Tepelné čerpadlo napájené teplem a chlazení pomocí tepla

Poznatky, nápady, myšlenky...
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Tepelné čerpadlo napájené teplem a chlazení pomocí tepla

Příspěvek od Akord »

Slíbil jsem se o existenci tohoto rešení zmínit, tak aspoň prozatím zakládám vlákno, než dojde na nejaký náčrt, nestíhám všechno naráz, sám neco na papíre pripravené mám a není životne duležité, kdo s čím prijde první, stejne takové obehy už existují a použitelné rešení chce stejne krystalizaci, možná i určitou prátelskou konkurenci. Jsou prece monopoly, kterým pojem jako symbioza nic neríká. Prosím o snahu o korektní diskusi.

Predmetem tohoto vlákna je tepelné čerpadlo, kterého hnací obeh není napájený elektrinou, ale vysokopotenciálním teplem s teplotou kolem 100C a výše. Elektrické napájení muže sloužit pouze pro napájení pomocných prvku, tedy mimo prípadného kompresoru.

Podobný obeh je možné použít i pro sluneční chlazení, prípadne chlazení pomocí tepla. V tomto smeru bych nedával prioritu ne vždy opodstatnené klimatizaci, která v konečném dusledku často zpusobuje další problémy.
Jde o prípady, kde je chlazení co nejvíce opodstatnené, bez možnosti jiných efektivních rešení(klimatizace nemá zastupovat treba skutečnost, že architekt spackal tepelné hospodárství budovy).


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepelné čerpadlo napájené teplem a chlazení pomocí tepla

Příspěvek od Ilem »

Už to existuje a prodává se. Zastoupení u nás má firma Sokra. http://www.broad.cz/broad/produkty.php?stred=p je to na principu adsorbční lednčky. Máme s tím trochu problémy, protože ten stroj neumí jet třeba na 1/10 nominálního výkonu (nevím, kolik je použitelné minimum). Ale jinak to funguje. Pokud chceš svůj nápad s někým konzultovat, tak firma Sokra pan Begeni - u nás asi v současnosti největší odborník na adsorbční chlazení a je sdílný, rád se poslouchá. Přes SZ jsem schopen poskytnout telefon.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

konkrétneji

Příspěvek od Akord »

Díky Ileme za konkretizaci, já jsem mimochodem psal taky, že ty obehy existují, a nekolik typu znám, ne, že se jedná o muj vynález, i když bych nejaké svojské neoverené rešení v záloze mel. Existují obehy absorpční, adsorpční, vícefázové, nebo se smesí pracovních látek. Posledne mi jeden pán z fakulty ríkal neco o obehu založeném na bromidu lithném, pár základních vet o teplem napájených tepelných čerpadlech lze dohledat i v knížce Kombinovaná výroba elektrické a tepelné energie od Benu. Typický je treba i chlorid vápenatý s amoniakem v obehu, nebo smesi organických uhlovodíku, treba i propan/butan.

Mrkl jsem na ten odkaz, a tam píšou, že to reší absorpčne a Ty píšeš adsopčne. Existují oba zpusoby. Není to ale myslím podstatné, spíše jde o vlastnosti pracovního média, nenašel jsem tam, jaké používají médium. Možná bych si o tom s tím panem i popovídal, ale mám dojem, že delají hlavne velké jednotky málo použitelné na doma se všemi dusledky.


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: konkrétneji

Příspěvek od Ilem »

Akord píše:
Mrkl jsem na ten odkaz, a tam píšou, že to reší absorpčne a Ty píšeš adsopčne.
Dostal jsi mě. Mám bordel v pojmech. :oops: Kontakt pošlu.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

čerpadlo na FE

Příspěvek od Jim68 »

Tady máte jedno točítko, tohle chodí, nejlíp na vodu, ale i na led atd. Ten alternátor je z bagru.... Nemá to žádný pohon - jen to teplo, a pekelně to mrazí, když to běží...Takže zadání to vyhovuje - žere to teplo a vyrábí to elektriku... Nechce to nějakej ovčák do komína?
Bohužel je to skoro bez magnetů....

Beru zpátky, někteří kolegové se nezamýšleli nad funkcí a perspektivou, ale nad tou fotkou. Tak jsem ji radši shodil, nechci mít problémy. Každopádně to není PM. Technické řešení je originální.
Naposledy upravil(a) Jim68 dne stř 03 úno 2010 8:53, celkem upraveno 1 x.


Jim68
Be happy!
Dvell
Zasloužilý člen
Příspěvky: 241
Registrován: pát 05 čer 2009 20:15

Re: čerpadlo na FE

Příspěvek od Dvell »

Jim68 píše:Tady máte jedno točítko, tohle chodí, nejlíp na vodu, ale i na led atd. Ten alternátor je z bagru.... Nemá to žádný pohon - jen to teplo, a pekelně to mrazí, když to běží...Takže zadání to vyhovuje - žere to teplo a vyrábí to elektriku... Nechce to nějakej ovčák do komína?
Bohužel je to skoro bez magnetů....
proč je to tak zdeformovaný? to je schválně?


"Dneska už nikdo nechodí s písničkou do boje a nezpívá když umírá, ptám se Vás čím to je? Možná že sme se konečně sami sebe zeptali, při tom šílenství, v té bolesti, proč vůbec sme kdy zpívali..."
Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

lišák

Příspěvek od Jim68 »

Aha, všiml jsi si toho.. Jo, je tam něco, co by neměl nikdo vidět. Ještě pořád zkoumáme.... Ale chtěl jsem trochu přispět k diskusi - zdálo se mi, že je lepší brát energii tam, kde je jí přebytek, než z těch ubohých :( magnetů... :shock:


Jim68
Be happy!
Dvell
Zasloužilý člen
Příspěvky: 241
Registrován: pát 05 čer 2009 20:15

Re: lišák

Příspěvek od Dvell »

Jim68 píše:Aha, všiml jsi si toho.. Jo, je tam něco, co by neměl nikdo vidět. Ještě pořád zkoumáme.... Ale chtěl jsem trochu přispět k diskusi - zdálo se mi, že je lepší brát energii tam, kde je jí přebytek, než z těch ubohých :( magnetů... :shock:
No ano všiml, teda už včera myslel jsem že se to špatně nahrálo, no nevadí, s tou energií to vidim podobně.
Je to vaše tvorba nebo něco sériovýho/upravenýho?


"Dneska už nikdo nechodí s písničkou do boje a nezpívá když umírá, ptám se Vás čím to je? Možná že sme se konečně sami sebe zeptali, při tom šílenství, v té bolesti, proč vůbec sme kdy zpívali..."
Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

úplně nový

Příspěvek od Jim68 »

Je to úplně nový princip, ale vzdáleně bych to popsal jako..TČ.., které odebírá tepelnou energii okolí.... Tahle věc je laboratorní, dává 1,8 kW stálý výkon. Pěkná kosa...


Jim68
Be happy!
Dvell
Zasloužilý člen
Příspěvky: 241
Registrován: pát 05 čer 2009 20:15

Re: úplně nový

Příspěvek od Dvell »

Jim68 píše:Je to úplně nový princip, ale vzdáleně bych to popsal jako..TČ.., které odebírá tepelnou energii okolí.... Tahle věc je laboratorní, dává 1,8 kW stálý výkon. Pěkná kosa...
Tak moment ted tomu nejak nerozumim.. když pustíš do generátoru proud (funguje jako motor) tak se jeden chladič podchlazuje a druhej se ohřívá ne?
A když jeden chladič ohřeješ rozběhne se to a převádí energii z tepelný na mechanickou-elektrickou..
nebo to jen čerpá teplo z jednoho obejmu do jiného?


"Dneska už nikdo nechodí s písničkou do boje a nezpívá když umírá, ptám se Vás čím to je? Možná že sme se konečně sami sebe zeptali, při tom šílenství, v té bolesti, proč vůbec sme kdy zpívali..."
Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: úplně nový

Příspěvek od Jim68 »

Dvell píše:
Jim68 píše:Je to úplně nový princip, ale vzdáleně bych to popsal jako..TČ.., které odebírá tepelnou energii okolí.... Tahle věc je laboratorní, dává 1,8 kW stálý výkon. Pěkná kosa...
Tak moment ted tomu nejak nerozumim.. když pustíš do generátoru proud (funguje jako motor) tak se jeden chladič podchlazuje a druhej se ohřívá ne?
A když jeden chladič ohřeješ rozběhne se to a převádí energii z tepelný na mechanickou-elektrickou..
nebo to jen čerpá teplo z jednoho obejmu do jiného?
Nic neohříváme.My nesmíme ani naznačovat... :shock: Ale kdybych do toho pustil šťávu, tak se nestane nic...


Jim68
Be happy!
Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

To dvell

Příspěvek od Jim68 »

a chladiče to nemá... :shock:


Jim68
Be happy!
Dvell
Zasloužilý člen
Příspěvky: 241
Registrován: pát 05 čer 2009 20:15

Re: To dvell

Příspěvek od Dvell »

wau tak to radši necháme at se nedostaneš do problémů jsem zvědavej až/jestli to odtajněj a někomu poskytnou :-)


"Dneska už nikdo nechodí s písničkou do boje a nezpívá když umírá, ptám se Vás čím to je? Možná že sme se konečně sami sebe zeptali, při tom šílenství, v té bolesti, proč vůbec sme kdy zpívali..."
Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

v pohodě

Příspěvek od Jim68 »

Co můžu, to povím rád. Hlavně že to chodí, trvalo to rok, než se to zacyklovalo.... :shock:


Jim68
Be happy!
Dvell
Zasloužilý člen
Příspěvky: 241
Registrován: pát 05 čer 2009 20:15

Re: v pohodě

Příspěvek od Dvell »

Jim68 píše:Co můžu, to povím rád. Hlavně že to chodí, trvalo to rok, než se to zacyklovalo.... :shock:
No ne že bych se chtěl hádat nebo tak, ale zatim mi to dle popisu připomíná PM druhého typu.. ale vzhledem že podléháš mlčenlivosti nebudu tě vyzývat abys tu prozradil funkci, doufám že jestli to funguje bude to využito.


"Dneska už nikdo nechodí s písničkou do boje a nezpívá když umírá, ptám se Vás čím to je? Možná že sme se konečně sami sebe zeptali, při tom šílenství, v té bolesti, proč vůbec sme kdy zpívali..."
Odpovědět

Zpět na „Akord“