Separace kyslíko-vodíkové směsi ...

Souhrn všeobecných informací nejen pro "Vodíkáře".
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Separace kyslíko-vodíkové směsi ...

Příspěvek od A(&F) »

Otvírám tímto nové "thema", které má být zaměřeno především na problematiku "Jak po elektrolýze snadno a bezpečně rozdělit výslednou směs na jednotlivé složky, tedy kyslík a vodík, pro patrioty naopak :D ". Přestože se to již zde "porůznu" probíralo, myslím si, že tato problematika je natolik složitá a závažná, že si určitě zaslouží zcela samostatné vlákno. Skladování již vyrobené, vysoce výbušné směsi je velice nebezpečné, naopak kumulace čistého vodíku je záležitostí poměrně "neškodnou a pohodovou". Možná by se tím vyřešilo i mnoho problémů spojených s regulovaným spalování čistého vodíku ve stacionárních zařízeních za účelem vytápění. :arrow:
No tak do toho chlapi a chlapci (možná i holky a děvčata :? ) ... A(&F)

PS: ... mno, ještě malá otázečka: ... zkoušeli jste si už někdo nafouknout "pouťový balónek" (výslednou směsí po elektrolýze) ... ano ??? ... no a dali byste s klidným vědomím tento balónek na provázku svým potomkům (dětem, vnukům, vnučkám atd.) na hraní ??? ... já tedy určitě ne ... ona totiž statická elekřina je "dóst velký svinstvo" ... až někdy budete mít chvíli času, vemte dva balónky, jeden si naplňte čistým H2 a druhý směsí 2H2+O2 ... poté je z dostatečné vzdálenosti (od Vás) při dodržení všech bezpečnostních pravidel postupně propalte, nejlépe volně "upoutané" např. svíčkou na prkýnku dálkově ovládaném ... popř. zavázat balónek dostatečně dlouhým konopným provázkem, předem upraveným namočením v koncentrovaném roztoku "sanytru" (a poté ve stínu pozvolna usušeném), zapálit spodní konec, vypustit a zdrhat (určeno výhradně pro experty s dostatečně velkou vodní plochou a pustým ostrovem uprostřed :D )

... pozn.: ... jo, a než exploduje ten naplněný "směsí", tak hlavně nezapomeňte otevřít pusu pro vyrovnání tlaku v uších ... 8) ... ten s čistým vodíkem je "fcelku v poho" ... rozdíl je evidentní ...

... pozn.2: ... "doma to opravdu raději nezkoušejte", opravdu (TY, TY, TÝÝ .. jak praví klasik) ... každopádně balónek zavazovat pouze provázkem, nikdy nevyrábět "uzel" přímo z gumového hrdla balónku (to opravdu nikdy!!!!!) ... a po celou dobu manipulace jsou ochranné brýle bezpodmínečně nutným minimem (... + podmínka: mít to především v hlavě úplně srovnáno) ...

--- výše uvedené "pokusy" rozhodně nejsou návodem na vyzkoušení ---
pamatujte, že vše co konáte, konáte zcela a výhradně na vlastní odpovědnost :!: :!: :!: ... autor se tímto zříká všech možných následků atd.,atd., (vč. honoráře) ...


Uživatelský avatar
Mim
Zasloužilý člen
Příspěvky: 855
Registrován: čtv 21 zář 2006 7:41
Bydliště: Plzeň
Dostal: 3 poděkování

separace kyslíko-vodíkové směsi

Příspěvek od Mim »

První elektrolyzer, který jsem postavil, byl dle návodu Joe Cell, který se objevil ve WM magazínu. Ten původní. Řeší separaci a do motoru se dostává pouze vodík. Kyslík je odváděn do nádrže. Největším problémem je, že to fakt hodně žere. Všichni, co se tady pokoušejí uspět se směsí uvažují myslím o přímé spotřebě a jejím řízení. Pokud bych chtěl vyrábět plyn pro sklad, rozhodně bych se zaměřil na "obloukový plyn", který je bezpečný. Viz také odkaz na Magmagas. Tam to sice popisují jako něco tzrochu jiného, ale myslím si, že jde o totéž. Tenhle plyn jde skladovat bez problémů a již jsem uvažoval o kotli na jeho spalování.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

to Mim ...

Příspěvek od A(&F) »

... předpokládám, že se jedná o vyvíječ z http://www.mwm.cz/mwm/pic_energie/cello.jpg (mám k dispozici pouze netovou verzi MWM, pokud to vyšlo pouze v tištěné podobě, tak o tom zákonitě nevím). Asi se shodneme na "de factu", že tato verze asi funguje, ale s efektivní elekrolýzou nemá vůbec nic společného. Zatím téměř všichni používáme umístění elektrod velmi blízko sebe (pouze několik mm) a tudíž nelze princip oddělených komor v našem případě dost dobře využít.

Tagže trochen konstruktivně: ... pokud budeme uvažovat, že vodík je lehčí než kyslík, můžeme zařadit na výstup vyvíječe "svislou separační komoru", do jejíhož středu (nebo spíše jedné třetiny "odspoda") budeme přivádět směs 2H2+O2. Do určité rychlosti vývinu plynu tím pádem může docházet k samovolné separaci, tzn. vodík stoupá nahoru a kyslík nám naopak klesá dolů. My musíme "pouze" zajistit "odčerpávání" plynů z obou konců separátoru a to nejlépe v poměru 2:1.

Čekám na Vaše věcné a kostruktivní připomínky ... A(&F) ... tak hurá do mě pánové ...

PS: ... "obloukový plyn" je (jak předpokládám) obdoba BingoFuel neboli BFR ... viz http://jlnlabs.online.fr/bingofuel/html/bfr11.htm ... můžeš mi, prosím, napsat odkaz na Magmagas?? ... žádný odkaz se mi totiž nepodařilo nalézti.

PPS: ... a než BFRko, kde Qapem velmi rychle ubývají elektrody, je částečným řešením rozklad vody pomocí vysoké teploty, např. pomocí rožhaveného železa nebo žhavého uhlí. A to, že lze dotáhnout až k dokonalosti, je možno shlédnout v "Přemkově týdeníku" ... viz http://www.iprima.cz/tvarchiframe/video/?video=5308 ... se závěrem "pana odborníka" nelze jinak než nesouhlasit ... automatika pro dávkování "přehřáté páry" je poměrně jednoduchou (a spolehlivou) záležitostí ... zkoušeli jsme to propočítat a v ideálním případě by postačilo topit zhruba 15-25ti % pevného paliva (uhlí), popř. 20-50% dřeva ... a zbytek tepla získáme z vody => úspora značná, neboli dobrý poměr cena/výkon ... pokud někdy opustím panelovou zástavbu a budu-li mít někdy vlastní "House", považuji tento způsob jako jednu z velmi slibných "alternatif" ... metoda je to velmi stará a hlavně vyzkoušená, já sám ji používám ve své "mini metalurgické peci", pouze s tím rozdílem, že teplou vodní mlhu vytvářím pomocí dvou až tří ultrazvukových zvlhčovačů a vháním jí do ohniště pomocí proudu vzduchu (potřebuji dosáhnout především vysokých teplot) ... jako palivo používám "brikety na grilování" + "surový" rostlinný olej (z ekon. důvodů) ... voda se po rozkladu (na H2+O2) slučuje s uhlíkatými složkami a vzniká tam navíc i další hořlavé plyny, jako např. CO ... výsledná směs je velmi podobná jako u PCMka ... po dosažení pracovní fáze to i přes částečné použití oleje téměř nekouří, snad i díky "dokonalému" spálení za poměrně velmi vysokých teplot ... a výsledných pevných částic popela je naprosté minimum ... tag ňák tak ...


Uživatelský avatar
Mim
Zasloužilý člen
Příspěvky: 855
Registrován: čtv 21 zář 2006 7:41
Bydliště: Plzeň
Dostal: 3 poděkování

omluva

Příspěvek od Mim »

Zkus Magnegas.com ( byl to překlep) Ostatní odpovědi zítra. Jsem grogy.


Uživatelský avatar
Mim
Zasloužilý člen
Příspěvky: 855
Registrován: čtv 21 zář 2006 7:41
Bydliště: Plzeň
Dostal: 3 poděkování

pro A(&F)

Příspěvek od Mim »

Praxe bývá odlišná. Teoreticky se zabývat problémem bývá těžší, ale praxe znamená větší pokrok. Mám za to, že pro daný okruh otázek, kolem provozu spalovacího motoru na vodík a jeho výroby pro přímé spalování je jedo řešení.( nebo kaslíko-vodíkové směsi). Separace vodíku ( efektivně) a jeho skladování je další okruh, který není řešen. Membránová elektrolýza řeší i toto, ale zde není nezbytná a ani žádoucí. Pro skutečný provoz více zkoušení a laborování. Je to stejné jako Faradayovi zákony. Kde se v nich hovoří o materiálu elektrod a ploše. Skutečnost a efektivita elektrolyzérů + pulzní napájení je jinde. Přeji veselé teoretizování!!!


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Theory versus Experience ...

Příspěvek od A(&F) »

Zdravím Tě MIMe ... máš pravdu teorie bez praxe je k ničemu, ale ono to platí i naopak. Málogdy se stane, že "entropicky" poskládané součásti vytvoří samy o sobě nějaký kloudný výsledek (teda, pokud zrovna nechceš vyrobit závaží nebo barikádu :) ). To se ti spíše přihodí, že při zkoušení "toho co sis poskládal v hlavě" Ti to zafunguje trochu jinak, než sis představoval. Potom buď patříš do skupiny lidí "Náhoda přeje připraveným" (do které, jak věřím, patříme oba dva) a zamyslíš se nad tím, jestli by toho nešlo nějak rozumně využít ku prospěchu fšech ... nebo se nezamyslíš a svět možná v ten okamžik přišel o jedinečný monumentální objev. Nikdo z nás není tak geniální, že vše co si "vyteorizuje", je stoprocentně funkční a tudíž praktické "bádání" by bylo vždy pouze potvrzením jeho myšlenek ... (no i když ... p.Tesla přesně tohle o sobě tvrdil, ... ale tomu se skoro nedá věřit ani u takového velikána vědy) ...

Jedna z kontrolních otázek, na které pohořelo mnoho adeptů na kosmické lety zněla " Co byste udělal jako první věc, kdyby se na palubě vesmírné lodi objevil mimozemšťan" ... protože jediná správná akceptovatelná odpověď byla "Zamyslel bych se" ... a k tomu mě koneckonců učil a vedl můj otec, který dokud byl ještě tady mezi námi (moc, moc mi schází), tak se většinou choval podle pravidel "bezpečnostního technika hlubinné šachty" (kterým kdysíváva býval) ... jo a taky velmi dobře hrál šachy ... přímo mistrovsky ...

Tagže každý kus teorie si hned v samém začátku zaslouží oponenturu (tedy pokud to potřebuje) ... dají se s tím hodně (z)minimalizovat vícenáklady "na slepé uličky" i čas k tomu potřebný ... a proto, pokud nastíním nějaké řešení (i gdyž je zatím pouze v teoretické rovině), očekávám, že najde-li se někdo, gdo k tomu má co říci, tak to dle svých schopností a možností udělá ... já to alespoň tak dělám, jinak by pro mne čtení ostatních příspěvků asi nemělo cenu ... asi tak ... :cry:

Co se týče mého zájmu o čistý "zauber" vodík je fakt, že mi tak trochu učarovaly motory postavené na základech jenž položil šlechtic jména Cayley, neboli "mechanizmečky" s označením "Stirling". Dále také, že to, do čehož se nacpal v rámci vývoje neskutečnej balík financí, začíná být "hušhuš" dnes "již skoro" finančně dostupné, ... docela i použitelné ... a hlavně se to chová velmi ekologicky k naší rodné "hroudě" (to především, ale o to amíkům zrovna asi moc nešlo ...), ... tagže se těším na první palivový článek, který (jak předpokládám) si během několika "pár" let pořídím (dovolená v Bulharsku, první dítě, povýšení v práci atd. :D ). No uvidíme, možná, že za nějaký ten pátek se tam http://www.fuelcellstore.com/cgi-bin/fu ... oduct=1133 desetiná tečka posune u ceny směrem doleva a "přibude" jedna nula v údaji o výkonu ... docela se těším na dobu, gdy se namísto baterek bude prodávat vodík v provedení dnešního plynu do zapalovače ...

Brou, brou, ... ale teď už du chrnět ... pro teď se zatím rozloučím tátovým "Zdař bůch" ... A(&F)


Uživatelský avatar
Mim
Zasloužilý člen
Příspěvky: 855
Registrován: čtv 21 zář 2006 7:41
Bydliště: Plzeň
Dostal: 3 poděkování

pro A(&F)

Příspěvek od Mim »

Nemyslel jsem to tak, že se do všeho nutně musí člověk vrhat po hlavě, ale třeba v oblasti elektrolyzerů se mi osvědčilo experimentování. Nějak jsem se nemohl dopídit počítáním k řešení. Iv to počítal a jistě mu patří uznání, ale já jsem dospěl pokusy k řešení trochu odlišnému. Jak píšeš o vodíku, myslím si, že ta doba určitě přijde, problém je v tom, že stát a daně atd. to vždycky zatíží. Dospěl jsem k tomu, že vlastní výroba vodíku a pak kogenerace bude pro mě přijatelnější. Mě zase docela učarovalo Errenovo řešení vodíkového motoru. Na internetu to nenajdeš, ale za války vyšla knížka "Plynná paliva pro pohon automobilů" Autor: Tůma-Frček. Našel jsem jí v knihovně Technického muzea a pak jáí náhodou koupil v antíku. Je to dost slušná inspirace.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Errenovo řešení vodíkového motoru ... to Mim

Příspěvek od A(&F) »

Dík za info ... máš pravdu o Errenovo motorech jsem do dnešního dne zatím neslyšel, ačkolif, jak jsem zjistil, tak tento pán patří do skupiny zakladatelů vodíkové technologie (dokonce je po něm i pojmenováno nějaké ocenění za rozvoj v této oblasti). Při hledání totoho na netu (máš pravdu :( ) jsem narazil na http://www.fpedas.utc.sk/katedry/kcmd/D ... ydrogen%22 , gde mne dost rozesmála věta "Prvýkrát v histórii dostal Erren aj pokutu za prekročenú rýchlosť a to v roku 1933 v Londýne." ... , zkrátka, každý máme svá velká prvenství :D ...

Pls: ... vzhledem k temu, že se mi nepodařilo nalézti na netu žádné ucelené informace na jakém principu to vlastně fungulíruje (pouze kusé útržky), poskytni mi (... nám, samozřejmě i pro ostatní), prosím, nějaký popis popř. i obrázek (autorská práva na tu publikaci už asi dávno propadla :) ) ... děkuji Ti moc, jsem totiž velmi "hladof" po informacích (něco jako "NR.5 žije") ... hezký víkend přeji ... A(&F)


maybe

Re: to Mim ...

Příspěvek od maybe »

preco nebezpecný h2....+o???? skladovat na to je h2o v celku, vyrobit plyn iba na aktualnu spotrebu......? neni to jednoduchšie??


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Skladování vodíku ... pro Iv a maybe

Příspěvek od A(&F) »

to: maybe ... moje důvody viz hore ...

Chápu Vaše argumenty (zní logicky), ale vhledem k tomu, že i ostatní technologie pokročily směrem dopředu, tak i skladování plynů bude časem poměrně jednoduchou záležitostí. Těším se až bude "dotaženo" skladování plynů v "nanotrubičkách" (třeba i proto, že se občas rád potápím), kdy se tyto chovají jako kapiláry. Pomocí mírného tlaku, cca 10-20x větším než je běžný atmosférický, se plyn natlakuje do zásobníků a pokud ho potřebujeme odčerpat ven, "vytáhne" zapomocí mírného podtlaku. To v důsledku znamená, že zásobníky budou tím pádem při stejném objemu nízkotlaké (také lehčí) a při jejich náhodném porušení to stejnou katastrofou jako dnes (dojde k uvolňování plynu pouze v narušeném místě). ... A(&F)

Prvotní info: http://natura.eri.cz/natura/2002/4/20020406.html ... "Uhlíková nanopórová síť" ...

PeS: ... zkusili jste si vůbec někdy zapálit čistý vodík, např. na trubičce zakončené silnější injekční jehlou ... není to totiž vůbec jednoduché zachovat stabilní plamen ... vodík musí být naprosto "suchý" (tedy bez vodních par), čistý (tedy bez kyslíku) a především správně "natlakován" ... při vyšším tlaku (=rychlosti proudícího plynu) je plamen velmi rychle "sfouknut" ...


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Skladování vodíku ... pro Iv a maybe

Příspěvek od A(&F) »

omlouvám se ... správně mělo být ... "a při jejich náhodném porušení TO NENÍ stejnou katastrofou jako dnes" ...


H2O

jak hoří voda

Příspěvek od H2O »

zkoušeli jste někdo zapálit tu naši směs H2+O?
Pokud docílíte tlaku alespoň 0,6 atm(60kPa), tak směs hoří bez kolísání žlutobílým plamenem který je delší jak u běžného hořáku (velká rychlost hoření).
Pro obsah kyslíku je ideální k vypalování v oceli, zapalovací svíčka nám uhořela téměř ihned po zapálení plamene.


Uživatelský avatar
Mim
Zasloužilý člen
Příspěvky: 855
Registrován: čtv 21 zář 2006 7:41
Bydliště: Plzeň
Dostal: 3 poděkování

Re: Jak hoří voda!

Příspěvek od Mim »

No, chlapci! Jsem zpátky z víkendu a vidím, že se rozjela docela živá debata na témata, která tady již kdysi dávno byla. Sám jsem docela hodně laboroval, jak jsem již psal. Hoření kyslíko-vodíkové směsi není zas tak veliký problém, jak vypadá. Jde pouze o to, že plamen z kyslíko-vodíkové směsi napřímo je oxidační. Jeho neutrajity nebo mírné redukce dosahujeme právě směšovačem a seřízeným podtlakovým reduktorem. Jinak to jde bez problémů vyzkoušet nanečisto. Pokud máte dostatečně těsný elektrolyzer, nemusíte si zpočátku hrát s žádnými elektronickými hejblaty. Stačí ventil třeba z propanbutanové lampy, kde je opravdu malý průchod plynu. Plamen zapálíte bez nejmenších problémů a lze ho regulovat. Pokud budete chtít dosáhnout i při malém výkonu většího plamene, stačí nástavec z též lampy s přisáváním vzduchu. Plyn bude více neutrální a bude hořet jasněji. Pošlu nějaké fotky z mých prvních pokusů. Dnes dávám jako přílohu Kyslíko-vodíkovou svářečku, která je naprosto jasným důkazem české šikovnosti a stojí za to si jí přečíst.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
Mim
Zasloužilý člen
Příspěvky: 855
Registrován: čtv 21 zář 2006 7:41
Bydliště: Plzeň
Dostal: 3 poděkování

pro A(&F)

Příspěvek od Mim »

Zdrvím! Zítra neskenuji nějaké obrázky z té publikace. A i ty jsi se vyjadřoval k hoření kyslíko-vodíkové směsi. Chce to více zkoušet, jde to bez problémů. Mě se při mých pokusech trochu vymstila zbrklost, akorájt to chce dělat pořádně a radši s dvojím jištěním. Optimální při prvních pokusech je nechat plyn probublat přes vodu a ventil mít až na té druhé nádobě. Nehrozí zpětný zášleh. Jinak i ty si přečti to o té svářečce, dalo mi to ten hlavní impulz pro pokusy a tvoření.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
Mim
Zasloužilý člen
Příspěvky: 855
Registrován: čtv 21 zář 2006 7:41
Bydliště: Plzeň
Dostal: 3 poděkování

ještě dodatek

Příspěvek od Mim »

Omlouvám se za spoustu překlepů a při použití ve spalovacím motoru je to celé o chudší směsi na vstupu do motoru. Iv už o tom psal. Při startech je třeba lepší motor zahřát na benzím a pak ho vypnout a zapojit plyn. Samotné starty na plyn se mi jeví jako docela obtížné, vzhledem k nastavení regulátoru. O tom až zase zítra.


Odpovědět

Zpět na „Rozklad vody a vodík - všeobecně“