Zacyklování tepelný motor<->tepelné čerpadlo

Poznatky, nápady, myšlenky...
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompresor v rekuperaci

Příspěvek od Ilem »

aNONym píše:
Co si o tom myslíš, Ileme? Tvůj názor mne velice zajímá. A v důsledku na něj dám. Vždyť člověk TČ nekupuje každý den. Dík

Obrázek
Na to není lehká odpověď. Nemám dostatek informací, abych se mohl kvalifikovaně vyjádřit. Takže budu vycházet z předpokladů, které mohou a nemusí být splněny (budu věštit).
1. pokud mají výparník vyřešen tak, že na něm vlhkost nenamrzá (pravděpodobně to nějak jde, protože Jim68 to vyřešil taky), tak skutečně mohou získávat teplo kondezací vlhkosti ze vzduchu. Otázkou je, kde se tam ta vlhkost vezme. Při teplotách nad nulou, ještě jakž takž, ale pod nulou venku se bude do domu valit suchý vzduch, takže nebude, jakou vlhkost kondenzovat, snad jedině, z koupelny a kuchyně, pokud často vaříte a často se sprchujete. Důsledkem je, že si budete zadělávat na astma, záněty průdušek a jiné respirační choroby (vlhký vzduch půjde ven, suchý dovnitř). Nezbude, než vzduch dovlhčovat, což znamená do něj vrazit minimálně stejně energie, jako z něho dostaneš. Na ultrazvukové zvlhčovače zapomeň, stejně si voda ze vzduchu musí odejmout příslušné teplo, aby se do toho vzduchu dostala.
2. COP píšou 4,2, ale když se podívám na ten graf, vidím celkový výkon 5,4 kW a ze vzduchu 3,6kW. To je podle mých výpočtů COP 3. Trochu mi to zavání podvodem, ale dejme tomu, že měřili při nižších otáčkách kompresoru, kdy už to sice skoro netopí, ale zato je vysoký COP.
3. Takže to vypadá, že gró zisku je z ochlazení venkovního vzduchu na -15 stupňů (to, že je mezi tím ohřát na 20 a zpětně znovu ochlazen nevidím, jako zisk). Nevím, z čeho to bere teplo, když je venku -15? Tvrdí, že to má vyrovnanou teplotní charakteristiku, tak kde se to teplo vezme? Zřejmě musí být dům tak důkladně zaizolovaný, že stačí k vytopení teplo z různých spotřebičů a obyvatel.

Když to shrnu - když máš vlhký a dokonale zaizolovaný dům (což se téměř vzájemě vylučuje) a pokud moc, nebo radši vůbec nemrzne, může to fungovat podle těch grafů. Každá odchylka od těchto předpokladů bude znamenat snížení účinnosti. Pak je ještě potřeba si uvědomit jednu věc. Všechen vzduch, kterým to topí se musí prohnat skrz dům.
Pravděpodobně to dosahuje i při použití klasické technologie tepelných čerpadel o něco lepších parametrů, než klasickíá tepelná čerpadla, ale žádné zázraky bych od toho nečekal.

Pokud by šlo jen o teplo, a ne o zdraví, a pokud to není o moc dražší, než jiná tepelná čerpadla, tak bych do toho možná šel, ale nejdřív bych to musel vidět někde v chodu a promluvit si s majitelem. To je můj názor, se kterým mnozí nebudou souhlasit.

PS.: Nebude lepší počkat, až Jim68 bude prodávat ten svůj vynález?


"Dum spiro spero"
Ciceron
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

víno z vody

Příspěvek od Akord »

Zatím se také prikláním k tomu, že informace typu
Tepelné čerpadlo využívá ke svému výkonu pouze vnitřní vzduch o komfortní teplotě cca 20°C,
nejsou technického charakteru.
Tento výrok totiž znamená, že vezmu stejné teplo z místnosti, jaké do ní dodám, a k tomu pripočtu všechnu spotrebovanou elektrickou energii premenenou výlučne na teplo. Stejne, jako bych to udelal ekvivalentním prímotopem, abych zvýšil teplotu zdroju tepla na topící teplotu. Takový prímotop je ale mnohem levnejší. Nic nebrání si k tomu pridat klasické TČ, které má bežný výparník venku pracující treba pri mrazu. Je to docela pavučina, když se chce, tak všechno jde zamotat.


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Souhlas

Příspěvek od Ilem »

Akord to vyjádřil stručněji a možná výstižněji.


"Dum spiro spero"
Ciceron
1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Zdá se , že ten výrobce

Příspěvek od 1220 »

Používá jako tepla k ochlazení a vyfouknutí právě vnitřní relativně vlhlý vzduch, pokud by ho neustále vyfukoval ven skončí posléze úplným vysušením domu, což ale nejde, protože se vyskytuje vypařování z lidí vaření a umývání.Je toho málo co má k dispozici. Nic moc spíš je to hračka, moc drahá hračka :(


aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Re: Kompresor v rekuperaci

Příspěvek od aNONym »

Díky za všechny vaše odpovědi i názory. ;) Non
Ilem píše:3. Takže to vypadá, že gró zisku je z ochlazení venkovního vzduchu na -15 stupňů (to, že je mezi tím ohřát na 20 a zpětně znovu ochlazen nevidím, jako zisk). Nevím, z čeho to bere teplo, když je venku -15? Tvrdí, že to má vyrovnanou teplotní charakteristiku, tak kde se to teplo vezme? Zřejmě musí být dům tak důkladně zaizolovaný, že stačí k vytopení teplo z různých spotřebičů a obyvatel.

Když to shrnu - když máš vlhký a dokonale zaizolovaný dům (což se téměř vzájemě vylučuje) a pokud moc, nebo radši vůbec nemrzne, může to fungovat podle těch grafů. Každá odchylka od těchto předpokladů bude znamenat snížení účinnosti. Pak je ještě potřeba si uvědomit jednu věc. Všechen vzduch, kterým to topí se musí prohnat skrz dům.
Pravděpodobně to dosahuje i při použití klasické technologie tepelných čerpadel o něco lepších parametrů, než klasickíá tepelná čerpadla, ale žádné zázraky bych od toho nečekal.

PS.: Nebude lepší počkat, až Jim68 bude prodávat ten svůj vynález?
K natučnělému v bodu č. 3: Myslím, že ono "získávání energie díky kondenzaci" je vztaženo pouze pro venkovní teploty nad nulou. Potom to dává smysl. Vždyť fajrovat se začíná i při teplotách mnohem vyšších.

RE PS: Když ale já potřebuju topit už teď. :D :D


The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompresor v rekuperaci

Příspěvek od Ilem »

aNONym píše: K natučnělému v bodu č. 3: Myslím, že ono "získávání energie díky kondenzaci" je vztaženo pouze pro venkovní teploty nad nulou. Potom to dává smysl. Vždyť fajrovat se začíná i při teplotách mnohem vyšších.
Jen jsem tím chtěl říct, že se odvolávají na vyovnanou teplotní charakteristiku, protože jako zdroj tepla používají vzduch s teplotou 20 stupňů. Nějak pomíjejí fakt, že ten vzduch museli pomocí tohotéž zařízení nejprv na oněch 20 stupňů ohřát.
A že zisk z kondenzace funguje jen při teplotách nad nulou jsem již psal.


"Dum spiro spero"
Ciceron
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Kompresor v rekuperaci

Příspěvek od martin11 »

Ilem píše:
aNONym píše: K natučnělému v bodu č. 3: Myslím, že ono "získávání energie díky kondenzaci" je vztaženo pouze pro venkovní teploty nad nulou. Potom to dává smysl. Vždyť fajrovat se začíná i při teplotách mnohem vyšších.
Jen jsem tím chtěl říct, že se odvolávají na vyovnanou teplotní charakteristiku, protože jako zdroj tepla používají vzduch s teplotou 20 stupňů. Nějak pomíjejí fakt, že ten vzduch museli pomocí tohotéž zařízení nejprv na oněch 20 stupňů ohřát.
A že zisk z kondenzace funguje jen při teplotách nad nulou jsem již psal.
...nechci rozmělňovat tema...ale k té rekuperaci tepla v domě. Někde jsem jednou četl, že se počítá při vytápění i s teplem , co vyprodukuje sám člověk, prej 100w / no jako 100wattová žárovka/...třeba s tím také počítají...doma 5 lidí a hle 500W k dobru. :idea: ..m11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Kompresor v rekuperaci

Příspěvek od poota »

Pořád se nemůžu zbavit dojmu, že to pro vytápění normálního bytu nebo domku není. Jestli jsem to pochopil aspoň zčásti správně, tak to má využívat teplo, které odchází s vyměňovaným vzduchem, takže nějakou klimatizací nebo odvětráváním. Aby se nevypouštěl vzduch i s teplem. V domku se vyvětrá a zavře. Během větrání moc tepla neujde, takže není z čeho brát. A brát to teplo ze vzduchu, který je uvnitř, aby se tím ohříval s nějakými ztrátami opět vzduch, který je uvnitř, mi připadá na palici.
Ale dá se za to utratit dost peněz :D

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Kompresor v rekuperaci

Příspěvek od martin11 »

poota píše:Pořád se nemůžu zbavit dojmu, že to pro vytápění normálního bytu nebo domku není. Jestli jsem to pochopil aspoň zčásti správně, tak to má využívat teplo, které odchází s vyměňovaným vzduchem, takže nějakou klimatizací nebo odvětráváním. Aby se nevypouštěl vzduch i s teplem. V domku se vyvětrá a zavře. Během větrání moc tepla neujde, takže není z čeho brát. A brát to teplo ze vzduchu, který je uvnitř, aby se tím ohříval s nějakými ztrátami opět vzduch, který je uvnitř, mi připadá na palici.
Ale dá se za to utratit dost peněz :D

Zdravím - poota
na rekuperaci vzduchu...tedy tepla ve vzduchu - větrání jsou jednoduché lamelové výměníky vzduchu, poháněné jednoduchým / nízkowattovým/ ventilátorkem....dovedou získat asi 80% tepla......viz výstava Aqaterm Praha ....26-30.11 2010 PVA letňany....zde to bude k vidění...m11 :lol:
pro Poota :good:


... věřím, že se " TO " povede ......
aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Re: Kompresor v rekuperaci

Příspěvek od aNONym »

martin11 píše:
Ilem píše:
aNONym píše: K natučnělému v bodu č. 3: Myslím, že ono "získávání energie díky kondenzaci" je vztaženo pouze pro venkovní teploty nad nulou. Potom to dává smysl. Vždyť fajrovat se začíná i při teplotách mnohem vyšších.
Jen jsem tím chtěl říct, že se odvolávají na vyovnanou teplotní charakteristiku, protože jako zdroj tepla používají vzduch s teplotou 20 stupňů. Nějak pomíjejí fakt, že ten vzduch museli pomocí tohotéž zařízení nejprv na oněch 20 stupňů ohřát.
A že zisk z kondenzace funguje jen při teplotách nad nulou jsem již psal.
...nechci rozmělňovat tema...ale k té rekuperaci tepla v domě. Někde jsem jednou četl, že se počítá při vytápění i s teplem , co vyprodukuje sám člověk, prej 100w / no jako 100wattová žárovka/...třeba s tím také počítají...doma 5 lidí a hle 500W k dobru. :idea: ..m11 :lol:
Ano, jak píšeš Martine, a k tomu ještě připočti teplo z elektospotřebičů a od dopadajícího sluníčka (ohřívající předměty skrzeva okna). ;) Non

Tedy když svítí.

PS: Ještě k té živočišné produkci tepla. Jeden z uživatelů pasivního domu v TV označoval svého psa jako "přenostný přímotop". Model "jozefčík". :D :D


The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Kompresor v rekuperaci

Příspěvek od martin11 »

aNONym píše:
martin11 píše:
Ilem píše: Jen jsem tím chtěl říct, že se odvolávají na vyovnanou teplotní charakteristiku, protože jako zdroj tepla používají vzduch s teplotou 20 stupňů. Nějak pomíjejí fakt, že ten vzduch museli pomocí tohotéž zařízení nejprv na oněch 20 stupňů ohřát.
A že zisk z kondenzace funguje jen při teplotách nad nulou jsem již psal.
...nechci rozmělňovat tema...ale k té rekuperaci tepla v domě. Někde jsem jednou četl, že se počítá při vytápění i s teplem , co vyprodukuje sám člověk, prej 100w / no jako 100wattová žárovka/...třeba s tím také počítají...doma 5 lidí a hle 500W k dobru. :idea: ..m11 :lol:
Ano, jak píšeš Martine, a k tomu ještě připočti teplo z elektospotřebičů a od dopadajícího sluníčka (ohřívající předměty skrzeva okna). ;) Non

Tedy když svítí.

PS: Ještě k té živočišné produkci tepla. Jeden z uživatelů pasivního domu v TV označoval svého psa jako "přenostný přímotop". Model "jozefčík". :D :D

...a ještě to doplním.....teplá voda z koupele, nádobí, atomat pračky, myčky nádobí...vzduch z fenu a teplo mikrovlnky....vysavač se také dobře hřeje...a televize ....jen 3% se vysvitějí...ostatní je teplo....
...mooooc by mě zajímalo, kdo rekuperuje tady mezi námi jen zlomek toho , co jsem právě napsal.... :idea: martin11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Re: Kompresor v rekuperaci

Příspěvek od aNONym »

poota píše:Pořád se nemůžu zbavit dojmu, že to pro vytápění normálního bytu nebo domku není. Jestli jsem to pochopil aspoň zčásti správně, tak to má využívat teplo, které odchází s vyměňovaným vzduchem, takže nějakou klimatizací nebo odvětráváním. Aby se nevypouštěl vzduch i s teplem. V domku se vyvětrá a zavře. Během větrání moc tepla neujde, takže není z čeho brát. A brát to teplo ze vzduchu, který je uvnitř, aby se tím ohříval s nějakými ztrátami opět vzduch, který je uvnitř, mi připadá na palici.
Ale dá se za to utratit dost peněz :D

Zdravím - poota
Nesouhlasím s tvrzením, že při klasickém větrání moc tepla neujde. ;) Non

Před časem jsem měl možnost pobývat nějaký ten víkend pasivním domě s řízenou rekuperací vzduchu. Krásně čistý vzduch i když se vařilo a kouřilo. A přitom se netopilo.

Já vím. Na první pohled ono TČ CONFORZONE zavání lehce perpetoidně. Ber to tak, že teplo získáváš i ze vzduchu, který si to přisaje různými stavebními netěsnostmi, např. okolo dveří a oken. Navíc, doplnit to ještě (pro mínusový venkovní teploty) podzemním vzduchovým kolektorem, zřejmě by to pak nemělo asi chybu.

RE: dá se za to utratit dost peněz > Cca od 170 do 220 tisíc.


The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.
aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Re: Kompresor v rekuperaci

Příspěvek od aNONym »

martin11 píše:
aNONym píše:
martin11 píše:...nechci rozmělňovat tema...ale k té rekuperaci tepla v domě. Někde jsem jednou četl, že se počítá při vytápění i s teplem , co vyprodukuje sám člověk, prej 100w / no jako 100wattová žárovka/...třeba s tím také počítají...doma 5 lidí a hle 500W k dobru. :idea: ..m11 :lol:
Ano, jak píšeš Martine, a k tomu ještě připočti teplo z elektospotřebičů a od dopadajícího sluníčka (ohřívající předměty skrzeva okna). ;) Non
...a ještě to doplním.....teplá voda z koupele, nádobí, atomat pračky, myčky nádobí...vzduch z fenu a teplo mikrovlnky....vysavač se také dobře hřeje...a televize ....jen 3% se vysvitějí...ostatní je teplo....
...mooooc by mě zajímalo, kdo rekuperuje tady mezi námi jen zlomek toho , co jsem právě napsal.... :idea: martin11 :lol:
Např. já. ;) Non

Invertní rekuperací. Laciný a jednoduchý. Jako náplň výduchů používám hliníkové hobliny v několika komorách oddělených tepelně nevodivými přepážkami. Do konce roku budeme něco podobného svépomocí vyrábět pro rekuperaci vzduchu ve fabrice, ale ve mnohem větším provedení. V plánu je vybavenost teplotními čidly na začátku i na konci každé trubky (s řízením pomocí mcu), takže z "boudy" ven by potom neměl uniknout ani Joule tepla nadarmo. :D


The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.
aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Re: Kompresor v rekuperaci

Příspěvek od aNONym »

Ilem píše:....... zisk z kondenzace funguje jen při teplotách nad nulou jsem již psal.
Dobrá, dobrá. Zkusím udělat nějaká měření při provozu klasické kancelářské klimošky v režimu "odvlčování" v uzavřené místnosti se vzduchem o různé vlhkosti. ;) Non

Pak snad uvidíme. A pokud má někdo jakékoliv nápady k metodice měření zamýšleného, prosím sem s nimi.


The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.
aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Rekuperace tepla. Voda -> vzduch.

Příspěvek od aNONym »

Do budoucna chci ještě zkusit rekuperaci tepla z odpadní šedivé vody. ;) Non

Miluju totiž dlouhý horký sprchy a holky si často lebedí dlouhý hodiny ve vaně, kam nechávají pozvolně přitékat čůrek teplé. Kachny jedny učochtaný. :D


The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.
Odpovědět

Zpět na „Akord“