Destilovaná voda

Přístroje, nápady a rady pro udržení zdraví.
putujicioblak
Nový člen
Příspěvky: 7
Registrován: pon 07 zář 2009 21:12
Kontaktovat uživatele:

Destilovaná voda

Příspěvek od putujicioblak »

Dobrý den,

chci se zeptat, která destilovaná voda je kvalitnější? Z lékárny na požádání (cca 45 Kč) nebo z běžného obchodu (cca 20 KČ)?
A jak dlouho ta destilovaná voda vydrží po otevření? V lékárně na láhvi bylo napsáno jen 3 dny(ale co se na ní může zkazit?)

Dále se chci zeptat, jak dlouho se asi může uchovávat ten roztok kys. citrónové?

Díky za vyjasnění.

Sílu a zdar


habana

Re: Destilovná voda

Příspěvek od habana »

putujicioblak píše:Dobrý den,

chci se zeptat, která destilovaná voda je kvalitnější? Z lékárny na požádání (cca 45 Kč) nebo z běžného obchodu (cca 20 KČ)?
A jak dlouho ta destilovaná voda vydrží po otevření? V lékárně na láhvi bylo napsáno jen 3 dny(ale co se na ní může zkazit?)

Dále se chci zeptat, jak dlouho se asi může uchovávat ten roztok kys. citrónové?

Díky za vyjasnění.

Sílu a zdar
Milý putující oblaku.
To máš tak.
Kvalitnější (destilovaná) voda bude ta, která bude zbavena většího procenta příměsí.
Ta nejvíce čistá se nazývá demineralizovaná voda (demi voda) a je to právě ta, která:
1) byla podrobena destilaci = destilovaná
2) a následně byla prohnána ionexovým ložem.
Co jsou ionexy, katey a anexy, případně mixbed... pročti si informace na netu, bude jich tam určitě dost.
Takováto H2O mívá vodivost pod 1 mikrosiemens, osobně používám takovou jako jednu z výchozích surovin pro výrobu koloidního stříbra.
Moje voda má obvykle vodivost 0,2 mikrosiemens a musím pro ni ale asi 50 km daleko.
A když otevřeš lahev s demi (nebo destil.) vodou, co se asi stane? Do lahve vniknou cizorodé látky a vzhledem k tomu, že tato voda je dokonalé rozpouštědlo? Přemejšlej a domysli sám...
Stačí ?


putujicioblak
Nový člen
Příspěvky: 7
Registrován: pon 07 zář 2009 21:12
Kontaktovat uživatele:

K destilce

Příspěvek od putujicioblak »

Dočetl jsem se zde, že se dá i použít čistá voda k přípravě roztoku, je to možné?
Použil bych upravenou vodu z pyramidy...


NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: Destilovná voda

Příspěvek od NAVAR »

habana píše:
putujicioblak píše:Dobrý den,

chci se zeptat, která destilovaná voda je kvalitnější? Z lékárny na požádání (cca 45 Kč) nebo z běžného obchodu (cca 20 KČ)?
A jak dlouho ta destilovaná voda vydrží po otevření? V lékárně na láhvi bylo napsáno jen 3 dny(ale co se na ní může zkazit?)

Dále se chci zeptat, jak dlouho se asi může uchovávat ten roztok kys. citrónové?

Díky za vyjasnění.

Sílu a zdar
Milý putující oblaku.
To máš tak.
Kvalitnější (destilovaná) voda bude ta, která bude zbavena většího procenta příměsí.
Ta nejvíce čistá se nazývá demineralizovaná voda (demi voda) a je to právě ta, která:
1) byla podrobena destilaci = destilovaná
2) a následně byla prohnána ionexovým ložem.
Co jsou ionexy, katey a anexy, případně mixbed... pročti si informace na netu, bude jich tam určitě dost.
Takováto H2O mívá vodivost pod 1 mikrosiemens, osobně používám takovou jako jednu z výchozích surovin pro výrobu koloidního stříbra.
Moje voda má obvykle vodivost 0,2 mikrosiemens a musím pro ni ale asi 50 km daleko.
A když otevřeš lahev s demi (nebo destil.) vodou, co se asi stane? Do lahve vniknou cizorodé látky a vzhledem k tomu, že tato voda je dokonalé rozpouštědlo? Přemejšlej a domysli sám...
Stačí ?
Jenom trochu doplním pokud mohu. Čistá demineralizovaná voda je opravdu silné rozpouštědlo. Obyčejná destilka je po pár letech schopná naleptat sklo jak páry kyseliny fluorovodíkové. To zanemená že správně by se demineralizovaná voda neměla skladovat ve skleněných nádobách ale nádobách z PE, PET atd. Kdo má konduktometr může si udělat test jak se mění vodivost vody ve skle a plastu, jsou tam dost výrazné rozdíly.
Toť zkušenosti z mojí praxe a starých chemiků praktiků.


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
Uživatelský avatar
milda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1294
Registrován: čtv 30 črc 2009 20:34
Dal: 710 poděkování
Dostal: 489 poděkování

Re: Destilovná voda

Příspěvek od milda »

Jenom trochu doplním pokud mohu. Čistá demineralizovaná voda je opravdu silné rozpouštědlo. Obyčejná destilka je po pár letech schopná naleptat sklo jak páry kyseliny fluorovodíkové. To zanemená že správně by se demineralizovaná voda neměla skladovat ve skleněných nádobách ale nádobách z PE, PET atd. Kdo má konduktometr může si udělat test jak se mění vodivost vody ve skle a plastu, jsou tam dost výrazné rozdíly.
Toť zkušenosti z mojí praxe a starých chemiků praktiků.

Teď jsi jednomu starému (ne)odborníkovi trochu zamotal šišku :D :P

Já měřím vodivost dvoulinkou a tím spolehlivě poznám destilku od vodovodovky :D

Ale jde mi spíš o to, v čem přechovávat vodu na pití - třeba demineralizovanou z osmózy?
Z plastu tam asi můžou přijít plastický vylomeniny, nezdravý pro požívání a vodivost se nezvýší...? Mělo by být asi lepší sklo....

Nevyrábět a nekupovat nesmyslná množství...


cimirek
Zasloužilý člen
Příspěvky: 493
Registrován: čtv 15 čer 2006 5:56
Dal: 258 poděkování
Dostal: 213 poděkování

Re: Destilovná voda

Příspěvek od cimirek »

milda píše:
Jenom trochu doplním pokud mohu. Čistá demineralizovaná voda je opravdu silné rozpouštědlo. Obyčejná destilka je po pár letech schopná naleptat sklo jak páry kyseliny fluorovodíkové. To zanemená že správně by se demineralizovaná voda neměla skladovat ve skleněných nádobách ale nádobách z PE, PET atd. Kdo má konduktometr může si udělat test jak se mění vodivost vody ve skle a plastu, jsou tam dost výrazné rozdíly.
Toť zkušenosti z mojí praxe a starých chemiků praktiků.

Teď jsi jednomu starému (ne)odborníkovi trochu zamotal šišku :D :P

Já měřím vodivost dvoulinkou a tím spolehlivě poznám destilku od vodovodovky :D

Ale jde mi spíš o to, v čem přechovávat vodu na pití - třeba demineralizovanou z osmózy?
Z plastu tam asi můžou přijít plastický vylomeniny, nezdravý pro požívání a vodivost se nezvýší...? Mělo by být asi lepší sklo....

Nevyrábět a nekupovat nesmyslná množství...
Mám zkušenost, že po dvou dnech v PET lahvi vodivost destilky vzrostla na téměř 30mikrosiemens, kdežto ve skle zůstala na méně než jednom.


NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: Destilovná voda

Příspěvek od NAVAR »

cimirek píše:
milda píše:
Jenom trochu doplním pokud mohu. Čistá demineralizovaná voda je opravdu silné rozpouštědlo. Obyčejná destilka je po pár letech schopná naleptat sklo jak páry kyseliny fluorovodíkové. To zanemená že správně by se demineralizovaná voda neměla skladovat ve skleněných nádobách ale nádobách z PE, PET atd. Kdo má konduktometr může si udělat test jak se mění vodivost vody ve skle a plastu, jsou tam dost výrazné rozdíly.
Toť zkušenosti z mojí praxe a starých chemiků praktiků.

Teď jsi jednomu starému (ne)odborníkovi trochu zamotal šišku :D :P

Já měřím vodivost dvoulinkou a tím spolehlivě poznám destilku od vodovodovky :D

Ale jde mi spíš o to, v čem přechovávat vodu na pití - třeba demineralizovanou z osmózy?
Z plastu tam asi můžou přijít plastický vylomeniny, nezdravý pro požívání a vodivost se nezvýší...? Mělo by být asi lepší sklo....

Nevyrábět a nekupovat nesmyslná množství...
Mám zkušenost, že po dvou dnech v PET lahvi vodivost destilky vzrostla na téměř 30mikrosiemens, kdežto ve skle zůstala na méně než jednom.
Musel bych se zeptat ale tuším že na čisté věci chemici používali "vyšisované" kádinky a sklo.
Snad podle zkušeností bych zvolil komerční chemické nádoby z PP (polypropylenu).
Ty PETky asi nebudou zas tak košer. Chtělo by to výzkum, uzavřít destilku do různých nádob a pak změřit konduktivitu.


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
GRS
Stálý člen
Příspěvky: 92
Registrován: stř 01 lis 2006 16:48
Bydliště: Brno
Dostal: 1 poděkování

k destilke v PET

Příspěvek od GRS »

"To zanemená že správně by se demineralizovaná voda neměla skladovat ve skleněných nádobách ale nádobách z PE, PET atd."

Pre informaciu - z PET sa do (beznej) vody uvolnuju molekuly plastu, z organizmu sa takmer nedaju vylucit. Tato informacia je este z cias, ked sa o PET vo vseobecnosti hovorilo, ze pitie vody z PET nieje bez zdravotnych nasledkov.

V Kanadě budou nebo už jsou petky kvůli tomu zakázané.


Uživatelský avatar
melmoth
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: ned 13 zář 2009 20:20
Bydliště: SR

Re: Destilovaná voda

Příspěvek od melmoth »

putujicioblak píše:chci se zeptat, která destilovaná voda je kvalitnější? Z lékárny na požádání (cca 45 Kč) nebo z běžného obchodu (cca 20 KČ)?
A jak dlouho ta destilovaná voda vydrží po otevření? V lékárně na láhvi bylo napsáno jen 3 dny(ale co se na ní může zkazit?)
Dále se chci zeptat, jak dlouho se asi může uchovávat ten roztok kys. citrónové?
Klasická destilácia vody je až nečakane pomalý a zdĺhavý proces - vodu je tu treba najskôr zahriať na bod varu, vytvorená para sa zachytáva a vedie na chladič, kde sa ochladzuje a kondenzuje na kvapky vody. Minerálne zložky sa pri vare neodparujú, resp. iba minimálne, takže zostávajú v odparovacej nádobe vo forme vodného kameňa. Celý tento proces je však veľmi náročný nielen na čas (kým nám nakvapká dostatok kondenzátu), ale aj na energiu (dlhodobý ohrev s pomerne veľkým príkonom) a na chladiace médium (väčšinou tečúca voda), čo destiláciu predražuje.

V lekárňach sa destilovaná voda vyrába väčšinou takýmto klasickým spôsobom na kompaktných sklenených destilátoroch a cena potom pochopiteľne zodpovedá nákladnosti takejto výroby. Skutočnú kvalitu takejto vody, ktorá je pre výrobu bežných roztokov a liečiv určite dostatočná, ale možno zistiť iba meraním vodivosti a v jednotlivých lekárňach sa môže líšiť (podľa druhu aparatúry, zvolenej rýchlosti kondenzácie, skúseností personálu a pod.).

Ak ale potrebujeme ešte vyššiu kvalitu, táto sa dosahuje napr.:
- opakovanou, viacnásobnou klasickou destiláciou
- dodatočnou demineralizáciou a úpravou na rôznych ionexových filtroch (viď tiež príspevky habana, NAVAR)
- reverznou osmózou (hyperfiltráciou). Táto umožňuje z vody vychytať a odstrániť aj také malé častice, ako sú ióny. Pracuje na princípe polopriepustnej filtračnej membrány, ktorej póry majú veľkosť iba cca 0,0005 až 0,0001 µm. Táto zabezpečuje, že všetko, čo je väčšie, nepretečie. A väčšie sú rôzne prímesi a nečistoty, baktérie, vírusy, molekuly nebezpečných chemických prvkov, herbicídov, dusičnanov a ťažkých kovov.
Takéto kvalitné destilované, demineralizované a deionizované vody sú však pre bežného smrteľníka pomerne nedostupné. V lekárňach je však pomerne dobre dostupná, i keď nie práve najlacnejšia, Aqua pro injectione (pre prípravu injekčných a infúznych roztokov), ktorá vyhovie i pre tie najnáročnejšie aplikácie (viď spomínaná výroba KS a pod.).

Voda, ktorá sa pod označením "destilovaná" predáva v obchodoch a na benzínových pumpách, nie je určená pre vnútorné požívanie a potravinárske, resp. zdravotnícke účely, nakoľko je to voda zbavená nečistôt a minerálov iba veľmi zjednodušenou filtráciou a demineralizáciou. Proces výroby je potom síce podstatne rýchlejší, no neumožňuje odstrániť všetky nežiadúce chemikálie, ťažké kovy, rôzne patogény a choroboplodné zárodky, a preto je určená iba pre technické účely (do chladičov, akumulátorov, žehličiek, fotografická prax a pod.). Jej použitie kvôli tomu neodporúčajú dokonca ani mnohí akvaristi (bol zaznamenaný úhyn rýb).

Čo sa týka doby uschovávania roztoku kyseliny citrónovej, tá by pri použití kvalitných surovín, a pri správnom uskladnení (na chladnom a tmavom mieste, v dobre uzatvorenej nádobe) údajne mala byť i viac ako 2 roky. A to tým skôr, že kyselina citrónová sa používa i ako regulátor kyslosti a konzervačný prostriedok. Pre naše účely je to však úplný nezmysel - kvôli stárnutiu a možnej kontaminácii roztoku by som pri zanedbateľnej cene potrebného množstva kyseliny citrónovej a pri jej dostupnosti neriskoval, a radšej si ju pripravoval častejšie, aby som ju mal čo najčerstvejšiu. Najmä ak to má byť pre čo najspoľahlivejšiu aktiváciu MMS, pre moje zdravie a na vnútorné použitie...


Děkuji za vyčerpávající příspěvek, myslím, že tímto můžeme toto téma považovat za uzavřené.

DEMINERALIZOVANÁ voda NENÍ DESTILOVANÁ.


Ivan
Nový člen
Příspěvky: 21
Registrován: stř 04 lis 2009 14:38

Re: Destilovná voda

Příspěvek od Ivan »

cimirek píše:
milda píše:
Jenom trochu doplním pokud mohu. Čistá demineralizovaná voda je opravdu silné rozpouštědlo. Obyčejná destilka je po pár letech schopná naleptat sklo jak páry kyseliny fluorovodíkové. To zanemená že správně by se demineralizovaná voda neměla skladovat ve skleněných nádobách ale nádobách z PE, PET atd. Kdo má konduktometr může si udělat test jak se mění vodivost vody ve skle a plastu, jsou tam dost výrazné rozdíly.
Toť zkušenosti z mojí praxe a starých chemiků praktiků.

Teď jsi jednomu starému (ne)odborníkovi trochu zamotal šišku :D :P

Já měřím vodivost dvoulinkou a tím spolehlivě poznám destilku od vodovodovky :D

Ale jde mi spíš o to, v čem přechovávat vodu na pití - třeba demineralizovanou z osmózy?
Z plastu tam asi můžou přijít plastický vylomeniny, nezdravý pro požívání a vodivost se nezvýší...? Mělo by být asi lepší sklo....

Nevyrábět a nekupovat nesmyslná množství...
Mám zkušenost, že po dvou dnech v PET lahvi vodivost destilky vzrostla na téměř 30mikrosiemens, kdežto ve skle zůstala na méně než jednom.
Keďže mne nestačí jeden názor, spýtal som sa RNG ( http://rng.nazory.eu/ ) na jeho názor ohľadom tak rapídneho vzrastu vodivosti pri PET flaške, a dostal som túto odpoveď:

Nuz neviem, aku PET flasu pouzil co v nej bolo predtym,ci bola vyplachnuta dokladne pred naplnenim, ale ja som uz naplnil stovky flias z HDPE a PET destilovanou vodou a mal som ich odlozene tyzdne a skor nez som ich nalial do generatora striebornej vody, vzdy som ich pre istotu skontroloval, a nikdy som nenameral nejake velke zvysenie TDS, vyrabam zhruba 0.5 ppm az do 0.8 ppm a nikdy som vo flasi neskor nenameral ani 0.9 ppm, takze sa mi to zda blbost na kvadrat.


cimirek
Zasloužilý člen
Příspěvky: 493
Registrován: čtv 15 čer 2006 5:56
Dal: 258 poděkování
Dostal: 213 poděkování

Re: Destilovná voda

Příspěvek od cimirek »

Ivan píše:
cimirek píše:
milda píše:

Teď jsi jednomu starému (ne)odborníkovi trochu zamotal šišku :D :P

Já měřím vodivost dvoulinkou a tím spolehlivě poznám destilku od vodovodovky :D

Ale jde mi spíš o to, v čem přechovávat vodu na pití - třeba demineralizovanou z osmózy?
Z plastu tam asi můžou přijít plastický vylomeniny, nezdravý pro požívání a vodivost se nezvýší...? Mělo by být asi lepší sklo....

Nevyrábět a nekupovat nesmyslná množství...
Mám zkušenost, že po dvou dnech v PET lahvi vodivost destilky vzrostla na téměř 30mikrosiemens, kdežto ve skle zůstala na méně než jednom.
Keďže mne nestačí jeden názor, spýtal som sa RNG ( http://rng.nazory.eu/ ) na jeho názor ohľadom tak rapídneho vzrastu vodivosti pri PET flaške, a dostal som túto odpoveď:

Nuz neviem, aku PET flasu pouzil co v nej bolo predtym,ci bola vyplachnuta dokladne pred naplnenim, ale ja som uz naplnil stovky flias z HDPE a PET destilovanou vodou a mal som ich odlozene tyzdne a skor nez som ich nalial do generatora striebornej vody, vzdy som ich pre istotu skontroloval, a nikdy som nenameral nejake velke zvysenie TDS, vyrabam zhruba 0.5 ppm az do 0.8 ppm a nikdy som vo flasi neskor nenameral ani 0.9 ppm, takze sa mi to zda blbost na kvadrat.
PETka byla od dobré vody, před naplněním důkladně vypláchnutá stejnou destilkou, která se do ní následně plnila.


Uživatelský avatar
milda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1294
Registrován: čtv 30 črc 2009 20:34
Dal: 710 poděkování
Dostal: 489 poděkování

Re,Re,Re,Re....

Příspěvek od milda »

Mno, většina z nás vodivost změří asi tak akorád šňůrou od žehličky (jako např já) :lol:

...a nejpodstatnější je, že destilku raději do skla než do plastu... ;) :D


Uživatelský avatar
milda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1294
Registrován: čtv 30 črc 2009 20:34
Dal: 710 poděkování
Dostal: 489 poděkování

PS:Re....

Příspěvek od milda »

....a ještě co píšou jinde.....

http://www.zdravi-az.cz/Forum/viewtopic ... a&start=45

Jak uvádí Pavel Mácha (pust.cz), bezsolutová voda se dá uchovávat v PET, po cca třech naplnění se plast jakoby "zatáhne" a konduktivita i rozpuštěné látky se již významě nemění ani po týdnu (sám jsem zkoušel mám oba měřáčky a vodu plním do barelů od aqua purificata, Dr. KULICH.cz, Vodu používám z vlastní malé RO. má okolo 60PPM a vodivost cca 15 microsiemens.


Uživatelský avatar
Denny
Zasloužilý člen
Příspěvky: 440
Registrován: ned 27 zář 2009 15:24
Bydliště: Bruntálsko
Dal: 6 poděkování
Dostal: 14 poděkování

Příspěvek od Denny »

Tak by mě zajímalo vy alchymisté, z čeho a v čem si vaříte různé nápoje, že je pro vás tak důležitá dokonce i vodivost vody na těch pár kapek k aktivaci MMS :?: :pivko:


Dal bych všechno co vím, za tisícinu toho, co neznám - "Denny"
roman07
Nový člen
Příspěvky: 25
Registrován: pon 28 zář 2009 15:56

Re: Re,Re,Re,Re....

Příspěvek od roman07 »

milda píše:Mno, většina z nás vodivost změří asi tak akorád šňůrou od žehličky (jako např já) :lol:

...a nejpodstatnější je, že destilku raději do skla než do plastu... ;) :D
milda mozes si kupit toto nameranie ppm:http://www.mangala.cz/tds-mini-p-74.html.


Odpovědět

Zpět na „Zdraví“