Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Moderátor: aNONym

Odpovědět
Igi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 208
Registrován: sob 30 črc 2011 13:25
Dal: 31 poděkování
Dostal: 12 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od Igi »

Četl jsem, že na plíseň na rajčatech velmi dobře funguje zapíchnout měděný drátek do stonku rajčete. Chci se zeptat, jestli rostlina netrpí(ale myslím, že až tak ne, dělají se i horší věci v zahradě, jako třeba vyštipování zálistků apod.) ale pak jsem kdesi zase četl, jako někdo psal, že takovéto rajčata by nejedl, nevím proč jestli kvůi mnžství mědi? Ale kolik by se mohlo mědit uvolnit, myslím, že moc ne a ta trocha co se uvolní si myslím, že tělo i potřebuje...


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Igi píše: ... ale pak jsem kdesi zase četl, jako někdo psal, že takovéto rajčata by nejedl, ....
Já zase s radostí. Taky znám lidi, co by nejedli zelený salát. Jinak na tu plíseň by měl stačit slabý postřik kde čeho, modrá skalice, borax, asi aj vývar z túje, prej i kolidní stříbro. Je dobré si vyzkoušet, co snáší a hlavně kolik. Pokud budou rajčata venku, nejspíše se jich žádná plíseň nechytne, pokud jsou přirozeně a všestraně hnojená, anžto o plíseň se v naprosté většině případů postará slunce. Ve skleníku bych se taky podíval na zalévání nabitou vodou, jak to popisuje někde tady La.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
cimirek
Zasloužilý člen
Příspěvky: 493
Registrován: čtv 15 čer 2006 5:56
Dal: 258 poděkování
Dostal: 213 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od cimirek »

Plísně na rajčatech letos bylo opravdu hodně, alespoň tady u nás.
Zkoušel jsem stříkat - "babská rada" ředěné mléko a taky koloidní stříbro.
Nepomohlo ani jedno.
Z 20ti keřů ani jedno rajče se nedočkalo plné zralosti ve zdraví.


Uživatelský avatar
milda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1294
Registrován: čtv 30 črc 2009 20:34
Dal: 710 poděkování
Dostal: 489 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od milda »

Igi píše:Četl jsem, že na plíseň na rajčatech velmi dobře funguje zapíchnout měděný drátek do stonku rajčete.
Svého času tuhle metodu anoncoval Přemek Podlaha na svůj příští pořad jako dobrý nápad, ale pak to někdo stopnul a nevysílalo se to.....
Zkoušel jsem to, když už byly rajčata "načatý" plísní a nepomohlo to... Ono by to chtělo hned ze začátku
a pomohla by asi i ta modrá skalice.
všiml jsem si, že když jsou rajčata dobře podhnojený, vydrží víc.


cimirek
Zasloužilý člen
Příspěvky: 493
Registrován: čtv 15 čer 2006 5:56
Dal: 258 poděkování
Dostal: 213 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od cimirek »

milda píše:
Igi píše:... všiml jsem si, že když jsou rajčata dobře podhnojený, vydrží víc.
Je to možný, soused měl rajčata ve "vysokém záhoně" - malé to stromy, sytě zelené, plody veliké.
Vydržely mu sice o cca 2 týdny déle, ale úrody se taky nedočkal.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Volné sloučeniny mědi - nepřátelé rostlin ...

Příspěvek od A(&F) »

Igi píše:Četl jsem, že na plíseň na rajčatech velmi dobře funguje zapíchnout měděný drátek do stonku rajčete.
... až po ...
milda píše:Ono by to chtělo hned ze začátku a pomohla by asi i ta modrá skalice.
.. shodou okolností mám k Jeffovi na toto téma přichystánu přihlášku, tudíž se teď k danému nebudu více rozepisovat, jen podotknu, na modrou skalici raději zapomeňte !! ... slibuji, že přednáška bude hodně zajímavá a doufám, že při ní budete mít stejně vyvalený bulvy :shock: , jako my, když se nám to začalo "skládat před očima / zapadat do sebe" ... ;) ...

... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Kov
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: pát 24 led 2014 17:45
Bydliště: Zlín
Dal: 90 poděkování
Dostal: 194 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od Kov »

Za měsíc se budeme stěhovat do nového, tedy rekonstruovaného, domu. Jiho-jiho-západní mírná stráň, zahrada tisíc metrů. Když jsme to koupili byl tam léta neudržovaný prales všeho možného. Koupil jsem motorovku a udělal zásobu dřeva na několik zim. :-) Už se těším, jak začnu s tvarováním zahrady k obrazu svému. Mám v plánu osázet i spoustu plevelných jedlých rostlin a v podvečer budeme se ženou ,,vycházet na pastvu". :-)) Nějak na tu hypotéku ušetřit musíme :-))


Vlčice
Zasloužilý člen
Příspěvky: 308
Registrován: pon 14 črc 2014 21:19
Bydliště: ČR
Dal: 436 poděkování
Dostal: 281 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od Vlčice »

Gratuluji ke smysluplnému využití pozemku.
V poslední době si majitelé zahrad potrpí na tvarované jehličnany a další jalové dřeviny, fólie, mulčovací kůru a bezchybný trávník.
Ovoce pak kupují v supermarketech.
Také jsme založili zobárnu. Hlavně, kvůli vnoučatům.
Ještě v listopadu dozrály poslední 2x plodící maliny a kluci ze zvyku utíkají na zahradu hledat mňamky i teď. Vrací se zklamaní a zabahnění.
Brzy zaplodí kamčatské borůvky. Už se těším, až se do nich vrhnou a všechny plody zmizí v jejich bříšcích. :)
Pak začnou zrát první jahody a nastane ráj, který vydrží až do podzimu. Lískové oříšky letos zase určitě nestačí uzrát.
Na zimu máme šanci zásobit se leda rakytníkem.
Nově zkouším schizandru. Vloni kvetla na plano, prý to tak má být, a letos bychom se měli dočkat prvních plodů. U kustovnice čínské jsme se bobulí od 6 pěkně vzrostlých keřů nedočkali, přes všechnu péči, ani po 5 letech. Udělaly místo arónii a kanadským borůvkám.
Z aronie se dá vykvasit moc dobré víno. Tak si snad časem na své příjdeme i my dospělí. :P


Kov
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: pát 24 led 2014 17:45
Bydliště: Zlín
Dal: 90 poděkování
Dostal: 194 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od Kov »

O té neplodnosti kustovnice jsem četl. Taky ji plánuju zasadit. Trošku mě znervozňuje,že to možná bude zbytečné,ale chci to zkusit. Prý pomáhá vzít sazenice od někoho komu to plodí,ne ty z velkých obchodů. U nás mi nabízeli kustovnici v zahradnictví. Měli tam napsané ,,čínská",ale podle latinského názvu tam neměli čínskou,ale tu středoevropský druh,který je prý na vitamíny a minerály daleko slabší. Ještě že jsem to nastudoval a nenechal se napálit.


Vlčice
Zasloužilý člen
Příspěvky: 308
Registrován: pon 14 črc 2014 21:19
Bydliště: ČR
Dal: 436 poděkování
Dostal: 281 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od Vlčice »

Neznám nikoho, komu by plodila. Můj známý, vynikající zahradník ke kterému se chodím inspirovat, se sice jednou plodů dočkal,
ale vloni a předloni jeho goja zase jen kvetla od srpna do října a nic.
Jeden rok jsem polovinu svých keřů na základě nějaké rady na webu v květnu ofikala na 1/3 a opravdu začaly kvést už v červenci.
Včely opylovaly jako divé a po opadání květů zůstaly na větvích malé zelené bobulky. Těšila jsem se zbytečně. Uschly a opadaly.
Všechny keře byly od Starkla. Poskytli mi rady, jak stříhat a ošetřovat a nebylo to k ničemu.


django1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 317
Registrován: úte 29 kvě 2012 6:38
Dal: 4 poděkování
Dostal: 60 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od django1 »

Nám kustovnice plodí. Začla po třech letech a po brutálních zákrocích s nůžkama. Klasická průpovídka zahrádkáře : " můžeš pěstovat dřevo, nebo ovoce " ... :) Chce to nechat jeden kmen, ten do cca metru dvacet oholit a z takto vzniklé hlavy nechat šlahouny max. k zemi, pak zakrátit. Je to klasické měkké dřevo.
Ad víno z aronie - je výborné, ale není dobré ho pít ve větším množství. Sklenka na večer stačí. Dost zatěžuje organizmus a po pokusu o vypití několika lahví v několika dnech mi naskákala vyrážka na rukou, vnitřnosti hlásily problém a zbavoval jsem se toho do jara.


Zkus se podělit o své zkušenosti namísto hlásání své pravdy. Jsem huhu
Vlčice
Zasloužilý člen
Příspěvky: 308
Registrován: pon 14 črc 2014 21:19
Bydliště: ČR
Dal: 436 poděkování
Dostal: 281 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od Vlčice »

Dvě góji se mi nepodařilo úplně zlikvidovat, je to fakt docela plevel. Zkusím jim dát poslední šanci podle Tvého návodu :) :bye:


Kov
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: pát 24 led 2014 17:45
Bydliště: Zlín
Dal: 90 poděkování
Dostal: 194 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od Kov »

django1 píše:Nám kustovnice plodí.
Plodí krásné velké plody nebo malé zmrskliny? Nemáš náhodou napěstované nějaké vlastní sazenice které bys mohl postrádat?


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Štěrbák nebo-li endivie ...

Příspěvek od A(&F) »

... když jsem se minulý rok někdy v lednu (v článku Štěrbák, výtečná pozdní listová zelenina ) dočetl, že "Endivii je možno sklízet až do zimy", rozhodně jsem nepředpokládal, že si na tomto příjemně nahořklém "salátku" budeme pochutnávat ještě v polovině února !!! ... :shock: :D ... ano, samozřejmě že na tom měla nemalý podíl letošní mírná zima (kdy v podstatě sněžilo a mrzlo až posledních týdnech) a ani stav několika zbývajících štěrbáků není zcela 100%-ní, ale přesto jsou zbývající listy stále ještě poživatelné (minimálně polovina z nich) ... ;) ... stejně tak jako petrželka rostoucí opodál ...... společně s klasickou kadeřavou a růžičkovou kapustou je to velmi milé zpestření zimního jídelníčku ... :) ...
... sousedící s kerblíkem ...
... sousedící s kerblíkem ...
Petrželka.jpg
... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Volné sloučeniny mědi - nepřátelé rostlin ...

Příspěvek od A(&F) »

A(&F) píše:... na modrou skalici raději zapomeňte !! ...
... jelikož jsem byl v posledních pár dnech dotázán na podrobnosti, tak upřesňuji ...
- používání sloučenin mědi při pěstování rostlin spolehlivě zabíjí půdní mikroorganismy (kdy jsou ničeny především "mykorhizní vztahy"), což se následně negativně projeví v následných letech (s trváním po dobu dalších 10 až 20 let) ...
- základem pěstování zdravých rajčat bez plísně jest co největší vzdálenost od brambor + okamžitá důsledná likvidace napadené natě (nejlépe spálením) ...
- jelikož momentálně (údajně) není na trhu žádný bio/nechemický prostředek proti plísním, budu letos k postřiku rajčat zkoušet nálev z česneku ... prý by měl fungovat ...... ještě nějaké nápady ??? ...

... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Odpovědět

Zpět na „Bylinky a jiné léčivky“