Parkinsonova choroba

Přístroje, nápady a rady pro udržení zdraví.
Uživatelský avatar
peroxid
Stálý člen
Příspěvky: 88
Registrován: čtv 04 čer 2009 11:04
Bydliště: JM
Dal: 6 poděkování
Dostal: 6 poděkování

Parkinsonova choroba

Příspěvek od peroxid »

Vzhledem k tomu, že mám pár přátel s parkinsonem, rozhodl jsem se založit toto samostatné vlákno. Jsou vítány všechny postřehy, nápady a zkušenosti.


Uživatelský avatar
peroxid
Stálý člen
Příspěvky: 88
Registrován: čtv 04 čer 2009 11:04
Bydliště: JM
Dal: 6 poděkování
Dostal: 6 poděkování

Re: Parkinsonova choroba

Příspěvek od peroxid »

První otázka k zamyšlení. Stav parkinsonika úzce souvisí s tvorbou dopaminu. V článku http://www.lidovky.cz/veda.aspx?c=A1301 ... n_veda_ape se uvádí souvislost stavu dopaminu s drážděním bradavek (laktace). Šlo by toho nějak využít? Co myslíte?
Doplněno:
Po získání vícero informací, jak to vlastně s dopaminem v těle funguje se moje předchozí domněnka jeví jako nesmysl. Pravděpodobně by bylo vhodnější post smazat a nechat místo něčemu nadějnějšímu.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Parkinsonova nemoc zasahuje i dvacetileté, varují doktoři ..

Příspěvek od A(&F) »



Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
alfka
Starší člen
Příspěvky: 171
Registrován: sob 12 lis 2011 14:00
Dal: 25 poděkování
Dostal: 231 poděkování

Re: Parkinsonova choroba

Příspěvek od alfka »

Ahoj,

dovolím si sem opsat z knížky - Co nám tělo říká, aneb po stopách nemocí od pana Hrabici odstavec Parkinsonova nemoc

Parkinsonova nemoc

Tak ses třásl, abys vše měl. Aby jiní neměli víc, netrávili lépe a honosněji svůj volný čas a dovolenou. Chtěl jsi mnoho a mnohého jsi také dosáhl.
Ale stálo to nervů, stálo tě to mnoho sil.
A nyní tu zoufale stojíš, tělo Tvé rozechvívá třes / vzpomínka na minulé obavy a strach / a sužuje nepříjemná nemoc. Chceš být zdráv.
Odpověz si ale také na otázku, zda ses již zbavil pocitu chtění. Zda dokáže Tvá mysl poslechnout potřeby těla, které žádá klid.
Dokážeš se vzdát většiny toho, na čem Ti celý život nesmírně záleželo, na čem jsi lpěl?
Jestliže ano, potom Tvé vyhlídky na zlepšení zdravotního stavu jsou dobré. Myslíš-li si, že ano, a léčba úspěch nepřináší, pak klameš sám sebe.
Ještě jsi v myšlenkách a v realitě neodhodil vše nepodstatné. Život Tě nemocí učí neukájet se pozemskými slastmi, ale hledat ve vlastním nitru.

Osobně bych doporučila hudbu, která přirozeně odprošťuje od hmotného a soustředuje mysl na sebe a na své pocity.
Hlavně hudbu, která je danému člověku blízká a má z ní radost.
Ta správná hudba také přirozeně uvolnuje dopamin.

Nedávno, když měl můj děda narozeniny, jsem přemýšlela co mu mám dát, abych mu udelala radost, starý člověk už nic nepotřebuje, ale to všichni známe..
Tak mě napadlo, že mu koupím gramofon, ten starý se mu rozbil asi před 20-ti rokama a desky měl pořád, jak to tak u starých lidí bývá, schované.
Úplně obycejny gramofon za asi 1200,- se zabudovanýma reprákama, takže k tomu už nic nepotřeboval - stav ideál :)
Když ho rozbalil, vykřikl děckááá, letel do svátečního pokoje, vylomcoval ze šuplíku stoleté desky a už je pucoval o košili knoflíky neknoflíky.
Jehla skákala jak zblázněná, přes stoleté škrábance a špatně opucované místa, chrčelo to, šumělo, ale hrálo... a na ten pocit v životě nezapomenu :D

pa:)


Uživatelský avatar
peroxid
Stálý člen
Příspěvky: 88
Registrován: čtv 04 čer 2009 11:04
Bydliště: JM
Dal: 6 poděkování
Dostal: 6 poděkování

Re: Parkinsonova choroba

Příspěvek od peroxid »

Parkinsoniků znám desítky a určitě nevidím do duše všem, ale přijde mi, že myšlenky výše uvedené, nemusí nutně souviset se stavem každého z nich. Ve většině případů vede diagnostikování parkinsonovy choroby k rozbití dosavadního světa. Mnozí opravdu zalezou do ústraní a rezignují úplně na vše a spíše nastává problém je z této ulity vytáhnout. Tím nijak nevylučuji, že zklidnění a oprostění se od některých nezdravých žádostí nemůže být pro někoho zásadní.
A příhoda s gramofonem mě přinutila přemýšlet, z čeho by moji blízcí mohli mít takovou dětskou nefalšovanou radost. Díky.


Uživatelský avatar
peroxid
Stálý člen
Příspěvky: 88
Registrován: čtv 04 čer 2009 11:04
Bydliště: JM
Dal: 6 poděkování
Dostal: 6 poděkování

Re: Parkinsonova choroba

Příspěvek od peroxid »

Ještě sem přidám shrnutí, jak je to s tím dopaminem u parkinsoniků z odborného hlediska, v souvislosti s mým nápadem na začátku tohoto vlákna (jakkoliv zredukováno do příspěvku na diskuzním fóru)
citace:
Drážděním vzniká prolaktin, ano, ale netuším jestli právě ne na podkladu nějakého reflexního snížení dopaminu, což by asi dávalo větší smysl. Prolaktin je produkován myslím pouze hypofýzou a ta je regulována hypotalamem, dráždění je nervový impulz, bylo by logické, pokud by byl přeložen do stimulace dopaminergních neuronů hypotalamu.

Jinak s tím dopaminem (a neurotransmitery obecně) si nesmíte představovat, že v mozku plavou nějaké chemikálie sem a tam. V mozku jsou nervové dráhy, komplexně prospojované výběžky neuronů. Na konci těch výběžků dochází k přenosu elektrického signálu právě přes neurotransmitery, v tom malém úzce ohraničeném prostoru mezi dvěma vlákny. Jakým způsobem je ten jednodnorozměrný elektrický signál přenášen, to právě záleží na druhu neuronu, co na konci svojí synapse produkuje. Elektřina je jen jedna, ale výsledkem mohou být různé neurotransmitery a ty mají různé receptory, některé pouze přenášejí elekrický signál dále, nkěteré ho zesilují, jiné snižují, jiné jak kdy, některé mají i dlouhodobější vliv na restrukturalizaci celé lokální nervové sítě.
Ale abychom neodbíhaly.. těch neuronů, které na svých zakončeních produkují dopamin není zas tolik, a jsou koncentrované jen v určitých částech mozku a jejich nervové dráhy regulují různé činnosti, dopaminergní dráhy ze substantia nigra například pohybovou aktivitu, z dalších částí středního mozku spíše zase spíše ty "reward" dráhy a různé psychotické legrace (ale ty ne čistě jen on, tam se do toho dostávají dost i serotoninové dráhy).
Takže zestručněně, neurony, které produkují dopamin jako přenašeč na svých drahách zajišťující pohyb jsou úplně jiné neurony, než ty co regulují hypofýzu. U Parkinsonovi nemoci umírají právě ty neurony v substantia nigra, jiné ne (nejdřív), takže není moc důvod, proč by jiné dopaminergní neurony měli mít nějaký problém s produkcí (pokud samozřejmě teď nebudeme brát v potaz, že ty dráhy jsou tam nějak zařízené a zacyklované a když nějakou tu dráhu zásadně narušíte, může to mít v té síti vliv i na jiné, ale tomu já stejně nerozumím moc). Není to o tom, že by se nějaký volně plovoucí dopamin měl někam dostávat. A nejde ani o ten dopamin samotný, nikdy, jde o ty "jeho" neurony. To se tak zvyklo pořád mluvit o nějakých hladinách dopaminu a serotoninu a tak, ale ve skutečnosti žádné hladiny nebo něco takového neexistují, existují dráhy, které mají serotonin a dopamin jako klíčový přenašeč signálu a ty dráhy jako celek jsou buď málo nebo příliš aktivované.

Na druhou stranu, léky, které hladinu neurotransmiterů ovlivňují (jejich produkci, uvnitř buněk, v zásaděi) se samozřejmě potulují celým mozkem, a nějakým způsobem ovlivňují produkci specifického neurotransmiteru v těch "jeho" neuronech. Toto působení je nespecifické. Takže když má někdo špatně fungující dopaminergní nigrostratální dráhu, jako ti s Parkinsonem, léčba ovlivňuje všechny dopaminergní neurony v mozku. Stejně tak analogicky, když má někdo problém s přílišnou aktivitou, řekněme, na dopaminergních drahách způsobující specificky psychotické příznaky, tak léčba ovlivňuje i ty dopaminergní neurony třeba v substantia nigra, což způsobuje občas parkinsonické příznaky u pacientů léčených antipsychotiky (plus taky tu stimulaci prolaktinu o kterém se tu bavíme, protože to je také dopaminergní systém). Protože nic specifičtějšího cílejícího jednotlivé dráhy nemáme, používá se tohleto většinou jako prekurzory neurotransmiterů nebo nějaké ovlivnění jejich specifických receptorů.


Uživatelský avatar
peroxid
Stálý člen
Příspěvky: 88
Registrován: čtv 04 čer 2009 11:04
Bydliště: JM
Dal: 6 poděkování
Dostal: 6 poděkování

Re: Parkinsonova choroba

Příspěvek od peroxid »

V každém případě děkuji všem, kteří se zapojili nebo zapojí, ať už zajímavými odkazy nebo souvislostmi. Na nějaké věci jsem narazil i ve vláknech o parazitech. Leckdy se musí vytěžit i spousta hlušiny, než se narazí na valoun zlata a leckterý opomíjený kámen se může po očištění projevit jako diamant.


alfka
Starší člen
Příspěvky: 171
Registrován: sob 12 lis 2011 14:00
Dal: 25 poděkování
Dostal: 231 poděkování

Re: Parkinsonova choroba

Příspěvek od alfka »

Ahoj,

ono to bude těžké, osobně mám v rodině velice vzdálenou příbuznou, možná něco jako prateta, nebo nevím jak ten vztah definovat, ale ono je to jedno, která touto nemocí také trpí. Setkávám se sní velice málo, vlastně jen na důležitých rodinných oslavách a taky bych neřekla, že by měla něco společnoho s uvedeným úryvkem z knihy. Bohužel její život se tak nějak míjel s mým a tak toho o ní moc nevím, vím jen, že vždycky byla pracovitá a pečlivá, vnímala jsem ji vždycky jako usměvavou, na nic si nestěžující osobu. Ale do myšlenek a hlavy nevidíme, nemáme ponětí co se tam odehrávalo a odehrává...
Každopádně nějakého společného jmenovatele /a možná jich bude víc/ tato nemoc, jako každá jiná, mít bude.

Představuju si, že pracuješ v nějakém centru pro pomoc s touto nemocí nebo nevím jak to blíž popsat, protože bys jen tak neměl kolem sebe desítky lidí trpících s touto chorobou. A je moc hezke, že jim chceš pomoct.
Zároveň pokud je jich tolik, bude obtížné se všemi nalézt společnou řeč, každý určitě reaguje jinak jak na pomoc, tak na informace.

Možná pokud máš možnost, uspořádat pro ně akci, kterou si sami společně vyberou, pokud tam je třeba nějaká nástěnka, tak formou hlasování.., neco ve stylu "příjemné posezení u písničky "- zda by vůbec měli zájem..
Taky bych na ni uvedla nejaké informace o alternativních možnostech léčby, jako je například konopí nebo informační léčba a určitě jsou i jiné možnosti. Zase na druhou stranu, nevím, jestli je něco takového věšet na nástěnku legální, ale možná už jo :)

http://www.konopijakolek.cz/2011/03/kon ... u-chorobu/
http://www.energy.sk/cz/menu_x331x.asp

Ale rozhodně bych na nástěnku nedávala ten úryvek z knihy, je to velice osobní a většinou se nad tím dokáže zamyslet jen člověk, který tuto možnost hledá a sám k ní dospěl. To tak možná nějakému hodně dobrému příteli, který od tebe tuto informaci dokáže příjmout jako pomoc a ne jako urážku, kdy zasahuješ do jeho prostoru a ukazuješ prstem, aby si uvědomil svoje chyby.

Měj se moc hezky a držím pěsti

pa Alfka :)


akvarista
Starší člen
Příspěvky: 130
Registrován: stř 19 kvě 2010 20:21
Dal: 2 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Parkinsonova choroba

Příspěvek od akvarista »

Příteli zkus nastudovat téma "oxidační stres a vodík".Já ho u jednoho parkinsna používám-zatím bez výsledku ale zatím to pije jen krátkou dobu.Pak bych zkusil ještě uzemění neboli earthing.Nejlépe koupit uzemňovací textilii a spát na tom.


Uživatelský avatar
peroxid
Stálý člen
Příspěvky: 88
Registrován: čtv 04 čer 2009 11:04
Bydliště: JM
Dal: 6 poděkování
Dostal: 6 poděkování

Re: Parkinsonova choroba

Příspěvek od peroxid »

alfka píše:Představuju si, že pracuješ v nějakém centru pro pomoc s touto nemocí nebo nevím jak to blíž popsat, protože bys jen tak neměl kolem sebe desítky lidí trpících s touto chorobou.
S parkinsoniky jsem přišel do kontaktu při spolupráci na jednom projektu a desítky jsem jich poznal na akcích, které organizují. Pracovní kontakty se s některými přirozeně vyvinuly v přátelské. Nejsem tedy s nimi v každodenním kontaktu. Parkinsonova choroba nezasahuje primárně intelekt a tak kromě citlivého vnímání vlastního stavu jsou mnozí velmi aktivní v experimentování s nadějnými prostředky léčby. Konopí jistě mnozí zkoušejí v různých podobách. Další přípravek doporučím k vyzkoušení.
akvarista píše: zatím to pije jen krátkou dobu
Budu vděčný za další postřehy, a jestli to jakýmkoliv způsobem objektivně zabírá.
Díky


aldrtik
Nový člen
Příspěvky: 24
Registrován: pon 05 říj 2009 21:42
Dostal: 3 poděkování

Re: Parkinsonova choroba

Příspěvek od aldrtik »

peroxid píše:...
Parkinsonova choroba nezasahuje primárně intelekt...
Intelekt zasahuje az v druhem sledu spolu s halucinacemi, kdy uz treba nejde samostatne chodit, atd. a to se dokaze (po zkusenosti) prihodit i behem nekolika dnu.

Aplikovany GSH glutathion

http://www.altrishop.cz/Altrient-GSH-do ... avy-d1.htm

je i pri predavkovani slepa cesta.

Kdo uz zkusil tinidazol (likvidace trichomonad) a s jakymi vysledky?
A kde ho sehnat?


Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

Re: Parkinsonova choroba

Příspěvek od la »

akvarista píše:a vodík".Já ho u jednoho parkinsna používám-zatím bez výsledku ale zatím to pije jen krátkou dobu
V jap. literatuře je uvedeno, že ta vodíková voda v tomto případě má být slaná ,ale to je značně nepitné, protože vodík zvýrazňuje chuť ,volil bych tak do 1g (ala Bolotov 30min po jídle) a tou vodou zapit. Ta tvorba (přirozená tvorba) HCL se táhne skoro vším, Jen domněnka a zdánlivá souvislost (to samé i ten němec aishaimer).
:oops: :pivko:
Mimo téma (offtopic)
Mimo jiné kdo se zabýval výrobou a stabilizací nanobublin třeba vodíku ve vodném roztoku ví, že salinita má velký vliv na časovou stabilitu při 1% salinitě je roztok s nanobulinami cca do 40nm stabilní při otevřené nádobě a pokojové teplotě až 8dní
http://www.upramene.cz/forum/viewtopic. ... ny#p121158


pavelv
Starší člen
Příspěvky: 191
Registrován: stř 22 črc 2009 23:06
Bydliště: praha
Dal: 400 poděkování
Dostal: 424 poděkování

Re: Parkinsonova choroba

Příspěvek od pavelv »

peroxid píše:Vzhledem k tomu, že mám pár přátel s parkinsonem, ....
Co se tyka pristupu orthomolekularni mediciny, hlavnim predstavitelem byl 2nasobny nositel nobelovky Linus Pauling, tak dr. Andrew Saul doporucuje zkusit vysoke davky cecka a lecitinu. Pise, ze pricinou Parkinsona je chronicky nedostatek zivin. A ze osobne videl jak se tres rukou ztratil po 3 dnech uzivani velkych davek lecitinu, 5 lzic denne. Prikladam kapitolku z knihy A. Saula Doctor Yourself.

Nevim, jak lecitin, ale kdyz by nekdo z tvych pratel zkusil velke davky cecka, tak mu to muze jen pomoct, at uz na Parkinsona nebo na cokoliv dalsiho. Jinak ja bych taky zkusil totez co na temer vsechny nemoci, ocisty a zmenu jidla smerem k raw....
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


vokoun
Zasloužilý člen
Příspěvky: 462
Registrován: stř 28 lis 2012 19:59
Dal: 601 poděkování
Dostal: 192 poděkování

Re: Parkinsonova choroba

Příspěvek od vokoun »

:) Pavle nevíš jak to působí na toho skopčáka :ethink: zkusil bych to na mamince :bye:


milnem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 291
Registrován: sob 29 led 2011 19:43
Bydliště: Zlínský kraj
Dal: 849 poděkování
Dostal: 211 poděkování

Re: Parkinsonova choroba

Příspěvek od milnem »

Co se týká tvrzení,že za Parkinsona může chronický nedostatek živin,přikláním se k tomu po naší ,už téměř dvouměsíční změně stravy podle "Život bez pšenice".Vyřadili jsme z jídla pšenici (občas ujíždím),silně omezili polysacharidy,podstatně zvedli podíl zeleniny,(kvůli stravitelnosti teď v zimě a našemu věku hlavně vařená a dušená),zvedli podíl zdravých tuků(sádlo,máslo a hlavně ořechy a semena).Manželova demence ustupuje,je podstatně živější,začíná mít zájem o dění kolem,začíná i lépe chodit.Podle autora knihy zlepšení přikládám snížení zánětlivých stavů (pšenice) což má zřejmě za následek i lepší vstřebávání živin ve střevě.Určitě má i vliv složení stravy.Zkusím přidat lecitin.
Pořád je pro mne silně potěšující,že změna je tak veliká,že manžel proti změně stravy nic nenamítá,spíše naopak,což je u něj malý zázrak.Doporučuji.
M.


Odpovědět

Zpět na „Zdraví“