Tepelné čerpadlo

Návrhy konkrétních zařízení.
Odpovědět
Uživatelský avatar
wh173
Starší člen
Příspěvky: 101
Registrován: stř 01 lis 2006 10:05
Bydliště:
Dostal: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RE: Pokus

Příspěvek od wh173 »

Ilem píše: Za předpokladu dobré filtrace vody by to mohlo fungovat. Pokud je ovšem dostatečný průtok vody (kdyby měla 20stC a barák tepelnou ztrátu 20 kW, potřebuje asi 1l/2s)
no, spis bych do tam dal vymenik... viz obrazek....
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Who told you, you could do this like that?
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RE: Pokus

Příspěvek od Ilem »

Jasně, že výměník. Bez výměníku je to nesmysl. Jde o to, že se bude zanášet solemi.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
sano
Zasloužilý člen
Příspěvky: 942
Registrován: stř 08 úno 2006 23:48
Dostal: 18 poděkování

Re.:pokus

Příspěvek od sano »

nejako vás ta kanalizácia priťahuje.
A pri tom slnka je všade dosť.

s.


Uživatelský avatar
wh173
Starší člen
Příspěvky: 101
Registrován: stř 01 lis 2006 10:05
Bydliště:
Dostal: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RE: Pokus

Příspěvek od wh173 »

Ilem píše:Jasně, že výměník. Bez výměníku je to nesmysl. Jde o to, že se bude zanášet solemi.
bude tenhle problem se solemi treba i v rece?


Who told you, you could do this like that?
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RE: Pokus

Příspěvek od Ilem »

občas_se_sem_kouknuvší píše:Spočti si, kolik tepla utíká tímto způsobem do kanalizace zcela nevyužito. Např. i třeba jenom s jednou vypuštěnou vanou po vykoupání se.
;)
Jak chceš, Šmíráku. Jedna vana - cca 100l teplota vody 40stC (víc se nedá vydržet) teplota studené 10stC. Oteplení - 30st. Měrné teplo vody- 4,2 kJ......4,2kWs
Spotřeba...100x30x4,2 = 12 600 kWs to je 3,5 kWh :D
Při zpětném odebírání tepla se dá jít až na 2stC, tak získáš teoreticky (za předpokladu izolované soustavy) ještě o trochu víc.
Naposledy upravil(a) Ilem dne stř 07 lis 2007 14:20, celkem upraveno 1 x.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RE: Pokus

Příspěvek od Ilem »

wh173 píše: bude tenhle problem se solemi treba i v rece?
Profi firmy vůbec neudělají systém voda-voda, pokud není zaručen nízký obsah rozpuštěných iontů ve vodě. Mají přesná čísla, ale ty už si nepamatuju. Jde o to, že pak nemůžou garantovat přestup tepla ve výměníku . Usazeniny se vylučují i při ochlazování, ne jen při ohřívání. Prohlídni si někdy rychlovarnou konev - je to podobné, i když ne tak hrozné.
Říční voda je převážně dešťová, tudíž měkká. Ten problém by tam nemusel nastat v takové míře, jako u vody pramenité. V kanalizaci toho ale teče mnohem víc například moč, kterou se z těla vylučují nežádoucí látky, potom prací prášky, mastnoty,...


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Re.:pokus

Příspěvek od Ilem »

sano píše:nejako vás ta kanalizácia priťahuje.
A pri tom slnka je všade dosť.

s.
Sano, sežeň si na Hydrometeorogickém ústavu tabulky slunečního svitu a vezmi si do ruky kalkulačku. Zjistíš, že ta investice se nikdy nevrátí. To už mám taky za sebou. V létě nevíš, kam s teplem a v zimě je to k ničemu. Kdyby se to dalo napytlovat, ale to bys musel mít bazén o velikosti rodinného domu " Heinz Schulz - Energie ze slunce a země"


"Dum spiro spero"
Ciceron
Šmíra

Re: RE: Pokus

Příspěvek od Šmíra »

Ilem píše:Jak chceš, Šmíráku. Jedna vana - cca 100l teplota vody 40stC (víc se nedá vydržet) teplota studené 10stC. Oteplení - 30st. Měrné teplo vody- 4,2 kJ......4,2kWs
Spotřeba...100x30x4,2 = 12 600 kWs to je 3,5 kWh :D
Při zpětném odebírání tepla se dá jít až na 2stC, tak získáš teoreticky (za předpokladu izolované soustavy) ještě o trochu víc.
Vždyť jo, Ile

Moje přítelkyně bydlí v komunistickým maxipaneláku o 12 patrech, 3 famílie na poschodí (2 větší byty + garsonka) a to celý x 8 vchodů. Takový malý město. Hmm. To potom už začíná být docela slušná porce. K tomu si připočti to ostatní - např. mytí nádobí, pračky atd.

Díky místní překupníkům tepla a teplé vody by se totiž vyplatil ohřev i topení pomocí elektřiny. Ale nejde to, neb naši zdejší radní mají v této firmě šikovně umístěné podíly. A smlouvy jsou podepsány na 25 let dopředu (i u těch, které byly prodány do soukr. vlastnictví). :|

Jít se dá až téměř k nule - teoreticky. Zkrátka o nějakou tu desetinku výše aby to nezmrzlo + malá rezerva, takže máš pravdu, 2st je akunrát. Jo a děkuji Ti za názorný výpočet.


Šmírák

Re: Re.:pokus

Příspěvek od Šmírák »

Ilem píše:Sano, sežeň si na Hydrometeorogickém ústavu tabulky slunečního svitu a vezmi si do ruky kalkulačku. Zjistíš, že ta investice se nikdy nevrátí. To už mám taky za sebou. V létě nevíš, kam s teplem a v zimě je to k ničemu. Kdyby se to dalo napytlovat, ale to bys musel mít bazén o velikosti rodinného domu " Heinz Schulz - Energie ze slunce a země"
A ten mít naplněn kamením (v oleji).


Šmírák_předvídající_snící

Účinnost tepelného čerpadla

Příspěvek od Šmírák_předvídající_snící »

Dotaz (nejen) na Ila,

Má někdo z vás informaci ohledně nejvyššího dosaženého koeficientu účinnosti tep. čerpadla ???

Někde jsem četl, zhruba 2 roky nazad, že pomocí tepelných trubic se tato hodnota již posunula k naprosto neskutečnému číslu 12. Protože je však tato technologie poměrně finančně nákladná, používá se zatím pouze v malém k chlazení procesorů, ale co si budeme povídat, její zlevnění a mohutné rozšíření je pouze otázkou času.

No, ještě malý kousek a můžeme se pomalu začít zabývat myšlenkou tepelných motorů poháněných tepelným čerpadlem. Např. takový Stirling s rozvětvenou kaskádou TČ + navíc ještě TČ k přečerpávání energie studená >> teplá část. Hmmm. ;)


y

kanalizacia

Příspěvek od y »

Pre Item: nepíšem nič o vzduchu, a ten výparník , ktorý spomínaš, keby bol nerezový tak nezhnije, občas ich dostať v kovošrot. videl som aj plastový, bežne sa používajú ako zemné, bolo to jeho vývojové štádium. opčas šmírujíci má pravdu. Chodís po meste a kanál smrdí tak či tak. Keď si na konci mesta, odvetrávacia šachta - komin a žiadny probmém. Najbližšie je WH173.
.. a načo filtracia vody?
...a načo povolenie správcu?
Obyčajné veci.

Poznám šialencov, ktorí tvrdia, že sa to nedá, atď. Poznám dôverne ešte viac šialencov s VŠ technickým vzdelaním, ktorí ťa bezhlavo upália za vyhlásenie, že vyrábaš elektrinu zo zelenej trávy.



...táá teraz jak?


Šmírující_doplňující

Re: Re.:pokus

Příspěvek od Šmírující_doplňující »

Ilem píše:Sano, sežeň si na Hydrometeorogickém ústavu tabulky slunečního svitu a vezmi si do ruky kalkulačku. Zjistíš, že ta investice se nikdy nevrátí.
Navíc pro stálý provoz je dobré, když je vstupní teplota co nejstabilnější. Lépe se potom "ladí účinnost" celého systému.


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ilem »

Nechci se s nikým hádat. Jde všechno. I chcíplá koza. Jen jsem chtěl upozornit na možná úskalí, protože tyhle úvahy už mám za sebou. Mám doma funkční tepelné čerpadlo, které jsem vlastnoručně postavil a těch problémů, pokud vás to zajímá je ještě mnohem víc. Stavěl jsem to 3 roky, než jsem to jakžtakž vychytal.
Ale nechci vám brát vaše sny, měl jsem je taky a taky jsem nechtěl slyšet "moudré" rady.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Šmírující_souhlasící

Pokrok nezastavíš

Příspěvek od Šmírující_souhlasící »

Rozhodně v tom Ile dál pokračuji, neb těch moudrých a zkušených rad není nikdy dost. Stejně tak jako kacířů, rebelů i nevěřících Tomášů. ;)


1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Účinnost tepelného čerpadla

Příspěvek od 1220 »

Šmírák_předvídající_snící píše: No, ještě malý kousek a můžeme se pomalu začít zabývat myšlenkou tepelných motorů poháněných tepelným čerpadlem. Např. takový Stirling s rozvětvenou kaskádou TČ + navíc ještě TČ k přečerpávání energie studená >> teplá část. Hmmm. ;)
Přesně v tomhle stadiu jsem to včera odložil /vodní píst/.Mám za to, že to už je překonané, zrovna jako např motor s teplosměnnou lopatkou,
který jsem kdysi vymyslel, ale ani už nepatentoval.......Co je třeba: lépe
pochopit Graye a Teslu, souvisí to s Kanarevem, v článku Baraka se to zde nechá najít, pochopit osud částice, její vývoj a určení, dále : Co jsou to kovy a jaké mají vlastnosti . Vzájemné souvislosti.Ty jeden Šmírující, ty mně nenecháš snad ani dodělat tu nudnou práci, co peníze přináší.....
;) Odstup anonymní obludo ,a sejdeme se, po Novém roce ,platí?
K.


Odpovědět

Zpět na „Stavebnice“