Myšoidní elektrárny ... aneb ... jak využít Mus Musculus??

Společenské dění u nás i ve světě.

Co myslíte, ... baví drobné hlodavce běhání v kolečku ???

ANO určitě ... mají přitom takový zvláštní euforický výraz ...
20
74%
NE máme doma zcela líného tvora ...
3
11%
NEVÍM nedá se to zjistit, kolečko jsme mu sebrali, protože hrozně vrzalo a nemohli jsme spát ...
2
7%
NĚCO JINÉHO ... např. nesouhlasím "vězněním" myší ... nebo "naše kočka byla rychlejší" apod.
2
7%
 
Celkem hlasů: 27

Uživatelský avatar
Mim
Zasloužilý člen
Příspěvky: 855
Registrován: čtv 21 zář 2006 7:41
Bydliště: Plzeň
Dostal: 3 poděkování

Myši versus hektar pole....

Příspěvek od Mim »

Kdysi, je to již velice dávno jsem zkoušel výrobu bioethanolu....Představte si, že pouhý hektar kukuřice, nebo třeba mrkve by stačil na vytápění velkého rodinného domu, a možná (tedy skoro jistě) i na elektřinu....Myšáci by toho asi sežrali víc, tedy pokud by to bylo obilí....Problém v obou případech je ale jediný....je třeba spoustu práce, která je s přípravou, nebo provozem spojena...a kvůli té práci je to prostě na h.....Jinak to s bioethenolem jde a skoro zadarmo a stejně třeba s dřevoplynem.....jen ta nešťastná práce....


Však ono to půjde!!!
Uživatelský avatar
Palo
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4207
Registrován: úte 08 srp 2006 18:01
Bydliště: Brno
Dal: 41 poděkování
Dostal: 451 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Hadr

Příspěvek od Palo »

Tak se ke mě dostal jeden nefunkční hárdisk (jaký jiný než Seagate samozřejmě), tak už mám kuchlý magnet a motorek... ...myslíte, že by se dal použít motorek jako malý nebo prozatímní alternátorek? Má tři výstupy - asi na elektriku - vstup a pak info o otáčkách? E???


Nemáme žádnou vládu, jen nepostižitelnou mafii.
Co si můžeš ověřit, si ověř. Ulhaných byznysmanů jsou hromady.
Uživatelský avatar
Palo
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4207
Registrován: úte 08 srp 2006 18:01
Bydliště: Brno
Dal: 41 poděkování
Dostal: 451 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hadr

Příspěvek od Palo »

No je mi jasný, že motorek z HDD nebude vhodný pro elektrárnu, ale chci ho použít jako prozatímní pokusnou věc (připojím třeba několik LED)...

No vím, že když se točí motorkem, tak produkuje elektrický proud, ale netuším, jestli se to dá porovnávat s alternátorem - výkon... ...mohli byste mi trochu tuto věc osvětlit? Dá se říct, že za použití motorku a alternátorku je podobný výsledek?


Nemáme žádnou vládu, jen nepostižitelnou mafii.
Co si můžeš ověřit, si ověř. Ulhaných byznysmanů jsou hromady.
Uživatelský avatar
Mim
Zasloužilý člen
Příspěvky: 855
Registrován: čtv 21 zář 2006 7:41
Bydliště: Plzeň
Dostal: 3 poděkování

Pro Pala....

Příspěvek od Mim »

To je legrace? Palo, což zkusit učebnici fyziky pro ZŠ.... :lol: :lol: :lol:


Však ono to půjde!!!
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Hadr

Příspěvek od A(&F) »

Palo píše:Tak se ke mě dostal jeden nefunkční hárdisk --- myslíte, že by se dal použít motorek jako malý nebo prozatímní alternátorek? Má tři výstupy - asi na elektriku - vstup a pak info o otáčkách? E???
... :D :D :D ... zkus si vzít ohmetr a změřit si hodnoty mezi jednotlivými vývody ... a co vidíš ??? ... tak vidíš ... :D :D :D ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
JOVA
Zasloužilý člen
Příspěvky: 257
Registrován: úte 21 lis 2006 11:01
Bydliště: Jižní čechy
Dostal: 7 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pro Palo - Hadr

Příspěvek od JOVA »

Tebou popisovaný motorek je zřejmě třífázový motor s permanentním magnetem na rotoru. Používá se na pohon ploten HD, roztáčí v mechanice CD, letečtí modeláři je používají na elektrolety...
Máš pravdu v tom, že pokud tento motorek roztočíš,stane se z něho alternátor a bude vyrábět třífázové střídavé napětí. Praktickému použití jako alternátor však brání to, že tyto motorky se vyrábí na 5-12V a tudíž jejich generované napětí je poměrně malé a proud mizivý. Pokud ho nechceš přemotávat skus spíš použít krokový motorek. Najdeš ho v každé tiskárně, plotru… Mívají šest vývodů (2x dvě cívky se společným středem). Ty jsou většinou na 24V a dá se z něho dostat proud pro napájení ledek i při otáčení rukou (vyskoušeno). Jediným negativem je jiná konstrukce než u klasického motorku (silný magnet a magnetické nástavce které zaručují sinchronizaci s impulzy) a z toho vyplývající "tužší" otáčení na prázdno. Pokud požaduješ větší výkon koukni se na ( http://mve.energetika.cz ) sekce Pro šikovné – Hnané stroje, je tam moc pěkně popsána jak výroba dynama z motorku topení auta, tak přestavba auto-alternátoru na permanentní magnety. S tím alternátorem jsem to zkoušel a po jeho převinutí dává velice slušný proud i při malých otáčkách.


Uživatelský avatar
Palo
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4207
Registrován: úte 08 srp 2006 18:01
Bydliště: Brno
Dal: 41 poděkování
Dostal: 451 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pro Palo - Hadr

Příspěvek od Palo »

Mim píše:To je legrace? Palo, což zkusit učebnici fyziky pro ZŠ.... :lol: :lol: :lol:
Dík za odpověď. Ta mi jistě odpoví, jestli je motorek stějně výkonný jako alternátor.
A(&F) píše:... :D :D :D ... zkus si vzít ohmetr a změřit si hodnoty mezi jednotlivými vývody ... a co vidíš ??? ... tak vidíš ... :D :D :D ...
Ohmmetr nemám doma, je na mém původním bydlišti. Takže dík za odpověď :)
JOVA píše:... skus spíš použít krokový motorek. Najdeš ho v každé tiskárně, plotru…
Tiskárnu tu jednu mám, mám ji tu už asi 14 dní na ověření, jestli zlobí... Když bude zlobit, rozeberu to. Díky za tip :)

Ale pořád mi není jasné, jestli mám shánět alternátor, když mám motorek... Kvůli tomuhle nebudu přeci jezdit dvě hodiny někam a zjistím, že vlastně pořád nic nevím :)


Nemáme žádnou vládu, jen nepostižitelnou mafii.
Co si můžeš ověřit, si ověř. Ulhaných byznysmanů jsou hromady.
JOVA
Zasloužilý člen
Příspěvky: 257
Registrován: úte 21 lis 2006 11:01
Bydliště: Jižní čechy
Dostal: 7 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Pro Palo – Hadr

Příspěvek od JOVA »

Bohužel na tvůj dotaz se nedá takhle jednoznačně bez konkrétních informací o motorku odpovědět.
Zkus prostě na libovolné dva napěťové vývody zapojit led diodu, můžeš i bez odporu a roztoč motorek. Buď ti bude svítit, nebo napětí nebude dostatečné a dioda se nerozsvítí (červeně svítící diody jsou na nižší napětí).To je jediné co ti mohu takto na dálku poradit. Jako alternátor to bude fungovat určitě - jestli bude napětí a tím pádem i proud pro rozsvícení diody dostatečné uvidíš sám. Jinak to budeš musel přemotat – větší počet závitů = vyšší napětí. Viz odkaz výše.


Uživatelský avatar
Mim
Zasloužilý člen
Příspěvky: 855
Registrován: čtv 21 zář 2006 7:41
Bydliště: Plzeň
Dostal: 3 poděkování

Co krysy, anebo...

Příspěvek od Mim »

Co zkusit pořádně vypasené krysy, a nebo veverky. Také mají rády kolečko a mohlo by být patřičně větší....Jinak, krysa je méně vybíravá, co se týká stravy.... :!:


Však ono to půjde!!!
Uživatelský avatar
Mim
Zasloužilý člen
Příspěvky: 855
Registrován: čtv 21 zář 2006 7:41
Bydliště: Plzeň
Dostal: 3 poděkování

Politici....

Příspěvek od Mim »

No tak ty bych zrovna nechal běhat do zhubnutí...a možná ještě déle... :lol:


Však ono to půjde!!!
Uživatelský avatar
Mim
Zasloužilý člen
Příspěvky: 855
Registrován: čtv 21 zář 2006 7:41
Bydliště: Plzeň
Dostal: 3 poděkování

To jsi pesimista....

Příspěvek od Mim »

Né, takhle to nevidím. Pokud bych to tak viděl, pořídil bych si brokovnici... :lol:


Však ono to půjde!!!
Uživatelský avatar
Palo
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4207
Registrován: úte 08 srp 2006 18:01
Bydliště: Brno
Dal: 41 poděkování
Dostal: 451 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co krysy, anebo...

Příspěvek od Palo »

Peter píše:Proboha zastavte to. Jak znám naše politiky, tak za chvíli tam budou všichni co mají IQ vyšší než 80!!!! :shock:
A to není špatný nechat běhat v kolečku pol*tiky...

Pa*oubku, běhej, sádlo!!! Nedostaneš nažrat, prase!!! No tak běhej, ne? PRÁSK bičem do jeho řiďky! Já ti dám pol*tiku!!! PRÁSK!!! PRÁSK!!! PRÁSK!!!

Ten by běhal :lol: :lol: :lol: Ten by si rozmyslel dělat bordel v polit*ce...

...no nebyl by jedinej, kterej by si to zasloužil...

...pořád nemáme koho vol*t... ...že jo GeWo? :lol:


Nemáme žádnou vládu, jen nepostižitelnou mafii.
Co si můžeš ověřit, si ověř. Ulhaných byznysmanů jsou hromady.
Uživatelský avatar
martinq
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1235
Registrován: pon 27 bře 2006 16:33
Bydliště: Prágl
Dal: 31 poděkování
Dostal: 203 poděkování

Re: rychlost

Příspěvek od martinq »

kutill píše:teda že je myšička rychlá, tak to jsem věděl,
ALE AŽ TAK?
to neni umění dát 20 minut závěrku a foták na stativ ...


Vím, že vím vše, aneb meditace o ničem.
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: rychlost

Příspěvek od A(&F) »

martinq píše:
kutill píše:teda že je myšička rychlá, tak to jsem věděl,
ALE AŽ TAK?
to neni umění dát 20 minut závěrku a foták na stativ ...
... to je, prosím, focený z ruky (a na "automatiku), ... víš ... jo a ani jsem se neměl o co opřít ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
Merlin
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1764
Registrován: sob 21 říj 2006 0:32
Bydliště: Severní Morava
Dostal: 54 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Jděte

Příspěvek od Merlin »

s tím už skupinově do háje. Nemáme nic lepšího na práci? A nevymlouvejte se na oddychový čas...


The hardest part of being a teacher is not teaching what I know but knowing what not to teach.
-----------------------------------------------------
Odpovědět

Zpět na „Vážně i nevážně o všem kolem nás“