Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Své příspěvky můžete psát do "Diskuze".

Moderátor: Merlin

Odpovědět
Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od jeff »

Ahoj Jirkasone,
u vařiče jsem ještě všechny možnosti nevyčerpal a budu pokračovat dál, ale stejně by to chtělo si postavit generátor vlastní, jednočinný, s jedním fetem na výstupu a mít v rezonanci výstupní rezonanční obvod. Nesmí to běžet bez zátěže, protože by shořela cívka, ale pro statickou zátěž by to vyhovovalo, třeba ohřev vody na topení.
Výše jsem četl, že už jsi opustil testy s vařičem, protože to trápení nevydržel a současně se věnuješ jinému rezonančnímu systemu podle Kapandzeho. Máš výhodu, že umíš rusky a máš tam i vazby na lidi. Já jsem se sice rusky musel učit taky, ale jelikož jsem prožil rok 1968 v již chápajícím věku, měl jsem k této velmoci averzi, tudíž se mi vše nějak vykouřilo a dnes ty překlady od google sice jsou dobré, že mám představu, ale je to hrozně nepřesné.
Nové zařízení, které jsi zmínil vypadá, že by mohlo splnit naše požadavky a mělo by se to dotáhnout. S konverzí na 230 V 50 Hz bych si zase nedělal až tak velkou starost, než se stavět s invertorem pro třeba 2 kW, je lepší ho koupit hotový. Výstup je předpokládám střídavý a vysokofrekvenční, tak ho stačí usměrnit a vyfiltrovat. Další už zvládne invertor, měnič pro fotovoltaiku. V případě výkonu kolem 50 kW by jsme už stejně asi neměli se stavbou šanci, kupovat průmyslové polovodičové komponenty by ve výsledku stejně bylo dražší.
Je to jen návrh, jedna z možností. Jinak Ti přeju hodně úspěchů při práci

Jeff


jeerin
Nový člen
Příspěvky: 9
Registrován: ned 11 kvě 2008 9:56
Dal: 1 poděkování
Dostal: 4 poděkování

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od jeerin »

Zdravim badatelov.
Chcem sa podelit o svoje skusenosti s indukcnym varicom a bifilarom. Keby sa Vam nieco nezdalo tak ma berte z rezervou nie som elektrikar. Pouzil som varic CONCEPT (s regulaciou vykonu 200, 400, 800, 1300, 2000W ) a cievku 2x25 zavitov. Zataz som pouzil spiralu na ohrev vody 2x1000W a ziarovky 2x150W. Ziarovky som potom vyradil lebo vzdy zhorali pri vyssom vykone varica. Prikon varica sa menil pri kazdom stupni nastavenia, stabilny zostal az pri nastaveny na stupen 2000W. Odber varica je pri tomto stupni 223V x 8,1A = 1806W Vystup som meral s dvoma rozdielnymi meracmi. Nameral som tieto hodnoty 770V x 4,3A = 3311W. Cize podla tychto hodnot by bolo navysenie vykonu o 83% ale ako spomina Jirkason a Jeff tak tieto hodnoty nemusia byt spravne (vysup nieje harmonicky, meraky nie su na to stavane). Tak som skusal porovnavaciu metodu ohrevu vody podla vztahu P=(m*c*t)/t. Test1: Spirala zapojena priamo na 220V na dobu 8 minut zohrieva 4l vody. Spotreba (4*4180*42)/480 = 1463W. Test2: Spirala pripojena na bifilar na dobu 8 minut zohrieva 4l vody. Spotreba (4*4180*38)/480 = 1323W. Cize podla porovnavacej metody ziadne navysenie vykonu nieje. Mozno ze VF napatie a prud maju ine vlastnosti na spiralu kedze prud sa siri po povrchu. Riesenie je ako spominal Jeff, skusit to usmernit a vyfiltrovat a znova vsetko premerat, takze kupit diody a pokracovat v merani alebo to previest na 220V/50Hz. Dalej chcem skusit dat okruh do rezonancie (bifilar + zataz + kondezator) ale to zasa vobec neviem co lezie z varica a co je na bifilari (frekvencia). Vyhodou by bol osciloskop. Takze v kazdom pripade budem pokracovat a skusim prestudovat Teslove cievky.


Jirkason
Zasloužilý člen
Příspěvky: 236
Registrován: čtv 22 pro 2011 20:07
Bydliště: SK
Dal: 47 poděkování
Dostal: 125 poděkování

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od Jirkason »

jeerin,...sakra chlape ty jsi me prekvapil a to porovnanim vykonu ohrevem vody a pocitani s ohrevem, pouzil jsi metodu, vysoce kvalifikovanou a presnou, par lidi meri i luxmetry na zarovkach a taky se dopracovali ze zisk neni zadny, dedy COP pod 1.,,,potesilo me to a myslim i kazdeho kdo si to precte, mas pravdu na bifilaru bude stjna frekvence jako ma varic, nebo hodne blizko, meraky by jsme museli mit VF, nekdo bali meraky do alobalu a vselijake pitominy, nejpresneji jsi to udelal ty, to mi radil svagr, ze takto delali v labaku kdyz vyvijeli pulzni zdroje.
Celkem vzato indukcak jsem spalil protoze jsem chtel deaktivovat snimani reakce na kov, ale neda se to je to v cipu a celkove je to zapojeno dost komplikovane, teda jsem jen zatim ulozil cely rezonancni konec do supliku, vsak on se hodi, jak pisete vlastni rezonancni zdroj by byl dobry, ale u varice mas uz hromadu prace hotove, jen jak rikam udelas vystup ze budes mit minimalni odber na vstupu a stane se to ze varic jednoduse vypne, a ty ani nezjistis ze jsi udelal spravny krok ke snizeni vstupni wataze, to je ta zaludnost uz hotoveho indukcniho varice, ale i tak jsem na netu videl videjko, jak tam fesak ma naceseno asi 4-5KW na plny cerez a luxmetren ma zisky, ovsem jak to udelal samozrejme neda, je to anglican a to jsou lakomci, i tak je indukcak dobry zacatek pro dalsi spravny postup a pochopeni, jakmile udelam par relevantnich testu, samozrejme obdoba T.K. dam vedet, ale az opravdu to bude s samonapajenim i kdyby tam mizerne svitila 100W zarovka ale samo zarizeni jelo, potom uz to budeme mit v kapse a nebude pochyb ze to cuca od nekud energii.
Jsem rad ze existuje par nadsencu, rikaji nam blazni i svagr tomu neveri, ale vyuzivam ho na vypocty a klasicke poradenstvi, kdyz jsme zacali na netu delat koloidni stribro taky nikdo neveril a odrazovali a dnes svagr tim leci celou rodinu a i zvirata a velmi, velmi uspesne, samozrejme.
Kluci pokud mozno nevzdavat, a piste sem svoje poznatky. Nevadi ze nekdo neni elektrikar, ani Kapa..., neni a hle, jakeho pozehnani se mu dostalu, jen to prosvihnul, ze chtel zbohatnout, dnes te nikdo nenecha zbohatnou, ONI uz maji jine tisickrat lepsi generatory o kterych muzeme jen snivat, ovsem bude nam stacit toto, moje informace z byvale SSSR,
jsou priznive, uz mnoha lidem to slape a uz jsou ochotnejsi davat rozumy dal, jinak soubezne s kapou chci delat TPU od Steven Mark, zarucene funkcni zadny fejk, hodne se toho da dohledat a nekterim z ruska to slape, ale nechteji moc prozradit, ti co to maji se vzdy vcas stahnou a uz je nenajdes, je to skoda. Jestli se nekdo date na TPU, dejte vedet sem, na forum, vymenime si info, nejake materiali mam taky, ale nejdrive se musi kazdy jeden z nas popostarat, jinak to nema smysl.
Jsem rad ze nezanikame.
Buh nám pomahej,
Jirkason.


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od lajos »

Neviděl jsem schema od té rezonance, jaká hodnota kondenzátoru tam je, to není až tak podstatné, spíš velmi veri bacha na jaké provozní napětí ty kondíky budou-při rezonanci to může být několikanásobek 230V. Tak že jak píšu, neznám hodnotu v mikrofaradech ale pokusy bych dělal paralelním řazením kondezátorů z mikrovlnky 2MF/2000V a ještě bych doporučoval plexi štít před ksicht pro sichr.


Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od jeff »

Rezonanční obvod ve vařiči je paralelní, cívka má cca 25z, ze spodní strany má 6 plochých paprskovitých feritových segmentů a její indukčnost je cca 90mikrohenri. Kondenzátor 400 nF na napětí různě od 400 do 1500 V st. Pracovní frekvence se pohybuje kolem 25 - 28 kHz. Pracovní frekvence není rezonanční, přes to má každý vařič čidlo, které reaguje na přítomnost feromagnetického materiálu a umožní zapnout napájení rezonančního obvodu. Když by byl obvod v rezonanci a byl by nezatížený, napětí by překročilo i 2 kV, které vydrží kondenzátor z mikrovlnky. Proto všechna zařízení využívající rezonance a napájejí další, sekundární cívku, nesmějí běžet bez zátěže! Lepší, i když dražší je dobré použít vhodný transformátor a požadovaný výkon dohánět proudem.
lajoši, přijedeš se taky podívat na sraz? po dlouhé době,,,,

Jeff


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od lajos »

Jeffe mám smůlu, jsem finančně zruinovaný, jinak bych nechyběl, to víš že mně to mrzí.
Počet mých příspěvků souhlasí s datumem narození-znamená to něco? :shock: asi kulový


pdob
Stálý člen
Příspěvky: 33
Registrován: ned 23 srp 2009 16:35
Bydliště: Likavka
Dal: 97 poděkování
Dostal: 9 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od pdob »

...tak som rozmýšľal, ako v tej dobe s tými súčiastkami Tesla dosahoval vysokú frekvenciu.VN-ok, ale vf-vysokoobrátkovým alternátorom?...ale možno som len niečo prehliadol...


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od poota »

Je hezké o tom přemýšlet, ale hezčí je si o tom něco přečíst :lol:

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od jeff »

pdob píše:...tak som rozmýšľal, ako v tej dobe s tými súčiastkami Tesla dosahoval vysokú frekvenciu.
Jak jsem četl. tak Tesla měl VN ss generátor, ke kterému byl paralelně připojený kondenzátor. Za kondenzátorem jiskřiště přemostěné magnetickým polem podkovovitého permanentního magnetu a za jiskřištěm cívka. Kondenzátor se z generátoru nabíjí ss proudem, až napětí vyroste na hodnotu přeskoku jiskřiště. Přeskok je pro cívku impuls.
Aby nedocházelo k trvalému výboji na jiskřišti, je přemostěno magnetem, který při poklesu napětí kondenzátoru výboj zhasí. Jelikož je ale kondenzátor trvale napájený, napětí na něm zase vyroste, přeskočí, magnet zhasí a tak se to opakuje. Frekvence se nastavuje velikostí kapacity kondenzátoru a magnetem se nastavuje doba trvání impulsů.

Jeff


Jirkason
Zasloužilý člen
Příspěvky: 236
Registrován: čtv 22 pro 2011 20:07
Bydliště: SK
Dal: 47 poděkování
Dostal: 125 poděkování

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od Jirkason »

pdop: pan Tesla sel s VN pres jiskriste a poradne velke, ohlusujici, klasika,...a kdyz do obvodu das spravnou kapacitu, tak na induktoru muzes namerit mnohobasobne vetsi frekvenci ale i proud v rezonanci, i Kapanadze ma na sekundaru podle toho co jsem slysel s nim rozhovor kolem 2-3Mhz, potom to samozrejme zmoduluje.
Projdi si nektere Teslovy patenty, tam se toho da dost dozvedet a pochopit.
Zopakuju co je zakladem:
1. vytvorit indukci-silne magneticke pole v resonanci
2. VN udery, co nejkratsi radove mikro sec. pripadne nano sec. tim ziskame vzruseni a vytvoreni nerovnovahy v okolnim prostredi-eteru, tyto udery se chovaji hrube receno jako navnada na volne pozitrony v okolnim prostredi, vytvori se tzv. nulty energeticky prostor, kolem rezonujici oblasti a tyto volne elektrony-ci pozitrony v podobe hrube receno staticke energie se nalepi podle konstrukce zarizeni bud na vinuti-nesymetricke, nebo nesymetrickou kapacitu, tento nulty prostor se ihned doplnuje z okoli uder za uderem do nekonecna, to je treba si uvedomit a svym zpusobem pochopit, je to princip,..cim vetsi napeti a silnejsi a kratsi udery tim je efektivita lepsi, ovsem je treba si uvedomit unosnou dimenzi pouzitych komponentu a vyvazenost mezi U, I, F a delkou vyboje.
3. spravne sfazovani vinuti, staci jedno vinuti spatne sfazovat a konec, nepohnes se dal a pritom si nemusis uvedomit ze jsi kousek od uspechu.
4. ziskani reaktivni energie- volne energie, viz bod 2.
a) ziskani = z uzemeni-pomoci nesymetrickych clenu=kapacit, vinuti, bod.2
b) z eteru-okolniho prostredi-pomoci nesymetrickych clenu bod.2
c) kombinaci obojiho
5. spravny zpusob odebrani-snimani narustu energie-optimalni snimaci obvody
6. konverze na smysluplnou pouzitelnou energii
7. jako samozrejmost musi byt samonapajeni
panove jdeme pracovat.
Mimochodem ma nekdo uz nejake slusnejsi vysledky na indukcnim varici?
Dejte do placu mereni, uspechy i neuspechy.
Diky a mnoho uspechu.
Jirkason


Jirkason
Zasloužilý člen
Příspěvky: 236
Registrován: čtv 22 pro 2011 20:07
Bydliště: SK
Dal: 47 poděkování
Dostal: 125 poděkování

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od Jirkason »

dodatek, pro ty kteri zacinaji:!!!
nesymetricka ukázkova kapacita je obycejny koaxialni kabel,
nesymetricka transformace pochopeni na klasickem transformatoru tvaru toroidu,=tri vinuti
dalsi podrobnosti si kazdy vyhledej a doporucuji nastudovat ale s pochopenim,
indukci muzeme znatelne zvetsit paradoxnim zpusobem stridaveho propojovani primarnich vinuti do skratu, nebo jedno vinuti, fixsne skratovano, viz materialy indukce, magnetismus,
muj tata mi rikal,...vsechno co konci na mus a usmus stoji za hovno, asi mel pravdu?!


Jirkason
Zasloužilý člen
Příspěvky: 236
Registrován: čtv 22 pro 2011 20:07
Bydliště: SK
Dal: 47 poděkování
Dostal: 125 poděkování

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od Jirkason »

Poslouchal jsem rozhovor v rustine mezi Kapanadzem, jeho "pomocnikem-hovorcem a pritelem z ukrajiny oneho pomocnika, muj dojem na Kapanadzeho me ohromil, jeho odpovedi na otazky cloveka z ukrajiny byli velmi omezene, nepouzitelne, nekompetentni a nesmyslne, placal tam nesmysli ze je treba pouzit na vinuti nekyslorodnou med, totalni nesmysl a blud, clovek se ho dale ptal kde se da takova med sehnat a jak ji poznat, K. nedovedl odpovedet, po asi 10minutach odesel od mikrofonu, nebot nechtel zodpovedet ani nejmensi fatalni otazku,...jeho odpovedi byli, ano, i tak, to ne, atd. no hnus, cely rozhovor pres hodinu a o nicem,... zustal tam jeho "pomocnik" cely muj nazor na K. je ze je to jen figurka ktera dostává rozumy někoho fundovaného, podle meho mínění je Kapanadze opravdu jenom obycekny archytekt, na ktereho se neco nalepilo behem stavby zarizeni, mohu se mylit ale ten pocit mam silny, jezdil jsem za totace i do Gruzie, mam tam dobre zname, chtel jsem zaletet za K. ale bezuspesne,....
dale prubnete jeden test na vise zmineneho nesymetrickeho clenu a svoje poznatky a testy uverejnete zde,
typ: predstav si ze mas induktor jako ma kapanadze, Cu trubka prumer 8-10mm o 4-6-7zavitu, trubkou prostrc plny izolovany vodic cca 4mm2-6mm2, potom teprve udelej x závitú, jako induktoru, dale, trubka bude jedno vinuti a vodic vne trubky druhe vinuti, kazde vinuti ma diametralne jinou plochu, prubka ma velkou, nebot ma dve plochy vnejsi a vnitrni, vodic ma jen jednu plochu vnejsi, dale, na konce trubky zaved VN insultaci, a na konce dratu NN magnetickou resonanci=silne magneticke pole v resonanci, dale proveruj co se deje v obvodech trubky a vnitrniho vodice, potom sleduj co se deje na sekundaru nejlepe bifilarniho vinuti, snaz se docilit optimalnich pozadovanych vysledku, zkus prohodit VN a NN.
ted jsi u smyslupneho zacatku, dale uz pokracuj sam, ruzne propojeni a sfazovani, princip zustava vsak stejny, vysledky se budou menit.
J.
Jirkason


Parazit007
Nový člen
Příspěvky: 5
Registrován: pát 15 úno 2013 7:08
Dal: 1 poděkování
Dostal: 3 poděkování

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od Parazit007 »

Jirkason , díky za další info a povzbuzení. Kapagen šel zatím k ledu, nemám vysokofrekvenční sondu na osciloskop. Čekám na indukční vařič u kterého jde lehce odstranit pojistka. No uvidíme. Potenciál vidím v rezonančních motorech, dnes jsme provedli test s motorem a dobrý teď jen generátor a mohlo by se to i samo krmit. Uvidíme, pak sem hodím video.


Jirkason
Zasloužilý člen
Příspěvky: 236
Registrován: čtv 22 pro 2011 20:07
Bydliště: SK
Dal: 47 poděkování
Dostal: 125 poděkování

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od Jirkason »

Parazit007: Dobré a zajímavé, dej vědět , těšim se. Všechno o co se kažý jeden snažíme je přínosné. Každý dělá na tom co mu je jasnější.


impedence
Nový člen
Příspěvky: 16
Registrován: pát 15 úno 2013 15:54
Dostal: 2 poděkování

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od impedence »

držim palce. v pondělí maturitka (ústní) a pak jdu makat taky! :D už jsem něco i zkoušel zatím bezúzpěšně.
! nezapomenout na to co kapa ze začátku řekl: it is so simple you would laugh then look at this!


Odpovědět

Zpět na „Seriál Testatika + Diskuze“