Aktuálně: Probíhá přechod na novou verzi fóra. Postupně bude upravován vzhled a funkčnost fóra. Nahlaste prosím nalezené chyby...

Minerály,Potravinové doplňky,Co a jak užívat

Přístroje, nápady a rady pro udržení zdraví.
Odpovědět
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3248 poděkování

Re: Kyselina fosforečná - nejdůležitější kys na této planetě

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Denny píše:Ahoj, dlouho jsem tu "nebyl" To je ohromná zásobárna vápníku a kyseliny fosforečné. A jak někdo tvrdí, že Coca cola odvápňuje, tento proces není tak jednoduchý. Protože naše kost je tvořena a odbourávána
dvěma druhy buněk. Jedny se jmenují osteoblasty, které tu kost staví za pomocí alkalické
fosfatázy. A dále máme osteoklasty, které kost odbourávají a tuto reakci katalyzuje (spouští)
kyselina citrónová.

Celý článek zde: http://www.boskovicko.cz/cislo.phtml?is ... #art_12853
+1, :good: Denny, o fosforu je zmínka taky v těch doktorech s HCl z 1933-35. Ona ta Coca Cola spatřila světlo světa v době, kdy se po Americe rozšířila spousta různých Tonic s fosforem. Asi se na to znova podívám. Nějaká poznámka je v HCl sérii pod Beszeditzem. Flaška takovýho toniku bylo to jedinné, co Beszeditzovi zbylo po vyhoření ordinace a domečku, kdy se sám trápil s příšernou malárií. Byla v tom podler něj i HCl a tehdy to ze zoufalství začal, místo pití, ládovat do žil injekcema sobě i druhým a moc si to pochvaloval. Nepodařilo se mi však spolehlivě identifikovat složení, i když podle jména v tom HCl být neměla. Zaspekuloval jsem si, že šlo o nějaké Mexické vylepšení originální Americké směsi.

Ahoj, Slávek.

P.S. taky jsem kdysi znal jednoho vředaře, který mi tvrdil, že jedinné co mu dělá dobře na pití je právě ta coca cola. To bylo ječtě než jsem svůj vlastní žaludeční vřed uchlastal za 14 dní skotskou.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Cina
Zasloužilý člen
Příspěvky: 241
Registrován: ned 30 led 2011 12:10
Bydliště: Kolín
Dal: 22 poděkování
Dostal: 213 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Vitamín D

Příspěvek od Cina »

Nedávné výzkumy provedené na univerzitě v Kodani objevily, že vitamín D aktivuje imunitní systém tím, že „vyzbrojí“ T buňky k boji proti infekci. Tento výzkum zjistil, že bez vitamínu D je imunitní systém T buněk neaktivní a poskytuje jenom malou nebo žádnou ochranu proti napadení mikroorganismy a viry. Ale s vitamínem D v krevním řečišti se tyto buňky „ozbrojí“ a začnou vyhledávat vetřelce, které zničí a vyloučí z těla.

Jinými slovy, vitamín D účinkuje tak trochu jako klíček v zapalování vašeho auta: auto nepojede, pokud neotočíte klíčkem a nenastartujete motor. Podobně ani váš imunitní systém nebude pracovat, pokud nebude biochemicky aktivován vitaminem D. Pokud se setkáte se zimní chřipkou ve stavu nedostatku vitamínu D, váš imunitní systém je v podstatě proti sezónní chřipce bezbranný. Proto lidé, kteří onemocní, jsou ti, kteří jsou stále pod střechou, pracují pod střechou a žijí v chronickém nedostatku vitamínu D.

Nedostatek vitamínu D podporuje rakovinu, cukrovku, osteoporózu, onemocnění ledvin, deprese, obezitu a srdeční choroby, a další zdravotní problémy.

Více informací na: http://www.celostnimedicina.cz/svet-zac ... z1buTL4IrH


:D :D :D


smajliss
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: pon 29 srp 2011 10:02

Re: Minerály,Potravinové doplňky,Co a jak užívat

Příspěvek od smajliss »

Chtěl bych se zeptat, jestli někdo má zkušenosti s čištením zubů jedlou sodou. Udělal jsem si kašičku z jedlé sody a jedlého oleje. Často se píše, že by se jedla soda neměla na zuby používat vícekrát jak jednou za 14 dní -- já bych to ale rád užíval častěji, nejlépe jednou denně.

Nebo znáte někdo nějaký dobrý způsob jak udržovat v puse zásadité pH ? Díky moc


jani
Zasloužilý člen
Příspěvky: 324
Registrován: čtv 22 dub 2010 7:00
Bydliště: okr. HO
Dal: 325 poděkování
Dostal: 251 poděkování

Re: Adresa

Příspěvek od jani »

Napsal jsem této dobré ženě a zde je její odpověď:

Dobrý den,
ten příspěvěk je starší, momentálně totiž žádný petrolej nemám a nevím kdy ho mít budu. Osoba která mi ho předtím posílala už není v silách aby pro něj jezdila přes 150km do města kde je k sehnání. Ale uložím si Váš kontakt a v případě že bych nějaký měla tak bych se ozvala. S pozdravem
Marína W.

Takže prosím jí už nepište (kdyby snad náhodou :roll: )[/quote]


Znovu se naskytla možnost si o petrolej napsat na e-mail
w.marina@seznam.cz
Cena za 250ml skleničku je 550Kč+poštovné.
Aktualizováno 26.1.2011


Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3248 poděkování

Re: Adresa

Příspěvek od Slavek Krepelka »

jani píše:Napsal jsem této dobré ženě a zde je její odpověď:

Dobrý den,
ten příspěvěk je starší, momentálně totiž žádný petrolej nemám a nevím kdy ho mít budu. Osoba která mi ho předtím posílala už není v silách aby pro něj jezdila přes 150km do města kde je k sehnání. Ale uložím si Váš kontakt a v případě že bych nějaký měla tak bych se ozvala. S pozdravem
Marína W.

Takže prosím jí už nepište (kdyby snad náhodou :roll: )

Znovu se naskytla možnost si o petrolej napsat na e-mail
w.marina@seznam.cz
Cena za 250ml skleničku je 550Kč+poštovné.
Aktualizováno 26.1.2011[/quote]

Nazdar Jani,

O víkendu jsem o tom mluvil s Pavlem V. Poslal jsem mu něco v Anglině o terpentýnu. Mělo by to být minimálně stejně dobré jako ten letecký petrák, v dnešní obě možná i lepší, díky tomu, co asi dnes do toho petráku přidávaj. Koukl jsem se na to a je to zajímavé počteníčko. nechybí ani chemie na potření plísní a antioxydanty....

The DEF STAN 91-91 (UK) and ASTM D1655 (international) specifications allow for certain additives to be added to jet fuel, including:[8][9]
Mezinárodní (kromě severní Ameriky, možná jenom US) standart doplňků leteckého petroleje

* Antioxidants to prevent gumming, usually based on alkylated phenols, e.g., AO-30, AO-31, or AO-37;
Možná ne tak zlé, jak to zní. Fenoly jsou sice jedovaté jako vše, ale v malé míře si to prý dokáží rozdat s rakem.

* Antistatic agents, to dissipate static electricity and prevent sparking; Stadis 450, with dinonylnaphthylsulfonic acid (DINNSA) as the active ingredient, is an example.
Tak to nevim :ethink:

* Corrosion inhibitors, e.g., DCI-4A used for civilian and military fuels, and DCI-6A used for military fuels;
Taky nemám tuchy.

* Fuel System Icing Inhibitor (FSII) agents, e.g., Di-EGME; FSII is often mixed at the point-of-sale so that users with heated fuel lines do not have to pay the extra expense.
Nejspíše není v tom, co se prodává na léčení. Přidává se povětšinou na letišti za nízkých teplot na požádání.

* Biocides are to remediate microbial (i.e., bacterial and fungal) growth present in aircraft fuel systems. Currently, two biocides are approved for use by most aircraft and turbine engine original equipment manufacturers (OEMs); Kathon FP1.5 Microbiocide and Biobor JF.[10]
Nevim co za chemii se skrývá za těmi názvy, ale definitivně je to něco proti bakteriím a plísním.

* Metal deactivator can be added to remediate the deleterious effects of trace metals on the thermal stability of the fuel. The one allowable additive is N,N’-disalicylidene 1,2-propanediamine.
Absolutně nemám tuchu.

Terpentýn se mi líbí víc, je to z borovic a nikdo neví co v tom vlastně je :laugh: Ještě jsem neměl čas se po něm podívat :bhead:

Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
chiq
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1546
Registrován: čtv 01 lis 2007 8:41
Bydliště: Trnavský kraj
Dal: 2 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Minerálne látky

Příspěvek od chiq »

Aby sme boli fit
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


jani
Zasloužilý člen
Příspěvky: 324
Registrován: čtv 22 dub 2010 7:00
Bydliště: okr. HO
Dal: 325 poděkování
Dostal: 251 poděkování

Re: Minerály,Potravinové doplňky,Co a jak užívat

Příspěvek od jani »

Dnes jsem se hodně zajímala o vitamín taurin (2-aminoethansulfonová kyselina)
( jeho nedostatek může způsobovat mimo jiné i váčky pod očima viz níže ) :help:


K čemu všemu je dobrý taurin
Člověk | 14.07.11

Energetický nápoj obsahuje zpravidla kofein a aminokyselinu taurin v množství 300–4000 mg v jednom litru; nesmí však obsahovat alkohol. Poměrně nedávno lidé vypozorovali, že taurin v kombinaci s kofeinem a značným množstvím cukru má silně stimulační účinky.

Taurin je považován za určitý neškodný doping či neškodnou „drogu", oblíbenou mezi mládeží na různých diskotékách. Pokud bychom předpokládali, že člověk vypije za den půl litru nápoje s nejvyšším obsahem taurinu, pak by přijaté množství taurinu bylo asi 5–10× vyšší než jeho běžný příjem z potravy. Přes poznatky o významu taurinu pro lidské zdraví jsou závěrečná doporučení Evropské komise opatrná. Jenom v USA se ročně produkuje asi 6000 tun taurinu; z toho jde celá polovina do krmiva pro kočky. Je taurin užitečný i pro člověka?

Málo známý taurin
Taurin je aminokyselina, kterou lidské tělo sice potřebuje, ale nemá geny pro její syntézu. Člověk je závislý na dodávce taurinu z potravy nebo na tom, aby si ho jeho játra vytvořila přeměnou jiné aminokyseliny, cysteinu nebo metioninu, na což jsou odkázáni vegetariáni. Zdrojem taurinu je maso, a to zejména červené, vejce, kvasnice a různé mořské produkty. Při vegetariánské dietě může mít organismus taurinu nedostatek.

Před dvaceti lety vědci zjistili, že taurin má mimořádný význam pro výživu zvířat. To velmi dobře využili výrobci krmiv pro kočky, psy, a dokonce i pro akvarijní rybky. Předstihují se ve tvaru svých produktů s taurinem, aby byly pro domácí mazlíčky i jejich páníčky atraktivní. Je zajímavé, že o potřebě taurinu ve výživě člověka se dlouho neuvažovalo. Avšak je velmi dobře známé, že taurin je potřebný pro správný vývoj plodu i pro vývoj mozku malých dětí. Je proto zcela nezbytný ve výživě těhotných a kojících žen. Taurin prý rovněž chrání před přílišnou zapomnětlivostí.

Základní funkce taurinu

Fyziologové znají po desítky let základní funkci taurinu při přeměně cholesterolu na žlučové kyseliny. S nedostatkem taurinu je proto spojený nedostatek žlučových kyselin, které jsou nezbytné pro zajištění dobrého trávení tuků. Pokud máme potíže s trávením tuků, příčinu můžeme hledat i v nedostatku taurinu.

Údaje o množství taurinu, které člověk přijme v potravě za den, se přirozeně velice liší – od 9 do 400 mg. O taurinu se píše, že dokáže zbavovat tělo toxinů a podílet se na detoxikaci nejrůznějších léčiv. I proto je jeho dostatečný příjem důležitý.

Taurin pro kočku

O tom, že je taurin mimořádně důležitý pro oči, nás přesvědčují kočky. Ty totiž při nedostatečném množství taurinu v potravě mohou oslepnout. To se jistě netýká běžných koček, které chytají myši, ale domácích mazlíčků, závislých na dodávané dietě. Nedostatek taurinu vede u kočiček k vysychání sítnice v očích a poruchám vidění v důsledku degenerace světločivných buněk v sítnici. Pokud se taková porucha vyskytne u koťat, je možné ji vyléčit podáváním taurinu. U lidí nejsou případy oslepnutí v důsledku nedostatku taurinu známé, ale v této oblasti se můžeme ještě dočkat překvapivých zjištění. U určitého typu poškození sítnice byla i u lidí zaznamenána výrazně nižší hladina taurinu v krvi a již dnes je známé, že ve sklivci v očích se nachází taurin ve značně vysoké koncentraci. Na internetu můžeme nalézt desítky nabízených potravních doplňků s taurinem pro prevenci, nebo dokonce i terapii makulární degenerace – oslepnutí, které současná medicína léčit neumí. Nedostatku taurinu se přisuzují i „váčky pod očima".

Kočky posloužily i při pokusech, ve kterých se sledoval vliv taurinu na vývoj plodů. Kočky, které nedostávaly v dietě taurin, měly velmi často potraty. Pokud se jim koťata narodila, byla malá, často se rodila předčasně a měla špatně vyvinutou nervovou soustavu, časté neurologické defekty, a některá dokonce přišla na svět bez mozku.

Taurin a mozek

Mozek je hlavní oblastí působení taurinu. Tato aminokyselina totiž ovlivňuje přenos nervových vzruchů a signálů v nervové soustavě. U vyvíjejícího se plodu je taurin prakticky nejdůležitějším přenašečem nervových vzruchů v mozku. Výlučným dodavatelem taurinu je pro plod jeho matka. Také novorozenci a zejména nedonošené děti nemají schopnost vlastní syntézy taurinu, a pokud v mateřském mléku nedostávají dostatek taurinu, v jejich mozku mohou nastat nepříznivé změny (24).

V porovnání s létající babičkou z reklamy bude asi čtenář překvapen tvrzením, že u dospělého člověka taurin mozek uklidňuje. Experimenty u zvířat i klinická pozorování u lidí dokazují, že injekce taurinu dokáže zabránit epileptickým záchvatům. Taurin ochraňuje mozek před neurotoxickým působením jiných aminokyselin, jako jsou zejména glutamát a kyselina asparagová (aspartát). Chrání tak nervové buňky před poškozením. Taurin také působí antioxidačně a dokáže odstraňovat některé těžké kovy nebo likvidovat jejich působení.

Nedostatek taurinu u autistů

V době přípravy rukopisu své knížky Přemůžeme autismus? jsem se setkala s tím, že některé děti s autismem (nebo spíše jejich matky) mají problémy s písčitou stolicí (24). Ta má nejenom barvu písku, ale i písčitou strukturu. Americké matky si na webových diskusích stěžují na to, že při utírání zadečku je obtížné dostat pryč všechna ta zrnka, že je obtížné utřít dítěti zadeček bez poškrábání a zranění. Ukázalo se, že ani odborníkům na autismus v USA není problematika písčité stolice příliš známá. Pokud se na ně matka dítěte s problémem stolice obrátila, jejich vysvětlení spočívalo v tom, že dítě patrně pojídá písek, a doporučovali, aby ho lépe hlídala. Je pochopitelné, že se najdou i takoví autisté, kteří na pískovišti pojídají bábovičky, rozhodně však nejde o všeobecný jev. Vysvětlení fenoménu písčité stolice můžeme hledat v nedostatku taurinu a nedostatku žlučových kyselin. V jedné z posledních studií se totiž zjistilo, že děti s autismem mají sníženou hladinu taurinu v krvi v porovnání s věkově stejně starými dětmi.

Odborník na výživu a výživové doplňky dr. Mercola na svých stránkách doporučuje podávat autistům 250–500 mg taurinu denně s maximem 2 g denně pro dospělé. Podle mého názoru je však třeba postupovat velmi opatrně a obezřetně, začít s nízkými dávkami a příjem taurinu zvyšovat velmi pomalu. Bezpečnější je zařazení ryb, vajíček a červeného masa do stravy autisty.

Farmakologické účinky taurinu
Protože značnou část synteticky vyrobeného taurinu zpracovává farmaceutický průmysl, podívejme se na pozorování kliniků. Ti uvádějí, že nízký obsah taurinu v krvi byl zjištěný u lidí s depresí, nadměrnou úzkostí, hypertenzí a sníženou funkcí štítné žlázy; jeho nedostatku je přičítána neplodnost a obezita. Podávání taurinu snižuje krevní tlak, ovlivňuje hospodaření organismu s vodou i hladiny některých hormonů. Taurin je doporučován při migrénách, nespavosti, neklidu, podrážděnosti i při nutkavém chování (obsesi).
Byl dokonce pozorován i příznivý vliv podávání taurinu u lupénky. Některé studie uvádějí, že taurin úspěšně pomáhá alkoholikům při odvykací léčbě. Jistě není třeba zdůrazňovat, že se jedná o taurin z dobrých farmaceutických firem, nikoliv o pití „energetických" nápojů.

Působení taurinu na činnost srdce a výkonnost bylo sledováno u atletů. V těchto studiích byl prokázán vliv taurinu na zvýšení výkonnosti, aniž by byly pozorovány jakékoliv projevy toxicity nebo kancerogenity. Je však nutné podávat taurin se značně vysokým množstvím cukru.

Tvůrci reklamy s létající babičkou se možná doslechli o nedávné studii, kterou publikovala Santa Maria z Madridu se svými spolupracovníky a ve které zjistili, že taurin může zpomalovat průběh Alzheimerovy nemoci a trochu omezovat zapomnětlivost.

Kdy bychom měli uvažovat o potřebě zvýšeného příjmu taurinu?
Kromě shora uvedených diagnostických indikací bychom se měli zamyslet nad potřebou vyhledat kvalitní suplementy s taurinem, pokud uvažujeme o plánovaném rodičovství, v době kojení, při zvýšených fyzických výkonech, aktivním prováděním sportu, po větším poranění, při zažívacích (střevních) problémech, jste-li obézní a ještě k tomu kuřák!


jani
Zasloužilý člen
Příspěvky: 324
Registrován: čtv 22 dub 2010 7:00
Bydliště: okr. HO
Dal: 325 poděkování
Dostal: 251 poděkování

Re: Minerály,Potravinové doplňky,Co a jak užívat

Příspěvek od jani »

http://www.chlamydie.info/node/4057
Z tohoto zdroje jsem skopírovala základní fakta, zajímavá je i disluze pod " článkem "
( zaráží mě konstatování o předávkování vit. C :eliar: - toxicita začína pri 2000-4000mg denne dlhodobo
- prejavy toxicity: hnačka, bolesti zalúdku, plynnatosť, pri veľmi vysokom predávkovaní vyplavovanie zinku(?) z tela, zníženie hladín B12, výnimočne tvorba obličkových kameňov)
Fakt jo? :ethink: :dknow:

Riziká "predávkovania" vitamínovými doplnkami
Posted Červenec 28th, 2009 by mmichalVitamíny, doplňky a pomocné prostředky při léčběV reakcii na nedávnu diskusiu o rizikách vysokých dávok vitamínov, odporúčaných vo Wheldonovom protokole, Strattonovom patente a v tabuľke doplnkov z cpnhelp. Situácia vôbec nie je tak dramatická, ako to vyznieva pri prvom pohľade na požadované gramáže v protokoloch a k predávkovaniu máme ďaleko.

Sumarizácia užívaných vitamínov, denných dávok pre zdravých ľudí, dolné hranice toxických dávok a prejavy predávkovania:

Vitamín C:
- bezproblémová dávka: 1000mg denne dlhodobo
- 12000mg denne pri krízových udalostich (horúčky, stres,...)
- toxicita začína pri 2000-4000mg denne dlhodobo
- prejavy toxicity: hnačka, bolesti zalúdku, plynnatosť, pri veľmi vysokom predávkovaní vyplavovanie zinku(?) z tela, zníženie hladín B12, výnimočne tvorba obličkových kameňov.

Vitamín B1 (thiamin)
- vodou rozpustný a je veľmi ťažké dosiahnuť toxické hladiny pri orálnom dávkovaní. Jediné riziko je pri podávaní injekčne.
- prejavy predávkovania: pocity tepla, slabosť, potenie, nevoľnosť,...
- wheldon dávku nešpecifikuje, strattonov patent hovorí o max 30mg, tabuľka doplnkov o 100-200mg
http://www.vitamins-supplements.org/vit ... iamine.php

Vitamín B2 (riboflavín)
- vodou rozpustný. Nie sú známe žiadne prípady toxicity z predávkovania.
- wheldon dávku nešpecifikuje, strattonov patent hovorí o max 30mg, tabuľka doplnkov o 100-200mg
- pravdepodobné reakcie na predávkovanie: svrbenie, pálenie pokožky, precitlivelosť na svetlo.
http://www.vitamins-supplements.org/vit ... flavin.php

Vitamín B3 (niacin):
- tu zrejme riziká sú, budem musieť ešte pohľadať.
- treba dávať pozor na hepatotoxicitu dávok vyšších ako 500mg denne (na cpnhelp ľudia užívali aj 2000mg denne). Nesmie sa užívať niacín s pomalým uvoľňovaním!!!
http://www.vitamins-nutrition.org/vitam ... iacin.html
http://www.cpnhelp.org/niacin_0

Vitamín B5 (kystelina pantoténová):
- neboli zaznamenané žiadne významnejšie vedľajšie prejavy dokonca ani pri dávkach 10000mg denne!
- strattonov patent hovorí o 200-300mg, tabuľka doplnkov o 100-200mg.
- reakcia na predávkovanie: hnačka, žiaden iný vedľajší prejav nebol zaznamenaný.
http://www.vitamins-supplements.org/pan ... c-acid.php

Vitamín B6 (pyridoxín)
- vodou rozpustný
- bezproblémová dávka je až k hranici 100mg denne.
- toxicita začína pri dlhodobom užívaní 500mg denne (s dávkou 100-200mg sme bezpečne v limite)
- sttrattonov patent hovorí o 200-300mg, tabuľka doplnkov 100-200mg, wheldon nešpecifikuje
- prejavy toxicity: periferálna neuropatia, po ukončení užívania plne vratná do pôvodného stavu. Trvalé následky iba v prípade extrémne vysokých dávok (nešpecifikované) braných veľmi dlhú dobu.
http://www.nutritional-supplements-heal ... 6-benefits....
http://women.emedtv.com/vitamin-b6/vita ... ty-p2.html
http://www.nutritional-supplements-guid ... rdose.html

Vitamín B12 (methylcobalamin)
- vodou rozpustný
- považovaný aj vo vysokých množstvách za netoxický
- denná potrebná dávka organizmu je 3mikrogramy. Vzhľadom na veľmi zlú absorpciu z orálnych tabliet (max 2% v ideálnom prípade z podjazykových tabliet, v prípade hltacích tabliet takmer žiadna absorpcia) treba brať výrazne viac - z 5000mcg podjazykového methylcobalaminu človek získa niečo medzi 50-100mcg B12. V lekárskej praxi sa bežne používajú injekcie s dávkami 1000-3000mcg B12 s kompletnou absorpciou, takže predávkovanie podjazykovými tabletkami nie je príliš pravdepodobné.
- prejavy toxicity: tu sa webstránky rôznia, niektoré tvrdia, že nie sú žiadne efekty toxicity, inde spomínajú mierne črevné problémy a pod.
- zopár rozpačitých správ spomínalo nevhodnosť methlycobalaminu u ľudí s vysokou hladinou ortuti v krvi, pretože s ňou reaguje na nebezpečnejšiu metylovanú ortuť. Predpokladám, že toto sa nás týka maximálne pár dní po návšteve zubára, prípadne robotníkov vo fabrike na ortuť.
http://chlamydie.info/node/2411
http://www.chlamydie.info/node/2730
http://yarchive.net/med/vitamin_dose.html
http://women.emedtv.com/vitamin-b12/vit ... rdose.html

Kyselina listová
- berieme 400mcg 2x denne, čo je doporučená denná dávka
- bezpečný bezproblémový limit je 1mg denne
- prejavy predávkovania: hnačka, nespavosť, podráždenosť
- vysoké dávky môžu zhoršiť absorbciu vit.B12
http://en.wikipedia.org/wiki/Folic_acid
http://www.wrongdiagnosis.com/f/folic_a ... /intro.htmNAC (N-acetyl-cysteín)
- 600mg je bežne doporučovaná dávka. Wheldon odporúča 1200mg, Stratton 2400mg.
- užívanie dávok vyšších ako 7000mg je rizikové a nemalo by sa prekračovať (tu sme s doporučenými 2400mg bezpečne v norme)
- správy o tvorbe cystínových kameňov z NAC sú nejednoznačné, podľa niektorých tvorba kameňov hrozí iba výnimočne, podľa iných textov hrozí ale spoľahlivo jej predíde kombinácia NAC s vitamínom C v dávkovaní trojnásobok vit.C vzhľadom na NAC.
- má veľké množstvo pozitívnych účinkov (antioxidant, ochrana pečene, odstraňovanie ortute z organizmu, účinok proti infekčným elementárnym telieskam chlamýdií)
http://www.wellfx.com/InfoBase/vitamin_cysteine_.html
http://www.healingdaily.com/oral-chelat ... -it-is.htm
http://vitaminy.doktorka.cz/latky-antio ... m-efektem/
Selén
- berieme 100-200mcg, čo je doporučená denná dávka
- nemalo by sa užívať viac ako 400mcg denne, kde už začínajú známky toxicity.
- prejavy predávkovania: vážne symptómy - viď odkazy
http://aids.emedtv.com/selenium/selenium-overdose.html
http://www.yourlawyer.com/articles/read/14252

Vitamin D
- bežná denná dávka zo slnečného žiarenia je 10.000 IU
- dávkovanie 2000-4000 IU pomocou suplementov je akceptované ako bezpečné, hlavne v severnejšie položených krajinách s nedostatkom slnka je dokonca potrebné.
- toxicita začína pri dlhodobom užívaní (min.niekoľko mesiacov) dávok nad 25.000 IU. Jednorazové vysoké dávky viac než 100.000 IU sú považované za bezpečné. Predávkovanie jedlom alebo slnečným žiarením je technicky nemožné, riziko predávkovania je iba z užívania vysokých dávok suplementov.
- má veľmi dlhý polčas životnosti v organizme - 20-40 dní
- prejavy toxicity: hyperkalcémia (zvýšené hladiny vápnika v krvi) spôsobená nadmernou absorpciou kacia z čreva, spojená s následnou kalcifikáciou orgánov. Črevné problémy ako nechutenstvo, nevoľnosť, vracanie, ďalej únava, v najhorších prípadoch problémy s obličkami až k hranici zlyhania.
http://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_D#Overdose
http://www.vitamindcouncil.org/vitaminDToxicity.shtml
http://www.cpnhelp.org/vitamin_d3_table_contents

Acetyl L-Carnitin
- berieme 500-1000mg
- zatiaľ nie je známe, či vôbec je možné sa ním predávkovať, ani nie sú známe žiadne toxicity (maximum zatiaĺ hláseného moli mierne tráviace problémy ako nevoľnosť, príp.hnačka).
http://www.vitaminstuff.com/amino-acid-carnitine.html

Koenzým Q10
- bežné doporučené dávkovanie 30-60mg denne, wheldon doporučuje 200mg denne, Stratton 60-400mg denne.
- Q10 sa zdá byť všeobecne bezpečný, bez ohľadu na dávku. Nie sú hlásenia o žiadnych toxicitách.
http://www.vitamins-supplements.org/coenzyme-Q10.php

Biotin (tiež známy ako vitamín B7, resp. vitamín H)
- vodou rozpustný
- toxicita z predávkovania veľmi nepravdepodobná
- ani pri dávkach 200mg denne neboli pozorované žiadne toxické prejavy.
- wheldon nespomína, strattonova tabuľka doporučuje 10mg
http://www.oralchelation.com/ingred/biotin.htm

Vitamín E
- oficiálne prezentovaná denná dávka je 20 IU, ale bežne sa predávajú lieky s dávkami 300-800 IU, o ktorých sa niektorí výskumníci domnievajú, že sú zbytočne vysoké a že postačuje 100-200 IU a nadbytočný vitamín E zostane bez efektu
- bezpečná horná hranica je až 1000 IU bez akýchkoľvek toxických prejavov (t.j. ca 670mg)
- wheldon doporučuje 800 IU (537mg), stratton 1600 IU (t.j. ca 1000mg) denne.
- je to vitamín rozpustný v tukoch, má teda dlhšiu zotrvačnosť v organizme a preto môže byť otázna vhodnosť dlhodobého užívania vysokých dávok
- príznaky predávkovania: únava, slabosť, bolesti hlavy, nevoľnosť a črevné problémy
http://alzheimers.emedtv.com/vitamin-e/ ... rdose.html
http://www.nutritional-supplement-educa ... in-e-overd...

Kyselina alfa lipoová
- bežne doporučovaná dávka 50-100mg (wheldon doporučuje 150mg, Stratton 300-800mg)
- nie sú známe žiadne toxicity z predávkovania.
- dávkovanie až 600mg denne bolo bez vedľajších účinkov
http://www.vitamins-supplements.org/alp ... c-acid.php

Horčík (Magnézium)
- bežná doporučovaná dávka 300-400mg denne (wheldon doporučuje 300mg, stratton 600-900mg).
- príznaky predávkovania: svalová slabosť, spomalené reflexy,...
http://www.wrongdiagnosis.com/m/magnesi ... mptoms.htm
http://www.umm.edu/altmed/articles/magnesium-000313.htm
http://drhotzeblog.netymology.com/2006/ ... -magnesium...

Vápnik
- bežná doporučená dávka pre dospelého je 800-1500mg denne (tak tu sme s doporučenými 500mg dokonca podnormál :-)))
- maximálna dávka bez akýchkoľvek negatívnych efektov je 2500mg kalcia denne.
- príznaky predávkovania: obličkové kamene, malátnosť, svalová slabosť, nevoľnosť a vracanie, časté močenie.
http://osteoporosis.emedtv.com/calcium/ ... rdose.html
http://www.acu-cell.com/acn2.html

Quercetin
- je to rastlinný bioflavonid
- zatiaľ málo skúseností s doporučeným dávkovaním quercetinu, obvykle sa doporučuje 400-500mg 3x denne (strattonova tabuľka doporučuje 400-500mg 2x denne, takže sme plne v norme)
- nevie sa, či je vôbec možné sa quercetinom predávkovať, ani ako by sa toto predávkovanie malo prejaviť, pretože doteraz nebol žiaden taký prípad nahlásený.
http://allergies.emedtv.com/quercetin/q ... osage.html
http://allergies.emedtv.com/quercetin/q ... rdose.html

Pupalkový olej
- bežná doporučená dávka 1000mg, zhoduje sa s doporučenými dávkami WP aj SP

Omega 3 rybí tuk
- bežne doporučená dávka je 1000-2000mg denne
- horná bezpečná hranica je 2000-4000mg denne
- toxicity z predávkovania som žiadne nenašiel.
http://ezinearticles.com/?Can-You-Suffe ... &id=590891

Melatonin
- voliteľný supplement, neskúmal som jeho efekty

Glukóza
- ???
- podľa návodu z krabice Glukopuru je bežné dávkovanie 80-100 gramov (t.j. 6-8 polievkových lyžíc denne) Uf, neviem si predstaviť, že by som do seba dostal takú dávku :-))) Takže k predávkovaniu mám zatiaľ ďaleko :-)
- nejaké použiteľné zmienky o predávkovaní alebo toxicite som nenašiel.

Carbofit
- používa sa na odstraňovanie toxínov z organizmu (v našom prípade na odstraňovanie v tukoch rozpustných porfyrínov).
- bežné doporučené dávkovanie som nehľadal. Stratton odporúča 2-20 gramov denne, minimálne 6 gramov.
- bezpečné sú aj veľmi vysoké dávky - 9 mesiacov užívania 20 gramov 6x denne bez akýchkoľvek vedľajších efektov (ech, zle mi je už len pri tej predstave zjesť 480 tabletiek carbofitu denne... :-)
http://www.freepatentsonline.com/6884784.html
http://chlamydie.info/node/3019Takže keď to zhrniem, tak teoretické riziká predávkovania nám hrozia maximálne pri vitamíne C, vitamíne E, pyridoxíne a vitamíne D, ale aj to až pri dávkach vysoko nad doporučované dávkovanie vo WP/SP. Potenciálne riziká môžu byť skôr v prísadách a pomocných látkach a taktiež je vhodné zameriavať sa na kvalitu výrobkov, než iba na cenu (súhlasím, že v prípade Q10 je to dosť krutá požiadavka).


oriesok72
Nový člen
Příspěvky: 5
Registrován: úte 15 lis 2011 13:05
Bydliště: Nitriansky kraj

Re: Minerály,Potravinové doplňky,Co a jak užívat

Příspěvek od oriesok72 »

pekny den, mozete mi poradit, prosim. chystam sa na nakup do "chemickeho" obchodu.Minimalne tam chcem kupit kyselinu L.askorbovu, maju ju v liekopisnej forme(ta je drahsia) a v p.a.Staci kupit v p.a kvalite? Dalej planujem kupit sodu,sodnu alebo draselnu(hydrogenuhlicitan sodny alebo draselny)? Aku na kupele a aku na pitie?Okrem tychto "doplnkov" predavaju aj kyselinu chlorovodikovu v kvalite p.a alebo čistu,aka je lepsia na pitie a na aku ju je potrebne nariedit? V ponuke je aj jodid draselny,ale ten je v kg,takze ten asi nie..Predavaju aj glukozu a fruktozu potravinarsku,je vhodna na pitie do caju,prip. ako zdrave sladidlo?Este otazka na chlorid draselny,staci v p.a.kvalite na miesanie do morskej soli? A posledna otazka: MgSO4.7H2O je dobre v p.a.kvalite na detoxikaciu pecene? dakujem za radu..


KarolinaSt
Nový člen
Příspěvky: 4
Registrován: stř 16 lis 2011 9:34
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Minerály,Potravinové doplňky,Co a jak užívat

Příspěvek od KarolinaSt »

Tolik informací a intimností, doufám, že se nevkrádám do vaší diskuse. Jen bych se chtěla zeptat, co znamená ,, velké množství minerálních vod,,? Co je vlastně přiměřené množství?


muflon
Zasloužilý člen
Příspěvky: 660
Registrován: stř 25 lis 2009 19:36
Dostal: 32 poděkování

Re: Minerály,Potravinové doplňky,Co a jak užívat

Příspěvek od muflon »

KarolinaSt píše:... co znamená ,, velké množství minerálních vod,,? Co je vlastně přiměřené množství?
Jako v pohádce Werich s droždím: "...přiměřeně... :-)

Minerálky na běžné pití dle mne nevhodné (reklamy se samozřejmě snaží nás masírovat...), pít spíš jen když je nějaký problém- jako třeba Vincentka při ..., nebo v lázních...

Na běžné doplňování minerálů je vhodné si pořídit spíš než minerálky raději chloridy, jak se o tom píše v těchto vláknech zpět... (třeba chlorid hořčíku, draslíku.., sůl - někdo preferuje nerafinovanou mořskou, jiný himalajskou růžovou na běžné solení nebo solanka 1káv-lž. denně..., někdo preferuje zvířecí liz pokud není znečištěn něčím nevhodným...každému co libo, ale minerálů se taky často potřebujem zbavit pokud se usazují kde nemají (někdo sauna, někdo destilka a půsty, někdo....)

Kdo neví čeho má dost a čeho málo, může se dočíst v různých "vitamínových biblích" Mindella, nebo dokumentu chiqa pár příspěvků nade mnou, nebo na tomto fóru se tomu ve spolupráci s Jardou Zajíčkem věnuje dost podrobně Slávek Křepelka (dokumenty ke stažení....většina zásadních minerálů a stop.prvků-viz funkce Hledat... :-)


Cizími zkušenostmi se málokdo poučí - co si kdo vyzkouší sám na sobě, tomu je ochoten věřit.(paradoxně Zakázané ovoce nejlíp chutná, proto říkám: "Raději to nikdo nezkoušejte ! - co kdyby to náhodou bylo šarlatánství... :-)
muflon
Zasloužilý člen
Příspěvky: 660
Registrován: stř 25 lis 2009 19:36
Dostal: 32 poděkování

Re: Minerály,Potravinové doplňky,Co a jak užívat

Příspěvek od muflon »

oriesok72 píše:pekny den, mozete mi poradit, prosim. chystam sa na nakup do "chemickeho" obchodu.Minimalne tam chcem kupit kyselinu L.askorbovu, maju ju v liekopisnej forme(ta je drahsia) a v p.a.Staci kupit v p.a kvalite? Dalej planujem kupit sodu,sodnu alebo draselnu(hydrogenuhlicitan sodny alebo draselny)? Aku na kupele a aku na pitie?Okrem tychto "doplnkov" predavaju aj kyselinu chlorovodikovu v kvalite p.a alebo čistu,aka je lepsia na pitie a na aku ju je potrebne nariedit? V ponuke je aj jodid draselny,ale ten je v kg,takze ten asi nie..Predavaju aj glukozu a fruktozu potravinarsku,je vhodna na pitie do caju,prip. ako zdrave sladidlo?Este otazka na chlorid draselny,staci v p.a.kvalite na miesanie do morskej soli? A posledna otazka: MgSO4.7H2O je dobre v p.a.kvalite na detoxikaciu pecene? dakujem za radu..
Vše je na tomto foru - funkce Hledat...(nahoře vedle FAQ).
p.a.kvalita většinou postačuje, i když sodu kupuju raději v lék.kvalitě....
Slaďte stevií nebo goji (kustovnice)-lze i do čaje nebo rozmixovat těsně před spotřebou... :-)
S glukozou a jednoduchými cukry není radno si zahrávat, viz vlákno o candidoze...


Cizími zkušenostmi se málokdo poučí - co si kdo vyzkouší sám na sobě, tomu je ochoten věřit.(paradoxně Zakázané ovoce nejlíp chutná, proto říkám: "Raději to nikdo nezkoušejte ! - co kdyby to náhodou bylo šarlatánství... :-)
huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Minerály,Potravinové doplňky,Co a jak užívat

Příspěvek od huhu »

Vzhledem k tomu , že moje indoor rajčata se nějak nechtějí nechat ošálit umělým světlem a nerostou podle plánu, koupil jsem si rajčatovou šťávu. Zatim se mi nejlíp pozdává Relax. Nejhorší asi Tesco.

Máte někdo ponětí o tom, z čeho se ty šťávy vyrábí ? Která je nejlepší - jestli vůbec nějaká ?

za případnou radu, nebo názor předem dík


jani
Zasloužilý člen
Příspěvky: 324
Registrován: čtv 22 dub 2010 7:00
Bydliště: okr. HO
Dal: 325 poděkování
Dostal: 251 poděkování

ZEOLIT

Příspěvek od jani »

Poradil by, prosím, někdo, kde získat čistý ZEOLIT?
Tekutý zeolit je cenově trochu mimo mé představy. Kdysi tu psal Sano, že mu zeolit docela slušně vyčistil střeva, použil údajně podestýlku pod kočky, tedy jsem se pídila po nějaké podestýlce se zeolitem, ale byla jsem upozorněná, že tyto podestýlky obsahují taktéž bentonit, který způsobuje hrudkování a tudíž by konzumace nebyla prý to nejlepší.
Za odpovědi děkuji předem.


Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3248 poděkování

Re: ZEOLIT

Příspěvek od Slavek Krepelka »

jani píše:Poradil by, prosím, někdo, kde získat čistý ZEOLIT?
Tekutý zeolit je cenově trochu mimo mé představy. Kdysi tu psal Sano, že mu zeolit docela slušně vyčistil střeva, použil údajně podestýlku pod kočky, tedy jsem se pídila po nějaké podestýlce se zeolitem, ale byla jsem upozorněná, že tyto podestýlky obsahují taktéž bentonit, který způsobuje hrudkování a tudíž by konzumace nebyla prý to nejlepší.
Za odpovědi děkuji předem.
Nazdar Jani,

Jenže bentonite se na vnitřní čištění absorbcí používá taky. V anglině je na to spousta odkazů a spisů.

Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Odpovědět

Zpět na „Zdraví“