, kdyby se pohybovala magnetickým polem řekl bych že místy se stejnou intenzitou, tedy každá indučára intenzitou jinou, ale podle "barev" to vypadá, že to bude "jinudy".
Takže doufám, že to Adam ještě upřesní.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Vizualizace - Indukční čáry

Příspěvek od Slavek Krepelka »

adam.benda píše: Tak jsem to toho svého Frankensteina nakonec taky naučil.
:laugh: Teď ještě ho naučit ty siločáry namalovat čárkovaně a máš hybrida, o kterém jsem snil a možná by ho i Poota spolkl.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Vizualizace - Indukční čáry

Příspěvek od adam.benda »

Slavek Krepelka píše:
adam.benda píše: Tak jsem to toho svého Frankensteina nakonec taky naučil.
:laugh: Teď ještě ho naučit ty siločáry namalovat čárkovaně a máš hybrida, o kterém jsem snil a možná by ho i Poota spolkl.
:) Tenhle hybrid byl ve hře taky, dříve než takto finální spojité čáry, ale nakonec jsem ho vyškrtnul - spojité čáry se ukázaly jako graficky mnohem lepší a přesnější. (S tou daní, že se vykreslují mnohem déle, než by se vykresloval ten hybrid.)


django1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 317
Registrován: úte 29 kvě 2012 6:38
Dal: 4 poděkování
Dostal: 60 poděkování

Re: Magnetická Detekce, Simulace a Vizualizace

Příspěvek od django1 »

poota píše:
Slavek Krepelka píše:
poota píše: Čímž se ona železná pilina začne chovat jako magnet se dvěma póly, kterými bude přitahovat sousední podobně postižené piliny.
To kdyby se mělo dít, tak všechny piliny nutně skončí na pólech magnetu. Podívej se co provedou permanentní magnety, pokud je nasypeš na hromadu, nebo i naštosuješ a štosem pořádně zatřepeš. Postahují se do shluku a nikoliv do lajny.
Na můj vkus to zbytečně moc šmodrcháš.

Se siločárami jde také o velice jednoduchou otázku, jestli jsou v tom poli nějaké siločáry už předtím, než tam umístíme ty piliny.
Já tvrdím, že nejsou.
Kdyby ty piliny byly v bezodporovém prostředí, zkončily by na pólech. Tření a gravitace je drží na místě.


Zkus se podělit o své zkušenosti namísto hlásání své pravdy. Jsem huhu
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Magnetická Detekce, Simulace a Vizualizace

Příspěvek od poota »

django1 píše:Kdyby ty piliny byly v bezodporovém prostředí, zkončily by na pólech. Tření a gravitace je drží na místě.
Tření a gravitace je drží na místě kam je nasypeš.
Magnetické pole je uspořádá do siločar a udělalo by to stejně i třeba v beztížném stavu.
Když máš ty piliny na papíře, tak s nimi ten magnet pohybuje, čili tření překonává.

Odpověz raději na otázku, jestli tam máš ty siločáry i bez pilin!

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Magnetická Detekce, Simulace a Vizualizace

Příspěvek od adam.benda »

poota píše:
django1 píše:Kdyby ty piliny byly v bezodporovém prostředí, zkončily by na pólech. Tření a gravitace je drží na místě.
Tření a gravitace je drží na místě kam je nasypeš. ...
Drží se díky silám vzniklým z magnetismu prakticky bez výraznějšího vlivu gravitace, tření apod. (Mimochodem, pokud tření, pak je to tření, které vzniká opět díky soudržnostním silám vzniklým ze zmagnetování pilinek.)


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Magnetická Detekce, Simulace a Vizualizace

Příspěvek od Slavek Krepelka »

adam.benda píše:
poota píše: Když máš ty piliny na papíře, tak s nimi ten magnet pohybuje, čili tření překonává ...
Drží se díky silám vzniklým z magnetismu ...
Ale hoši, z tohodle
django1 píše: Zkus se podělit o své zkušenosti namísto hlásání své pravdy. Jsem huhu
by mohlo být každému jasné, že to má ten člověk v bezodporovém prostředí odzkoušené. Nezbývá, než mu takové výroky uvěřit.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
sgt. belek
Stálý člen
Příspěvky: 39
Registrován: pát 29 bře 2013 11:09
Dal: 3 poděkování
Dostal: 13 poděkování

Re: Magnetická Detekce, Simulace a Vizualizace

Příspěvek od sgt. belek »



.
tomas457
Nový člen
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 11 kvě 2017 12:47
Dal: 6 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Re: Magnetická Detekce, Simulace a Vizualizace

Příspěvek od tomas457 »

poota píše: Odpověz raději na otázku, jestli tam máš ty siločáry i bez pilin!
Zdravím - poota
Samozrejme, že tam siločiary sú, piliny nám len pomôžu vidieť, kadiaľ idú. Siločiary sú matematický objekt, ktorý vyjadruje, ktorým smerom pôsobí magnetické pole na rôznych miestach okolo magnetu.

A to pole okolo magnetu je vždy, aj keď v ňom nie je žiadny predmet, na ktorý pole pôsobí.


tomas457
Nový člen
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 11 kvě 2017 12:47
Dal: 6 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Re: Magnetická Detekce, Simulace a Vizualizace

Příspěvek od tomas457 »

Ako vyzerajú siločiary okolo magnetu si môžeš pozrieť tu: https://www.kjmagnetics.com/fieldcalculator.asp

Do kalkulačky nemusíš zadať, či a koľko je tam pilín, lebo to pole vyzerá rovnako, či tam piliny sú alebo nie.


Odpovědět

Zpět na „Seriál o magnetech + Diskuze“