Tepelné čerpadlo

Návrhy konkrétních zařízení.
Odpovědět
y

predmet

Příspěvek od y »

Ilem píše: I chcíplá koza. .
Ani nevieš akú máš pravdu. Bol som na jednej elektrárni kde mastia celý rok 500kWe zo zdochlín. (Dúfam, že si to myslel tak) . Počet predpisov okolo nej je však proti môjmu gustu.

K tvojej vode pre TČ. Na Slovensku sa platí poplatok za využitú vodu. Ak nemáš vlastné vodné právo tak je poplatok za pretečenú vodu drahší ako keby si kúril uránom, je pre Tč likvidačný. Počíta sa to opačne ako výkon Tč . Takže sa to prakticky rovná prietoku. Nestraším ani nenasieram. Konštatujem. Pamätajte nato kto to chce urvať do potoka. Je pravda, že nato musí správca toku najprv prísť.


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

voda? poplatek?

Příspěvek od lajos »

Můžu tě uklidnit i v čechách platí dávno:do potoka pro vodu můžeš pouze s kýblem. Jakákoliv technika čerpání se také zpoplatňuje. Trend poplatků neznám.


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrok nezastavíš

Příspěvek od Ilem »

Šmírující_souhlasící píše: Rozhodně v tom Ile dál pokračuji, neb těch moudrých a zkušených rad není nikdy dost. Stejně tak jako kacířů, rebelů i nevěřících Tomášů. ;)
Já to sem nějak sepíšu, ale teď mám jiný problém, který musím urychleně vyřešit, tak odpovídám jen heslovitě.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
wh173
Starší člen
Příspěvky: 101
Registrován: stř 01 lis 2006 10:05
Bydliště:
Dostal: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wh173 »

Ilem píše:Nechci se s nikým hádat. Jde všechno. I chcíplá koza. Jen jsem chtěl upozornit na možná úskalí, protože tyhle úvahy už mám za sebou. Mám doma funkční tepelné čerpadlo, které jsem vlastnoručně postavil a těch problémů, pokud vás to zajímá je ještě mnohem víc. Stavěl jsem to 3 roky, než jsem to jakžtakž vychytal.
Ale nechci vám brát vaše sny, měl jsem je taky a taky jsem nechtěl slyšet "moudré" rady.
tak to TC ti zavidim, mame vedle baraku reku, tak bych tam chtel taky neco v budoucnu umistit... az se do toho pustim tak mi bude kazda rada zlata a rad bych se prijel i mrknout ;)


Who told you, you could do this like that?
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ilem »

Já ti zase závidím řeku.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Pro_Ilema_šmírák

Kolik tě ta sranda celkem stála ???

Příspěvek od Pro_Ilema_šmírák »

Zdař Ile,

Odpověď postačí i ve zkratce.

výkon Tvého TČ: ??

COP: ??

typ kompresoru: ??

celkové pořizovací náklady: ?? (materiál / strávené hodiny)


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolik tě ta sranda celkem stála ???

Příspěvek od Ilem »

projektovaný výkon 18 kW
COP - nezměřitelný, protože jak jsem psal, je málo vody, takže to dojíždí elektrokotel.
Kompresor - COPELAND DCRN1 – 500 TKD - hermetický písťák.
Celkové náklady - cca 100 kkč včetně vykopání studně, výkonného čerpadla do studně, nákupu autogenu, závitořezu a dalšího nářadí a vybavení potřebného pro stavbu. Nezapočítán proježděný benzín.
Strávené hodiny - netroufám si odhadnout - 3 roky jak byl zrovna čas, a toho mám zatraceně málo. Dnes bych si troufnul to udělat za 14 dní dovolené, ale vývoj je vývoj.

Vím, že se to nikdy nevrátí, protože než k tomu dojde, budu topit na VE.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Šmírujíce_Ilovi_děkujíce

Malé a tiché TČ - možné řešení, když topíš drahou elektřinou

Příspěvek od Šmírujíce_Ilovi_děkujíce »

Co takhle Peltier ??

Vzhledem k tomu, že doba pokročila a ceny Pelťáků spadly na již vskutku únosnou mez, začínám se docela vážně zabývati myšlenkou vytvořením malého TČ vzduch-vzduch pomocí výše zmíněného prvku.

Z katalogu GME asi nejvíce vyhovuje tento typ http://www.gme.cz/index.php?action=deta ... pict=&jaz=
Cena při 25 kusech 125,- / při 100 kusech 110,- (bez DPH)

Představa: Jedna jednotka = 22 těchto článků spojených do série, napájených usměrněnými 230V.
Konstrukční provedení: Náhrada okenní tabule (nebo její části). Z obou stran svisle montované žebrované Al chladiče překryté komorami s nuceným oběhem vzduchu.
Řízení: Elektronicky řízené odtávání (přepólováním) + sledování / hlídání kritických teplot, v létě možno tím pádem navíc používat i jako klimatizaci.

COP: 1,5 - 2,8 (prům. 2)
Náklady: Do 10 kpeněz. Max. 15k. Nejvíce budou stát ty nutné chladiče.
Návratnost: Zhruba 2 sezóny. Při nízké sazbě 1 sezóna.

Ileme, ačkoliv vím, že mi budeš oponovat ohledně té ceny (vzhledem k účinnosti), tak zde ale není žádný zdlouhavý a nákladný vývoj, neobsahuje žádná nebezpečná chladiva, je to lehce montovatelné i demontovatelné. Navíc je skoro absolutně tiché a především je to celý nádherně mrňavý. ;)

Nějaké výhrady ??? Čekám na ně. 8)


Šmírující_doplňující

Doplnění: Malé a tiché TČ

Příspěvek od Šmírující_doplňující »

Ještě jedna malá myšlenka k eliminaci nepříjemností sériového zapojení. Těch článků by mohlo být v základu na ploše klidně o něco víc. Ke každému článku paralelně připojená LED indikace + zkratovací tlačítko.

Rozsvítí se LEDka >> zmáčkneš příslušné tlačítko a tím vyřadíš vadný článek. Šlo by to i automatizovat, ale myslím, že je to zcela zbytečné. ;)


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Malé a tiché TČ - možné řešení, když topíš drahou elektř

Příspěvek od Ilem »

Šmírujíce_Ilovi_děkujíce píše:Co takhle Peltier ??


Nějaké výhrady ??? Čekám na ně. 8)
Šmíro, výhrady nemám, neb nemám s Peltiérem osobní zkušenost. Jen bych to radši chladil vodou, abych nemusel odtávat. Odtávání výrazně snižuje COP. Možná by se dokonce dalo udělat TČ voda-voda. Lepší je, když topíš pod oknem - je pak nižší teplotní spád v místnosti :idea:


"Dum spiro spero"
Ciceron
Šmírující

Re: Malé a tiché TČ - možné řešení, když topíš drahou elektř

Příspěvek od Šmírující »

To odtávání je pouze při nižších venkovních teplotách a vyšší vzdušné vlhkosti.

Pod oknem: Ano souhlas, ale musíš bourat. Ne vždy je to možné.

Voda-voda ??? Nic tomu samozřejmě nebrání. ;)


1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Š-ovi

Příspěvek od 1220 »

Peltier nejlépe funguje přes silikonovou vazelinu na mědi. Jsou spolehlivé.
Na Tobě je ale vidět, že to vyzkoušet chceš i když to cesta k úplné nezávislosti nebude. Z této oblasti ohřívaců by kdekdo koupil ohřívač vody na cca 50st Celsia/ 100 l denně. Určitě i lidi v panelákách.Pomáhat v tom ale teď nemohu.
K- ao


Šmírující_nenábádající

Pro ty, co bydlí v panelácích a ústřední topení

Příspěvek od Šmírující_nenábádající »

Když už jsme u těch Peltiérů.

Což, takhle umístit pár Petiérových článků na radiátor, nejlépe do místa, kde se nachází měřič ??? :lol: :lol: :lol: . Úspora značná.

Taky by šlo využít odčerpávání tepla "ze zpátečky teplé vody". :idea:

Nikoho však nenabádám. To byla jen taková mo(nu)mentální myšlenka. ;)


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Malé a tiché TČ - možné řešení, když topíš drahou elektř

Příspěvek od Ilem »

Šmírující píše:
Pod oknem: Ano souhlas, ale musíš bourat. Ne vždy je to možné.

Voda-voda ??? Nic tomu samozřejmě nebrání. ;)
Myslím, pustit to do radiátorů. Studenou stranu pak můžeš mít, kde chceš. Já vím, pro ty v paneláku trochu problém.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Š-k

Re: Š-ovi

Příspěvek od Š-k »

Karel m píše:Peltier nejlépe funguje přes silikonovou vazelinu na mědi. Jsou spolehlivé.
Na Tobě je ale vidět, že to vyzkoušet chceš i když to cesta k úplné nezávislosti nebude. Z této oblasti ohřívaců by kdekdo koupil ohřívač vody na cca 50st Celsia/ 100 l denně. Určitě i lidi v panelákách.Pomáhat v tom ale teď nemohu.
K- ao
S Peltiéry jsem si hrál již před mnoha lety, v době PC overclockingu (-8). Ten první mne vyšel pomalu na 5k. :evil: I tak se to tehdy vyplatilo.

Jeden 267W mám zamontovaný v autě na sání vzduchu (a 2 ještě někde jinde, ale ty zapínám jenom občas). ;)


Odpovědět

Zpět na „Stavebnice“