Tepelné čerpadlo napájené teplem a chlazení pomocí tepla

Poznatky, nápady, myšlenky...
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: tepelné čerpadlo

Příspěvek od martin11 »

1220 píše:
martin11 píše:...zdraví vás opět po odmlce martin11 :lol: ..../ kdyby se někdo ptal, co jsem dělal...tak dělal...na mém motoru.../
ale teď prosím pomoc všech co problemu rozumí...jde o to , že je možnost si sám sestrojit TČ....v příloze je tech popis kompresoru integrovaného s čerpadlem. prosím p.t. přítomné, zda-li by posoudili....co to je, a dále zdali je tento komponent vhodný pro stavbu topné jednotky....požadovaný výkon ..tepelný....ztráty tepelné v mém domečku...cca 4kw....jo...čerpadlo zapojit do systemu ...VZDUCH/VODa...podlahové trubičky...všem za pomoc mooooc děkuji...další info o tom jak získat toto čerpadlo zdělím pouze v SZ...
...zatím děkuji za pomoc martin11 :lol:

toto je můj příspěvek 2000 :shock: :evil:

Zde Martine, je to dlouho chápu, našel jsem to náhodně
:oops: :oops: :oops: ...aha....už vím...tak to chci....teda chci tepelné čerpadlo.....jenže mezi tím uběhlo něco vody.... :idea: ....v mezičase se objevil Jim68 as nabídkou...daleko lepšího vlastního vynálezu, kterému nikdo nevěří....páč to neviděl....já to viděl. COP 20 a ještě to vyrábí elektřinu.... :shock: :shock: :shock: ..a chci to...takže koupě samotného kompresoru se odkládá....
...zatím buduji polahu a Jim 68 "ladí" svuj vynález....
...když jsme u toho čerpadla...včera jsem se byl podívat na profi stavbu TČ....miši v buši / mitsubiši :lol: / pěkná hračka 11kW ...vzduch voda...za 200litrů....no nekupte to....
...okouk jsem co bylo vidět.....vidět nebylo nic...jen několik postřehů....z čerpadla ...tedy topný výkon ...prej 11kW...vede freonové trubka do výměníčku.....rozměr cca 60x 15 x15 cm...a tam ...horký freon odevzdává teplo do systemu....!!!....ten výměník se mě zdá poměrně malej....
..a za potom...ten člověk nemá trubky v podlaze...ale na ferovku odřízl kotel na uhlí a napojil sem ten okruh z TČ....má s tím někdo zkušenost....myslím , že to tady popisoval Ilem :bye: ....že se mu to neosvědčilo...radiatory....a že je pro TČ vždy třeba trubičky v podlaze.....
...tak zdravím karla 1220....a hezký zbytek léta ...zdraví martin11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: tepelné čerpadlo

Příspěvek od Akord »

martin11 píše:v mezičase se objevil Jim68 as nabídkou...daleko lepšího vlastního vynálezu, kterému nikdo nevěří....páč to neviděl....já to viděl. COP 20 a ještě to vyrábí elektřinu.... :shock: :shock: :shock:
Martine, Tvé provokační pripomínky považuju za legrační, ale tyhle dvousmyslnosti jsou dost mimo mantinel. Off topic veci rovnou mažu.


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: tepelné čerpadlo

Příspěvek od martin11 »

Akord píše:
martin11 píše:v mezičase se objevil Jim68 as nabídkou...daleko lepšího vlastního vynálezu, kterému nikdo nevěří....páč to neviděl....já to viděl. COP 20 a ještě to vyrábí elektřinu.... :shock: :shock: :shock:
Martine, Tvé provokační pripomínky považuju za legrační, ale tyhle dvousmyslnosti jsou dost mimo mantinel. Off topic veci rovnou mažu.
...Zdravím...
nevím , jestli jsem se stal ...já netechnik ...obětí podvodu, což nepředpokládám, protože Jim 68 je velmi seriozní...ale to čerpadlo jsem viděl na vlastní oči...a poslední model má příkon 600w a topný výkon 11kw....jak je to udělané uvnitř nevím...a to neví nikdo ...mimo Jima68, protože to vymyslel a vyrobil... :idea: ..a protože to celé je ještě osazno peltiery, tak se to po nastartování i samo sebe pohání.
...Nevím , zda-li to může pracovat až k absolutní nule.../ -273 /...to asi ne .../ Jim tu psal něco o -50°C/...ale v mrazu , pokud to má kam předávat vyrobené teplo to pracuje ....
...takže můj příspěvek není provokační....když něco vidím, tak o tom referuji a nedovolil bych si napsat něco nesmyslného....
...myslím , že by nebylo na škodu , aby jste se s Jimem " nějak" seznámili. Tuším , že problem je v tom, že Jim68 má něco, co odporuje zdravému rozumu....a Ty , jako velmi zkušený technik tomu nevěříš. Tak....to je vše na moji obhajobu k výše citovanému příspěvku. Hezký den a zdraví martin11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
StepanPepan
Zasloužilý člen
Příspěvky: 255
Registrován: pát 02 dub 2010 11:39
Dostal: 1 poděkování

Re: tepelné čerpadlo

Příspěvek od StepanPepan »

martin11 píše:...ale to čerpadlo jsem viděl na vlastní oči...a poslední model má příkon 600w a topný výkon 11kw....jak je to udělané uvnitř nevím...a to neví nikdo ...mimo Jima68, protože to vymyslel a vyrobil... :idea: ..a protože to celé je ještě osazno peltiery, tak se to po nastartování i samo sebe pohání.
Máš tam chybku, pokud se to samo pohání, má to příkon nula, nikoli 600W.

Bohužel tepelný stroj samovolně bez dodávání energie není schopný přesouvat teplo z chladnějšího místa na teplejší.

Vylučují to základní termodynamické zákony.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: tepelné čerpadlo

Příspěvek od poota »

StepanPepan píše:Bohužel tepelný stroj samovolně bez dodávání energie není schopný přesouvat teplo z chladnějšího místa na teplejší.

Vylučují to základní termodynamické zákony.
Základní termodynamické zákony mohou cokoli vylučovat pouze dokud platí.
V okamžiku, kdy začne fungovat cokoli, co ony vylučují, přestávají platit a to definitivně.

Jakýkoli tepelný stroj je tedy buď respektuje anebo popírá - jiná možnost není!

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
StepanPepan
Zasloužilý člen
Příspěvky: 255
Registrován: pát 02 dub 2010 11:39
Dostal: 1 poděkování

Re: tepelné čerpadlo

Příspěvek od StepanPepan »

poota píše:Základní termodynamické zákony mohou cokoli vylučovat pouze dokud platí.
Zdá se mi, že platí.
poota píše:V okamžiku, kdy začne fungovat cokoli, co ony vylučují, přestávají platit a to definitivně.
To je pravda. Ale na druhou stranu i něco, co je vyvrácené, může být dál velice užitečné.

Poznámka: pod pojmem "platí" je potřeba pořád chápat pouze "dobře se hodí k popisu reality", žádná absolutní platnost v přírodních vědách neexistuje.


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: tepelné čerpadlo

Příspěvek od martin11 »

StepanPepan píše:
martin11 píše:...ale to čerpadlo jsem viděl na vlastní oči...a poslední model má příkon 600w a topný výkon 11kw....jak je to udělané uvnitř nevím...a to neví nikdo ...mimo Jima68, protože to vymyslel a vyrobil... :idea: ..a protože to celé je ještě osazno peltiery, tak se to po nastartování i samo sebe pohání.
Máš tam chybku, pokud se to samo pohání, má to příkon nula, nikoli 600W.

Bohužel tepelný stroj samovolně bez dodávání energie není schopný přesouvat teplo z chladnějšího místa na teplejší.

Vylučují to základní termodynamické zákony.
...vy mě dáváte... :shock: ...jak mám já netechnik odpovídat... :oops: ...motor v kompresoru má příkon 600W..
.tepla z okolí .../ vzduchu / to vyrobí jako by topilo 11 kw../.info jim68/...nevím , co je na tom divného....teplého vzduchu je kolem opravdu přebytek...
soustava Peltierů , z jedné strany ochlazovaná a z druhé ohřívaná...vyrobí elektřinu....ta posléze pohání to čerpadlo.....přebytkem tepla se topí....nevím v čem je problém.....respektuje to všechny fyzikální zákony....jen je to šikovně poskládané....žádné perpetuum....topí tady Sluníčko...víc vám nepovím...páč nevím...ale viděl jsem to na vlastní voči....a myslím , že to tady Jim 68 už několikrát popisoval...
a protože nemám co ztratit....tak příští rok najaře udělám trubky do podlahy a tenhle stroj připojíme na tuto topnou soustavu....a uvidíme....mám tepelné ztráty spočítané na TČ o topném výkonu cca 5kW.
pro stepanpepan...chybku zde nemam.....600w se to musí nastartovat....až to dosáhne provozní teplota , tak začnou pracovat Peltiery :idea: hezký den všem martin11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
StepanPepan
Zasloužilý člen
Příspěvky: 255
Registrován: pát 02 dub 2010 11:39
Dostal: 1 poděkování

Re: tepelné čerpadlo

Příspěvek od StepanPepan »

martin11 píše:soustava Peltierů , z jedné strany ochlazovaná a z druhé ohřívaná...vyrobí elektřinu....ta posléze pohání to čerpadlo.....přebytkem tepla se topí....nevím v čem je problém.....respektuje to všechny fyzikální zákony....jen je to šikovně poskládané....žádné perpetuum....topí tady Sluníčko...
Topí Sluníčko?? Jo aha... V tom případě to není tepelné čerpadlo. Tepelné čerpadlo je zařízení, které mění mechanickou práci na tok tepla z chladnějšího místa do teplejšího.

Sluneční kolektory, u kterých je oběhové čerpadlo poháněno částí tepla měněného peltiery na elektrickou energii, nemají s tepelným čerpadlem nic společného.

Využití peltierů je výhodné pouze v případě, když se to teplo jimi prostoupené dál využije, dokážou toho tepla přeměnit v elektrickou energie poměrně málo.
Naposledy upravil(a) StepanPepan dne úte 17 srp 2010 9:58, celkem upraveno 1 x.


cimirek
Zasloužilý člen
Příspěvky: 493
Registrován: čtv 15 čer 2006 5:56
Dal: 258 poděkování
Dostal: 213 poděkování

Re: tepelné čerpadlo

Příspěvek od cimirek »

StepanPepan píše:
martin11 píše:soustava Peltierů , z jedné strany ochlazovaná a z druhé ohřívaná...vyrobí elektřinu....ta posléze pohání to čerpadlo.....přebytkem tepla se topí....nevím v čem je problém.....respektuje to všechny fyzikální zákony....jen je to šikovně poskládané....žádné perpetuum....topí tady Sluníčko...
Topí Sluníčko?? Jo aha... V tom případě to není tepelné čerpadlo. Tepelné čerpadlo je zařízení, které mění mechanickou práci na tok tepla z chladnějšího místa do teplejšího.

Sluneční kolektory, u kterých je oběhové čerpadlo poháněno částí tepla měněného peltiery na elektrickou energii, nemají s tepelným čerpadlem nic společného.

Využití peltierů je výhodné pouze v případě, když se to teplo jimi prostoupené dál využije, dokážou toho tepla přeměnit v elektrickou energie poměrně málo.
Nezlob se, ale zdá se mi, že se Ti nějak nedaří pochopit tu funkci.
Tepelné čerpadlo nemění mech.práci na tepelný tok, ale vpodstatě to je "koncentrátor tepla na výstup".
Ze vstupního media (voda, vzduch, půda) odebere teplo, většinou "nízkopotenciální" a "zahustí ho (to teplo)" (obrácená chladnička) na teplo vhodné k dalšímu využití (většinou topení).
Podle mě Jimi šikovně (jak informuje Martin) dotuje vstupní médium teplem ze sluníčka, má tak větší tepelný spád a dále výše popsaným postupem "zušlechtí" a využije na vytápění.
Zřejmě v cestě topného média jsou vloženy ty peltiery, které po naběhnutí procesu udrží v chodu potřebné mechanické agregáty a teplo co peltiery nevyužijí zřejmě znovu zhodnotí přes tepelné čerpadlo. Celé to je určitě trochu složitější, ale v principu jsem to takhle pochopil.


StepanPepan
Zasloužilý člen
Příspěvky: 255
Registrován: pát 02 dub 2010 11:39
Dostal: 1 poděkování

Re: tepelné čerpadlo

Příspěvek od StepanPepan »

cimirek píše:Nezlob se, ale zdá se mi, že se Ti nějak nedaří pochopit tu funkci. Tepelné čerpadlo nemění mech.práci na tepelný tok, ale vpodstatě to je "koncentrátor tepla na výstup".
Ze vstupního media (voda, vzduch, půda) odebere teplo, většinou "nízkopotenciální" a "zahustí ho (to teplo)" (obrácená chladnička) na teplo vhodné k dalšímu využití (většinou topení).
Měl by jsis doplnit vzdělání. Tepelné čerpadlo je tepelný stroj, který mechanickou prací způsobuje tok tepla z chladnějšího místa do teplejšího. To je definice. Tečka.

Nepoužívejte jasně definované pojmy jiným způsobem, nebo se s nikým nedomluvíte!!!

"Koncentrátor tepla na výstup" je troufám si říct přímo hova- chci říct nesmysl. Teplo se nezahušťuje, teplo není polívka.

Teplo vzniká přímo mechanickou prací - třením, nebo elektrickým proudem, nebo pohlcováním elektromagnetického záření (sluneční kolektory, jaderné přeměny)

Potom už se samovolně přenáší z teplejšího na chladnější média.

Pokud chceme přenést teplo z chladnějšího místa do teplejšího, musíme použít tepelné čerpadlo. Pořád se jedná pouze o přenášení, nikoli zahušťování.

Pokud určité množství tepla přeneseme z malého objemu žhavého média na velký objem jiného média, množství tepla se sice zachová, ale klesnou možnosti generovat pomocí něho mechanickou práci, protože s klesající teplotou klesá účinnost tepelných motorů. Říká se, že teplo DEGRADUJE.

"Nízkopotenciální teplo" pokud vím není definovaný pojem.
Naposledy upravil(a) StepanPepan dne úte 17 srp 2010 20:38, celkem upraveno 1 x.


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

...co to je tepelné čerpadlo...

Příspěvek od martin11 »

....já mám dost....tak nakonec zde budeme řešit, co to je tepelné čerpadlo....sice jsem nečetl žádnou poučku....páč to chápu "selsky"...
....takže jak nazvat zařízení, které z 10°C proudící vody v potoce....udělá 30°C teplou vodu v topném okruhu a to s výkonem COP ...např 3...!!!
...pokud si neujasníme pojmy, tak není o čem mluvit...
...Stepanpepan má jasno....my tady ....co to děláme také...
...a už naposledy ../.nebo mě Akord...vyškrtne.../....to co vymyslel JIM68 má COP 18...!!!...a už se o tom nebudu bavit...až to bude u mě namontovaný...tak se udělá setkání u Martina11 :lol:

...na vstupu...motor s příkonem 600W výstup 11kW !!!!...což je cop 18.... :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
...setkání příští rok u mě.... :idea:


... věřím, že se " TO " povede ......
StepanPepan
Zasloužilý člen
Příspěvky: 255
Registrován: pát 02 dub 2010 11:39
Dostal: 1 poděkování

Re: ...co to je tepelné čerpadlo...

Příspěvek od StepanPepan »

martin11 píše:....takže jak nazvat zařízení, které z 10°C proudící vody v potoce....udělá 30°C teplou vodu v topném okruhu a to s výkonem COP ...např 3...!!!
Takové zařízení se jmenuje tepelné čerpadlo... Přesně tak jak jsem psal - mechanická práce k pohybu pístu kompresoru způsobí pohyb tepla z chladnějšího prostředí do teplejšího.
martin11 píše:...na vstupu...motor s příkonem 600W výstup 11kW !!!!...což je cop 18....
Mno, solární kolektory mívají poměr tepla co přenesou k příkonu oběhového čerpadla ještě mnohem lepší... Problém je v tom, že to nejsou tepelná čerpadla (přenášejí teplo z teplejšího prostředí do chladnějšího) takže ten poměr by se měl nazývat jinak než COP, aby se to nepletlo s čerpadly.


Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: ...co to je tepelné čerpadlo...

Příspěvek od Jim68 »

StepanPepan píše:
martin11 píše:....takže jak nazvat zařízení, které z 10°C proudící vody v potoce....udělá 30°C teplou vodu v topném okruhu a to s výkonem COP ...např 3...!!!
Takové zařízení se jmenuje tepelné čerpadlo... Přesně tak jak jsem psal - mechanická práce k pohybu pístu kompresoru způsobí pohyb tepla z chladnějšího prostředí do teplejšího.
martin11 píše:...na vstupu...motor s příkonem 600W výstup 11kW !!!!...což je cop 18....
Mno, solární kolektory mívají poměr tepla co přenesou k příkonu oběhového čerpadla ještě mnohem lepší... Problém je v tom, že to nejsou tepelná čerpadla (přenášejí teplo z teplejšího prostředí do chladnějšího) takže ten poměr by se měl nazývat jinak než COP, aby se to nepletlo s čerpadly.
Jen jsem Martinovi 11 řekl, že jsem testoval odběr tepla z kolektoru - jinak si myslím, že kolektor je nanic. Stepane ty jsi grafoman s božským komplexem nebo co? Martin Ti to vyložil naprosto přesně, akorát trochu ubral ten COP, abyste se nesmáli. Tepla máte před barákem plnou atmosféru, takže do toho. Jo - a v tepelném čerpadle nutně nemusí být píst...a ani kompresor....Ale musí tam být Carnotův a Rankinův a blebleble......tak si to někde nastuduj a taky si to postav, ať alespoň tušíš, o čem mluvíš ;) ... A vůbec, v tomhle vláknu se o mém přístroji psát nesmí, protože popírá poznaný stav techniky (jak praví Patentový zákon vč. výkladu..) a proto se zde psát NEBUDE!!! Navrhuji koupit si za 200 000 stopadesát let starou technologii od Mitsubishi - je vyzkoušená a každý ji pochopí...a má uvěřitelné parametry...a že to má hodnotu deseti tisíc? No a co? Jsou na to dotace? Jsou!!

Jinak k té teplotě: Tč konstrukce dle toho pána co to stavěl sám a vydal nějakou knížku (nečetl jsem ..) nevypotí víc než nějakých 38°C, takže do podlahy ideál. Já sem bohužel nemůžu napsat, kolik dává M.J.Generátor, ale je to víc...takže radiátory nezakrývat.... :shock: ;) :roll:


Jim68
Be happy!
NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: ...co to je tepelné čerpadlo...

Příspěvek od NAVAR »

Jim68 píše:
StepanPepan píše:
martin11 píše:....takže jak nazvat zařízení, které z 10°C proudící vody v potoce....udělá 30°C teplou vodu v topném okruhu a to s výkonem COP ...např 3...!!!
Takové zařízení se jmenuje tepelné čerpadlo... Přesně tak jak jsem psal - mechanická práce k pohybu pístu kompresoru způsobí pohyb tepla z chladnějšího prostředí do teplejšího.
martin11 píše:...na vstupu...motor s příkonem 600W výstup 11kW !!!!...což je cop 18....
Mno, solární kolektory mívají poměr tepla co přenesou k příkonu oběhového čerpadla ještě mnohem lepší... Problém je v tom, že to nejsou tepelná čerpadla (přenášejí teplo z teplejšího prostředí do chladnějšího) takže ten poměr by se měl nazývat jinak než COP, aby se to nepletlo s čerpadly.
Jen jsem Martinovi 11 řekl, že jsem testoval odběr tepla z kolektoru - jinak si myslím, že kolektor je nanic. Stepane ty jsi grafoman s božským komplexem nebo co? Martin Ti to vyložil naprosto přesně, akorát trochu ubral ten COP, abyste se nesmáli. Tepla máte před barákem plnou atmosféru, takže do toho. Jo - a v tepelném čerpadle nutně nemusí být píst...a ani kompresor....Ale musí tam být Carnotův a Rankinův a blebleble......tak si to někde nastuduj a taky si to postav, ať alespoň tušíš, o čem mluvíš ;) ... A vůbec, v tomhle vláknu se o mém přístroji psát nesmí, protože popírá poznaný stav techniky (jak praví Patentový zákon vč. výkladu..) a proto se zde psát NEBUDE!!! Navrhuji koupit si za 200 000 stopadesát let starou technologii od Mitsubishi - je vyzkoušená a každý ji pochopí...a má uvěřitelné parametry...a že to má hodnotu deseti tisíc? No a co? Jsou na to dotace? Jsou!!

Popírá poznaný stav techniky, tak to klauzule jak noha…. :lol: Nevím jestli mám brečet a nebo tlouct hlavou o stůl, či jednou rukou zardousit nějakého zákonodárce či úředníka. (Zatím se směju, lepší fór jsem dneska neslyšel)
Takže nepoznaný stav techniky, třeba vynález či objev je vlastně nepoznaným stavem techniky a bude anihilován. Hlava 22.....1984.....
To teda hurá zpátky na stromy.
Lidičky hlavně nic neobjevujete aby jste nepopřeli poznaný stav techniky. :lol: Já se snad picnu…..

Jinak Jime gratuluji k úspěchu.


Jinak k té teplotě: Tč konstrukce dle toho pána co to stavěl sám a vydal nějakou knížku (nečetl jsem ..) nevypotí víc než nějakých 38°C, takže do podlahy ideál. Já sem bohužel nemůžu napsat, kolik dává M.J.Generátor, ale je to víc...takže radiátory nezakrývat.... :shock: ;) :roll:


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

ještě k Jimovi..

Příspěvek od martin11 »

...jsem rád, že se Jim68 ozval, páč o tom moc nevím...bylo by dobré se z tohoto vlákna odstěhovat...resp. požádat Akorda , aby nás po nějaké době vymazal z tohoto vlákna jako spam....myslím , že jsme se dohodli ...Jim to osvětlil, osobně řekl, že pan Žeravík má sice pravdu, ale že jde z okolního vzduchu .../ i studeného....minus 20...!!!/ stále ještě dostávat velké množství tepla...nevěřícím nemám co říci...
doufám , že jsme se dohodli, hlavně na technických termínech. Jim 68 k celému projektu už také asi nic nového neřekne, ale pozornému čtenáři teto problematiky zde na Foru jistě nic neuteklo a ze střípů se dá složit dost podrobná informace.
myslím, než si sám bastlit tepelné čerpadlo dle Žeravíka, nebo ještě hůře kupovat předražené čerpadlo od jakékoli firmy...a nejlacinější koupíte za min. 65 000.- s cop max4 a to ještě jen do minus 8°C /max/ je dobré problem zkonzultovat s Jim-em a koupit jeho vynález.... v podobě hotového stroje. cena od Jima se vrátí za max 3 topné sezony....tak.....hezký den martin11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
Odpovědět

Zpět na „Akord“